Notulen Algemene Vergadering der ZLM 2* (Slot) De heer Dekker gaat nader in op de vragen van de heer van Gorsel en wijst erop, dat de voorlich tingsdienst in het algemeen geen verwijt gemaakt kan worden. De voorlichtingsdienst heeft in feite alleen technische adviezen uit te brengen. In dit verband kan nog gewezen worden op waarschu wende woorden, o.a. van Prof. Boon op de alge mene vergadering der Z.L.M. te Rilland, waarbij uitbreiding van de fruitteelt werd genoemd. Van zelfsprekend is bij de snelle ontwikkeling op aller lei terreinen, ook de taak van de voorlichting moei lijk geworden. Men mag bepaalde adviezen van en kele jaren geleden, nü niet zonder meer veroorde len. Dit neemt niet weg, aldus de heer Dekker, dat wij de medewerking-van de Overheid niet kunnen ont beren als wij de concurrentie in de E.E.G. het hoofd willen bieden. De heer Vos zegt tot de heer Boone, dat de fok- richting, die wellicht thans wat zal moeten worden omgebogen, in het verleden steeds juist is gebleken. Op het gebied van de veefokkerij dient men steeds rekening te houden, dat omschakeling tot een ander type niet in een handomdraai is te verwezenlijken. Dit neemt niet weg, dat men in fokkerkringen een open oog heeft voor de huidige tekortkomingen van het kleine type. In dit verband mag, hetgeen op dit moment aan stierenmateriaal voor het Zuid-Westen voorhanden is, vertrouwen schenken voor de toe komst. De heer Vos zegt voorts, naar aanleiding van de vraag over het zwartbonte vee, dat in het verleden dit ras toch van uitstekende en zeker voor ons land nog niet geëvenaarde kwaliteit is geweest Over rood- of zwartbont vee voor de mesterij zullen steeds verschillende meningen heersen. In het alge meen, aldus de heer Vos, zal met zwartbont vee toch de beste financiële resultaten worden behaald. Dit neemt niet weg, aldus de heer Vos, dat we in een angstige tijd leven en dit geldt voornamelijk voor het kleine bedrijf. Doch ook in andere secto ren van onze maatschappij heeft men met dezelfde moeilijkheden te kampen. Ook daar verdwijnen za ken en bedrijven, waarbij de boerenstand echter niet altijd stil staat We hebben de plicht om ge zamenlijk te strijden en te werken om een gezonde boerenstand te kunnen handhaven. De voorzitter zegt dat hetgeen de heer Vos naar voren brengt zeer juist is. Een constatering dat het niet alleen de land- en tuinbouw is die in moeilijk heden zit, maar in het algemeen de zelfstandige on dernemer. De voorzitter dankt de sprekers voor het beantwoorden van de vragen en zegt ten aanzien van de opmerking van de heer Minderhoud, dat het een feit is dat we te maken hebben met een bezui niging bij de voorlichting. Als wij ooit voor de keu ze waren gesteld minder voorlichting en ergens an ders wat meer, dan had daarover gepraat kunnen worden. Zo eenvoudig ligt deze zaak echter niet. Men heeft gewoon minder geld voor de voorlichting over, maar stelt nergens anders extra gelden voor be schikbaar. In de fruitteelt ligt daarbij bijvoorbeeld nog het probleem dat zelfs het moderne efficiënt geleide fruittèeïtbedrijf toch in moeilijkheden zit; moeilijk heden die deze middag naar voren zijn gebracht Het probleem van de overproduktie is het kardi nale punt ten aanzien van het beleid. Als we daar de oplossing voor wisten hadden we vanmiddag niet in deze stemming en onvrede in deze zaal gezeten maar allang aan de oplossing gewerkt. Inderdaad een groot probleem, waar de knapste koppen op dit moment nog geen oplossing gevonden hebben. U moet het ons dan ook