>3*- 1968 Goes L. de Jager Dare Land- Tuinbouwschool Wolfaartsdijk Eén van de eerste leerlingen Vooropleiding en nastudie bijzonder belangrijk 9 wige middelbare tuinbouwopleiding. officiële naam Rijks Middelbare Land- en school. leerlingen ingeschreven; waarvan 1490 ma ontvingen en de nu schoolgaande 82 i het hopen te ontvangen. van dit 75-jarig Jubileum enkele ïn met „jong" en „oud" op deze pagina. BI. |N het eerste leerjaar was de motorenkennis één van de moderne vakken. Maar de mechanisatie stond nog in de kinderschoenen en verder dan het behandelen van de dieselmotor, de twee- en de viertaktmotor kwam het eigen lijk» niet. De tractoren waren nog maar in het begin van hun opkomstPaardenkennis, dier- en verloskunde waren belangrijke vakken, naast bemesten en grondbewerking. Ook wat betreft de werktuigen was het verschil met nu groot. Rijkslandbouw Winterschool te Goes, ziging in Rijks Middelbare Landbouw- HE nu 92-jarige, maar nog bijzonder krasse heer L. de Jager van Wolfaartsdijk (van de bekende schaatsrijdersfamilie!) is één van de achttien leerlingen die in 1893 voor de eerste maal naar de toen pas opge richte Rijks Landbouwwinterschool te Goes ging. JTEN hele stap in die tijd, toen velen zich afvroegen waarom het nodig was dat er een landbouwschool kwamWat moest je daar nou toch leren dat je niet op het eigen bedrijf in het werk van alle dag net zo goed kon op steken Vader De Jager was echter (en met hem andereneen vooruitstrevend man. De landbouwcrisis van 18801895 was nog niet uitgewoed. En hij zag het nut van de nodige vakkennis voor een goede bedrijfsvoering maar al te goed in. En toen de toenmalige jongeman L. de Jager zijn 6 jaren lageronderwijs achter de rug had vond hij een verdere op leiding voor. zijn zoon geen overbodige luxe. Zo ging in najaar 1893 De Jager jr naar het niet zo erg florissante schoolgebouw van de Landbouwwinterschool te Goes aan de toenmalige Singelstraat. Huisvesting samen met de Bank van LeningTwee kamers stonden ter be schikking; één als leslokaal, één voor het onderwijzend per soneel. Van uit de achterste polder bij Wolfaartsdijk waar het bedrijf van vader De Jager was gelegen ging het eerste jaar de tocht naar Goes met de tilbury. Niet alle leerlingen had den het zo gemakkelijk, zo vertelt de heer De Jager ons. Anderen moesten lopen, in weer en wind, bijv. van Wol faartsdijk of Wemeldinge naar Goes. En na afloop van de lessen weer terug. Wel iets anders dan nu met geregelde busdiensten, brommers enz. Het tweede schooljaar, waarvoor van de 18 leerlingen nog 14 overgebleven waren, werd met het paard naar school» gegaan. Dit werd tijdens de lesuren opgesteld bij de wagen maker tegenover waar nu zo ongeveer de „Prins van Oran je" is. Tussen de middag werd gegeten in die zgn. „arme hoek", achter bij de brug voor de somma van 45 ct per maaltijd De heer De Jager denkt nog altijd met veel genoegen aan deze schooljaren terug en had ze niet graag willen mis sen. Hij heeft van hetgeen hij op de landbouwwinterschool geleerd heeft veel profijt gehad. Beter inzicht bij die be drijfsvoering, beter inzicht in het hoe en waarom. Ook toen al schoolexursies om het „gezichtsveld" van de leerlingen te verbreden. Excursies, die heer De Jager herinnert het zich nog bijzonder goed, naar bijv. de chichoreifabriek „De Sneep" te Ossendrecht, de beendermeelfabri^k te Delft en de spiritusfabriek te Schiedam. Op de school zelf een ple zierige sfeer onder leiding van de direkteur I. G. J. Kr'.e- beeke, die veel gezag had en waarbij je beslist geen grapjes uit kon halen. Geen schoolavonden of ouderavonden. Wel een eindexamenfuifje voor de leerlingen en ouders met een gemeenschappelijke maaltijd, waarbij wat op de piano werd gespeeld. Maar meisjes mee, was er toen niet bij. Ook nu nog leeft de heer De Jager mee met de landbouw en met de school. Hij zal, zo is zijn plan, zeker bij de jubi leumviering op 30 oktober present zijn. Nu nog meer dan vroeger zal de jonge boer door een goede opleiding moe'en zorgen over een goede ondergrond! te beschikken wil hij zijn bedrijf op de goede wijze kunnen voeren. En, zo zegt hij, het beste is om deze kennis in je jonge leven te ver garen anders raak je achteropDan gaat het nog gemakke lijk En verder de zaken bijhoudenZijn vier zoons, zelf standig boer, zijn alle naar de landbouwschool geweest en van zijn kleinzoons gaan er ook alweer 4 naar Goes, om de nodige kennis te vergaren. De naam De Jager staat nog steeds in de administratie E heer J. P. Lindenbergh, 's-Heer Arendskerke is één van de oud-leer lingen van de R. M. L. S. te Goes, die met enige hindernissen zijn school tijd heeft doorlopen. Na zijn H.B.S.-opleiding voltooid en zijn militaire dienstplicht vervuld te hebben ging hij op zijn 21e jaar in 1933 naar de 1e klas. Het was in deze crisistijd geen vetpot in de landbouw en om vlug klaar te zijn viel de keus niet op Groningen of Dordrecht maar op Goes. In 1939 gooide de mobilisatie roet in het eten en het was van 1940'41 dat de heer Lindenbergh zijn 2e schooljaar kon volgen. Daardoor heeft hij meerdere klassen dan gewoonlijk het geval is op de R. M. L. S. meegemaakt. Het weer teruggaan naar de school banken, met het nog in hoge mate „schoolse" onderwijs vroeg de nodige aanpassing, zo herinnert hij zich. Ook aanpassing met de veelal in leeftijd jongere medeleerlingen. De sfeer onder de jongens was echtere prima. We hebben onder elkaar als boerenzoons veel plezier gehad! Dit niettegenstaan de de moeilijke omstandigheden in de landbouw in die jaren, en de beperkin gen die de bezetting meebracht. Begonnen werd met de oude Sachsploeg en men ging ver der met alle oude modellen. Aan het behandelen van de toen moderne een- of meerscharige keer- of wentelploegen werd eigenlijk niet eens toegekomenDan was de cursus ten eindePraktijk was er weinig en door de oorlogsom standigheden waren er zo goed als geen excursies. (Zie verder pag. 11)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9