11 Afdelingen en kringen. Artikel 9. 1. De ereleden, leden van verdienste en gewone leden van de vereniging verenigen zich onder goedkeuring van het Hoofdbestuur zoveel mogelijk in afdelingen. 2. Een afdeling kan zich constitueren als een vereniging met rechtspersoonlijkheid of in een andere rechtspersoonlijk heid bezittende rechtsvorm. 3. Voor het oprichten van een afdeling zijn tenminste tien leden vereist, tenzij het Hoofdbestuur anders bepaalt. Het Hoofdbestuur stelt, na overleg met de oprichters, het werk gebied en de benaming van die afdeling vast. 4. Het Dagelijks bestuur kan toestaan dat een erelid, een lid van verdienste of een gewoon lid niet tot een afdeling be hoort. Het Dagelijks bestuur regelt alsdan de verhouding van het lid tot een kring en de vereniging. Artikel 10. Het bestuur van een afdeling wordt gevormd uit de leden, behorend tot die afdeling, volgens de regelen, door die afde ling zelf te stellen. Artikel 11. 1. De afdelingen verenigen zich onder goedkeuring van het Hoofdbestuur zoveel mogelijk in kringen. 2. Een kring kan zich constitueren als een vereniging met rechtspersoonlijkheid of in een andere al dan niet rechtsper soonlijkheid bezittende rechtsvorm. Voor het oprichten van een kring zijn tenminste drie afdelin gen vereist, tenzij het Hoofdbestuur anders bepaalt. Het Hoofdbestuur stelt na overleg met de besturen van de afdelingen die de kring gaan vormen, het werkgebied en de benaming van die kring vast. Artikel 12. Het bestuur van een kring wordt gevormd door afgevaardig den van de tot de kring behorende afdelingen, volgens de regelen, door die kring zelf te stellen. Artikel 13. Een afdeling of een kring, welke geen rechtspersoonlijkheid bezit, kan door het Hoofdbestuur opgeheven worden hetzij omdat zij minder dan tien leden respectievelijk drie afdelingen is komen te tellen, hetzij om een andere reden. Ten aanzien van een rechtspersoonlijkheid bezittende afdeling of kring kan het Hoofdbestuur voor een zodanig geval bepalen, dat zij voor de toepassing van de statuten en reglementen van de vereni ging niet meer als afdeling of kring geldt. Artikel 14. De afdelingen en kringen stellen statuten en/of reglementen samen, welke niet in strijd mogen zijn met de statuten en het huishoudelijk reglement van de vereniging. De statuten en reglementen van de afdelingen en de kringen en de wijzigingen daarin behoeven de voorafgaande goed keuring van het Hoofdbestuur van de vereniging. Artikel 15. 1. Leden, die niet tot een afdeling behoren, daaronder be grepen buitengewone leden, kunnen, na daartoe verkregen toestemming van het Hoofdbestuur, zich in een groep ver enigen of kunnen door het Hoofdbestuur tot een groep ver enigd worden. Een lid kan het Hoofdbestuur verzoeken tot een reeds bestaande groep toe te mogen treden. 2. Het hoofdbestuur kan bij uitzondering en op zijn/haar verzoek aan een lid of aan eèn groep leden het recht verlenen: a. een voordracht op te maken voor de benoeming van een lid van het Hoofdbestuur; leden en groepen van leden kunnen ien hoogste voor de benoeming van zeven hoofdbestuurs leden een voordracht opmaken; b. stem uit te brengen in de algemene ledenvergadering; het Hoofdbestuur bepaalt onder goedkeuring van de algemene iedenvergadering daarbij tevens het aantal stemmen dat door het lid of de groep van leden kan worden uitgebracht. 