KORTE WENKEN DINGEN VAN DE WEEK De sociale lasten in 1969 DE ROOIPREMIE VEROUDERDE BOOMGAARDEN 70ALS bekend bestaat sedert 1 augustus 1968 de mogelijkheid vanwege de Stichting Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Landbouw tot pre mieverlening voor het rooien van appel- en pere boomgaarden die vóór 1950 zijn geplant. Wat zijn nu de resultaten van deze rooipremie- verlening geweest over de afgelopen periode 1 augustus t/m 1 oktober 1968? Er zijn in deze maanden 1568 aanvragen inge diend. Daarvan werd in 565 gevallen de aanvrage inmiddels goedgekeurd met een gemiddelde sub sidie van 1.417,52 aanvragers ontvingen een af wijzing. De totale oppervlakte waarop de aanvragen be trekking hebben, bestond uit 1487 ha eigendoms- grond (81,4%) en uit 340 ha pachtgrond (18,6 De totale aangemelde oppervlakte bestaat uit 1918 gebruikspercelen. Bij 268 aanvragen (17 kwam pachtgrond voor. Deze pachtgrond is verpacht door 285 verpachters. In 253 gevallen kwam de premie geheel ten goede aan de aanvrager, in 12 gevallen geheel aan de ver pachter. Per bedrijf bedraagt de gemiddeld te rooien oppervlakte 1 1/6 ha, waarop gemiddeld 61 hoog- en halfstammen en 186 struiken. Alles wordt in het werk gesteld om aanvragen ten spoedigste af te werken, zodat voor de winter gerooid kan zijn. WIJ brengen nog gaarne de voorwaarden in her innering waaraan voldaan moet worden om voor deze rooipremie in aanmerking te moeten komen. De te rooien opstand moet een aangesloten geheel vormen van tenminste 30 stuks hoog- of half stammen. dan wel 50 stuks struiken. Na het rooien moeten de percelen goed mechanisch bewerkbaar worden opgeleverd. De premie bedraagt 15,per hoog- of halfstam en 7,50 per struik, met een maximum van 1.500 per hectare. Aanvragen kunnen worden ingediend bij de dis- tritsbureauhouders. CONTROLEER tijdens de bietencampagne dage lijks de verlichting van de trekkers en de wagens. In deze tijd van het jaar dat het steeds vroeger donker wordt, met regen en gladde wegen kan on voldoende verlichting in het verkeer levensgevaar lijk zijn! Zorg voor deugdelijk materiaal, zodat u de verlichtingsinstallatie kunt vertrouwen. ALS U VAN PLAN BENT veel wintertarwe uit te zaaien, zet dan niet alles op één kaart. Verdeel het risico door b.v. twee rassen te zaaien. Let bij de r assenkeuze op geschiktheid voor late zaai, winter- vastheid, gevoeligheid voor roest en vroegrijpheid. U alleen blind staren op het ras met de hoogste op brengst is een te beperkt beleid bij de keuze van het ras. DOOR DE VERTRAGING BIJ DE GRAAN OOGST zijn meerdere percelen grasland laat in gezaaid. Bij strenge vorst is dit grasland gevoelig ■voor bevriezen. Om dit te voorkomen is het ver standig dit weiland nu nog eens extra aan te zetten door een bemesting met 300 kg kalkammonsalpeter per ha. Ook een stalmestbemesting van 12 tot 15 ton per ha werkt gunstig. Vele dingen hielden ons weer bezig in de week die voorbij ging. We zitten midden in de periode van voorlichting over de B. T. W. die op 1 januari a.s. van kracht wordt en als tuinders zullen we de vraag: ,,wel of geen toepassing van de land- bouwregeling", moeten beantwoorden. We konden de ruimtevaarders dagelijks op de televisie zien en horen hoe dit allemaal voorbereidingen zijn voor een reis naar de maan die op korte termijn mogelijk schijnt te worden. Steeds hardnekkiger worden de geruchten over een op handen zijnd be stand in Vietnam. In Mexico sneuvelt het ene olympische record na het andere en velen onzer hebben korte nach ten door deze sportgebeurtenis die we in zwart wit of kleur dagelijks in onze huiskamer kunnen krijgen en mee kunnen maken of we er zelf bij zijn. Op de effectenbeurs weet de hausse van geen wijken maar de Meelfabriek der Nederlandse Bak kerijen, ook in Zeeland een goede bekende en vroeger wel ,,een fonds voor weduwen en wezen" genoemd, tuimelde van haar voetstuk door een nieuwe wijze van winstberekening die tot gevolg zal hebben dat het dividend wordt verlaagd van 17 naar plm. 10 Minister Beernink bracht Memorie van Antwoord uit op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer commissie voor Binnenlandse Zaken over de her indeling van de gemeenten op Zuid-Beveland. Dit antwoord van de Minister wijkt niet af van «Je