Bedrijfseconomische problemen W.-Europese fruitteelt PINGEN VAIN PE WEEK II OP een conferentie, waaraan een aantal gespe cialiseerde bedrijfseconomen uit verschillen de Europese landen deelnamen, te Zaragossa (Spanje) door de in Parijs zetelende Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling georganiseerd, zijn de bedrijfseconomische problemen in de Westeuropese fruitteelt besproken. Hierover rapporteert de heer P. A. Spoor, fruit- teeltdeskundige van het L.E.I., het volgende: Duidelijk is gebleken dat de problemen in de E. E. G. van geheel andere aard zijn dan in de landen buiten de Euromarkt. Binnen de E. E. G. kampt de fruitteelt met rentabiliteitsproblemen, als gevolg van het zeer lage prijspeil, hetgeen in hoofd zaak door een te sterk toegenomen aanbod wordt veroorzaakt. In de landen buiten de E. E. G. is de produktie van appelen en peren in het algemeen onvoldoen de om de behoefte te dekken. Deze landen zijn im porterend, waarbij handelspolitieke maatregelen de markt in meer of mindere mate beschermen. Hier dus geen rentabiliteitsmoeilijkheden door een te laag prijspeil. Bij een eventuele liberalisatie van het handelsverkeer verwacht men er echter wel pro blemen, mede omdat de fruitteelt in ontwikkeling is achtergebleven en in vele gevallen ongunstige produktieomstandigheden aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden verhinderen. IIET zijn echter vooral de omstandigheden in de E.E.G.-landen die van belang zijn. Vier lan den: Italië, Frankrijk en in veel mindere mate Nederland en België hebben vooral in de jaren met grote oogst een produktieoverschot, dat men in hoofdzaak op de Westduitse markt tracht te verkopen. De opnamecapaciteit van deze markt is beperkt voor deze steeds toenemende hoeveel heden. Bovendien wordt de produktie van kwali- teitsfruit in West-Duitsland belangrijk groter. Uitbreiding van de produktie van goed fruit in West-Europa zou niet het grootste bezwaar zijn, indien het aanbod van minder goede en slechte rassen en kwaliteiten in voldoende mate zou af nemen. Dit gebeurt echter nog niet in grote mate. De in ons land ingevoerde rooipremie heeft dan ook in andere landen belangstelling. Verder onder vinden de vroege appel- en pererassen ernstige concurrentie van de nog steeds toenemende pro duktie van perziken en tafeldruiven in Zuid-Euro pa. OOK ELDERS GEEN RENDABELE PRODUKTIE MOGELIJK IN Frankrijk is bij het prijspeil van de laatste jaren geen rendabele produktie mogelijk. Slechts enkele speciale bedrijven maken nog enige winst. De totale appelproduktie in dat land is dit jaar slechts weinig groter dan in 1967. De oogst van Golden Delicious zal naar schatting echter 150 miljoen kg meer bedragen. Er komen nog steeds jonge beplantingen in produktie; een produktie die echter zeer eenzijdig is en in hoofdzaak uit Gol den Delicious bestaat. Voor goede gele Golden Deli cious werd de laatste weken 30 a 35 ct. per kg be taald. Voor de groene niet meer dan 12 a 16 ct. per kg. Na aftrek van sorteer- en verpakkingskosten blijft er voor de teler te weinig over, daar de produktiekosten zonder sorteren en verpakking ruim 20 ct. per kg bedragen. Het subsidiebeleid heeft de Franse telers uiteindelijk geen winst ge bracht. Met de peren zijn de moeilijkheden dit jaar nog groter geweest. Ook in Italië zijn de prijzen zeer laag. Evenals in Frankrijk is hier veel fruit uit de markt genomen. In vergelijking met de andere E. G.