niet kwalijk nemen dat we daar vanmiddag onder elkaar niet uitkomen. We moeten er echter wel over denken wat we aan deze dreigende structurele overproduktie in onze secto ren moeten doen. Overigens onderstreepte de voorzitter de woorden van de heer Becu dat deze zaken evenmin over trokken moet worden en ons niet in paniek moeten laten brengen door allerlei publikaties over de boterberg. Er zitten vele kanten aan deze proble matiek van overschotten die ook vorige jaren wel eens aan de orde zijn geweest, waarbij overschotten plotseling als sneeuw voor de zon verdwenen ble ken te zijn. Dit onderstreept de grote moeilijkhe den om maatregelen te treffen. De heer Geuze vertelde in de vergadering van ons Hoofdbestuur over Zwitserland, waar sinds kort een contingentering is ingevoerd van zuivel en melk. Het resultaat hiervan is dat sinds kort Zwit serland, dat voorheen met grote overschotten melk en zuivel te kampen had, momenteel weer moet invoeren. De grens tussen te kort en teveel kan dicht bij elkaar liggen en laat de problemen zien waarvoor de landbouw zich gesteld ziet! RONDVRAAG Vervolgens stelt de voorzitter de rondvraag aan de orde. De heer L. J. Boone zou gaarne zien, dat de kos ten van onderhoud en herstel van de zeeweringen niet meer ten laste van de waterschappen kwamen, doch overgenomen zouden worden door het Rijk. De heer P. J. J. Dekker zegt tot de heer Boone, dat hij deze kwestie te eenzijdig stelt. Er zijn wa terschappen in ons land, die alleen de waterbeheer sing tot taak hebben en niettemin hogere polderlas- ten hebben, dan de Zeeuwse waterschappen. Men dient zich terdege te realiseren, dat er bij de waterschappen een sterk gedecentraliseerd bestel is waar de direct belanghebbenden, en dit zijn vaak de mensen uit eigen kring, ten nauwste zijn betrok ken. Het democratisch bestel is op dit terrein van zeer hoge waarde en in grote meerderheid denkt ook onze volksvertegenwoordiging zo over dit punt De heer Dekker acht het van groot belang, dat de belanghebbenden zelf direct bij onderhoud en toe zicht op de zeeweringen zijn betrokken. Bij de wa terschappen heeft men een continu-beleid en alle voordelen van dien. Door dit gedecentraliseerde be stel hebben we toezicht op de waterkeringen door het Provinciaal Bestuur, die ook de goedkeurings bevoegdheid heeft. Wanneer men alles naar het Rijk zou overhevelen, is het directe toezicht weg en de streek is er niet meer bij betrokken. Er is, aldus de heer Dekker, een groot verschil tussen controle op wegen en zeeweringen. Op wegengebied mag men stellen, dat hier het grote publiek steeds bij betrok ken is, doch dit geldt in genendele voor de hoog waterkeringen. De heer Dekker besluit met er nogmaals met na druk op te wijzen, dat het direct betrokken zijn bij het beheer van zeer groot belang is, omdat juist vele bedrijfsgenoten in de allereerste plaats met de ze zeeweringen te maken hebben. SLOTWOORD De Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, zegt gaarne aan het eind van deze bijeenkomst de ver gadering te willen bepalen bij het feit, dat de Z.L.M, op de 2e december 1968 een historische middaf beleeft Het is vandaag, aldus de heer Dekker, in deze samenstelling de laatste algemene vergadering der Z.L.M. in zijn oude vorm, en dient samen te gaan met een gelukwens aan het adres van de Voorzit ter, die veel voorbereidend werk voor deze belang rijke stap, namelijk de fusie met de Noord-Brabant se Mij. van Landbouw heeft verricht. Uit andere sectoren krijgen de agrariërs wel eens