HANOMAG unieke van; TECHNIEK KRACHT en KOMFORT A H. J. HOEGEN OIJKHOF combinatie PIT OE PRAKTIJK Extra aandacht voor de aardappeibewaring Denk aan de slakken Contractteelt - Oriënteert U eerst 12 (Vervolg van pog. 5) GEDURENDE de tweede helft van oktober is er op ZUID-BEVELAND zeer veel werk ver richt. Met inspanning van alle krachten, dikwijls met ook extra krachten en door het maken van lange dagen is een deel van de achterstand van de werkzaamheden ingehaald. De laatst gerooide aardappelen zijn nog vrij be hoorlijk uit de grond gekomen, ondanks het feit dat extra trekkracht nodig was en de dagcapaci teit van de machines kleiner was dan normaal. Omdat de hele zomer ook onder minder gunstige omstandigheden is gesproeid, gaven de rijen aan weerszijden van de sproeisporen nogal wat moei lijkheden bij het rooien. In verschillende gevallen werden deze pas later gerooid. Over de kwaliteit en de houdbaarheid van de laatst gerooide aardappelen wordt verschillend geoordeeld. Vast staat wel dat ze extra aandacht bij de bewaring en ventilatie zullen vragen. Wat thans nog in de grond zit is gelukkeg van geen betekenis meer. Het rooien van de suikerbieten is ondanks het slechte weer in de eerste helft van oktober toch nog vrij goed gevorderd. Verschillende bedrijven met eigen rooimachines zijn net zover als andere jaren, d.w.z. per 1 november klaar met het rooien. De opbrengst is goed, toch zal deze door de ver liezen bij het rooien onder slechte omstandig heden, hier en daar nog wel tegen kunnen vallen. Het suikergehalte is gelukkig iets verbeterd. Na 20 oktober is er heel wat wintertarwe ge zaaid. Hier en daar was het minder gemakkelijk om een redelijk zaaibed te krijgen. Er is nogal wat breedwerpig, hetzij met centrifugaal-, pen del- of schotelstrooier gezaaid. Daarna ingewerkt rnet cultivator, eg of söhijveneg. Het ziet er wel naar uit dat bij redelijk weer men nog geruime tijd door zal gaan met de uit zaai. De eerstgezaaide tarwe komt reeds aardig goed boven. Aandacht wordt nu reeds opgeëist voor het optreden van slakjes bij de tarwe. Er is reeds schade hierdoor geconstateerd. Bestrijding is wel mogelijk, echter lang niet even gemakke lijk. Het op wintervoorploegen is t.o.v. andere jaren nog heel wat achter. Alleen van de zwaar dere gronden is wat geploegd. Op de lichtere gron den is men ver achter. MOMENTEEL (4 november) kunnen we voor SCHOUWEN-DUIVELAND wel stellen dat ongeveer van de suikerbieten gerooid zal zijn. De opbrengst ligt ongeveer bij de 50 ton per ha, terwijl het suikergehalte gemiddeld wel 1 lager ligt dan vorig jaar. De tarrapercentages lig gen hoog. Het zijn dit jaar vrij moeilijke rooi- omstandigheden. Vooral in 't begin der campagne en nu weer in het begin van november vanwege de vele neerslag. De 2e helft van oktober was vrij gunstig (droog en zacht) en is het aardappel rooi en, op enkele percelen na, klaar gekomen, even als de oogst van de zaaiuien. Ziek en natrot bij de aardappelen vielen wel mee, maar 't gerooide, wat in de cel of bewaarplaats kwam, niet. Extra zorg aan de bewaring is gewenst. Uitvalpercen tage ook vrij hoog, evenals, bij de uien, waar ook nog de kwaliteit ongunstig beïnvloed is door het slechte weer. Voederbietenoogst en het rooien van de gladiolen ondervindt momenteel ook stagnatie. Door de late oogst van de hakvruchten is in het algemeen 't tarwezaaien ook ongunstig beïnvloed. Het ziet er naar uit dat er dit jaar veel minder wintertarwe uitgezaaid zal worden. Het ras is hoofdzakelijk Manella, met daarnaast wat Jos Cambier, Felix, Flevina. Daar waar de wintertarwe vroeg gezaaid is, be staat er een redelijke kans op een onkruidbezet ting. In jong stadium is dit onkruid altijd zeer goed te bestrijden. Als de omstandigheden van weer en grond het toelaten, kan met D.N.O.C. ge spoten worden. Door de meestal hoge luchtvoch tigheid kan met weinig water gespoten worden, bijv. 200 1 per ha. Men kan dan ook met weinig middel volstaan t.w. 4 kg D.N.O.C. 80 of 7 kg D.N.O.C. 50 Als