-landen ligt het prijspeil in Neder land relatief nog gunstig. Maar op vele bedrijven zijn de oogst en kwaliteit te gering om een slui tende exploitatie te bereiken. STIJGENDE KOSTEN BEHALVE het lage prijspeil zijn de steeds stij gende kosten een probleem. In Frankrijk zijn de arbeidskosten dit jaar na de mei-onlusten met 20 a 30 gestegen. Voor vakkundige arbeidskrach ten bedragen zij nu 3,80 a 4,/uur. De bedrij ven met betaalde arbeid ondervinden hiervan de directe invloed. Drastisch rationaliseren zal nood zakelijk zijn. In de verschillende landen blijkt ech ter, dat alleen de grote bedrijven kunnen rationa liseren. Het produktiekostenverschil tot het mo ment van verkoop tussen kleine en grote bedrij ven bedraagt in Frankrijk 10 ct, per kg ten gun ste van de goedgeleide grote bedrijven. Daarbij komt nog, dat de opbrengstprijzen door beter ver koopbeleid op deze bedrijven hoger zijn. Dit ne men we vooral in de exportlanden waar. In ons land, België en West-Duitsland liggen deze ver schillen op een geheel ander niveau en zijn min der sprekend. In Frankrijk houdt in de Zuidelijk gelegen produktiegebieden het kleinere gezinsbe drijf de concurrentie al niet meer vol met de grote goedgeleide bedrijven boven 50 ha. Voor de komende jaren verwacht men nog gro tere verschuivingen. Als de oogst kan worden ge mechaniseerd zal de produktiviteit op de grote be drijven, die nu reeds het dubbele bedraagt ten opzichte van de kleine bedrijven, nog groter ver schillen gaan vertonen. Men verwacht dit binnen vijf jaar. AFZET MODERNISEREN OOK in ons land weten we, dat schaalvergroting bij produktie en afzet dringend noodzakelijk is. Maar de problemen liggen nu nog op geheel ander niveau. De produktiekosten per 100 kg da len met ongeveer ƒ4,op bedrijven van 5 tot 15 ha. Daar boven daalt de kostprijs nauwelijks meer. Dit is echter niet de enige factor die de con currentiepositie bepaalt. In het algemeen blijkt echter, dat er in de E.E.G. toch nog duidelijke ver schillen tussen de produktielanden waarneembaar zijn. Hoe verder de produktie van de grote con- sumptiegebieden plaats heeft, hoe groter de pro duktie- en verkoopeenheden zullen moeten z*jn. De hoge vrachtkosten en het feit, dat de mindere kwaliteiten praktisch onverkoopbaar zijn, wor den hiervan de belangrijkste oorzaken genoemd» Een onjuist interventiebeleid en overheidssubsi dies in de afzetsfeer verzwakken echter de invloed van deze factoren. Hoe weinig rooskleurig de situatie in de fruit teelt in ons land ook is, de zeer nabije ligging van een groot consumptiegebied is een blijvend voor deel ten opzichte van landen als Italië en Frank rijk. Rationeel producerende bedrijven kunnen dit voordeel uitbuiten, indien de afzet snel wordt gemoderniseerd. Hierbij zullen verbetering van kwaliteit en presentatie van het produkt alle aan dacht moeten hebben. FRUITPRIJZEN LIEPEN TERUG De vorige week zijn de aanvoeren van appels op de Zeeuwse veilingen belangrijk toegenomen en omdat de vraag niet evenredig steeg, daalden de prijzen. Voor de betere kwaliteiten bleef het algemene prijspeil bevredigend maar de mindere kwaliteiten daalden meer dan werd verwacht. Jonathan met weinig kleur bracht wederom te weinig op. Een deel hiervan ging naar de fabrie ken voor 1115 cent per kg en verder nam de handel nog wat af voor 1417 cent maar dat zijn toch geen prijzen, zeker niet nu er betrekkelijk weinig appels zijn. Jonathan klasse II met een redelijke kleur werd eind vorige week verkocht tegen prijzen van 3035 cent per kg en de klasse I kwaliteit deed rond en iets boven 40 cent per kg. Voor rekening van de grootwinkelbedrijven werden grote hoeveelheden van deze appel