Het Krooiiciomiju en 't Land van Huls( HET „LAND VAN HULST" Als voorbeeld noemt de heer Scheele de bietenteelt, die bij de oprichting van de afdeling Hulst nog maar in de kinderschoenen stond. De landeigenaren waren op deze teelt niet erg gebrand, want deze verarmde de grond enorm, terwijl zij juist het structuurbehoud van de grond op de eerste plaats stelden. Het verbod om stalmest te verkopen was bijv. een der voorwaarden opgenomen in het pachtcontract. In het kringbestuur is toen een voorstel aan de orde geweest om in de pachtcontracten op te nemen het verbod tot de suikerbietenteelt! En daarover kwamen de tongen los! Elk jaar werd door de kring zelf een tentoonstelling georganiseerd, dus nog niet min of meer centraal geregeld, zoals dit in latere jaren gebeurde. Dit valt dan ook op ander gebied te bemerken, een ver schuiving van de regionale naar de centrale organisatie. Iets waar de kring zich goed bij heeft kunnen aanpassen. WOOR de Kring Hulst is het jaar 1905 bijzonder in- grijpend geweest. Het werkgebied van onze kring omvatte toen nog geheel Oost-Zèeuws-Vlaanderen. Reeds in voorgaande jaren begonnen, nam de kring nog steeds in omvang toe en mocht zij zich in een nog verder groeiende belangstelling verheugen. Maar toen begon het ,,Land van Axel" zich te roeren, om tot een eigen kring te komen. Hulst lag (er waren nog geen auto's) ten opzichte van geheel Zeeuws-Vlaanderen, te Oostelijk. Dat heeft heel wat beroering gebracht in de Kring Hulst! In een vergadering waar 91 stemgerechtigde leden aanwezig waren, kwam een voorstel tot oprichting van een aparte afdeling aan de orde. En met 46 stemmen voor en 45 tegen werd de afdeling Axel opgericht! ,,Met de hakken over de sloot", zo zegt de heer Scheele, die hier echter onmiddellijk aan toevoegt dat alhoewel hij niet weet hoe de situatie direkt na de oprichting onderling geweest is, voor wat betreft zijn periode, de laatste 25 jaar, de krin gen Hulst en Axel op de meest aangename wijze samen werken en er geen sprake van enige rivaliteit is. WERDERGAAND in de geschiedenis komen we aan de 1e wereldoorlog, die de Kring Hulst vrij berooid doorkwam. Begonnen werd weer met minder dan 100 leden. Dit verlies heeft zich hersteld en het ledental liep langzamerhand weer op, zodat nu omstreeks een 300-tal leden is bereikt. In feite opmerkelijk in dit uitgesproken N.C.B.-gebied. De verhouding tot de N.C.B. is echter van de meest aangename aard. Geen sprake van enige con troverse of iets van dien aard. Natuurlijk gaat iedereen uit van zijn eigen overtuiging, echter met aanvaarding van die van de andere. De afsplitsing die ca. 50 jaar geléden heeft plaats gevonden, zal wellicht in het begin enkele problemen gegeven hebben, maar deze zijn in de loop der jaren verdwenen. We werken nu naast en met elkaar in het belang van onze streek, zo zegt de heer Scheele. Zo wordt bijv. nauw samengewerkt om te trachten een oplossing te vinden betreffende de ministeriële plannen aangaande de R.L.V.D. Axel! Een ander voorbeeld: de kring Hulst heeft zitting in de Commissie van Toezicht van de Landbouwschool te Hulst. P)E laatste jaren is een groot gedeelte van het gebied van de kring Hulst op de „schop" genomen. De Ruilverkavelingen Stoppeldijk, Walsoorden, Koewacht en die van Kieldrecht in voorbereiding zeggen genoeg! „Het Hooghuis", gebouwd in 1850, als model-boerderij voor het „Land van Hulst". In het gastenboek van deze boerderij komen veel bekende namen voor van vooraanstaande landbouwvoormannen uit geheel Europa. Eigenaar was de bekende Vogelvanger, een van de voorzitters van de Kring Hulst. Wat de recreatie betreft, in andere gebieden van Zee land zo op de voorgrond tredend, is in de Kring Hulst eigenlijk nog niet goed van de grond gekomen. Toch is het een bijzonder mooi en afwisselend gebied, dat zeker recreatieve mogelijkheden kan bieden. Voorzitter Scheele noemt bijvoorbeeld het krekenge- bied bij Vogelwaarde, waarvoor de recreatieve plannen reeds in vergevorderd stadium zijn. Het gebied „Vlaamse kreek, zo zegt hij, is een unicum van rust, zelfs voor ons toch in het in doorsnee nog „rustige'' Zeeland. \A/E gaan nog even nader op de toekomst in, zoals de heer Scheele die momenteel ziet. Ten aanzien van het behoud in de huidige vorm van de streek in het algemeen, en van de landbouw in het bijzonder is hij niet erg optimistisch. De voortekenen wijzen er op, dat het land van Hulst op de drempel staat van ingrijpende in dustriële- en daaraan verwante ontwikkelingen. Wij den ken hierbij vooral aan vaarwater-ontsluiting, en dan over Oost Zeeuws-Vlaams gebied, ten behoeve van het in dustriegebied te Antwerpen, alsmede aan vestigingen van groot-industrie bij Ossenisse. U zult onmiddellijk begrijpen, zo gaat de heer Scheele verder, dat als deze plannen en zaken werkelijkheid zou den gaan worden, de kring Hulst een geheel ander aan zien zal krijgen. En hiermee samenhangend