„Lettenburg", in het iaar 1242 gebouwd, de bakermat van de Afdeling Hulst der ZLM. Hier woonde de oprichter Juds. Sergeant, tevens de eerste voorzitter van deze afdeling en oud-burgemeester van Hontenisse. SUIKERPROBLEMEN Voor een insider is het maar een vreemde zaak, dat buitenstaanders de rietsuikerteelt een dienst menen te bewijzen door hiervoor reclame te willen maken met de kreet: „Eet meer rietsuiker!" Rietsuiker die op de wereld markt wordt verkocht onder de produktiekosten! De riet suikerverbouwers verdienen er met veel zwoegen, nog geen droge boterham aan! Hoe is het mogelijk dat de buitenwacht tot de gedachten komt Nederland en de andere E.E.G.-landen te willen gebruiken als „suiker vuilnisbelt" om zodoende de ongereglementeerde riet suikerteelt de kans te geven hun overschotten aan suiker tegen afbraakprijzen op de E.E.G.-markt te spuien! CHEMISCHE BESTRIJDINGSMIDDELEN Door het toer.emend gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen loopt de vogel- en wildstand in Nederland onrustbarend achteruit. (Ter voorkoming van misverstand, de heer Steyaert is geen jager! Red.) Waarom in Neder land het gebruik van Natrium Arceniet niet zoveel moge lijk beperkt? In België is het toepassen daarvan verboden! Er zijn voor dit bestrijdingsmiddel goede vervangers, zij het dat ze iets duurder zijn. Waarom zijn verschillende sproeimiddelen in Nederland duurder dan in het buiten land? Waarom is een erkenning van een buitenlandse P.D. van een bestrijdingsmiddel ook niet voldoende om toepassing in Nederland toe te staan. Een buitenlands goedgekeurd bestrijdingsmiddel mag wel bij ons inge voerd maar niet gebruikt worden! INDIEN er geen valse concurrentie in de E.E.G. plaats vindt, kan de Nederlandse landbouw, vee-, fruit- en groenteteelt zijn partij best meeblazen. Dan behoeven we in E.E.G.-verband beslist geen beren en leeuwen op ons zien afkomen. Maar blijven de concurrentievervalsingen in E.E.G.-ver- band aanhouden dan zijn we hier het haasje! We komen er niet met alleen het gelijktrekken van de prijzen. Gelijk schakeling moet er bijv. ook komen ten aanzien van de belastingen, de verschillende vormen waarin subsidies worden verstrekt en van alle andere maatregelen die de E.E.G.-regeringen bedenken om hun eigen agrarische be volking extra te bevoordelen. Waarom, wat bijvoorbeeld de belastingen betreft, bij ons niet net als in België een belasting per ha en per stuks vee? De nu bijna 70-jarige heer D. J. Steyaert uit Terhole bij Kloosterzande die binnenkort na 44 jaar boeren de be drijfsvoering uit handen geeft aan zijn zoon, zegt dit met overtuiging. Eén van de oudere generaties van het Land van Hulst die in deze lange boerenperiode met de vele ups en downs in de landbouw heeft leren leven. Dit op zijn 40 ha groot bedrijf, waarvan nu 3 ha met fruit is ingeplant. Het vee werd destijds afgestoten en het werk in de boomgaard past goed in de bedrijfsvoering en werk indeling. MIJ is geen voorstander van subsidie-maatregelen, welke dan ook! Maar dan ook niet in de andere landen van de E.E.G.! Subsidies brengen in de meeste gevallen onderlinge concurrentievervalsing met zich mee. De prijzen voor de produkten moeten zo vastgesteld wor den, dat het lonend boeren is. Wie zijn best doet, vak bekwaam is moet het daarmee kunnen redden. En... wie daar geen zin in heeft, het niet kan of er met de pet naar gooit, verdwijnt vanzelf! Als voornaamste oorzaak van de teruggang van de Nederlandse vlasteelt en van de vlas industrie ziet de heer Steyaert de in Frankrijk verstrekte subsidies op de vlasverwerking. CNKELE punten uit ons gesprek met de heer Steyaert. AARDAPPELEN Ik lees in „Boer en tuinder" van 9 januari jl. dat Frank rijk 60.000 tot 80.000 ton Export Bintje in ons land zal gaan invoeren in januari, februari en maart. Dit voor par tijen van 40 mm opwaarts van gegarandeerde kwaliteit tegen een prijs van ƒ8,de 100 kg af bedrijf. Frankrijk heeft het vorig jaar een aantal maanden de invoer van aardappelen uit andere E.E.G.-landen niet toegestaan. Andersom blijkt wel te kunnen. En dan tegen deze prijs! Voor een kwaliteitsprodukt! .Wordt dit soms mogelijk ge maakt door subsidiemaatregelen van de Franse regering? Waar blijven wij dan? FRUITTEELT De fruitteelt staat in Nederland op een hoog peil, maar we gaan de eerstkomende jaren een zware concurrentie tegemoet. Daar zijn alle deskundigen het wel over eens. En de oorzaak? De veelal grote subsidies die in bepaalde E.E.G.-landen op het aanplanten enz. zijn gegeven. Nu blijkt teveel te zijn aangeplant en zitten we in de E.E.G. met overproduktie. De verstrekte subsidies zijn concur rentievervalsend en wij in Nederland zitten met de af schrijving van onze dure niet gesubsidieerde, onrendabele aanplant. VEEHOUDERIJ De melkveehouderij is door de garantieprijzen op het ogenblik rendabel, maar loopt naar het zich laat aanzien vast door een te grote uitbreiding. Ook de mestvee- houderij is rendabel mits tegen redelijke prijzen jong vee kan worden aangekocht. Maar zou het Plan Mansholt, wat de inkrimping van de melkveestapel betreft, werkelijkheid worden dan is de kans groot dat er gebrek aan gebruiks- vee komt. Met als gevolg hogere prijzen bij aankoop en ook een onrendabele mestveehouderij! In verband met de ontwikkelingen in de E.E.G. vraagt de heer Steyaert zich af waarom er niet meer direct onderling contact en overleg tussen de landbouworgani saties in ons land met bijv. die van onze zuiderburen plaats vindt. De belangen lopen niet zover uiteen. Het onderling uitwisselen van gedachten kan beslist nuttig zijn, zo is zijn oordeel. De heer Steyaert staat aan het einde van zijn loopbaan als boer. Wij schreven het reeds. Het lief en leed van de landbouw heeft hij lange Jaren meegemaakt. Maar zo zegt hij, als mijn zoon het bedrijf heeft overgenomen, bemoei ik me niet meer met de bedrijfsvoering. Dat zou alleen maar moeilijkheden geven. De jeugd heeft, gelukkig maar, andere inzichten en ideeën dan wij ouderen! Maar hij blijft meeleven met de vele landbouwproblemen, die steeds veranderen maar ook steeds weer, zij het in andere vormen, terugkeren! Meeleven met de landbouw in het algemeen en die van 't Land van Hulst in het bijzonder! BI. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 21