te horen, dat er zo weinig tot concentratie en fusie wordt overgegaan en het is een gelukkige omstan digheid, dat de Z.L.M. en de Noord Brabantse Maatschappij van Landbouw in dit opzicht in de voorste gelederen lopen. Niet alleen om deze fusie is het jaar 1968 een be langrijk jaar voor de Z.L.M., doch ook omdat hier in de sfeervolle herdenking van het 125-jarig be staan der Maatschappij heeft plaatsgevonden. De Z.L.M. heeft hiermede en vooral met de tentoonstel ling veel goodwill gekweekt en wij mogen U als voorzitter van harte dankzeggen voor de bewonde renswaardige wijze, waarop U leiding hebt gegeven aan alle evenementen tijdens deze jubileum week. De heer Dekker spreekt gaarne de wens uit, dat de Z.L.M. nieuwe stijl onder de bekwame leiding van de heer Prins ook in de toekomst moge groeien en bloeien. (Applaus) De Voorzitter dankt de heer Dekker voor diens waarderende woorden en betrekt in zijn dankwoord ook de bestuursleden van ZLM en de Noord-Bra bantse Mij. van Landbouw. De Voorzitter brengt dank aan de gastsprekers uit eigen gelederen, de heren Becu, Dekker en Vos en richt zich voorts tot de Commissaris der Konin gin, de heer Mr. J. van Aartsen. Wij hebben het zeer op prijs gesteld, aldus de Voorzitter, dat U deze gehele zakelijke, en ook wat zorgelijke vergadering hebt kunnen bijwonen. De Voorzitter zegt, dat deze middag naar buiten is getreden met de zorgen en problemen, waarmede de landbouw in de huidige ontwikkeling te maken heeft. December is echter ook de maand, waarin men ook meer naar binnen gekeerd leeft. Men den- ke aan het St. Nicolaasfeest, een gezinsfeest bij uit stek en straks het Kerstfeest, waarin men persoon lijk nog meer naar binnen gekeerd is. Een Kerst feest, geplaatst in een wereldgebeuren, waarin men helaas ieder jaar weer tot dezelfde constateringen moet komen van strijd en onvrede. We zullen ook in organisatieverband en met name in de komende afdelingsvergaderingen de tijd moe ten gebruiken om intern te spreken over hetgeen ons bezwaart. Met ingang van 1 januari 1969 beginnen we als ZLM een nieuwe fase en we zullen ook dan weer vele zaken moeten bestuderen en nagaan, wat in eigen kring voor verbetering en concentratie in aanmerking kan komen. Dit geldt niet alleen voor de bedrijven, doch ook voor de verdere productie kolom, met name het veilingwezen, de coöperatieve aan- en verkoopsector. Zich persoonlijk tot de veilingsbestuurders onder de aanwezigen richtend, dringt de voorzitter sterk aan op diepgaande gesprekken tot verstrekkende sa menwerking. De Voorzitter beëindigt zijn slotwoord met allen een goede decembermaand toe te wensen en spreekt de hoop uit, dat het Kerstfeest voor allen een per soonlijke verrijking mag betekenen. De Voorzitter sluit hierna de vergadering, na al len een goede thuisreis toegewenst te hebben! KALENDERS 1969 De Redaktie ontving zo tegen het einde van het Jaar weer een aantal kalenders, zakagenda's enz. voor het komende jaar 1969. Onze dank voor de toezending daarvan aan de goede gevers Ar N.V. Agro Chemie (Bayer). De bekende, han dige en mooi uitgevoerde bureau-agenda. Ook ditmaal weer geïllustreerd met oude boerde rijen van vele uiteenlopende typen uit geheel Europa. A H.C.L. Sieberg, Ede. Importeur van Klöckner- Humboldt-Deutz A.G. Köln en Fahr landbouw werktuigen. Maandkalender in mooie kleuren uitgevoerd met foto's aangepast aan de seizoe nen. A K.L.M. Nederland die elk jaar een bijzonder goed verzorgde kalender toezendt, dit jaar ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum