VI Artikel 12. De kringen en afdelingen regelen, met inachtneming van de statuten en het huishoudelijk reglement van de vereniging, zelf haar interne inrichting, daaronder begrepen de samenstelling en bevoegdheid harer besturen, de afvaardiging van de af delingen naar de kringvergaderingen, de wijze van benoeming van Hoofdbestuursleden door de kringen en de al dan niet periodieke bijdragen aan de kring- respectievelijk afdelings- kassen Artikel 13. Inzake alle verzoeken die een kring- of afdelingsbestuur wenst te richten aan de regering of andere autoriteiten, met uitzondering van gemeenten, waterschappen en dergelijke lichamen binnen de grenzen van het werkgebied van haar kring of afdeling, wordt tevoren overleg gepleegd met het Dagelijks bestuur. Van ieder verzoek derhalve ook van die, waaromtrent tevoren geen overleg behoeft te worden gepleegd zendt het kring- of afdelingsbestuur een afschrift aan het Dagelijks bestuur Geldmiddelen. Artikel 14. 1. Ereleden betalen geen contributie. 2. Gewone leden betalen een, voor alle gewone leden ge lijke basiscontributie, zomede een omslagcontributie, te heffen naar evenredigheid van de omvang van hun ondernemingen. 3. Leden van verdienste betalen geen basiscontributie doch wel omslagcontributie. 4. De contributie voor de buitengewone leden en de jaar lijkse bijdrage van de begunstigers worden vastgesteld door het Hoofdbestuur. 5. De algemene ledenvergadering stelt jaarlijks, op voorstel van het Hoofdbestuur de basiscontributie voor het volgend verenigingsjaar en de maatstaven, naar welke de omslagcon tributie voor het volgend verenigingsjaar zal worden geheven, vast. Begroting en rekening en verantwoording. Artikel 15. 1. Het Hoofdbestuur legt ieder jaar vóór een januari van het jaar waarvoor die begroting zal gelden, de begroting ter goedkeuring voor aan de algemene ledenvergadering. 2. Het Hoofdbestuur legt binnen een jaar na het verstrijken van een verenigingsjaar rekening en verantwoording af aan de algemene ledenvergadering. Artikel 16. 1. Bij toerbeurt volgens een rooster vast te stellen door het secretariaat van de vereniging, benoemen telkens drie Kring- besturen ieder één lid in een commissie van drie personen, welke tot taak heeft de rekening en verantwoording te contro leren en daaromtrent schriftelijk verslag uit te brengen aan de algemene ledenvergadering en aan het Hoofdbestuur. 2. De commissie is bevoegd inzage te nemen van alle boe ken, bescheiden en correspondentie en zich de kas en de verdere geldswaarden te doen tonen. Hoofdbestuur en Dagelijks bestuur. Artikel 17. 1. Iedere kring benoemt twee Hoofdbestuursleden; voor elke 250 leden of een gedeelte daarvan boven de 550 leden heeft een kring het recht nog een Hoofdbestuurslid te be noemen. 2. De kringen benoemen bij voorkeur haar voorzitter en andere leden van haar bestuur tot Hoofdbestuurslid respeo- tievelijk tot plaatsvervanger van één Hoofdbestuurslid. 3. Voor benoeming tot Hoofdbestuurslid casu quo plaats vervangend Hoofdbestuurslid wordt één bindende voordracht van 2 personen opgemaakt De Algemene ledenvergadering benoemt uit deze voordracht een Hoofdbestuurslid en een plaatsvervanger van een Hoofd bestuurslid. Het recht om een voordracht ten deze op te maken komt toe aan: a. de Tuinbouwcommissie der vereniging ten aanzien van zes Hoofdbestuursleden; b. buitengewone leden en groepen van buitengewone léden, aan wie het Hoofdbestuur het recht heeft verleend om zulk een voordracht op te stellen, doch zulks ten aanzien van ten hoog ste zeven Hoofdbestuursleden in totaal; c. een Plattelands Jongeren Organisatie aan wie het Hoofd bestuur tot wederopzegging het recht heeft verleend om zulk een voordracht op te stellen, doch slechts ten aanzien van een door het Hoofdbestuur vast te stellen aantal van ten hoogste drie hoofdbestuursleden. 3. In het vorige lid wordt onder Tuinbouwcommissie ver staan: de commissie die als zodanig door het Dagelijks bestuur van de vereniging is ingesteld en onder Plattelands Jongeren Organisatie een vereniging of bond of enig provinciaal geheel van jongeren binnen de provincies Zeeland en Noord-Brabant Artikel 18. Het Hoofdbestuur vergadert tenminste tweemaal per jaar en voorts zo dikwijls de voorzitter of tenminste vijf andere Hoofd bestuursleden het wenselijk acht(en) en dit schriftelijk aan het secretariaat of aan de voorzitter te kennen geven. Artikel 19. Het Hoofdbestuur benoemt uit haar leden het Dagelijks be stuur: a. uit de door de kringen benoemde Hoofdbestuursleden één lid per kring; b. uit de op voordracht van de Tuinbouwcommissie be noemde Hoofdbestuursleden twee leden; c. uit de op voordracht van de Plattelands Jongeren Orga nisaties één lid. Artikel 20. Het Dagelijks bestuur vergadert als regel eenmaal per maand en voorts zo dikwijls de voorzitter of tenminste drie andere leden van het Dagelijks bestuur het wenselijk acht(en) en dit schriftelijk aan het secretariaat of aan de voorzitter te kennen geven. Artikel 21. 1. De leden van het Hoofdbestuur hebben zitting voor de tijd van vier jaar. Jaarlijks treden zoveel Hoofdbestuursleden af, dat in vier jaar alle Hoofdbestuursleden zijn afgetreden- Een plaatsvervanger van een Hoofdbestuurslid treedt af wan neer het Hoofdbestuurslid als wiens plaatsvervanger hij is aangewezen volgens rooster aftreedt. Hoofdbestuursleden zijn terstond éénmaal herkiesbaar. Ten derde male zijn zij eerst verkiesbaar vier jaar na het verstrijken van de tweede zittingsperiode; het hiervoor be paalde is dan wederom van toepassing. Voor de toepassing van het hiervoor in dit lid bepaalde wordt de tijd, gedurende welke iemand plaatsvervanger is geweest, niet in aanmerking genomen, zelfs niet, indien hij uit hoofde van zijn plaatsvervangerschap een Hoofdbestuurslid is opgevolgd. Een plaatsvervanger is als zodanig te allen tijde herkiesbaar. Alles onverminderd het hierna in de leden 5 en 6 van dit artikel bepaalde. 2. Wie tussentijds in de plaats van een ander lid treedt, volgt het rooster van aftreden van zijn voorganger. 3. Het rooster van aftreden wordt bijgehouden door het secretariaat van de vereniging. 4. Een lid van het Dagelijks bestuur defungeert als zodanig doordat hij ophoudt lid van het Hoofdbestuur te zijn. 5. De voorzitter wordt benoemd voor een periode van zes jaar. Het tweede lid van dit artikel is ten aanzien van de voor zitter niet van toepassing. 6. De voorzitter en de vice-voorzitter(s) zijn steeds als zo danig herkiesbaar. De leden van het Dagelijks bestuur en de voorzitter van een kringbestuur zijn steeds herkiesbaar als Hoofdbestuurslid. 7. Een lid van het Hoofdbestuur, onder wie derhalve ook de voorzitter en de vice-voorzitters, kan niet worden herbenoemd na het verstrijken van een zittingsperiode, waarin hij de leef- tyd van zeventig jaar heeft bereikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 16