S JÜÜL WAGENINGEN Mechanisatie van de oogst Fijnnevelen, een nieuwe methode yan ziektebestrijding I tót Op 14 januari j.l. bestond de Stichting „Instituut voor Tuinbouwtechniek" te Wage ningen 25 jaar. Initiatiefnemer was de toen malige Inspecteur van de Tuinbouw en het Tuinbouwonderwijs ir. A. W. van de Plas- sche. Ter gelegenheid van dk 25-jarig jubi leum van het Instituut, dat zich na de reorganisatie in 1958 heeft ontwikkeld tot «en instelling voor wetenschappelijk onder zoek, met grote bekendheid in binnen- en buitenland, vermelden wij enkele aktuele zaken die bij het I.T.T. aan de orde en voor Zeeland van belang kunnen zijn. door C. WEGENAAR. Instituut voor Tuinbouwtechniek, Wageningen. IYE ziektebestrijding bij tuinbou wgewassen in kassen wordt uitgevoerd met in water opgeloste chemische stoffen. Het water heeft dan in hoofdzaak de functie om deze stoffen in een uiterst dunne laag over de planten te verdelen. Bij de huidige toepassing is hiertoe zeer veel water nodig om o.a. op enige afstand van de spuiter te kunnen werken. Er wordt daarbij met grove druppels gewerkt die voor een aanzienlijk deel van de planten aflopen en op de grond terecht komen. Afhankelijk van het soort gewas en de gewasgrootte wordt 4000 tot 10.000 liter water per ha (10.000 m2) verspoten. Om van deze grote watergift, die voor toediening veel en zwaar werk vraagt van de tuinder, af te komen is een onderzoek gaande om de vloeistof- hoeveelheid drastisch te verlagen. Door bij het fijnnevelen gebruik te maken van zeer kleine druppels (er gaan 50100 van deze druppels in een „nor male" druppel) die naar verhouding een veelvoud van de bladoppervlakte kunnen bedekken en die bovendien niet van de planten afrollen, kan men met 5 tot 30 liter vloeistof per ha volstaan. De kleine druppels worden met behulp van een luchtstroom op de planten geblazen. Door gebruik tè maken van draagbare of rijdende machines behoeft er niet meer met spuitslangen te worden gesleept, zodat het werk veel aan genamer wordt. Het onderzoek wordt in een aantal kassen met diverse gewassen uitgevoerd. (Zie verder pag. 18.) Hierdoor is het haast onmogelijk om gebruik te maken van buitenlandse oogstmachines die er op gebaseerd zijn dat het produkt snel wordt verwerkt;. Nederland zal dus zelf machines dienen te ontwikkelen (uiteraard met zoveel mogelijk gebruikmaking van bestaande apparatuur) die aangepast zijn aan onze omstandigheden. Deze machines zullen het produkt nagenoeg onbeschadigd en met een hoog oogstpercentage af moeten leveren. Door de afdeling Werktuigen van het I.T.T. is in het verleden en wordt op het ogenblik veel werk op dit gebied verricht. Enkele voorbeelden van onderzoek uit voorgaande jaren zijn: bollenrooi- machines, spruitenoogstmachines, schudders en opvangschermen voor fruit Momenteel wordt o.a. gewerkt aan slaoogst, bloemenoogst in combinatie met sorteerproblemen, fruitoogst, aardbeienoogst en afstandsbesturingen. Daarnaast zijn een aantal onderwerpen in onderzoek op het gebied van trans port, verzorgingswerkzaamheden, sorteren, wassen en verpakken van tuin bou wprodukten door Ir. J. C. J. KUIKEN, Instituut voor Tuinbouwtechniek, Wageningen. BIJ de teelt van de meeste tuinbou wgewassen treden een aantal arbeids- pieken op die de ondernemer met een vaste personeelsbezetting voor problemen stelt. Het is vaak nog wel mogelijk om tijdelijke krachten in dienst te nemen om deze pieken op te vangen, maar dit wordt steeds moeilijker en duurder. Een van de grootste arbeidspieken is die van de oogst. Bij het oogsten treden problemen op die bij andere arbeidspieken niet zo'n grote rol spelen, n.l. 1. Op dit moment is de investering van de ondernemer in zijn produkt, af gezien van de oogst en afzetkosten, maximaal. Hetgeen inhoudt dat het mislukken van deze handeling veel geld kost. 2. In tegenstelling tot de andere teelthandelingen moet op het moment van de oogst het produkt vanuit de grond of vanaf de plant of boom gehaald worden en op de één of andere manier worden verzameld. Dit hanteren van het produkt geeft grote kans op beschadiging en dus op waardever mindering. Het is duidelijk dat bij het mechaniseren van de oogst grote belangen op het spel staan. Bij een efficiënte methode van mechanische oogst kan ener zijds de kostprijs aanzienlijk worden verlaagd door de resulterende arbeids besparing. Anderzijds is de kans groot dat de opbrengst van het produkt wordt verminderd door een te hoog percentage niet-geoogst produkt of door lagere veilingprijzen ten gevolge van verminderde kwaliteit. Bij het onderzoek naar mechanische oogstmethoden speelt de eindbestem ming van het produkt een belangrijke rol. Als het gaat om produkten voor de verwerkende industrie zijn de eisen totaal verschillend van die voor de verse consumptie. In tegenstelling tot landen waarvan bekend is dat de oogst-mechanisatie vrij ver ontwikkeld is, heeft Nederland slechts een kleine verwerkende in dustrie. Bovendien wordt het grootste deel van de produkten niet recht streeks doch via de veilingen verkocht, zodat de bestemming van tevoren niet bekend is en het tijdsverloop tussen oogst en verwerking vrij lang kan zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11