DEOLVEHVAN18 79 De fruitteelt 30 jaar geleden Gladiolentelersvereniging „Nederland" opgericht Voor groente- en fruitcrises niet voldoende geld LEVENSVERZE KERING WINSTDELING ZONDER EXTRA PREMIE 27 In een oud boekje over kostprijsberekeningen van fruit vonden we nog veel gegevens over de kosten in de jaren 1938 en 1939, dus over een periode die 30 jaar achter ons ligt. Cijfers zijn meestal dor, maar ze kunnen ook zeer interessant wezen. Dat blijkt uit het onder staande. Als men de getallen ziet, beseft men pas goed hoeveel er in een betrekkelijk korte tijd veranderd is. Wat denkt u b.v. van een loon in 1938 van 27,15 cent per uur KOSTPRIJS 7 CENT PER KG De cijfers in het boekje geven een overzicht van o.a. de kosten en opbrengsten van een tiental vol wassen boomgaarden (struikvorm, halfstam en hoog- stam) in volle produktie. Op die bedrijven waren de uitkomsten als volgt: 1938 1939 Gem. kg opbrengst per ha 19.442 kg 18.900 kg Geldelijke opbrengst per ha 1.743,2.375, Gem. kosten per ha 1.391,1.336, Saldo per ha 352,1.039, Gem. prijs per 100 kg 8,97 12,57 Kostprijs per 100 kg 7,15 7,06 De produktie per ha lag in beide jaren voor die tijd hoog. De betrokken bedrijven konden dan ook tot de beste van het land worden gerekend. Mede door de hoge kg opbrengst was de berekende gemid delde kostprijs vrij laag. Vooral 1939 is een zeer gunstig jaar. Een saldo van duizend gulden per ha betekende in die tijd een fors bedrag. ARBEID TOCH AL ZWARE POST Een specificatie van de gemiddelde kosten per ha levert het volgende (teeltjaar 1938) overzicht op: Rente grond en grondlasten 340, Teeltkosten 394, Öogst en aflevering 584, Overige kosten 73, totaal 1.391,— De kosten van oogst en aflevering vormen tegen woordig een zware post, maar dat was in 1938 blijk baar ook al het geval. Hoewel het loon in 1938 ge middeld op slechts 27,15 cent per uur uitkwam, drukten de arbeidskosten toch zwaar: plukken en rapen sorteren en verpakken bewaren en koelen transport veilingkosten per 100 kg ƒ0,78 0,96 ƒ0,44 ƒ0,40 0,38 ƒ2,96 grondverzorging 44,— bemesting 73, ziektebestrijding 157, snoei 58, diversen 23, totaal 355,— De grondverzorging bestond uit maaien of spitten en wieden. De ziektebestrijding gebeurde voor een deel nog met de vatspuit, doch er waren ook al „echte" sproeimachines in omloop. Het bedrag dat aan bestrijdingsmiddelen werd uitgegeven varieerde sterk, namelijk van 9,tot 100,per ha. De zwaarste post vormde daarbij de bespuiting met vruchtboomcarbolineum. Verder waren Bor- deauxse pap, Californische pap, loodarsenaat en nicotine veel gebruikt. Op beperkte schaal tevens D.N.C. (kleurstof) en D.N.C.-minerale olie, zoals de toen populaire Shell WU 117. In die tijd werd nog veel ongedierte gevangen onder repen jute die om de stam werden gebonden- De wintervlinder werd bestreden met lijmbanden. Frambozekevertjes, die voor de beruchte wormpjes in de frambozen zorgden, werden gevangen door tegen de stengels te kloppen en de vallende kevers op te vangen op een met lijm bestreken plankje! JONGE, MODERNE BEDRIJVEN HET BESTE Ook toen al schreef men dat jonge, moderne struikvormpercelen een betere rentabiliteit hadden, door lagere kosten, een beter sortiment en betere kwaliteit van het fruit. Van een der beste percelen, beplant met struikvorm appels en pruimen, 7 jaar oud, waren de gegevens: per ha per 100 kg Rente grond en grondlasten 175,0,85 Teeltkosten 462,2,24 Oogst en aflevering 536,2,60 Overige kosten 247,1,19 totaal 1.420,— 6,88 produktie 20.595 kg geldelijke opbrengst 3.295, saldo per ha 1.984, Op dit bedrijf was per ha 1497 manuren gewerkt a 27,8 cent per uur. KOSTEN 7 a 10 MAAL ZO HOOG IN 30 JAAR Als we de cijfers van dit laatste bedrijf verge lijken met die welke we in het laatste L.E.I.