Oude boerderijen in Zeeland .DE NOORDHOEK" 8 W. E. P. van Ysseldijk. OP de topografische kaart vinden wij terrein- hoogten van 0.7 m. ben. N.A.P. tot 20 m. ben. N.A.P. (langs de Dee), terwijl in de richting Mon- nikendijk een hoogte van 0.6 m. boven N.A.P. be reikt wordt. Een vergelijking van de huidige kaart met b.v. de Hattingakaart van 1747 doet zien, dat de toegang tot de hoeve in vorige eeuwen minder direct ver liep dan thans. Men moest toen eerst een eind de Jokweg volgen en kon dan rechts afslaand via een smalle weg in vrijwel tegengestelde richting de hof stede bereiken. Nog in het begin dezer eeuw was dat niet anders, doch sedertdien heeft men de Daniëlsweg rechtdoor getrokken tot aan „de Noord- hoek", die daar in de stille ruimte ligt, onberoerd door de toeristenstroon, zelfs niet bereikbaar vanaf de Monnikendijk, die ten noordoosten op nog geen kilometer afstand loopt. Het gedeelte van de gemeente Kloetinge, waarin de hofstede zich bevindt, wordt vanouds het Noord - ambacht genoemd en de hoek ter plaatse vindt men in de oudste overlopers aangegeven als „De hoek tussen Jok- en Dopweg". De hofstede zelf is op verschillende oude kaarten ingetekend, zo op de reeds genoemde Hattingakaart van 1747, op een kaart der tiendhoeken van Kloe tinge uit 1790 (tiendhoek K 15) en op een kaart uit 1788, die de boerderij met alle daarbij behorende percelen weergeeft. HET WOONHUIS P\IT ligt met de landbouwschuur aaneengebouwd in de richting no.z.w. Het grondoppervlak is ongeveer vierkant en beneden ingedeeld in de woonkamer (met aan de noordzijde enkele tot kas ten omgebouwde vroegere bedsteden), de zgn. voor- vloer (thans slaapkamer) en daarachter de opkamer. Onder de opkamer bevindt zich de kelder met In de woonkamer valt verder een schouwstuk op, voorstellende een romantisch dandelijk tafereel, voorzien van het opschrift „Ferme du tertre". Ver moedelijk is het aangebracht in de periode van de Belgische eigenaar. De drie buitenmuren van het huis evenals de ver bindingsgevel met de schuur zijn in steen gemet seld. De noordwestzijde is geheel zonder ramen en vertoont metselwerk van verschillende steensoort. Deze zijde doet denken aan een reeds lang geleden uitgevoerde vernieuwing, waarbij ten dele toch weer de bekende gele Ysselsteen is gebruikt. Na in het voorafgaande artikel te Dreischor op Schouwen te hebben vertoefd, lag het aanvankelijk niet in de bedoeling zo spoedig nog eens in het gebied rond Kloetinge terug te keren. Een korte fietstocht zonder vast doel deed evenwel die beslissing anders uitvallen. Al toerend rond Kloetinge ging het door het Noordeinde, de Tervatenseweg op en linksaf de Daniëlsweg in tot het punt waar Dopweg en Jokweg elkaar ontmoeten. Men kan daar kiezen uit links en rechts, maar 'T'OCH is het een stevige woning gebleven, waar- -1- aan ook inwendig weinig is veranderd. De oorspronkelijke indeling is geheel dezelfde geble ven. De landbouwschuur is in de lengterichting met De hofstede „De Noordhoek". Hu r)E noordoostgevel vertoont laag boven de grond een klein keldervenster en wat hoger een iets groter, dat uitzicht geeft vanuit de voorvloer. Beide kunnen met een luik gesloten worden. Rechts daar van bevindt zich het raam van de opkamer, dat uiteraard vrij hoog in de muur zit. Aan de zuidoostkant bevindt zich de buitendeur, die vroeger diende om via de voorvloer in de wo ning te komen. Thans is deze deur buiten gebruik. De meer dagelijks gebezigde toegang tot de wo ning lag in de hoek tussen het huis en de uitste kende hoek van de