Kerstmis in een nieuw vaderland Fondue schept gezelligheid 7 j\/fKT oppercommando van de Zwitserse strijdkrachten heeft onlangs in een rondschrijven aan de verplegingsdiensten aanbevolen melk en zuivelprodukten in het soldatenmenu op te nemen. Als voorbeeld wordt o.a. genoemd: „bij elke broodmaaltijd tenminste 20 gram boter; 's avonds verschillende soorten uitsluitend Zwitserse kaas en bij bijzondere gelegen heden „Fondue". Zover is het in Nederland nog niet. Voorlopig worden door het Depar tement van Defensie wekelijks biefstuk met gebakken aardappelen, nasi goreng en in de winter „erwtensoep" voor onze strijdkrachten gegeven. Het tijdperk, dat „rats, kuch en bonen" op het legermenu stonden is welis waar voorbij, doch er zal nog heel wat water door de Noordzee moeten stromen voordat het Nederlandse Oppercommando kaasfondue zal voor schrijven. Het woord „fondue" is overigens ten enenmale in de ogen van ons Nederlanders een Zwitsers begrip. Wellicht vanwege de legende dat fondue afkomstig zou zijn uit het Zwitserse wijngebied Valais, waar de vrouwen in de tijd van de wijnoogst het te druk hadden om een volledige maaltijd klaar te maken. Kaas en wijn hadden zij echter wel bij de hand •n zo ontstond fondue: kaas, gesmolten in witte wijn. lyf INDEK of vaak helemaal niet bekend is het, dat kaasmakende -LTA boerinnen uit Gouda en wijde omgeving sinds jaar en dag niets anders doen. Zo werd en wordt ook nu nog op drukke dagen, zoals bij voorbeeld de typisch Nederlandse wasdag, evenals in Zwitserland een kaasfondue oftewel Goudse kaasdoop bereid van de restanten van zelf gemaakte kaas. Inplaats van een droge witte wijn worden dunne reepjes volvette Goudse kaas met wat melk al roerend of kloppend verwarmd totdat de kaas volledig gesmolten is. In de Goudse kaasdoop worden echter in tegenstelling tot de Zwitserse fondue reepjes bruinbrood gedoopt Ter afwisseling worden ook wel warme gekookte aardappeltjes in de gesmolten kaas gedoopt Op diverse boerderijen in de omgeving van Gouda worden de reepjes kaas nog wel onmiddellijk met melk door de hete gekookte aardappelen gestampt. Laatstgenoemde gerechten worden op de zogenaamde vleesloze dagen op tafel gebracht (Zie verder pagina 13) ONDANKS de vele vaak angstige spanningen van onze tijd, de alom heersende vrees voor een oorlog, waarin atoomwapens een grote rol kun nen spelen, maken wij ons op het Kerstfeest te vieren. Er is een ontstellend gebrek aan naasten liefde, een onderdrukking van de vrijheid en de rechten van de mens. Dit alles wijst er op dat we nog weinig begrijpen van Gods bedoeling met deze wereld. Het is in ieder geval verheugend dat wij het feest van de Blijdschap nog willen en kunnen vieren. Wij willen u deze keer meenemen over de oceaan naar Canada, waar vele Nederlanders een nieuw vaderland hebben gevonden en proberen u iets te vertellen hoe het feest van Licht en Blijdschap wordt gevierd. Men hoeft daar niet te verlangen naar het sprook je van een witte Kerst. Dit is er ieder jaar, want de winters kunnen bar koud zijn in Canada. De meest al wat eigenaardige bouw van de huizen, de Kerst boompjes, kleurig versierd met lichtjes en slingers die in bijna alle voortuinen staan, geven het geheel een sprookjesachtig aanzien. Iedereen, die dit heeft gezien is er verrukt over.. Het blijft niet enkel be perkt tot het platteland en de kleine steden, doch ook in de buitenwijken van de grote steden is deze sfeervolle versiering algemeen, zelfs in de winkel en zakencentra staan brandende Kerstbomen. Ah» tegen de avond de kantoren leegstromen en de mensen zich huiswaarts spoeden, wanneer dan de straten vol zijn van luid-toeterende auto's er- de trams door êe drukte maar niet vooruit kunnen komen, dan wordt men plotseling in een geheel andere gedachtensfeer gebracht. |kf AAK temidden van dit jachtige alledaagse leven