een nog fraaiere maandkalender met kleurenfoto's be trekking hebbend op het luchtvaartbedrijf en wat hiermede direkt te maken heeft. Op de kalenderpagina's zelf tekst en typografisch zeer goed verzorgde illustraties gebaseerd op de 50- jarige geschiedenis van de (K.L.M.) luchtvaart. A Coöp. Verzekeringsfonds (O.B.F.) het bekende en doelmatige van grote afstand te lezen kalen der dagblok, in het bijzonder geschikt voor kantoorgebruik A Delta Verzekeringsgroep (ontstaan uit fusie vanAmstleven en Hollandse Sociëteit). Maand kalender geïllustreerd in kleuren met repro- duktie's van vervoermiddelen (arreslee, sjees, trekschuit enz.) uit de vorige eeuw. A Coöp. Raiffaisen Bank - Goes een twee-maands kalender in kleuren geïllustreerd met repro- dukties van schilderijen uit het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Daarbij een handige zak agenda voor de dagelijkse notities. A U.T.D. Mengvoeder twee-maandskalender met als onderwerp „Koppen van dieren rond de boerderij". Een kalender met een echt agra risch karakter in kleuren. Voorzover de voor raad strekt gratis verkrijgbaar bii U.T.-Delfia te Maarssen of de plaatselijke U.T.D.-hande laren. A N.V. Nedlioyd (Stoomvaart Mij Nederland i Kon. Rott. Lloyd) handige kantoor weekblok- kalender, met de nodige ruimte voor notities. Eenvoudig geïllustreerd met tekeningen van velerlei soorten oude (Hollandse) schepen. Te vens een zeer bescheiden (van formaat) en dus handige zakagenda. A C.H.V. - Veghel maandkalender met foto's ge baseerd op de agrarische veevoederindustrie. A N.V. Rotterdams Zandstraal- en Schildersbe drijf te Rotterdam met o.m. een vestiging te Vlissingen - tweemaands kleurenkalender met reprodukties van oude schilderijen. A Coöp. Landbouwbank Meppel maandkalender met mooie foto's. A Assurantie Mij „De Zeven Provinciën" - Den Haag kalender met maandblokje. A Kartro Amsterdam overzichtelijke jaarkalender van deze N.V. die in kantoorbehoeften, -meu belen enz. service verleent. Voor de redaktie voor de „planning" bijzonder handig! A Cebeco - Rotterdam een royaal uitgevoerde zakagenda waarin vele gegevens over allerlei zaken zijn opgenomen en goede wenken en ad viezen zijn verwerkt. De nodige ruimte voor adressen enz. is beschikbaar. PLATTELANDSJEUGD CURSUS WALCHEREN Zowel de dames als de heren der Walcherse af delingen kunnen in het nieuwe jaar aan de slag. De heren werpen zich in het komende jaar op het thema: „Verwikkelingen rond E. E. G. en economie", terwijl de dames het zoeken in de gevarieerde pro gramma, bestaande uit onderwerpen als: „maatschap pelijk werk en gezinsverzorging", „sieraden maken", „nieuws en nieuws jagers", en „bezoek aan een pot tenbakker", enz. De cursus voor de heren start op donderdag 9 januari 1969 om 19 uur in de Chr. Lagere Land- en Tuinbouwschool te Middelburg, Koudekerkseweg 115, de eerste curcusavond. De eerste avond voor de meisjes valt eveneens op donderdag 9 januari 1969. U wordt om 19.30 uur ver wacht in hotel „De Huifkar" te Middelburg, Markt 19. Opgave voor de twee cursussen is nog mogelijk, doch dit dient wel vlug te gebeuren. De opgaven komen nog regelmatig binnen en bij een bereik van het maximale aantal deelnemers stopt de toelating tot de cursus. Voorkom dus teleurstellingen door U vóór eind 1968 op te geven bij: Jongenscursus: de heer A. de Buck, Hoge Duvekotso- weg 2, Grijpskerke (post Oostkapelle). Meisjescursus: mej. J. Geertse, Middelburgseweg 11, Grijpskerke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 29