ge kocht, waarbij deze dan werden verpakt in zak- De oogst van herfsttomaten is in Zeeland prak tisch afgelopen. Op enkele bedrijven staan de to matenplanten nog in de kassen, maar dikwijls zijn ze al verwijderd en is men bezig om de grond ge schikt te maken voor het planten van aardbeien, wat in de maand december gaat gebeuren. Over het algemeen heeft de teelt van late toma ten dit jaar goede financiële resultaten opgeleverd. De oogst was wat kilo's betreft heel wat kleiner dan het vorig jaar, maar de prijzen hebben veel goed gemaakt. Er waren telers die in vrij ernstige mate te kampen hadden met het kwaad" in hun tomaten en soms nam dat zulke vormen aan dat er te weinig gezonde vruchten overbleven, maar dat waren toch uitzonderingen. Bij de teelt van tomaten in de kassen na de aard beien wordt er van uitgegaan dat de teler hierin zijn arbeidsloon kan verdienen maar dat er van een extra winst dikwijls geen sprake is. Dit jaar zal die extra winst er wel geweest zijn. Een voorrecht was het, dat de grootste aanvoe ren in Zeeland juist kwamen in de periode dat de weersomstandigheden in heel Europa buitenge woon slecht waren, met als gevolg een klein aan bod van natuurtomaten uit de zuidelijke landen. Hierdoor werden er soms prijzen betaald van 1,25 per kg. De Zeeuwse kastuinders die zich hebben gespe cialiseerd in de teelt van aardbeien, gevolgd door tomaten, kunnen het financieel resultaat gaan be rekenen en zij zullen over het algemeen geen reden tot klagen hebben. De aardbeien brachten wat minder geld op dan het vorig seizoen, voornamelijk als gevolg van de ken met een inhoud van 4 kg netto en de sor tering die de telers op 5 mm hadden gebracht, weer werd teruggebracht tot 10 mm. Goudreinette bleef goed gevraagd en noteerde tussen 45 en 55 cent per kg. Het aanbod van deze appel was niet groot. Wel belangrijk groter werd het aanbod van Golden Delicious. Er kwamen veel partijen waar van de kwaliteit niet best was, hetzij door vorst- schade, zich uitend in de plekken op de vruchten of door ruwe vruchten. Veel Illgrof kwaliteit was er te koop waarvoor rond 25 cent per kg werd betaald. De beste partijen Golden Delicious in de grote en middelmaat eind vorige week tussen 40 en 50 cent per kg, maar dat betekende toch ten opzichte van de daaraan voorafgaande week een prijsdaling van ruim 10 cent per kg. Klasse II deed tussen 30 en 40 cent. De kleine maten deden tussen 15 en 25 cent per kg. Glorie van Holland werd ook aanzienlijk goedkoper. Hiervoor werd tussen 25 en 30 cent per kg betaald wat 10 cent wat kleinere kilo-opbrengst, maar de tomaten heb ben dat weer goed gemaakt. Opnieuw is gebleken dat degenen die besloten hun kleinfruitbedrijf te intensiveren door middel van een glasbedrijf, hier door hun bestaanszekerheid hebben vergroot. We hebben in deze rubriek al dikwijls geschreven over de kansen voor het kleinfruitbedrijf en daarbij in het bijzonder gewezen op de waarde van het glas- bedrijf. Het blijft naar ons gevoel voor de kleine ondernemer de enige mogelijkheid om zijn zelf standigheid als tuinder te bewaren. Het pioniers werk wat deze teelten betreft is verricht. Zij die er nu aan beginnen kunnen profiteren van de er varing die er is en zij hebben de zekerheid dat ze door aansluiting bij de bestaande kern de afzet- kansen ten volle kunnen benutten. De prijsvorming voor deze produkten is in Zee land zeer goed, dank zij de concentratie van het aanbod. Toen er vanaf half september tot half ok tober op de velling in Kapelle-Biezelinge exoort- veilingen van tomaten werden