zal de toe komst van veel agrariërs, omdat veel landbouwgrond daarvoor nodig zal zijn, in de knel komen. De bevolking van het land van Hulst past zich echter snel en gemakkelijk aan en zij zullen zeker, zo is de over tuiging van de heer Scheele, oplossingen voor deze problemen vinden. In de kring wordt dan ook nu reeds veel aandacht besteed om door ter zake kundigen op de vergaderingen op de komende veranderingen te laten wijzen en de mensen mentaal voor te bereiden op de dingen die komen gaan. Beroepskeuze wordt van steeds groter belang, in het bijzonder voor de jeugd. Persoonlijk, zo zegt de nu 64-jarige Kringvoorzitter J. W. Scheele, die ruim 20 iaar zijn Kring op de bekende, gemoedelijke en vertrouwde wijze leidt, is het mij een groot voorrecht geweest, zovele jaren voorzitter te mogen wezen. De samenwerking en samenspraak in ons bestuur is buitengewoon goed en boven alle lof verheven. Onze leden weten vertrouwen te geven en dat is voor ons bestuur plezierig werken. Het is een genot van deze leden voorzitter te mogen wezen! BI. WAN oudsher neemt het Kroondomein in het gebied van de 125-jarige Kring Hulst een zeer bijzondere plaats in. Het Rentambt Hulst, Middelburg, Goes, zoals de naam officieel luidt, heeft in het Land van Hulst zo'n 1800 ha grond liggen, met daarnaast een 200 ha in de omgeving van Axel en Westdorpe, een 250 ha op Walche ren en ongeveer een zelfde oppervlakte op Noord-Beve land. Praktisch alles verpacht, zo vertelt ons de rentmeester Baron K. J. A. Collot d'Escury, die vanuit Kloosterzande de administratieve zaken van het Kroondomein regelt. Alleen enkele gronden met niet-agrarische bestemming zijn niet verpacht, wat erfpachtsgrond en een fruitteelt- bedrijf van zo'n 7 ha. Deze pachtverhouding past overi gens in het beeld dat de Kring Hulst in grote lijn laat zien. Maar ca. 2'5% is eigendomsgrond en zo'n 75% is pacht grond, gepacht van eigenaren waaronder verschillende Belgische en Franse. pENTMEESTER Collot is door zijn binding met zijn pachters ten sterkste betrokken bij het wel en wee in de landbouw. En niet alleen administratief. Ook door zijn eigen landbouwbedrijf van ca. 40 ha in de Kruispolder is hij op de hoogte van de zonzijde en de schaduwkanten van een landbouwbëdrijf. Een voorman, knecht en een seizoenkracht doen op dit bedrijf het dagelijks werk. Geregeld wordt met de knecht de gang van zaken be sproken en de problemen doorgepraat. De praktische vraagstukken, waar ook zijn pachters voor staan, hij kent ze dus uit de eigen praktijk. LIET gehele gebied van de Kring Hulst is geweldig in beweging, zo zegt de heer Collot. Vooral de laatste 10 jaar is er enorm veel veranderd en ook verbeterd. Vooral door de verschillende ruilverkavelingen, die in dit gebied hebben plaats gevonden. Daardoor is bepaald een achterstand, die toch wel aanwezig was, snel ingehaald. Door de grote oppervlakte en de ligging van de gron den van het Kroondomein is hij in staat gesteld als rent meester aktief te werken aan de tot stand koming van de ruilverkavelingen. Zo werd bijvoorbeeld door het Rent ambt zeif de ruilverkaveling Walsoorden aangevraagd. Als onafhankelijke instantie wordt de medewerking van de Grondkamer gevraagd om dan de nieuwe pachtprijzen vast te stellen, rekening houdende met de structurele verbeteringen die hebben plaats gevonden. ROTE veranderingen in de toekomst voor het Land van Hulst ziet ook de heer Collot. Onze streek wordt ten nauwste betrokken bij de grote plannen betref fende de industrialisatie en de nieuwe waterwegen die worden gepland. De positie van de landbouw in deze veranderende wereld ziet de heer Collot niet zo somber in. Zeker, zo zegt hij, er zullen ter verwezenlijking van deze plannen, gronden aan de landbouw onttrokken wor den. Maar naar zijn mening zal voor de landbouw een plaats behouden blijven. Dit zal wel de nodige aanpassing vragen. Wel is zijn mening dat men in het Land van Hulst, waar naast de grotere landbouwbedrijven nog vele kleinere be drijven met hardwerkende mensen zijn te vinden, op den duur tot meer wederzijdse samenwerking zal moeten komen. Men zal zich moeten gaan inzetten om deze samenwerkingsgedachte, die toch overal leeft en als een noodzaak gezien wordt, gestalte te geven, er mee te leren werken. Vanzelf komt dat niet, er moet aan geduwd en getrokken worden om tesamen zover te komen. Het veel gehoorde bezwaar, het verlies van een gedeelte van zijn zelfstandigheid, weegt niet op tegen de voordelen die een of andere vorm van samenwerking biedt. Behoudendheid op dit punt geeft een achterstand die wellicht later niet meer in te halen zal zijn. Het „Land van Hulst" heeft goede gronden, de structurele verbetering is van groot belang. Door het nemen van de juiste maat regelen, behoeft de toekomst beslist niet zo donker te worden ingezien als sommigen wel denken! BI. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 19