3. Het Hoofdbestuur heeft in hoogste instantie de bevoegd heid te allen tijde de in het vorig lid genoemde rechten in te trekken, wanneer naar het oordeel van het Hoofdbestuur het belang van de vereniging dit met zich brengt. Wordt een recht, als bedoeld in het vorig lid sub a ingetrokken, dan houdt het desbetreffende bestuurslid daardoor onmiddellijk op deel van het bestuur uit te maken. Inkomsten. Artikel 16. De inkomsten der vereniging bestaan uit: a. contributies, waaronder begrepen begunstigersbijdragen; b. interest van vermogen; c. subsidies en legaten; d. andere baten. Bestuur. Artikel 17. De vereniging kent een Hoofdbestuur en een Dagelijks be stuur. Leden van het Hoofdbestuur en Dagelijks bestuur moe ten persoonlijk lid van de vereniging zijn of, indien zij niet uit de leden van de vereniging zijn benoemd, persoonlijk lid worden. Artikel 18. 1Het Hoofdbestuur bestaat uit een voorzitter, tevens voor zitter der vereniging, een of meer vice-voorzitters tevens vice- voorzitter(s) der vereniging, en andere leden. 2. Iedere kring benoemt twee Hoofdbestuursleden; voor een bij huishoudelijk reglement te bepalen aantal leden of een gedeelte daarvan boven een eveneens bij huishoudelijk regle ment te bepalen aantal leden heeft een kring het recht nog een Hoofdbestuurslid te benoemen. 3. De algemene ledenvergadering benoemt uitsluitend op voordracht maximaal zestien Hoofdbestuursleden. 4. Bij huishoudelijk reglement wordt bepaald, welke de ver eisten zijn waaraan de leden moeten voldoen om tot lid van het Hoofdbestuur verkiesbaar te zijn, wie gerechtigd zijn een voordracht, als bedoeld in lid 3 van dit artikel, op te maken en hoe een zodanige voordracht moet worden opgemaakt en voorts nadere regelen omtrent de wijze van verkiezing en defungeren van Hoofdbestuursleden gesteld. Artikel 19. 1. Het Dagelijks bestuur bestaat uit een voorzitter en een of meer vice-voorzitters en andere leden. De voorzitter en de vice-voorzitter(s) van het Hoofdbestuur zijn tevens voorzitter respectievelijk vice-voorzitter(s) van het Dagelijks bestuur. De andere leden worden benoemd door- en uit het Hoofd bestuur. 2. Het aantal leden, daaronder niet begrepen de voorzitter en de vice-voorzitter(s), van het Dagelijks bestuur bedraagt zoveel leden als er kringen zijn, vermeerderd met ten hoogste drie. 3. Bij huishoudelijk reglement worden nadere regelen om trent de wijze van verkiezing en defungeren van de leden van het Dagelijks bestuur gesteld. Artikel 20. 1. De voorzitter wordt benoemd door het Hoofdbestuur uit kandidaten, welke door het Dagelijks bestuur en de kring- besturen zijn voorgesteld, met dien verstande dat zowel het Dagelijks bestuur als ieder kringbestuur slechts een kandidaat kan stellen. 2. De vice-voorzitter(s) wordt/worden op voordracht van het Dagelijks bestuur benoemd door het Hoofdbestuur; het Dagelijks bestuur bepaalt tevens hun aantal. 3. De voorzitter en de vice-voorzitter(s) behoeven niet te behoren tot de Hoofdbestuursleden, benoemd met toepassino van het tweede en derde lid van artikel 18. Artikel 21. Het Hoofdbestuur benoemt voor zich een of meer bezoldigde secretarissen, en een of meer bezoldigde penningmeesters, die tevens secretaris respectievelijk penningmeester zijn van het Dagelijks bestuur en van de vereniging. De bezoldigde secretarissen en penningmeesters kunnen geen lid van het Hoofdbestuur zijn noch lid van enig ander bestuur binnen de vereniging. Een secretaris kan tevens pen ningmeester zijn. Artikel 22. 1. Het HoofdEestuur staat de kringen en afdefmgen bij In hun werken en streven door voorlichting en hulp. 2. Het huishoudelijk reglement kan geen bepalingen bevat ten in strijd met deze statuten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 12