UIT DE PRAKTIJK Hoge kosten voor de oogst! In korte tijd is er veel gebeurd Nog steeds achterstand bij wintervoorploegen en zaaien wintertarwe I THANS gelukkig geen inventarisatie meer van aardappels die nog in de grond, zitten. Op THOLEN en ST. PHILIPSLAND zijn die gerooid. Ook de oppervlakte suikerbieten die nog te rooien is, is niet zo heel groot meer, naar sdhatting 20 Tijdens het goede weer van de laatste we ken is er heel veel werk verzet, want niet alleen zijn de aardappelen gerooid, ook een grote opper vlakte wintertarwe is gezaaid. Wellicht zijn alle collega's hiermee nog niet klaar, maar toch zag het er een paar weken geleden nog niet naar uit dat we al zo ver zouden zijn nu. De sterke mechanisatie stelt ons in staat om in korte tijd veel werk te verzetten, vooral ook om dat onze mechanische trekpaarden 's avonds laat nog niet moe zijn. Als men op tijd zijn dorst lest, dan hangt het alleen maar van zijn rijder af hoe lang men het volhoudt. Welnu, meerdere collega's hebben tot 's avonds 11 uur en soms nog wel tot middernacht gereden om hun piepers geborgen te krijgen. Laten we hopen dat deze noeste arbeid in ieder geval redelijk beloond zal worden, iets waarover velen zich zorgen maken De kostenfactoren zullen dit jaar beslist hoger liggen dan andere jaren. In de eerste plaats heeft -het slechte weer de capaciteit van onze machines nadelig beïnvloed, met gevolg langere werktijden en hogere arbeidskosten. Tevens hebben onze werktuigen extra geleden vanwege het extra zwa re werk dat mocht worden verricht. Laten we hopen dat 'het minder goede weer dat zich thans weer heeft aangediend niet al te lang voortduurt. De laatste bieten willen we graag een beetje gunstig kunnen rooien, terwijl ook het wintervoorploegen nog practisch helemaal moet gebeuren. Droge omstandigheden zijn daarbij zeer belangrijk. Gelukkig zijn er nogal groenbemesters gezaaid in de tarwestoppel en daarin kan men wat meer slecht weer verdragen. Het onderploegen van grasgroenbemesting is een zeer secuur werk. Wij vernamen dat er binnenkort door de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting een ploegdemon- stratie zal worden georganiseerd voor het onder- ploegen van grasgroenbemester. Verschillende ploegmerken zullen daarbij hun kunnen ten toon spreiden. Nu we het over ploegen hebben willen wij van af deze plaats onze gelukwensen aanbieden aan Kees de Rijke uit Poortvliet met het behalen van het Nederlands kampioenschap in de klasse 2- schaar wentelploegen. Dit is een prachtige pres tatie voor deze jeugdige deelnemer! Naar we ver namen de jongste van alle deelnemers! Jammer dat er nog geen wereldkampioenschappen in deze rubriek worden georganiseerd. De Thoolse selectiewedstrijden voor 1969 zijn vanwege het slechte weer een paar keer uitge steld en thans blijkt het niet meer mogelijk een perceel land ter beschikking te krijgen. De wed strijd is nu uitgesteld tot volgend jaar juli. IIET heeft ruim 2 weken droog mogen zijn en in die korte tijd moest in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN bijna de hele oogst van aardap pelen, uien en dorsen van stambonen gebeuren. Met het huidige machinepark in de landbouw kan er evenwel in korte tijd veel werk verzet worden. Het is gebleken dat dit ook zeer noodzakelijk is. De aardappelen zijn op enkele percelen na ge rooid. De opbrengst is goed. Het aantal zieke knol len valt mee. De gedeelten waterrot op diverse percelen waren weinig uitgebreid en was daar merendeels eind augustus ook al aanwezig. Niettemin is er moeilijk gewerkt, veel grond verwerkt vooral in de sproeislagen, en is de laat ste aardappel niet altijd meegenomen. Bij 't rooien van sproeislagen zijn 2-rijige rooimachines duidelijk in het vooisdeel, daar men dan niet met de trek ker eerst door de sproeislag hoeft te rijden, waar meestal nog veel water in stond. Het uitvalper centage zal wellicht aan de hoge kant zijn. Er komen nogal wat groene en misvormde knollen voor en ook zijn er nogal wat halve aardappelen gemaakt door noodgedwongen ondiep rooien. Voor de percelen die nu nog niet gerooid zijn, overwegend op de zware grond, zien we de toe komst nu toch wel erg somber worden. Iets anders is het met de uien gesteld. Hier is bij veel telers sprake van een drama. Vooral voor die percelen die 3 weken geleden nog