nachtvorst wordt verwacht, dan niet spuiten, ook niet direct daarna. Vorige jaren werd op sommige percelen schade aangericht door kleine slakjes. De kiemblaadjes vertonen een vervezeld uiterlijk. Ook zijn slijm spoortjes zichtbaar op de grond. Bij het consta teren van slakkenschade dient de bestrijding ter hand te worden genomen. Op zwaardere grond moeten groenbemesters niet te diep onderge- ploegd worden, want anders verteren deze niet voldoende. Met 't oog op eventuele hergroei moe ten ze wel goed bedekt worden. Op slempgevoe- lige grond mogen de vlinderbloemige groenbe mesters wel wat „slordig" ondergeploegd worden ter bevordering van vlugger wegzakken van het water. Kweekbestrijding kan nog door een T.C.A.-mid- del over de ploegsneden te spuiten. Met een rug spuit van 15 1 water 1 kg T.C.A. kan men ong. 120 m spuiten bij 2 m spuitbreedte. Bij 't voeren van veel vers suikerbietenloof en -koppen wordt nog wel eens te weinig rekening gehouden met goede mineralenvoorziening. Bij voeren van 5075 gram fosforrijke mineralen is dan gewenst. In de afgelopen weken zijn de meeste melk koeien opgestald. Er zal nu weer gerekend moe ten worden voor de deze winter te geven veevoe derrantsoenen. Hooi is er wel voldoende, echter niet altijd van de beste kwaliteit. Kuilvoer kan er wel voldoende komen, hoewel ook dit werk nog achter is. NU de aardappeloogst achter de rug is vormen bietenrooien, ploegen en tarwe zaaien de voornaamste bezigheden op de NOORDBEVE- LANDSE akkers. Bij het ploegen en tarwe zaaien is er nog sprake van een achterstand vergeleken met normaal. De bietenoogst is al flink gevorderd en overal zien we op de erven en stortterreinen weer de bekende hopen produkt opgeslagen. De fabrieken kunnen hun grondstof weer wel betrek ken. Het is wel gewenst de hopen m.h.o. op de mindere houdbaarheid van dit jaar zeker niet hoger te maken dan strikt noodzakelijk is. Hoger storten geeft meer broei en dus meer suikerver- liezen. In onze steek is het nu al enkele jaren mogelijk om met een kipwagen aangevoerde bieten direkt in het schip te lossen. Deze werkwijze voldoet goed. Wachttijden van betekenis komen op de ha vens zelden meer voor en met netten e.d. heeft men niet meer te maken. Het is alleen bij de hier gevolgde methode niet mogelijk om wagens ach ter elkaar te koppelen. Voor de wat grotere trans portafstanden is dit wel jammer. We zien dan ook vaak dat de boer dan het transport door de fabriek laat verzorgen. Het is voor ons ook nog een vraag of de nu gebruikte materialen wel be rekend zijn op belangrijk grotere landbouwwagens dan die waar we nu nog voornamelijk mee wer ken. Als de aan de gang zijnde ontwikkeling naar grotere wagens doorzet zal men zich daar ook bij de bietenontvangst op moeten instellen. We vernamen dat er momenteel in onze streek pogingen worden gedaan om contrakten af te sluiten voor het telen van conservenerwten. Hoe wel een aanvulling van ons gewassensortiment ons zeer welkom is doet men er o.i. toch verstan dig aan zich over deze teelt eerst goed te oriën teren. In de loop van december zal hierover een voorlichtingsvergadering worden belegd, terwijl de fabrikant zijn definitieve kontraktvoorwaarden nog bekend moet maken. Als men voor deze teelt voelt lijkt het ons toch goed om eerst deze beide zaken af te wachten en pas daarna tot het maken van eventuele definitieve afspraken over te gaan. Achter de moderne vormgeving steekt een nieuwe constructie, die toonaangevend is voor de landbouwtechniek van morgen. Neem nu eens de moderne kompakt - motoren er blijven altijd nog wat reserve pk's over en dan de hydraulische installatie, de zwaarste werktuigen kunnen zonder moeite worden ingezet. Versnellingsbak 12 goed op elkaar afgestemde versnel lingen, voor elk werk de juiste snelheid. Komfort als bij een luxe wagen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. HDj handelmy.n. V. Noordweegseweg 3c, 's-Heer Arendskerke Tel. 01106-592

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 22