PLATTELANDSJEUGD Kerstmis voorbij Advent Als u wat voelt voor meer resultaat met minder werk (wie niet?), bestel dan nu Polykuhn! Alhoewel Kerstmis een feest van vrede behoort te zijn, is het soms een gebeurtenis waar hele hui selijke drama's door ontstaan. Dikwijls komen die narigheden voor in gezinnen waar kinderen de leef tijd van 17 18 lentes hebben bereikt. Veel van deze tieners kondigen in december onverwachts aan dat ze niet thuis zullen zijn tijdens de kerst dagen. Maar door veel ouders worden die feest dagen als een familiereünie beschouwd waarbij nie mand gemist kan worden. Vroeg of laat wordt de gevorderde teenager of twen met deze moeilijkheden geconfronteerd en er hangt veel van de instelling van de ouders af, of het al of niet op woorden of ruzie uitloopt Bij jongelui die al enige tijd met elkaar verke ring hebben speelt het probleem bij wie zij de kerst dagen zullen doorbrengen. Als jong stel willen zij tijdens die dagen graag bij elkaar zijn. Maar je kunt je nu eenmaai niet in tweeën delen en je kunt maar op één plaats tegelijk zijn. Gaan ze naar de ouders van de jongen, of naar die van het meisje? WAAR MOEILIJKHEDEN DREIGEN Q, soms behoeft het helemaal geen probleem te zijn en brengen de ouders zoveel begrip op, dat binnen enige ogenblikken al een geschikte rege ling is getroffen. We willen nu even stilstaan bij die vele honderden stelletjes die er wèl moeilijkheden om dreigen te krijgen, omdat er nu eenmaal ook ouders zijn die van het standpunt uitgaan, dat hun kinderen tijdens die feestdagen gezellig in de kring van het gezin behoren te zijn. Ongeacht of ze zo zachtjesaan de leeftijd hebben gekregen, dat ze er wel uit willen vliegen. Hoe lossen dergelijke jongelui dit probleem op? Veelal kennen ze hun ouders wel en weten hoe diz over het een en ander denken en daar doen ze goed aan rekening mee te houden. Komen de moei lijkheden van slechts één stel ouders, dan zou, om de goede vrede te bewaren, de regeling getroffen kunnen worden, dat bij die ouders de kerstdagen wor den doorgebracht. Wanneer er dan met het andere begrijpende ouderpaar wordt gesproken en de moei lijkheden worden geschetst, dan zullen die waar schijnlijk begrip voor de toestand hebben en toestaan dat hun zoon of dochter met de ander de feestdagen in het andere gezin verblijft. Een andere mogelijkheid is, om met beide ouder paren te praten en de dagen te verdelen. De ene dag bij de een thuis, de andere dag bij de ander. Dat is over het algemeen een regeling die het meest ge schikt is en waarmee de meeste ouders van groot wordende kinderen wel vrede hebben. RUSTIG OVERLEG gTAAN beide ouderparen echter op het standpunt dat de kinderen beide dagen thuis moeten zijn, dan wordt het erg moeilijk. De enige oplossing die hiervoor bestaat is, om open en eerlijk met de ouders te praten. Maak vooral geen ruzie, sla geen ruzie toon aan, of word onbeleefd, want dót maakt de moeilijkheden alleen maar groter. De beste kansen heb je, wanneer je rustig met je ouders er over spreekt en ze gewoon je probleem voorlegt. Vraag ze desnoods kalm hoe zij dit zelf vroeger hebben opgelost en of ze je niet een oplos sing aan de hand kunnen doen. Vergeet niet, dat je meer bij zulke ouders bereikt met eerlijkheid, rust en beleefdheid, ook al zeg je dan precies wat je wilt en hoe je er over denkt, dan door zenuwachtig te wor den, ruzie te maken of een grote mond te geven, want vooral moeilijke, strenge ouders slikken zoiets niet. Anders wordt het, wanneer je plannen mocht heb ben om met elkaar uit te gaan en dus bij geen van de ouders de kerstdagen verblijft. Of de ouders hier al of niet toestemming voor willen geven hangt van verschillende redelijke motieven af. Het allerbelang rijkste is toch wel, dat er gezorgd moet worden voor een behoorlijk onderdak voor de nacht op een bekend of vertrouwd adres. Betreft het een soort vakantie trip, dan is het verstandiger die op andere dagen te organiseren en er niet speciaal Kerstmis of b.v. oudejaarsavond voor uit te zoeken als je je vader en moeder daar verdriet mee doet. VERPLAATS JE IN HUN GEDACHTEN WIJ, jongeren, moeten zelf ook wat begrip op brengen voor het standpunt van onze ouders. Zij hebben namelijk de verantwoordelijkheid over ons zolang wij nog niet meerderjarig zijn en die verant woordelijkheid is groot. Wanneer jongelui met zijn tweeën er tijdens de kerstdagen uit willen trekken, dan is het niet te verwonderen dat sommige