Weinig verandering in de Fruitprijzen Beursnoteringen en de B.T.W. Overzicht eigenschappen van de hoofdselekties (19651968) Selekties Produktiviteit 659.7 kg/are 100 Leverbaar na bewaring (1964 - 1967) Vroegrijpheid RIJNSBURGER uitsluitend direkte afzet Revro 92 Primodoro 85 direkte afzet en bewaring Grobol 105 Primeur 103 Bola 109 Enormus 108 Excellent 105 seL Onderdelinden 100 Produrijn 100 Luctor 98 Famo 102 Dupro 104 W'Übo 104 75 77 73 72 82 79 80 81 76 80 79 6.5 5.5 7 6 6.5 6.5 6 7.5 6 6 6.5 NOORDHOLLANDSE STROGELE direkte afzet en bewaring Piastre 102 Produnos 98 Nostro 95 Wydehoud 90 74 75 79 82 6.5 6.5 6.5 7 week Een punt verschil in vroegrijpheid komt ongeveer overeen met 1 week ver schil in plukrijpheid. De rassen Primodoro en Revro zijn vanwege hun gunstige vroegrijpheid t>9 uitstek geschikt voor de teelt van een vroege ui. Uiteraard is de produktiviteit en de duurzaamheid minder dan van een later oogstbaar produkt Voor de teelt van bewaaruien komen deze rassen niet in aanmerking. Bewaarcijfer* zijn dan ook niet vermeld. Bij de gebruikelijke droogmethode van vroege uien is de kans op het optreden van kale uien bij Primodoro groter dan bij Revra Van de overige in dit overzicht opgenomen rassen valt het Nederlands® hybride-ras Excellent op door het samengaan van een gunstige produktiviteit en een goede bewaarbaarheid. Een nog niet tot hoofdselektie bevorderd ras, doch hier wel vermeldens waard uit een oogpunt van gebruikswaarde voor zeer lange bewaring, is Dura. Dit ras is vanwege de goede huisvastheid en hardheid uitermate geschikt voor zeer late levering. De produktiviteit van Dura ligt ongeveer 15°/o beneden het gemiddelde van de aanbevolen Rijnsburger selekties. STICHTING NEDERLANDSE UIEN-FEDERATIB (Vervolg van pagina 5) yyANNEER op een sireeKDeurs waar hoofdzake lijk transacties tussen teler en handelaar tot stand komen b.v. prijzen gemaakt worden van 11,90, 12,en 12,10 per 100 kg., moet men er dan van uitgaan, dat deze prijzen allemaal exclu sief omzetbelasting zijn? De beursnotering zou dan kunnen zijn 12,exclusief, wat dan betekent dat de teler vallende onder de landbouwregeling, die op de beurs b.v. voor f 12,verkoopt, op voor waarde dat hij een verklaring als bedoeld in de wet op de omzetbelasting 1968 afgeeft aan zijn koper, aan deze in rekening mag brengen 12,48, waarvan die koper later 4/104 gedeelte (dat is in dit geval 0,48) als omzetbelasting van de fiscus kan terug vorderen. De teler niet vallende onder de landbouwregeling brengt zijn koper in rekening 12,en zet apart op zijn factuur 4 o.b., dat is in dit geval 0,48, waarna de koper dus deze f 0,48 van de fiscus kan terugvorderen. Hetzelfde geldt natuurlijk ook als de teler b.v. voor ƒ11,80 of ƒ12,20 exclusief ver koopt; alleen worden de bedragen dan iets anders. Bij 11,80 wordt dit voor een teler vallende onder de landbouwregeling 12,27 inclusief; bij 12,20 wordt, dit ƒ12,69 inclusief. De teler niet vallende onder de landbouwregeling faktureert 11,80 0,47 o.b., resp. 12,20 0,49 o.b. (de belastingbedragen zijn afgerond). HET verdient aanbeveling dat deze wijze van verkopen en kopen niet uitsluitend ter beurze wordt toegepast, doch dat men zich er op instelt dat ook de transacties, welke buiten de beurzen tussen teler en handelaar tot stand komen worden ge baseerd op een prijs exclusief omzetbelasting. De onder de landbouwregeling vallende teler ver meldt dan in de door hem af te geven „verklaring" niet de exclusief-prijs, doch een prijs die 4 hoger is. De niet onder de regeling vallende teler moet op zijn faktuur apart 4 van de exclusief-prijs aait omzetbelasting in rekening brengen. Ook de beursnoteringen van andere produkten, zoals granen, erwten, enz. worden steeds exclusief omzetbelasting opgemaakt en zullen ook deze pro- dukten buiten de beurs wel exclusief o.b. worden verkocht. Hiervoor gelden dus dezelfde richtlijnen als vorenstaand. De beursprijscommissies van Goes, Middenmeer, Emmeloord, Dronten en Leeuwarden is verzocht de beursnotering voor aardappelen exclusief omzet belasting op te maken. Eventuele andere noterings commissies of personen die met de notering belast zijn, wordt dringend verzocht de notering voor aardappelen op dezelfde bovenomschreven wijze tot stand te brengen. Aldus de V. B. N. A. Na de jaarwisseling is de handel op de Zeeuwse fruitveilingen aanvankelijk nog maar moeizaam op gang gekomen. Direct na 1 januari werden overal weer fruitveilingen gehouden maar het aanbod was nergens groot en de kwaliteit was dikwijls niet ge weldig. Een groot deel van het aanbod kwam nog uit de bewaarplaatsen van de telers en dat beteken de dat de vruchten versleten beginnen te geraken. We mogen aannemen dat er in deze bewaarplaatsen nu vrijwel geen voorraad meer is, zodat in de komende week steeds meer partijen appels uit de koel- en gascellen aangevoerd zullen worden en dat zal betekenen dat de kwaliteit aanzienlijk verbetert. In het prijsverloop gedurende de eerste dagen van het jaar kwam weinig verandering