-rapport voor spilleaanplantingen in l<et zuidwesten van on» land (dus o.a. Zeeland) aantieffen, *ien we globaal het volgende: Produktiekosten per ha en per 100 kg: 1938 1968 kosten duurzame produktie- middelen en overige alge mene kosten 413,— 4.305,— teeltkosten 394,— 3.542,— oogst en aflevering 584,— 3.512,— totaal 1.391,— 11.359,— kg opbrengst per ha 20.595 kg 28.000 kg produktiekosten per 100 kg 6,75 33,40 Op deze vergelijking kan heel veel kritiek worden geleverd. Men moet echter de grote lijn zien. En dan blijkt dat de kostenstijging niet speciaal de post arbeid betreft, doch dat de kosten over de gehele linie vrijwel gelijk stijgen. Dus ook de vaste kosten. De grondprijs bedroeg toen ca 2.000,— per ha, de aanlegkosten waren ca 1.000,— per ha, het exploi tatietekort in de eerste jaren viel mee, omdat onder teelt toen nog rendabel was. De machinekosten wa ren zeer gering. Nu moet men voor grond, opstand en machines een veel en veel hoger bedrag rekenen en dat betekent ook een veelvoud aan kosten van rente, aflossing en onderhoud. WAT BRENGT DE TOEKOMST Het belangrijkste verschil, dat overigens niet zo sprekend tot uiting komt, is het verschil in rentabi liteit. Wie toen een goed, modern bedrijf had kon rekenen op een goed inkomen. Dat is thans helaas anders. Er is de laatste 30 jaar enorm veel gebeurd en de ontwikkeling gaat nog steeds vlugger. Het lijkt er op of we als het ware in een stroomversnelling zitten. Hoe zal het over nogmaals 30 jaar zijn? Dan zijn we heel dicht bij het befaamde jaartal 2000, waar vele economen en politici zich nu al zo druk over maken. Men moet al erg goed in het koffiedik kun nen kijken om te vertellen hoe de fruitteelt er in het jaar 2000 uit zal zien. Evenmin als men in 1938 ook maar enig idee had hoe het in 1968 zou zijn, is het mogelijk om te voorspellen hoe het in 1998 zal wezen. Laten we voorlopig maar proberen een paar jaar vooruit te kijken, dat is al moeilijk genoeg. Afgezien hiervan: een terugblik op de situatie van 30 jaar geleden is interessant en leerzaam. A. v. O. QP 12 december j.l. is bij notariële akte opgericht de „Gladiolentelersvereniging Nederland" ge vestigd te Dreischor (Zld.) met als doel „de beharti ging der economische belangen harer leden voorzover deze betrekking hebben op de gladiolencultuur". Hiermee is de eerste daadwerkelijke stap gezet op de weg die moet voeren naar verbetering van de be drijfsresultaten voor de kweker; volgens een LEI- rapport was in 1966 60 der bloembollenbedrijven verliesgevend, in 1968 mag dit percentage gerust hoger worden gesteld. De vereniging wordt bestuurd door een bestuur be noemd door een ledenraad welke wordt gevormd uit gladiolenkwekers uit alle teeltgebieden. Wanneer een zo groot mogelijk aantal kwekers zich aansluit, kan het aanbod worden gebundeld en kan via de vereni ging worden verkocht. Het bestuur stelt de prijzen vast, daarbenevens een minimumprijs (beneden kost prijs) en een overnameregeling voor gladiolen per soort. Het ligt in de bedoeling ook de teeltoppervlakte te reguleren en richtlijnen aan te geven betreffende het sortiment. De vereniging wil niet zelf gaan exporteren, maar wel nauwe kontakten onderhouden met de gladiolen- exporteurs verenigd in de Bond van Bloembollen handelaren, om gezamenlijk zowel prijszetting als sortimentskeus te kunnen bepalen. Voor verkoop, ad ministratie en registratie zal samenwerking worden gezocht met de bloembollenveilingen van welker apparatuur daartoe gebruik kan worden gemaakt. In