gehouden met aan voeren van 30 ton per keer en meer, werden daar voor landelijk gezien dikwijls de hoogste prijzen betaald en alle belangrijke tomatenexporteurs van Nederland traden als koper op. Wanneer de plan nen om te komen tot een centrale veiling voor Mid den Zeeland voortgang en doorgang vinden, opent dat zonder twijfel grote perspectieven voor de af zet en prijsvorming van onze tuinbouwexportpro- dukten. Bij het afscheid van fr. Veflekoop als rijkstuin- bouwconsulent heeft deze nog eens gewezen op de noodzaak om de krachten te bundelen en enkele dagen later gebeurde dat ook door ïr. Geuze ïn zijn rede op het jubileumfeest van de Landbouw school te Goes. Wat bundeling van de krachten bij de afzet betekent hebben de telers van kasaard- beien en -tomaten in Zeeland reeds enkele jaren per kg minder is dan een week daarvoor. Ook de prijs van de Cox's Orange Pippin liep terug. De beste partijen kwamen nog aan 85 cent per kg maar dat waren uitzonderingen. Een groot deel van de aanvoer van dit ras noteerde tussen 70 en 80 cent per kg. Het aanbod van peren bleef beperkt. Plaatselijk werd een begin gemaakt met de verkoop van Legipont uit de koelcellen. De grote en middel maten deden tussen 40 en 42 cent per kg. De maat 6065 noteerde 35 cent en de maat 5560 mm 23 cent. Illgrof werd verkocht voor 18 cent en IHfijn draaide door. Beurré Hardy steeg in het begin van de week in Goes tot tegen 50 cent per kg. Saint Remy werd ook wat goedkoper en no teerde eind vorige week tussen 25 en 35 cent per kg voor de grote en middelmaten. Doyenné du Cornice was gevraagd en deed tussen 75 en 90 cent. Kroet- en valappelen gingen naar de fabrie ken voor 1416 cent per kg. ondervonden. Voor hun collega's de telers van hardfruit geldt dit echter in even sterke mate. Het is al dikwijls gezegd en het zal nog vaak herhaald moeten worden dat we leven in een periode waar in getornd wordt aan vele gevestigde waarden. Het kost dikwijls moeite om het tempo van de tijd bij te houden, maar het is een voorwaarde om staan de te blijven. We leven in een ontzaglijk harde tijd. Wie niet mee kan of wil gaat onherroepelijk ten onder. Daarom zijn we als tuinbouw gelukkig met de steeds groter wordende groep van kleine Zeeuw se tuinders die door het stichten van een glasbe drijf hebben getoond de eisen van deze tijd te ver staan. Groot is de concurrentie op de tuinbouw- markt. Het E. E. G.-gebied vormt één grote binnen landse markt en daarin wordt veel geteeld. Bui ten de E. E. G. zit men ook niet stil. We lazen dezer dagen in het Financieel Dagblad dat de Verenigde Staten in de komende winter een kennismakings campagne op de Europese tuinbouwmarkten gaan voeren, tijdens welke een ruim assortiment van wintergroenten uit Florida, Californië en Texas, als mede kleinfruit (aardbeien) zal worden betrokken. Deze campagne zal beginnen met een agressieve deelneming aan de Horeca-expositie in Amster dam, begin 1969, waar contacten met importeurs en groothandelaren zullen worden gelegd. Het zelfde zal gebeuren in Londen, Hamburg en Stock holm. Het gaat hier om zendingen sla, selderij, ra dijs, uien, artisjokken, peen, pepers, tomaten, kool, tafeldruiven en aardbeien. Gedurende een proef periode zullen de Europese winkelbedrijven be voorraad worden om zo de leveringsmogelijkheden na te gaan. We vestigen hier de aandacht op om aan te geven dat de wereld open is. We behoeven van dergelijke campagne's niet direct al te bang te wo^ den, maar het is zaak om op te letten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 21