UIT DE PRAKTIJK Bij aardappelen op 75 cm rijafstand gepoot eerder rooien mogelijk Weer aan de slag Somber beeld - maar zitten niet bij de pakken neer! Optimisme komt weer terug Nog een maand goed weer nodig! ÏN de afgelopen week kon de draad van de werk- zaamheden weer enigszins woerden opgenomen op WALCHEREN. De weersomstandigheden wa ren van dien aard dat met verschillende madhines weer gewerkt kon worden. Het machinaal rooien van de suikerbieten kon weer onder redelijke omstandigheden plaats vinden. Er zijn verder nog al wat bieten met de hand gerooid. We hebben de indruk dat de achterstand in de bietenaanvoer nog wel meevalt. Verschillende telers met grote oppervlakte zijn al zeer ver gevorderd. Anderen daarentegen staan nog maar aan het begin van de campagne. Het opzakken van de uien is ook flink gevorderd. Dikwijls is er onder vochtige omstandigheden met de hand verzameld. De laatste dagen konden op ver schillende bedrijven ook weer opzakmachines wor den ingeschakeld. Er zijn ook enkele percelen waarvan de uien nog gerooid moeten worden. Hierbij treedt wat hergroei op. Ook de onkruid ontwikkeling is zodanig dat het rooien niet pro bleemloos zal zijn. Mogelijk dat het bij gunstige weersomstandigheden nog meevalt. Het rooien van de aardappelen is nog het minst gevorderd. De laatste dagen is weer gewerkt met de grotere rooimachines. De schade aan het pro- dukt door ziek of natrot is nog steeds zeer be perkt. Het is nog weinig voorgekomen dat er wa ter tussen de aardappelruggen stond. Een goede perceelsontwatering is van zeer groot belang, dat blijkt ook dit natte najaar weer duidelijk. Verder EINDELIJK is het weer ten gunste gekeerd. We hebben in WEST ZEEUWS-VLAANDE- REN nu al ruim een week droog weer gehad. De aardappeltelers op de lichtere gronden hebben hier van gebruik kunnen maken om eindelijk hun aardappelen te rooien, zij het veelal met twee trekkers voor rooier en wagen. Om zieke knollen en kluiten te verwijderen is handkracht nodig. De mensen hiervoor zijn edhter niet meer te vinden zodat veel aardappelen in bedenkelijke toestand in de cellen worden gebracht. Direkt en veel ven tileren met koude lucht zal schade en verlies moe ten beperken. De rooiprestatie is niet zo groot als normaal het geval zou zijn; voor 1-rijige rooiers ia deze slechts 1 ha en voor 2-rijige rooiers IV2 a 2 ha per dag. Vooral omdat men op de zwaardere gron den later is kunnen gaan rooien en het op dit soort gronden nog minder vlot werkt, hebben we nog wel een paar droge weken nodig. Het ziet er naar uit dat niet alle aardappelen op de zware gronden gerooid zullen kunnen worden. Dit zou na het bijzonder slechte jaar 1967 voor velen wel zeer erg ongelegen komen. Ook de uienoogst vordert langzaam. Opvallend is dat op bedrijven met aardappelen en uien, deze laatste op de tweede plaats komen. Een enkeling was tussen de buien door in handwerk aan het optrekken of opzakken. Bij dit zware en arbeids intensieve werk moest bij velen de laatste hoop wel in de sdhoenen zakken Gelukkig kan nu weer machinaal worden gewerkt. De kwaliteit is uiteraard niet best meer. Gekontrakteerde uien worden in veel gevallen slechts tegen een lagere prijs afgenomen. De bonen zijn gedorsen, althans die welke nog te velde stonden. Enkelen waren namelijk reeds bezig de bonen met stro en al binnen te halen en deze te beluchten. De opbrengst zal gemiddeld op plm. 1800 kg per ha liggen, uiteenlopend van 1000 kg tot 2800 kg per ha De kwaliteit is redelijk te noemen. WE schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDE- REN 23 oktober. Na een lange periode van ongeduldig waclhten en soms onder zeer slechte omstandigheden werken, is nu eindelijk een tijd van droog weer aangebroken. Veel werkzaamhe den vragen nu tegelijk de aandacht. De bietenoogst levert de meeste problemen op. Er wordt nu vlot gerooid, terwijl gehalte en kg blijken mee te vallen. Met de aardappelen is het anders gesteld. Zwaarte van de grond en de juiste ruggen opbouwen blijken hier grote verschillen op te leveren. Veel natte grond is het gevolg, ter wijl bij praktisch alle percelen de grond