de komende maanden zal in een aantal voor lichtingsvergaderingen informatie en toelichting wor den gegeven. Het oprichtings-comité dat te zijner tijd vervangen zal worden door een uit de leden via de ledenraad gekozen bestuur, bestaat uit de heren: A. Neele, Sir- jansland (voorzitter); H. J. Goudzwaard, Dreischor (secretaris); H. Stouten, C. Bolle en J. van Gelder (Schouwen en Duiveland); M. van Driel en L. Arends man (Goeree-Overflakkee); P. Pape en A. J. Duyzer (Tholen); H. Verburg (Zuid-Beveland); D. van Es (West-Brabant) en O. Faber (Friesland). In totaal dus bijna 3 ct per kg. Er waren echter enkele bedrijven bij waar men beneden de 2 cent per kg bleef. ZIEKTEBESTRIJDING NOG EENVOUDIG De teeltkosten waren vrij laag, slechts ruim 2 cent per kg. Voor de struikvorm percelen waren de kos ten per ha gemiddeld: RASSENLIJST 1968 VOOR TULPEN Verschenen is de le rassenlijst voor tulpen 1968 waarin betrouwbare informatie wordt gegeven over het tulpenassortiment. Hoewel het ideaal met deze eerste rassenlijst nog lang niet is bereikt is dit de eerste stap naar onafhankelijke voorlichting. De in de Rassenlijst Tulpen 1968 verwerkte ge gevens berusten nog grotendeels op praktijkervarin gen. Alle lezers en gebruikers van deze lijst worden dan ook verzocht de Commissie belast met de samenstel ling op fouten of onjuistheden opmerkzaam te maken. Secretariaat: I. V. T., Dr. S. L. Mansholtlaan 15, Postbus 16, Wageningen. Prijs 2,50. Van de elf miljoen gulden die minister Lardinois aan het begin van het jaar opzij heeft gelegd om er tijdens groenten- en fruitcrises overheidsinter venties volgens de EEG-regeling mee te kunnen bekostigen, was op 23 november nog 530.000 over. De vierde perencrisis van dit jaar (we zitten in tussen al weer in de vijfde) was toen nog aan de gang, een appelcrisis in het voorjaar was achter de rug. De minister heeft indertijd die limiet van elf miljoen gesteld omdat hij verwachtte dat dit onge veer het bedrag zou zijn dat Nederland maximaal uit het Europese Landbouwfonds terug zou kunnen krijgen, want ook aan de interventie-uitgaven uit dat fonds is een limiet gesteld. In oktober heeft het produktschap voor groen ten en fruit de minister gevraagd de limiet te ver ruimen, omdat het liever geen abrupt einde van de overheidsinterventie bij gebrek aan middelen wilde. De minister bleef bij zijn limiet, maar was wè] bereid de interventieregeling voor peren voor lopig voort te zetten, mits voor de kwaliteiten extra en I dezelfde overnamevergoeding zou worden ge geven als voor kwaliteit II. De voorzitter van het produktschap voor groen ten en fruit, de heer D. J. A. M. van Arcken, ver wacht nu dat men met die elf miljoen gulden dit jaar wel zal uitkomen. Dat is dan te danken aan 's ministers besluit, alle vergoedingen voor doorge draaide peren op het peil van de tweede kwaliteit te brengen en aan de geringer geworden aanvoeren. Het prijsbeeld voor peren blijft zeer zwak, zo werd in de bestuursvergadering van het produkt schap meegedeeld. Als de nu aan de gang zijnde vijfde crisis achter de rug is, is er een goede kans dat er na een paar dagen een nieuwe crisis is. Het bureau van het produktschap had een concept-ad vies klaar voor wijziging van het interventiebeleid voor groenten en fruit op onderdelen. Nu minister Lardinois het totale interventiebeleid aan een dis cussie wil onderwerpen, terwijl ook dr. Mansholt van de Europese Commissie een rapport heeft toe gezegd, laat men dit concept liggen. Het komende jaar gaat men een advies over het interventiebeleid in zijn totaliteit voorbereiden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 27