oorspronkelijke plannen om de 24 gemeenten op Zuid-Beveland terug te brengen tot 4 gemeen- g|EGIN september gaven wij een voorlopig over zicht van de te verwachten stijging van de sociale lasten voor het jaar 1969. Dit in afwachting van een nadere definitieve beslissing van de minister van sociale zaken, Roolvink. Voor een aantal sociale verzekeringswetten is on langs echter deze beslissing gevallen. Daaruit blijkt dat in het bijzonder de premiepercentages voor de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering en voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten be langrijk verhoogd moeten worden. De nu vastgestelde premiebeschikkingen vermelden de volgende percen tages: - 1969 1968 verhoging A.O.W./A.W.W. 10.6 10.4 0.2 A.K.W. 2.3 2.3 A.W.B.Z. 1.0 0.4 0.6 K.W.L. 3.2 3.1 0.1 W.A.O. 5.1 4.2 0.9 Het was vorige week op de Zeeuwse fruitveilingen duidelijk te merken dat de peren nu een heel eind zijn geruimd en dat de telers wat de appels betreft zich helemaal hadden ingesteld op de pluk. Er kwamen nog wel aardige hoeveelheden peren maar het ging toch lang niet meer om zulke grote hoeveelheden als in de voorgaande weken. Plaatselijk nam soms het ras Saint Remy bij de aanvoer van peren de eerste 'plaats in. Zeer groot is de oogst van dit ras geweest. De prijs van de grote maat klasse 1 kwaliteit bleef constant iets boven 30 cent per kg maar in de grote maat kon er weinig wor den aangeboden. Klasse I 6070 mm zakte tijdelijk tot 18 cent per kg. Eind vorige week volgde een her stel tot 20 cent. De maat 5060 mm, waarvan ook nog al wat aanbod is, daalde tot de ophoudprijs van 11 cent per kg en de Illgrof en Illfijn kwaliteit draai den door op resp. 8 en 6 cent per kg. Doyenné du Cornice werd wat goedkoper toen de handel deze peer niet meer voor opslag durfde kopen. Eind vorige week deed de meest gevraagde maat van dit ras rond 65 cent per kg. De klasse II noteerde toen tussen 55 en 60 cent. Illgrof kwaliteit waarvoor aanvankelijk steeds rond 40 cent per kg werd betaald, daalde tot 30 cent. Conference werd er weinig aangeboden. De prijs kon voor de grote en middelmaat iets aantrekken tot rond en iets boven 30 cent per kg. De kleine maat draaide meestal door. Comtesse de Paris was vrijwel i 1 ten. In 1970 hoopt men deze nieuwe gemeentelijke constellatie op Zuid-Beveland te verwezenlijken en daarmede zal op bestuurlijk gebied een nieuw tijd perk voor dit gebied intreden. Het zijn allemaal belangrijke zaken die onze aan dacht vroegen in de week die voorbij ging en toch was er in onze kring een punt dat we dikwijls nog belangrijker vonden dan dat alles en dat was het weer. Gelukkig kwam er een eind aan de lang durige periode met regen en we kregen weer hoop op normaler weersomstandigheden op het eind van de appelpluk. Eind vorige week schoot deze pluk zeer goed op en zaterdagmiddag was men op Zuid- Beveland in vele boomgaarden tot laat in de mid dag bezig om de Golden Delicious in de kist te krijgen. Elke plukdag is er één en de angst voor slecht weer zit er bij een ieder in. Wanneer het deze week droog gebleven is, zal de pluk van appels op de meeste bedrijven vrijwel afgelopen zijn. Peren waren er eind vorige week reeds niet meer te vinden in de boomgaarden. Ook de voorraden van dit produkt op de bedrijven der telers waren toen niet groot meer. Wel is er heel wat opgeslagen in de koelhuizen. Hoe lang zal dit op traditionele manier bewaren van fruit nog plaats vinden, vroegen we ons af, toen we vorige week in de kranten lazen over de officiële opening van het Proefbedrijf voor Voedselbestraling in Wa- geningen. Dit bedrijf gaat de resultaten van het onderzoek inzake voedselbestraling toetsen op commerciële mogelijkheden. Daarvoor wordt onderzoek verricht naar bewaring, verwerking en afzet van relatief grote hoeveelheden bestraald voedsel. Er zal een zeer nauwe samenwerking zijn met het Instituut voor Toepassing van Atoomenergie In De stijging van de premie voor de arbeidsonge- s .hiktheidsverzekering houdt voornamelijk verband met een grotere dan de verwachte toeneming van het aantal arbeidsongeschiktheidsuitkeringen van 1 juli 1967 t/m juni 1968. Door terzake deskundigen is hierop destijds reeds nadrukkelijk gewezen dat dit te verwachten was. Destijds was tussen werkgevers en werknemers af gesproken dat de W.A.O.