aan de aardappelen blijft plakken. Het zo goed mogelijk trachten te reinigen en sterke aandacht aan de juiste verdeling van kiemremmingsmiddelen schenken, zal zeer belangrijk zijn, evenals het voorkomen van stortkegels. De bruine bonen zijn afgelopen weken van het veld geruimd, gedeeltelijk uit de ruiter gedorsen, gedeeltelijk in de schuur gereden. Dat beide methoden geen topkwaliteit bonen gaven of zul len geven, valt uit het prijsverloop op te merken. Vooral deze onvoldoende droge bonen zonder be luchting inschuren zal tot teleurstelling leiden. Wat de uien betreft, dit lijkt een drama te wor den. Allereerst is er door de aanvoer bijna geen markt, of een zeer lage, terwijl diverse percelen, waaraan al veel werk is besteed, door de koper zijn afgekeurd, speciaal die percelen die uitge reden of geplukt na een maand in de modder te hebben gelegen, weer zijn gaan groeien. Alles bij elkaar een somber beeld uit Oost Zeeuws-Vlaan- deren. Toch zitten we niet stil, en gaan we wer ken aan de oogst 1969. De inzaai van wintertarwe is begonnen. Op de zwaardere gronden wordt al wat aan winterland ploegen gedaan, terwijl ruw- voervoorziening voor komende winter weer alle aandacht en veel werk vraagt. Laten we hopen op nog een paar weken droog IN een week tijds blijkt de situatie in de land bouw op ZUID-BEVELAND zeer snel en ook in zeer gunstige zin te zijn veranderd. Gelukkig maar ook Er waren veertien dagen geleden dan ook vele problemen bij het rooien van aardappelen en sui kerbieten en het bijeenbrengen van de uien, ter wijl het op zaaivoor ploegen geheel geen voort gang had. Met veel dol en moeite werd nog wat gedaan. Diegenen, die een trekker met voorwiel aandrijving, extra zware trekkers of aangedreven tweewielige karren tot hun beschikking hadden, hadden nog wel enige voorsprong. De prestaties waren echter niet hoog, terwijl de kwaliteit van het werk niet meeviel en de struktuur van de grond veel te verduren kreeg. Velen dachten dan ook, dat een deel van de aardappeloogst afge schreven moest worden en tevens de mogelijk heid om tarwe te zaaien uiterst miniem zou worden. Het verschil met voorgaande jaren is wel heel groot, deze was nl. zo rond 20 oktober 50 van de totale oppervlakte van 4500 ha winter tarwe op Zuid-Beveeland reeds gezaaid, nu is dit pleiten de nu reeds opgedane ervaringen er voor dat bij een rijenafstand van 75 cm, beter en eer der gewerkt kan worden dan bij een nauwere rijenafstand. Daarnaast is de kans op het voor komen van groene knollen minder groot. Er is in ons gebied nog een grote verscheidenheid in rij afstand bij de aardappelteelt. Vooral bij de ver zorging van het gewas geeft dit veel problemen. Vanaf deze plaats willen we een beroep doen op alle aardappeltelers om nog eens rustig te over wegen of het niet beter is de aardappelen te poten bij een rijenafstand van 75 cm. Van bedrijf tot bedrijf zullen hiertegen ook wel meer of minder grote bezwaren tegen zijn maar wij zijn van me ning dat de bezwaren bij een nauwere rijenaf stand aanzienlijk zwaarder wegen. Het zaaien van de wintertarwe is er tot op heden nog bij ingeschoten. Op slechts enkele be drijven heeft men een perceel ingezaaid. Hopelijk kan er in de laatste 10 dagen van oktober nog flink wat ingezaaid worden, terwijl we het onder gunstige omstandigheden ook in november nog best aandurven. Aan het op wintervoor ploegen is nog zeer wei nig gedaan. In enkele gevallen heeft men een per ceel gedaan omdat er anders geen werk mogelijk was. Bij aanhoudende gunstige weersomstandigheden zal het vee nog wat in de weide kunnen blijven. Dit kan op vele bedrijven nog wat verlichting van de werkzaamheden tot gevolg hebben. A VERZIEN we momenteel (maandag) de stand. van de werkzaamheden op NOORD-BEVE LAND dan moeten we tot de conclusie komen, dat er om de achterstand in de werkzaamheden vol ledig weg te werken nog wel ongeveer een maand goed weer nodig is. In één van de drukste perio den van het jaar is er door 5 weken nat weer niet of met sterk verminderde capaciteit gewerkt. Dit heeft men echt niet in een week ingehaald. Komt deze periode van goed weer