staat een oude kathedraal, uit grijze steen opgetrokken. De klanken van het carillon vormen tezamen Christmas-carols en dwarrelen neer op het dak van de kerk en vandaar op de grote, prachtig verlichte Kerstboom en ernaast op de witte wereld er omheen met al die krioelende wezentjes, die mensen heten. Dit alles geeft een gevoel van warmte en vrede en ^ele mensen worden er zich van bewust, dat er naast al het materiële, waardoor hun leven geken merkt wordt, nog heel iets anders, iets mooiers bestaat. \flakbij de kathedraal staan de vierkante blokken van massief gewapend beton, wolkenkrabbers, vele* verdiepingen hoog, waar kantoren en zaken zijn ge vestigd. De kathedraal is hierbij vergeleken een nietig hoopje steen. Het is het oude naast het mo derne, maar gelukkig overheerst in Canada nog de sfeer van naastenliefde, verdraagzaamheid, vrede en rust, die uitgaat van de oude grijze kathedraal. I^E dagen voor Kerstmis zijn veelal gekenmerkt door het zingen van Christmas Carols. Groep jes kinderen of groepjes volwassenen trekken dan van huis tot huis, van kantoor tot kantoor met brandende kaarsjes in de hand onder het zingen van Kerstliederen. Dit is een heel oud gebruik, dat overal op het Noord-Amerikaanse Continent in ere wordt gehouden. Waarschijnlijk waren het de eerste Engelse immi granten, die deze gebruiken invoerden. Vele van deze carols zijn honderden jaren oud en meestal is de oorsprong niet bekend. Het zijn liederen, die van geslacht op geslacht zijn overgeleverd. 1 EEN Kerstdiner zonder kalkoen en geen kal- koen zonder cranbeery-sauce (een soort bos bessensaus) en mince-meat pie (pasteitje met fijn gehakte vulling van niervet, krenten en rozijnen, enz.). Natuurlijk mogen wij de Kerstcake niet ver geten, die op de vooravond van Kerstmis wordt ge presenteerd aan vrienden en kennissen, die even komen aanlopen. Volgens een oud bijgeloof betekent namelijk ieder stukje cake, dat men in verschillende huizen ontvangt, één maand in het nieuwe jaar zonder zorgen en narigheid. Deze Kerstcakes worden dikwijls reeds maanden van tevoren, soms al in oktober bereid. De cakes zijn soms licht, maar meestal donker van kleur en zijn werkelijk iets bijzonders. Ze worden hoofd zakelijk bereid van noten, kersen, sucade, citroen en sinaasappelschilletjes, rozijnen, krenten en nog vele andere ingrediënten, terwijl er veelal rijkelijk sherry of cognac aan het beslag wordt toegevoegd. De recepten van de Kerstcakes worden angstvallig geheim gehouden en gaan van moeder op dochter over, waarbij dan gewoonlijk de hoeveelheid alcoho lische dranken zorgvuldig als in geheimschrift wordt aangegeven. Het komt weieens voor, dat dames stilletjes een stukje cake in hun tasje laten glijden en thuis pro beren uit te vissen wat de samenstelling is. Iedere huisvrouw stelt er een eer in haar Kerstcakes zo lekker mogelijk te bereiden. De heren verdiepen zich daar niet in. Zij genieten meer onbevangen van de lekkernijen en van de gezellige avond na een vermoeiende dagtaak. IZ ERSTMIS heeft in Canada haar religieuze betekenis geenszins verloren. Drie honderd jaar geleden bestond het overgrote deel van dit onmetelijke land uit ondoordringbare wildernis en in die dagen maakte de kerk een nog veel groter onderdeel van het alledaagse leven uit. Iedere gelegenheid om de kerk te bezoeken werd aangegrepen om te bevestigen, dat God in zijn goed heid de pioniers nogmaals had behoed voor de ge varen van de zijde van vijandig gezinde mensen of wilde dieren. Toen was Kerstmis in nog veel grotere mate een dag, waarop men God dankte en eer be toonde. Het is niet te ontkennen, dat er in de grote steden een vervlakking optreedt. Maar toch valt het de Europeanen, die zich in Canada vestigen op, dat het religieuze leven er rijker bloeit dan in West- Europa.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7