schuur. Later is deze verplaatst in de lang zijde van de schuur. Men kwam oor spronkelijk binnen in de zgn. „plankegank' en zo weer in de woonkamer. Hier is ook de binnentoe- gang tot de schuur met stallen, tas, enz. In de „plankegank" is ook de trap naar de zolder, waar de berde schoorsteen met rookkast opvalt. Op de zolder zijn enkele slaapvertrekken getimmerd. Voorheen werden hier ook granen en andere droge landbouwproducten tijdelijk opgeslagen. We dienen nog te vermelden, dat in de gevel waar zich de eigenlijke voordeur bevindt, links twee ramen geplaatst zijn. Deze geven uitzicht vanuit de woonkamer, terwijl rechts het raam van de voor vloer op dezelfde hoogte zit. Deze ramen waren eer tijds voorzien van de toen gebruikelijke verdeling in kleinere vensters (zes of negen). De totale aanblik van het huis geeft wel de in druk van een respectabele ouderdom te zijn. Het staat op deze plek naar schatting ongeveer drie eeuwen, in welke tijd kleine wijzigingen en herstel lingen aan het metselwerk hebben plaats gevonden. Vooral aan de eindgevel is ook nu het werk van de tand des tijds zichtbaar. Het voegwerk is voor een deel geheel verdwenen, terwijl over een belang rijke oppervlakte zelfs de kleine bakstenen sterk verweerd en afgebrokkeld zijn. mmmmmmtrnisjmsim ---t --■> vC Het woonhuis met voormalige hoofdingang en ffflim van woonkamer en voorvloer. Een zonnig hoekje tussen schuur en woning, De sterk verweerde oostgevel met 1 in de voorvloer. halfrond gewelf en oude plavuizen op de vloer en op de gemetselde traptreden. In de woonkamer treft men nog oude blauwe te gels aan achter de haard (eertijds open haard) en in een muurvlak naast de schouw en verder op ver schillende muurgedeelten van de voorvloer. Opval lend is dat de tegels van gevarieerde ouderdom zijn enkele vroeg 17e eeuws, een aantal eind 17e eeuw en vele uit de 18e en 19e eeuw. Enkele paarse tegels komen eveneens voor. Het totaal geeft de in druk dat lang na de bouw van de woning een aantal tegels opnieuw is ingemetseld en dat op nogal ondeskundige wijze. Vochtigheid der muren kan de oorzaak van de aangebrachte wijzigingen ge weest zijn. het oude woonhuis verbonden. De gebinten en stij len zijn nog de oorspronkelijke en ook het hout werk, dat de indeling tussen dorsvloeren, stallen en gangen vormt is van oude datum. Wel zal het hui- diige pannendak een voorganger van riet gehad heb ben en is de houten zijgevel aan de mestputkant omstreeks 1936 door steen vervangen. De indeling van de schuur, die afmetingen heeft van 13 x 33 m. is op kleinigheden na, de oorspronkelijke. Enkele bijgebouwen zijn aan de zuidzijde gegroe peerd. Van deze is de apart staande bakkeet van oudere datum. Ook de niet meer als zodanig ge bruikte arbeiderswoning moet in een vorige eeuw gebouwd zijn. Wagenhuis en varkensstal zijn van latere tijd. De direct om de gebouwen liggende terreinen bestaan ten dele uit weiland, boomgaard, een vij ver met knotwilgen, de moestuin, e.d. en geven nogal wat verschillen in hoogte te zien. Ook drie eeuwen geleden vond men deze onderdelen genoemd in de oudste overlopers, waaruit blijkt dat wat fruitteelt steeds bij de boerderij hoorde. DE EIGENAARS EN PACHTERS yOALS vrijwel steeds het geval is werden ook omtrent deze hofstede de vroegste gegevens in de overlopers of veldboeken gevonden. De oudst beschikbare is uit 1628 en in dit jaar is David Jasperse eigenaar van de hofstede en ca. 10 percelen in de directe nabijheid. Hij baant daarnaast op (is

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8