ouders hiertegen bezwaren zullen hebben, een en ander uiteraard afhankelijk van hun levensopvattingen. Het is voor veel ouders moeilijk om hun kinderen zo maar los te laten en dat speelt vooral rond de kerstdagen een grote rol omdat ze dan graag het ge hele gezin bij elkaar hebben. Goed, ze kunnen er soms vrede mee hebben, dat hun zoon of dochter één dag bij de ouders van de ander is, maar de kinderen helemaal niet te zien tijdens deze dagen is soms voor hen moeilijk. Dan speelt ookde leeftijd van de kinderen een rol. Zijn zij al meerderjarig, of rond die leeftijd dan zul len veel ouders, hoe jammer ze het misschien zelf vinden, zich wel bij de situatie neerleggen, maar zijn de kinderen in hun ogen nog te jong, dan krijg je die toestemming niet. En voor zo'n beslissing moet onzerzijds ook begrip bestaan. Er wordt door veel tieners zo dikwijls geklaagd dat hun ouders geen begrip voor ze hebben en het is niet altijd ten onrechte dat ze dit zeggen, want helaas zijn er ouders die weinig begrip voor doen en den ken van hun kinderen hebben. Maar daar staat ook tegenover, dat wij jongeren ook moeten proberen begrip op te brengen voor doen en handelen van onze ouders. Ik geloof dat slechts op die manier een pret tig samenleven tussen kinderen en ouders kan wor den bereiktEen prettig samenleven, dat juist nu met de kerstdagen in het vooruitzicht zo belangrijk is, want alle partijen zijn gebaat met een prettige, rustige, vredige kerst Weer uxis het Kerstnacht, sfeer, Gij ziet ons leven sly ten: Poging, mislukking, zonden, zelfverwijten lossen elkaar eentonig eender af. Gij kent den weg van onze wieg naar 't graf Geheel van buiten hebt zoo vaak dat spel gezien. „Brengt Kerstmis nü verbetering misschien?" Vraagt Gij elk jaar, wanneer wij zitten droomen Voor den nacht, dat Gij op aarde zijt gekomen; Engelen zongen in de winterlucht; De nacht was vlijmend koud. Het vroor geducht En het begon uxit ijzelig te sneeuwen, „Glorie aan God in de eeuw der eeuwen". Hoorden de herders zingen. En de stem van Gabriël wees hun de weg naar Bethlehem. Kinderen komen naar Uw kribje kijken En vinden U wel op hun broertje lijken, Zoo mooi Gij zijt, Uw handjes uitgebreid. Men zegt hun, dat Gij bitter hebt geschreid In dezen stillen nacht en noemt hun ook de reden: De wereld is erg boos; de mensen ontevreden, Dragen hun lot niet als een gift van Uwe hand, Bedrijven zonden, zaaien misverstand Tusschen de klassen in de maatschappij Als elk goed oppast is de kleine Jezus blij. ANTON VAN DUINKERKEN Zo stil......... Ja, inderdaad, dat kan je overkomen, wan neer je zo rond de kerstdagen er op uittrekt naar de bos sen of de wijdse vlakten. De stervende natuur bedekt met sneeuw, slechts hier en daar getekend door wildsporen die erop duiden dat er on danks deze stilte toch leven aanwezig is, ademt een wel dadige rust uit. Een rust en vrede, die we vaak zoeken, maar moeilijk vinden in een wereld vol van oorlogsgeweld, protesten, twisten, ruzies enz. Dagelijks worden we via dagblad, t.v. en radio overspoeld met onzekerheden die, of we willen of niet, onze geest en lichaam dwingen tot een rusteloos zoeken en aftasten van nieuwe wegen en normen. Er zijn slechts enkele momenten in het jaar waarop we dit alles van ons af kunnen schudden en waarin we werke lijk geconfronteerd worden met ,,de grote rust". Dat is dan meestal een ervaring, die „weldadig" aandoet. Eenmaal in een dergelijke stiuatie gekomen, zijn we ge neigd te gaan mijmeren over alles wat er zoal gebeurd is en het resultaat van deze overpeinzing is dat we veelal moeten constateren dat ons jachten en sloven maar tot povere opbrengsten heeft geleid. We voelen ons beschaamd tegenover de ons omringende natuur, welke getuigt van een grootsheid en een reinheid, waar we alleen maar in bewondering voor kunnen stilstaan. Een deel van die rust en vrede In de natuur zouden we over moeten kunnen planten in de harten der mensen. Misschien dat we, na afloop van de Kerst, het antwoord weten op de vraag van de dichter Anton van Duinkerken in zijn ge dicht „Kerstmis voorbij". Misschien worden dan de woorden van wijlen president J. F. Kennedy de vrede ligt niet alleen in letters en ver dragen, maar In het hart en de geest van alle mensen nog eens bewaarheid. WIJ WENSEN U ALLEN PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN GELUKKIG EN VOORSPOEDIG 1969. HET BESTUUR. •O

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 22