Van links naar rechts. W. Rijk, K. J. A. baron Collot d'Escury, B. de Bruijc- kere (vice-voorzitter), J. W. Scheele (voorzitter), W. C. Sinke (wnd-sekre- taris). Op de trekker van links naar rechts: F. Vael en L. van Dixhoorn. Het Bestuur van de jubilerende Kring Hulst der Zeeuwse Landbouw Mij. K heb het bijzonder goed getroffen met de toewijzingen in onze ruilverkaveling. Oorspronkelijk een bedrijfje van 8 ha, werd dit in ruilverkavelingsverband tot 12 ha vergroot. Er is nog wel gesproken over een mogelijkheid tot verdere vergroting. Maar toen de namen van de uit verkorenen voor een bedrijf in O.-Flevoland bekend wer den en daar die van onze buurman niet bij was, was deze hoop goeddeels vervlogen. Achteraf bleek er echter door omstandigheden toch nog een plaatsingsmogelijkheid daar voor hem te zijn en was de herverkavelingscommissie bereid mijn bedrijf nog eens met 13 ha uit te breiden. Nu met 25 ha, heb ik voldoende mogelijkheden om het bedrijf aan te passen en uit te bouwen zoals ik mij dat gedacht had. De 30-jarige F. Dey te Kloosterzande glundert als hij ons dit vertelt. Hij is zeker niet de enige liefhebber voor deze extra vrijkomende 13 ha geweest! Deze tweede be- drijfsvergroting biedt hem de mogelijkheden zijn „wieken'' breder uit te slaan, dan hij vroeger had kunnen ver wachten. MU nog in de oude bedrijfsgebouwen huizende (die afgebroken zullen worden) zal hij binnenkort naar de nu vrijkomende hofstede van buurman verhuizen. Zijn plannen en de opzet van het geheel heeft hij zo ongeveer rond. Hij blijft het houden op het gemengde bedrijfstype, geschikt voor de lichtere gronden, waarop hij boert. De bedrijfsgebouwen van buurman in 1959 gebouwd, geven hem de kans zijn melkveestapel uit te breiden van 6 stuks melkvee naar in ieder geval een 15 melkkoeien. En daar naast op de dijken te vetweiden en jong vee op te fokken. Er moet nog wel het een en ander aan de stal veranderd en aangepast worden, maar de bestaande indeling geeft wat dat betreft niet al te grote problemen. Ook tot modernisering, zoals melken met melkmachine, mecha nische mestafvoer geeft deze nieuwe opzet de lang ver wachte kansen. De voederwinning wil hij op moderne wijze aanpakken. Bijvoorbeeld aankoop van op zijn be drijfstype afgestemde hooibouwwerktuigen en de in de bedrijfsgebouwen aanwezige aardappelbewaarplaats, die slechts een aantal maanden voor dit doel in gebruik is, de resterende maanden gebruiken voor hooiopslag. En dan in baaltjes geperst, wat minder ruimte vraagt dan de traditionele wijze. /OOR zijn omstandigheden acht hij wisselbouw het meest geschikt, met als specialisatie het melkvee. Hij denkt op deze wijze het bedrijfsrisico zo goed moge lijk te kunnen opvangen. Het grootste deel van de akker- bouwwerkzaamheden zoals het ploegen, inzaaien en de verzorging van de gewassen denkt hij zelf rond te kunnen krijgen. En bijvoorbeeld voor het rooien van de aard appelen en bieten kan de hulp van de loonwerkers inge roepen worden. In goede samenwerking met de buren ziet hij ook veel mogelijkheden om op die manier de wederzijdse knel punten in de bedrijfsvoering op te lossen. Nu reeds wordt deze samenwerking tot tevredenheid van betrokkenen op kleinere schaal toegepast. Hij ziet echter voor de toe komst de noodzaak om tot een nog verdergaande samen werking te geraken. De loonkosten van vreemde arbeids krachten worden veel te hoog. P\E heer Dey ziet de bezwaren van de gebondenheid aan het bedrijf door het houden van melk- en mest- vee zeer wel in. Het iedere dag terugkomende melken, de verzorging van het vee en al het andere werk dat er zo dagelijks gedaan moet worden op werkdagen maar even zo op zon- en feestdagen vindt hij echter in zijn omstan digheden geen bezwaar. Hij en zijn vrouw, die hem waar nodig helpt, vinden dit min of meer een „normale zaak", waar je nu eenmaal voor staat als de keuze op dit be drijfstype gevallen is. En, zo zegt hij, door wederzijdse burenhulp kunnen we er zonodig altijd wel eens een paar dagen uitbreken. Die kan ook onverhoopt bij ziekte de helpende hand bieden. Een bedrijfsverzorgingsdienst ziet hij in zijn gebied voorlopig nog niet van de grond komen. TRANS Dey kijkt de toekomst met vertrouwen tege- moet. Het is hard werken, maar hij verwacht op zijn bedrijf nog een goede boterham te kunnen verdienen. Hij houdt de vakliteratuur goed bij, doet mee aan melk- controle, is lid van de studieclub en zorgt dat hij op de hoogte blijft van de laatste ontwikkelingen op zijn gebied. Hij zal als dat in de toekomst nodig zou blijken er niet tegenop zien zijn bedrijfsvoering aan te passen aan de eisen die dan daaraan gesteld zouden worden! J\E heer P. G. de Bruyn, sekretaris-penning- meester van de Kring Hulst, verricht zijn laak reeds ruim 15 jaren met veel enthou siasme en toewijding. De Kring Hulst be schikt over een prachtig archief. In dikke boeken, met de notulen van alle vergaderin gen vanaf het begin van de oprichting van de toenmalige afdeling Hulst, is de hele geschie denis van de kring en die van de landbouw in dit gebied terug te vinden. Een kostbaar bezit dat door de heer De Bruyn met zorg en toewijding wordt bewaard, aangevuld en bij gehouden. Het ontbreken van sekretaris-penning- meester De Bruyn op de foto van het jubi lerende Kring bestuur is te wijten aan zijn plotselinge ziekte. Daardoor moet hij ten minste een zestal weken in het ziekenhuis te Hulst een rustperiode doorbrengen. Met groot enthousiasme heeft hij, al maan den geleden, de voorbereidingen voor de vie ring van dit 125-jarig jubileum ter hand ge nomen. Wij weten persoonlijk dat het hem bijzonder aan zijn hart gaat op dit jubileum feest niet aanwezig te kunnen zijn, mee te kunnen maken en de verdere organisatie van deze dagen aan het secretariaat te Goes heeft moeten overlaten. Dit laatste overigens in de beste verstandhoudingTrouwens ook op zijn ziekbed wordt hij nog veel geraadpleegd en regelt hij nog vele zaken. Wij wensen de heer De Bruyn van harte een spoedig herstel toe! BI. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 20