niet gerooid waren is de tegenslag het grootst. Er kwamen percelen voor met veel opnieuw uitgelopen uien, al of nog niet zichtbaar. Er zijn dan ook percelen niet meer geoogst, omdat ze door de betreffende handelaar geweigerd waren en/of beslist waarde loos. Bij het rooien zat soms zoveel grond aan de uien. dat men wel met de hand de nog goede De laatste loodjes IIET verloop van de werkzaamheden op WAL- CHEREN is over het algemeen bevredigend. Vooral de tweede helft van de maand oktober kon zeer veel werk worden verzet. De aardappe len en de uien zijn nu bijna overal van het veld geruimd. Het bietenrooien ondervond vrijwel geen stagnatie. Op vele bedrijven werd een flinke voorraad gerooid waardoor de top van de te rooi en oppervlakte er wel af is. Naar schatting is zeker 75 van de suikerbieten gerooid. De ka lender wijst ook al weer verschillende dagen in november aan, zodat mag worden aangenomen dat het aantal rooibare dagen niet erg groot meer zal zijn. Op de meeste bedrijven is het nu wel zo dat men het eventueel met handrooien aan zou kunnen. Het feit dat er nog wat vers bietenloof beschikbaar is voor vervoer speelt vooral voor onze gemengde bedrijven een rol. Een aanzienlijke achterstand wat de werkzaam heden betreft is er nog bij het zaaien van winter tarwe en het op wintervoorploegen. Naar schat ting is er nog maar 50 van de normale opper vlakte wintertarwe gezaaid. Hierin is weer enige stagnatie opgetreden door de flinke regenbuien in de eerste dagen van november. Oktober blijkt geen abnormale natte maand geweest t>e zijn. We kwamen voor onze omgeving aan 55 V2 mm, wat nog beneden het maandgemiddelde is. November zette echter niet gunstig in. We noteerden hier voor alweer 25 mm in de eerste 4 dagen. Het wintervoorploegen is, alhoewel laat, op een aan tal bedrijven op gang gekomen. Hopelijk kan dit nu onder gunstige omstandigheden plaats vinden. Vooral voor de wat struktuurgevoelige gronden is dit van groot belang. Wanneer we een tussentijdse balans opmaken, dan kunnen we konstateren dat alle produkten van het veld zijn gehaald of nog gehaald zullen worden, zij het met grote inspanning en hoge kosten. Verder is er nog een aanzienlijke achter stand in het zaaien van wintertarwe en het win tervoorploegen. In hoeverre dit ongunstig zal zijn voor oogst '69 moeten we nog aan de toekomst overlaten. Dankbaar mogen we zijn dat het met het ruimen van oogst '68 toch nog zover gevor derd is. En dat we nu al weer over oogst 1969 schrijven De boer moet daar alweer aan denken Misschien zijn er echter ook onder hen die overwegen om er maar mee te stoppen. Niet alleen de ouderen, maar ook onder de jongeren die er geen „brood" meer in zien. Dit gezien de resultaten van de laatste jaren. Het probleem zal dan zijn: hoe spring ik er financieel uit en is er een geschikte werkkring buiten de landbouw om een bestaan te verwerven. Ieder zal dit indivi dueel voor zich moeten bekijken, eventueel bijge staan door deskundige voorlichting. leverbare uien er uit moest rapen. Maar wie gaat daar aan beginnen Het merendeel van de per celen was echter al begin september gerooid. Hier was dachten we weinig aan. Maar ook van deze percelen zijn er geweigerd of werd een korting van 23 cent per kg op de kontraktprijs in min dering gebracht. Kan dat nu allemaal zomaar, dat de kontraktprys eenzijdig verlaagd wordt omdat deze uien waren verkleurd Het is normaal dat beschadigde en opnieuw uitgelopen uien bij de tarra genomen worden. Nu zou het kunnen zijn dat deze mensen met die prijskorting geen tarra meer kregen, maar ook dat bleek bepaald niet het geval te zijn. Het gaat niet aan om een over eengekomen priis zomaar te verlagen omdat de uien bruin verkleurd zijn, maar verder geen af wijkingen vertonen. Ook liggen er momenteel nog percelen uien op het land te wachten op een opzakmachine. Er moet nog veel tarwe gezaaid worden. Er was nog weinig geploegd en op de aardappel- en uienpercelen krijgt men nu pas de kans om te ploegen. Er is echter reeds meerdere jaren in november gezaaid en dat met goed resultaat Felix en Flevina verdraagt laat zaaien minder goed. Manella en Jos Cambier verdragen dit weL Er blijkt nogal wat belangstelling te zijn geweest voor het nieuwe ras Norda. (Zie verder pag. 1Z)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5