ten opzichte van de gang van zaken in december. Zeer gevraagd was de goudreinette waarvan de prijs steeg tot 70 a 80 cent per kg en voor goed gekleurde partijen zelfs tot 90 cent per kg. Cox's Orange Pippin bleef vrijwel onveranderd op 80 cent tot 1 gulden per kg voor de goede kwaliteiten. Jonathan werd er heel weinig aangeboden en hiervoor werd al naar gelang van de kwaliteit tussen 25 en 40 ct. per kg betaald en voor heel goed gekleurde partijen zelfs tot 50 cent. Het aanbod van Winston begint wat groter te worden en zal zonder twijfel in de komende weken verder toe nemen. Er kwamen mooie partijen van deze appel op de veilingen waarvoor dan tussen 70 en 80 cent per kg werd betaald voor wat betreft de maat 65 mm en opwaarts. Het ras Golden Delicious nam uiter aard de belangrijkste plaats in bij de appelaanvoer. Bij dit ras was er geen sprake van prijsverschillen van betekenis in vergelijking met december. De beste partijen kwamen tot even 50 cent per kg voor de meest gevraagde maten. Goede partijen klasse II kwaliteit noteerden rond 40 cent. De direkteur van de veiling in Kapelle deelde in zijn nieuwjaarstoe spraak tot de kopers mede dat er per 1 januari bti de leden van deze veiling nog een appelvoorraad was van 2 miljoen kg, dat is precies de helft van de yoorraad van 1 januari van het vorig jaar. Peren zijn er belangrijk meer. Met de afzet hiervan verliep het minder vlot. Het wat hogere prijspeil voor Con férence kon in de eerste week van januari niet be houden blijven. De grote maat Conférence klasse I uit de gascellen werd verkocht voor plm. 35 cent per kg. De middelmaat noteerde tussen 28 en 32 cent en de kleine maat tussen 21 en 24 cent per kg. Van de goede vraag naar Doyenné du Cornice die er voor de Kerstdagen bestond, was na de jaarwis seling ook weinig overgebleven. De goede partijen deden toen tussen 50 en 55 cent per kg, dat is 15—20 cent minder dan half december. De interventie periode voor peren duurde voort maar per 1 januari veranderden de prijzen waardoor de uitkeringsprij- zen voor uit de markt genomen peren ten opzichte van december met 12 cent per kg daalden. RATTENBESTRIJDING (IV) De eigenlijke ratteribestryÏÏing kan op ver schillende manieren plaatsvinden. Het ge bruik van de verschillende soorten vallen is alleen van nut als zij op de juiste wijze zijn opgesteld. Goede resultaten werden daarbij verkregen als men de aanwezige gaten zoveel mogelijk wist af te sluiten (op twee na), voor één van de twee resterende openingen een val plaatste en het laatste aansloot op de UIT LAAT van een TREKKER of AUTO. Wan neer het gaat om het vangen van een enkele rat is men dan van succes vrijwel verzekerd. Voor het verdelgen van een rattenbevol- king op grote schaal is een dergelijke methode ongeschikt. De enige praktische mogelijkheid is dan die van het uitleggen van lokaas ge mengd met vergif. Hiervoor is het CUMARI- NEPOEDER het meest geschikt. Bij een systematische aanpak is het mogelijk om ieder öbjékt, zowel in gebouwen als in het vrije veld binnen korte tijd volledig ratvrij te maken. Als ieder belanghebbende medewerkt kan ook de bestrijdingsaktie op Zuid-Beveland, die een dezer dagen gestart is (of zal starten) tot dit resultaat leiden. TUINBOUWKLANKEN (Vervolg van pagina 6) Wat is het voor veel jonge ondernemers een grote belemmering wanneer hun bedrijf soms vele jaren werkelijk te klein is om van enige onder nemingswinst te kunnen spreken. Als men dan voldoende grond wil hebben is men wel gedwon gen er land bij te huren voor een prijs van soms viermaal normale pacht. In zulke gevallen zal hét economisch beter verantwoord zijn, dat de jonge ondernemer eerder in staat wordt gesteld om zijn capaciteiten volledig ten nutte te brengen aan zijn bedrijf. Maar zoals eerder vermeld, iedere me daille heeft zijn keerzijde, zodat wanneer iemand 65 jaar wordt en zijn levenlang in hart en nieren boer of tuinder is geweest, de boodschap krijgt: U bent nu bedankt en sta nu uw plaats maar voor 100 af aan de volgende generatie, het gevoel wel zal hebben dat het menselijke in de samen leving er vér af is. Nochtans dient in de toe komst de ouder wordende generatie er rekening mee te moeten houden dat hun opvolgers, mede óók door hen in staat worden gesteld om alle so cial e voorzieningen en belastingen die de staat aan hen oplegt, te kunnen opbrengen ten bate van die hier niet geschikt of te oud geworden zijn. Misschien dat het ook nog eens zijn nut zou hebben wanneer bij verkoop van landbouwgron den de grondgebruikers beslist altijd voorrang hadden. Het is te hopen dat van regeringszijde, waar toch altijd wel „de nodige richtlijnen" voor wat betreft het landbouwbeleid gesteld worden nog iets op gevonden kan worden. mooie korte vertakking zeer goed lintgehalte en llntkwalitaft onvatbaar voor roeat en zwart atlp GOEDE RESISTENTIE TEGEN BRAND goed lintgehalte en Ilntkwalitelt zeer goede stro-opbrengst onvatbaar voor roest en zwart, stfp 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 15