Staatslieden en struisvogels VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 53e Jaargang No. 2960 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tninbonvv en Veeteelt in Zeeland Traditiegetrouw is ook voor 1968 weer de bekende publikatie van de beide Rijkslandbouwconsulentschappen voor Zeeland „Landbouwaktualiteiten in Zeeland 1968" verschenen, in samenwerking met de Fed. v. Ver. v. Bedrijfsvoorlichting voor de Zeeuw- Se Eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook ditmaal een bijzonder fraai uitgevoerd boekje waarin de geïnteresseerde lezer veel lezens waardigs zal vinden en zijn nut mee kan doen. Nadere bijzonderheden over deze publikatie is op pagina 10 en 11 te vinden. De foto laat zien dat een oogstzekere methode de voorkeur verdient. Verder in dit nummer o.m.: het slot van onze artikelenserie over de B. T. W. (Deze keer wordt onder meer op de landbouwre- geling ingegaan!) pagina 5, een artikel over aardappelen pagina 7 en de hoofdmoot van de notulen van de Algemene Vergadering der Z. L. M. pagina 9, 12, 13 en 15. Wij vragen hiervoor de attentie van onze lezers, daar de situatie in de akkerbouw, tuin bouw en de veehouderij, behandeld door de heren i. B. Becu, P. J. J. Dekker en Js Vos, daarin de bijzondere aandacht krijgt ■m HET 13e halfjaarlijkse economische rapport van de Sociaal-Economische Raad bevat belang wekkende gegevens over de in 1969 en volgende jaren te verwachten ontwikkeling in onze volks huishouding. Deze gegevens, afkomstig van het Centraal Planbureau en becommentarieerd door de S.E.R. ,als hoogste advies-orgaan van het bedrijfs leven, zijn grondslag voor het vrije overleg over loonsverbeteringen in 1969. Het S.E.R.-rapport behelst een meerderheids- en een minderheidsstandpunt over de mogelijkheden van zo'n loonsverbetering. De S.E.R. is samenge steld uit drie gelijke delen: ondernemersvertegen woordigers, werknemersvertegenwoordigers on z.g. kroonleden (door de overheid benoemde deskun digen, overwegend vooraanstaande economen). Dat een deel van de S.E.R. ruimte zoekt voor een betekenende loonsverhoging is evenzeer duidelijk als dat een ander deel beducht is voor de econo mische gevolgen. Uitgangspunt in zo'n S.E.R.-rapport is de prog nose van het Planbureau. Dat houdt daarbij o.a. rekening met de regeringsplannen op belastings- gebied. In verband ook met hogere sociale lasten werd een bepaalde loonkostenstijging aangeno men: 61/2 De loonsverbetering op zich zou ech ter weinig verschillen van de consumptieprijsstij ging: 4%. OP ZOEK NAAR MEER RUIMTE DAN ER IS \A/AT in het standpunt van de S.E.R.-meerder- heid vooral treft is het onwezenlijke oordeel over de belastingpolitiek in de komende jaren. Het is hier de meerderheid die op zoek is naar meer ruimte dan er volgens de economisten is. Die meer derheid meent n.l. dat men realistisch moet zijn en dan kan en mag men niet aannemen dat de wezen lijke loonsverbetering maar ongeveer 4 zou moe ten zijn. Met de invoering van de nieuwe omzet belasting (B.T.W.) per 1 januari a.s., is een merk baar stuk consumptieprijsstijging gemoeid. Om meer ruimte te hebben voor een echte loons verbetering in de toekomst wil nu de meerderheid de plannen van de regering met de omzetbelasting en de andere belastingen wat veranderd zien. In de komende jaren zou niet grotere nadruk op de verhoging van de indirekte belastingen (met name de B.T.W.) mogen vallen. Integendeel, er zou juist meer direkte belasting (met name inkomsten en vermogensbelasting) moeten worden gegeven. Zoals bekend wil de regering met ingang van 1970 beginnen met de aanpassing van de loon- en in komstenbelasting in verband met de geldontwaar ding. Omdat men immers bij hoger geldinkomen een hoger percentage belasting betaalt, gaat men er feitelijk op achteruit. Ondertussen is echter die aanpassing al uitgesteld in verband met het jongste besluit over de hogere defensielasten. In 1970 wil de regering ook de nieuwe omzetbelasting verho gen. De S.E.R.-meerderheid zou eigenlijk iets omge keerds willen. Daarbij worden dan onbegrijpelijker wijze de ogen gesloten voor de E.E.G.-ontwikkeling. In dat kader is namelijk juist een verschuiving van inkomstenbelasting naar omzetbelasting nodig. Over een realistisch standpunt gesprokenl Terecht heeft de S.E.R.-minderheid deze onverantwoorde struisvogelpolitiek gesignaleerd. VERSTANDIG BEWINDSMAN IN de bladen van het Nederlands Katholiek Vakverbond van 4 december staat een onder houd met de Staatssecretaris van Financiën afge drukt, waarin deze bewindsman gelukkig veel ver standiger taal spreekt. Dr. Grapperhaus bepleit een verschuiving van direkte naar indirekte belastingen. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1