er niet dan zal vooral het zaaien van de wintertarwe in het gedrang ko men. Het belangrijkste knelpunt n.l. de aardappel oogst kan bij gunstig weer deze week zo goed als klaar komen. De kansen op een tweede omvang rijke financiële aardappelcatastrofe worden nu weer kleiner. Ook in het afgelopen weekend heeft men op veel bedrijven doorgewerkt. Een maat regel die onder deze omstandigheden begrijpelijk is, maar waar men toch alleen in uiterste geval len toe overgaat. We schatten dat er momenteel nog 15 van de aardappelen in de grond zit. De dagcapaciteiten van de rooiers liggen ondanks de lange dagen die men maakt belangrijk lager dan normaal. De on-, derhoudskosten daarentegen omgekeerd evenredig hoger. Het belang van goed geoutilleerde, in de buurt gevestigde servicebedrijven is dit jaar weer dubbel en dwars bewezen. Het produkt dat in de cellen komt is kwalitatief meestal nog goed. Hoewel vooral in de wat laat doodgespoten percelen hier en daar nog wat phy- tophthora voorkomt. Natrot is er gemiddeld nog weinig. Het percentage grondtarra is hoog. Dit zal veel extra uren ventilatie vragen en controle in eventuele stortkegels. Ongeventileerde bewaring van een nat produkt met veel natte grond is zeker bij hoog storten maar zeer beperkt mogelijk. Is zo'n partij niet vlug af te zetten dan kan het no dig zijn eerst een cel te ruimen en het natte pro dukt daarin over te draaien. In de vroeg gerooide partijen komt al schot voor, zodat behandeling met een kiemremmingsmiddel niet meer moet worden uitgesteld. In de laatgerooide partijen heeft dit zolang de aardappelen niet goed droog zijn weinig zin. Hierin is het ook nog niet nodig omdat een dergelijk produkt toch niet vlug kiemt. De bietenoogst is in onze streek maar weinig achter. Tot nu toe is gemiddeld aan de termijn- levering voldaan. Al ging dit ten koste van veel kapot gereden land en extra slijtage aan mate rialen. Het zaaivoorploegen en wintertarwe zaai en moet nog zo goed als -beginnen. Terwijl men daar op veel bedrijven deze week nog niet aan toe komt. Voorzover de grond het toelaat is direkt na het ploegen zaaien i.v.m. er weer afregenen nog het minst riskant. Op de zware gronden zal dit meestal niet mogelijk ,zijn, terwijl sommige percelen bietenland zodanig zijn verreden dat de kans op het zaaien van wintertarwe wel voorbij is. Overigens verdragen de huidige rassen laat zaaien goed. We moeten dus wat dat betreft maar niet teveel naar de kalender kijken. Ook al wordt het november of december als het land het toe laat om te zaaien dan elke kans benutten om het te doen. op dezelfde datum hooguit 1 (één procent)! Maar één week beter, n.l. droog, weer en het optimisme komt weer terug. In de jongere, kalk- rijke polders is men vorige week dinsdag en. woensdag met het aardappelrooien kunnen be ginnen. Afgelopen maandag kon men in de oud ste poldergebieden pas een begin maken. Wel mag reeds nu vastgesteld worden, dat door het lang in de grond zitten er weinig of geen kwaad (ziek) meer is bijgekomen. Het natrot is alleen op de natste plaatsen nog wat doorgegaan. Dat om deze redenen niet gerooid behoeft te worden, zal van zeer geringe betekenis zijn. Naast grotere bunkerrooiers wordt meer gebruik gemaakt van zakken-, voorraad- en werpradrooiers. Men tracht het naar de omstandigheden aan te passen. Met het rooien van de suikerbieten kan vrijwel steeds eerder begonnen worden dan met het aard appelrooien. Hetgeen thans gerooid is, valt dan ook niet tegen. Het is zo, dat er hier en daar toch weer al behoorlijke voorraden op de bedrij ven beginnen te ontstaan. Ook het tarrapercen- tage valt in het begin van deze week niet tegen. Hier en daar is het rooien van de suikerbieten wel sterk ten koste van de struktuur gegaan. Reeds heel wat uien zijn intussen bijeen gebracht in koelcel of ren. De kwaliteit heeft schijnbaar nog niet eens zoveel van de regen geleden. Maandag is men begonnen met de uitzaai van wintertarwe. Het ziet er naar uit dat in een kort tijdsbestek heel wat gezaaid zal worden, mits de grond maar geploegd ligt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5