Statuten van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant I CONCEPT Naam en plaats van vestiging. Artikel 1. De vereniging draagt de naam: „Maatschappij tot bevordering van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland en Noord- Brabant", bij verkorting Z.L.M. genaamd, hierna .te noemenr. de vereniging. De vereniging is voortgekomen uit de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw. Zij is gevestigd te Goes. Duur der vereniging. Verenigingsjaar. Artikel 2. 1. De vereniging, oorspronkelijk opgericht in het jaar acht tienhonderddrieënveertig met de naam „Maatschappij tot be vordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland", bij verkorting Zeeuwse Landbouw Maatschappij genaamd, is in haar huidige constitutie opnieuw aangegaan voor een tijd van negenentwintig jaar en elf maanden, te rekenen van negentien honderdachtenzestig af. 2. Het verenigingsjaar is het kalenderjaar. Doel, grondslag en middelen. Definitie. Artikel 3. 1. De vereniging heeft ten doel: a. de behartiging van de belangen van de landbouw, tuin bouw en veeteelt in het algemeen en die in de provincie Zee land en Noord-Brabant in het bijzonder, benevens van de algemene economische, sociale en culturele belangen van hen, die daarin of in enig ten dienste daarvan staand of verwant bedrijf werkzaam zijn; b. de verhoging van het welzijn en de welvaart in de agrari sche sector en de algemene bevordering van de belangen van het platteland, alles in de meest uitgebreide zin. 2. Wanneer in de volgende artikelen over landbouw wordt gesproken, worden daaronder mede verstaan tuinbouw en vee teelt. Artikel 4. De vereniging streeft de in artikel 3 omschreven doeleinden na op grondslag van de aanvaarding van de beginselen van het Christendom, onafhankelijk van enige godsdienstige of staatkundige groepering, met alle daartoe geschikte en geoor loofde middelen, onder meer door: a. het verlenen van diensten aan de leden en het geven van voorlichting en bijstand; b. het voorstaan van de belangen van de boeren- en tuin dersstand bij de overheid en bij daarvoor in aanmerking komende instellingen en personen; c. het bevorderen van samenwerking tussen de leden onder ling, alsmede van de coöperatieve samenwerking in het alge meen; d. het bevorderen van het onderwijs ten plattelande; e. het bevorderen van de oprichting en het steunen van organisaties van plattelandsvrouwen of plattelandsjongeren; f. het houden van vergaderingen en voordrachten; g. het vormen van tijdelijke of permanente commissies en instellingen met bijzondere opdrachten; h. het uitgeven van geschriften en van een landbouwblad, en het bevorderen van publiciteit in de ruimste zin van het woord; i. het samenwerken met andere organisaties, zowel bifTnen als buiten haar werkgebied; j. het bevorderen van proeven, tentoonstellingen en demon straties op landbouwkundig gebied, met dien verstande, dat demonstraties en tentoonstellingen niet op zondagen voor het publiek opengesteld worden; k. het sluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten. Lidmaatschap. Artikel 5. De vereniging bestaat uit ereleden, leden van verdienste, gewone leden, buitengewone leden en begunstigers. Artikel 6. 1. Ereleden zijn natuurlijke personen, die op grond van hun bijzondere verdiensten voor de vereniging of voor de land bouw in het algemeen op voordracht van het Dagelijks bestuur door het Hoofdbestuur als zodanig zijn benoemd. 2. Het Hoofdbestuur kan een ere-voorzitter benoemen. Het Hoofdbestuur regelt tevens de bevoegdheden van de ere voorzitter. 3. Leden van verdienste zijn natuurlijke personen, rechts personen of niet-rechtspersoonlijkheid bezittende verenigingen of instellingen, die op grond van hun vijftigjarig lidmaatschap van de vereniging door het Hoofdbestuur als zodanig zijn benoemd. Voor deze vijftig jaren telt voor het betrokken lid mede de periode, gedurende welke hij/zij lid was van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij of de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw. 4. Gewone leden zijn natuurlijke personen, rechtspersonen of niet-rechtspersoonlijkheid bezittende verenigingen of instel lingen, die betrokken zijn of zijn geweest bij de landbouw en die hetzij na zich daartoe bij het Dagelijks bestuur te hebben aangemeld door het Dagelijks bestuur als zodanig zijn toe gelaten, hetzij na zich daartoe bij een afdelingsbestuur te hebben aangemeld door dat afdelingsbestuur als lid van die afdeling zijn toegelaten. 5. Buitengewone leden zijn rechtspersonen of niet-rechts persoonlijkheid bezittende verenigingen of instellingen, die werkzaam zijn op landbouwgebied of die blijk geven van bij zondere belangstelling voor de landbouw en die na zich daar toe bij het Dagelijks bestuur te hebben aangemeld door het Dagelijks bestuur als zodanig zijn toegelaten. 6. Begunstigers zijn natuurlijke personen, rechtspersonen of niet-rechtspersoonlijkheid bezittende verenigingen of instel lingen, die de vereniging steunen met tenminste een door de algemene ledenvergadering vast te stellen jaarlijks bedrag en die hetzij na zich daartoe bij het Dagelijks bestuur te hebben aangemeld door het Dagelijks bestuur als zodanig zijn toe gelaten, hetzij na zich daartoe bij een afdelingsbestuur te hebben aangemeld door dat afdelingsbestuur als begunstiger van die afdeling zijn toegelaten. Waar in deze statuten wordt gesproken van lid, wordt daar onder niet begrepen een begunstiger, tenzij uitdrukkelijk anders wordt bepaald. Artikel 7. Ereleden, leden van verdienste, gewone leden, buitenge wone leden en begunstigers hebben het recht gebruik te maken van de diensten der vereniging, voor wat begunstigers betreft voorzover dit recht niet door het Dagelijks bestuur aan hen is ontzegd. Artikel 8. 1. Het lidmaatschap van ereleden, leden van verdienste, gewone leden, buitengewone leden en begunstigers eindigt door: a. b. c. d. opzegging door het lid casu quo begunstiger; opzegging door de vereniging; vervallenverklaring door het Hoofdbestuur; overlijden; e. voorzover betreft een rechtspersoon of een niet- rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging of instelling ontbinding, een en ander met inachtneming van de regelen, nader vast te stellen bij huishoudelijk reglement. 2. In bijzondere gevallen, bij huishoudelijk reglement te regelen, kunnen de rechten, welke aan leden van verdienste, gewone leden, buitengewone leden of begunstigers toekomen, door het Hoofdbestuur voor een periode van ten hoogste drie maanden geheel of gedeeltelijk worden opgeschort. Het boven staande laat onverlet hetgeen elders in deze statuten over het intrekken van speciale rechten is bepaald. 3. Indien een lid defungeert is hij met ingang van de datum waarop zijn lidmaatschap eindigt ontslagen uit alle functies, die hij binnen de vereniging of namens de vereniging daar buiten bekleedde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 10