-premie ieder voor de helft door werkgever en werknemer betaald zou worden. De heer Boot gooide toen parlementaire roet in deze afspraak, zodat het werknemersaandeel 0.75 werd en de rest door de werkgever opgebracht moest wor den. Ook nu zijn, overeenkomstig deze afspraak, de plannen om de 0.9 premiestijging gelijkelijk door werknemer en werkgever te laten dragen. De premie voor de Alg. Wet Bijzondere Ziekte kosten moet verhoogd worden in verband met de stijging der verpleegprijzen en omdat, anders dan in 1968 toen de wet in werking trad de verstrek kingen gedurende het gehele jaar gegeven worden. Ook deze premieverhoging was te voorzien. Het premiepercentage van de verplichte zieken fondsverzekering voor 1969 is nog niet vastgesteld. De ziekenfondsraad heeft inmiddels in plaats van 7.2 geadviseerd deze premie op 7.5 te brengen. Verwacht mag worden dat ook hier nog enige premie stijging zal optreden. In tegenstelling tot vorige berichten zal voorlopig de te betalen W.W.-premie noch voor vaste noch voor losse arbeiders verhoogd worden. Werkgevers en werknemers konden het hierover in het bestuur van het A. S. F. niet eens worden BI. niet te plaatsen. Slechts af en toe werd er in de grootste maten wat verkocht tegen de ophoudprijs van 11 cent pér kg. Dat gold ook voor Zwijndrechtse wijnpeer, een ras waarvoor niemand meer belangstel ling heeft. Beurre Alexandre Lucas bleef in de meest gevraag de maten constant op een niveau van 25 tot 28 cent per kg. Wat de appels betreft was de aanvoer gering en de stemming niet ongunstig. Goudreinette is wat goedkoper geworden maar eind vorige week werd toch weer enkele centen per kg meer betaald dan in het begin van de week. Toen deed de meest gevraag de maat klasse I (7585 mm) rond 46 cent per kg. De overige maten van de kwaliteitsklasse I noteerde rond 40 cent en de Illgrof kwaliteit iets boven 30 ct. Jonathan met kleur was gevraagd en deed algemeen tussen 35 en 40 cent. Klasse II met enige kleur no teerde tussen 20 en 30 cent en vruchten met weinig of geen kleur gingen naar de fabriek voor prijzen van 14 tot 20 cent per kg. Ook de groene Golden Delicious ging voor een dergelijke prijs naar de fa briek. Gekleurde partijen Delicious noteerden rond en iets boven 50 cent per kg. Cox's Orange Pippin kon zich iets herstellen na de prijsdaling van begin oktober. Goede partijen kwamen eind vorige week weer aan 65 cent per kg. Kroetappelen noteerden steeds rond 14 cent per kg. de Landbouw. Het eerste en enige produkt dat na bewaard te zijn door middel van bestraling in de handel mag komen zijn op het ogenblik de aard appelen en dan alleen nog maar proefsgewijs. Verwacht wordt dat het volgend voorjaar de eer ste bestraalde aardappelen te koop zullen zijn. Verder lazen we dat in de komende maanden ook toelating tot het bestralingsproces te verwach ten is van proefpartijen champignons en aardbeien. De bestraalde aardappelen kunnen tenminste even- lang houdbaar blijven als die welke met chemische remmingsmiddelen zijn behandeld terwijl het bij champignons gaat om groeiremming en bij aard beien om het tegengaan van schimmelvorming door bestraling, met als resultaat een langere houdbaar heid van een of twee weken. Minister Lardinois verrichtte de officiële ope ning van dit proefbedrijf en ging daarbij in op de grote voordelen die ontstaan door een betere houd baarheid van verse voedingsmiddelen. We leven in een tijd waarin zich ongedachte mo gelijkheden ontwikkelen en het is op dit ogenblik beslist niet te zeggen wat het resultaat zal zijn op het gebied van dit bestralingsonderzoek. Wanneer het zover zou komen dat het commer cieel verantwoord toegepast kan worden, zal dat zonder twijfel grote gevolgen kunnen hebben voor onze bedrijfstak die zozeer het verschijnsel kent van aanvoerpieken en een zeer grillig prijsverloop als gevolg van die pieken. Op het ogenblik kunnen we er nog geen reke ning mee houden bij het bepalen van het beleid op onze bedrijven, maar het is verstandig de ont wikkeling nauwlettend te volgen, want we kunnen in deze tijd niet meer zeggen dat iets onmogelijk is. AANVOER PEREN LOOPT TERUG 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4