Overproduktie W.A.-premie motorvoertuigenverzekering moet omhoog! W" stelden reeds, dat de W.A.-claims de laatste jaren stijgende zijn. Dit feit laat zich ook gelden t.a.v. de bedrijfs-W.A.-verzeke- ring. Fruitteelt mechanisatieregeling Landbouwpraktjjkschool Schoondijke 2 INGEZONDEN IN het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van 21 september een samenvatting gelezen van de memorie van toelichting op de Landbouwbegro ting 1969. Daaruit bleek dat het er niet zo roos kleurig voorstaat voor de landbouwers en fruit telers en misschien ook wel de groentetelers. Nu las ik in het Landbouwblad dat Zijne Excellentie ook nog voorlichting geeft wat betreft de over name van een bedrijf door een boerenzoon. En als er voor overname van zo'n bedrijf niet genoeg kapitaal aanwezig is, zo schrijft de minister, dan maar trouwen met een Boerendochter die ook kapitaal bezitNee, ik vind deze voorlichting niet juist Want men ziet dat een huwelijk met geld, wel eens een ongelukkig huwelijk is. Dus boeren zoons weest volgens mij hier voorzichtig in Beter gelukkig getrouwd zonder bedrijf, dan ongelukkig getrouwd mèt een bedrijf En nu de Landbouw. Op dit gebied hebben veel geleerde en bekwame mensen hierin een taak, om enkele te noemen, rassenveredeling, samenstelling van meststoffen en voorlichting enz. Maar als ik dan in het Landbouwblad dat allemaal zo lees, denk ik wel eens bij mezelf: Is dat nu wel allemaal in orde of juist. Neem de voorlichting. Die is op elk gebied groot, 's Morgens of 's middags krijgt men over de radio de gegevens. Waar en hoe men moet spuiten, de marktprijzen enz enz. Maar we blijven nu met veel overschotten van produkten zitten. De opbrengsten worden zo sterk opgevoerd, dat bijna overal teveel van is. Een voorbeeld. Als jon gen van twaalf jaar had men 17 a 18 kg aard appels van de roe; maar nu moet dat 60 a 70 kg zijn. Zo is het ook bij het melkvee. Men moet koeien hebben die 3040 liter per dag geven. Waar vroeger 3 koeien waren zijn er nu 20 En de boeren worden maar voorgèlichtBouwt mo derne stallen en strooit een heel jaar maar kunst mest En toch klopt het volgens mij ergens niet. Want de koelhuizen zitten vol met boter, die men niet kwijt kan. En zo is het ook in de fruit- en BESTEMMINGSPLANNEN Breskens. De gemeenteraad heeft besloten te ver klaren, dat voor gebieden, gelegen binnen de bebouw de kom in het herbouwplan dezer gemeente, welke op de bij dat besluit behorende en gewaarmerkte tekening met rode omlijningen zijn aangegeven, de herziening van het herbouwplan wordt voorbereid. Het besluit met de bijbehorende tekening ligt voor een ieder ter inzage. Duiveland. Met ingang van 24 oktober ligt ge durende een maand voor een ieder ter inzage het besluit van G. S. houdende de goedkeuring van het bestemmingsplan Nieuwerkerk I, met uitzondering van de gebieden, gelegen tussen Burg. van Veen- straatStationsstraatRijksweg. Het voornoemde bestemmingsplan ligt voor een ieder ter inzage. Ge durende bovengenoemde termijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben gewend, bij de Kroon beroep instel len. RADIO Dinsdag 29 oktober a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: Het landbouwkundig weeroverzicht m.m.v. de heer M. Scharringa van het K. N. M. I. in De Bilt. „De invloed van de luchtverontreiniging op onze kui tuurgewassen", m.m.v. de heer ir. F. H. F. G. Spie- rings van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek te Wageningen. „De nieuwe landbouw- gids", m.m.v. de heer G. P. Noë van de Stichting Landbouwgids te Utrecht. Vrijdag 1 november a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur „Bedrijfssanering in Friesland", m.m.v. de heren ir. J. Vollema van het rijkslandbouwconsulent- schap voor N.-Friesland, drs. A. A. Jaarsma van de Friesche Maatschappij voor Landbouw en ir. K. M. Dekker van het Landbouw-Economisch Instituut. groenteteelt. De voorlichting zegt: „Kassen bou wen hoe meer hoe liever". En nu hoort men dat er veel mooi fruit en groenten naar de mestvaalt gaan. IAMMER. Want als men 't dan toch eens nuch- ter en goed bekijkt wat zijn de mensen met al de geleerdheid toch dwaas Lange dagen wer ken aan alles wat groeit. En als !het eenmaal rijp is om te oogsten, dan mam- vernietigen Ik dacht zo bij mezelf: Zou het niet beter zijn, als men eens wat minder produceert, door alles wat af te remmen op alle gebied. Want men is toch hele maal niet om werk verlegen Maar wel om cen ten En als men dit zou toepasen zou misschien op elk gebied de kooplust het aanbod overtreffen en daar gaat het dan toch om Ik zie het zo dat eigenlijk de geleerde mannen het zelf ook niet meer weten. Nu kan men van alle kanten steun of subsidie krijgen. Vroeger was dat niet zo. Ik heb nooit steun gehad en mezelf toch altijd kun nen redden. Nooit aardappels en bieten gespoten en toch altijd aardappels en bieten gehad. Want ik geloof dat er op den duur, wat al dat spuiten be treft, er velen financieel aan kapot zullen gaan. Want de opbrengst zo hoog mogelijk opvoeren is mooi, maar voor minder dan de kostprijs verko pen daar gaat men aan kapot! Eén ding hoop ik en dat is dit. Dat onze geleerde Voormannen en uitvinders van alles wat hier mee te maken heeft, ZITDAGEN BOEKHOUO- BUREAU Terneuzen. Woensdag 30 oktober in hotel „Des Pays Bas". Oostburg. Woensdag 30 oktober in café „De Windt". Zierikzee. Donderdag 31 oktober in hotel „Huis van Nassau". Middelburg. Donderdag 31 oktober in hotel „De Eendracht". Tholen. Zaterdag 2 november in hotel „Hof van Holland". er eens goed nota van nemen (en als het kan om het dan zover te krijgen) dat ieder zijn produkten voor een prijs kan verkopen die lonend is En dan ook niets meer vernietigen want dat kan men toch niet normaal noemen. Bovendien druist dit dan ook tegen velen hun Godsdienstige beginse len. P. POLDERMAN, Griffioen straat 4, Middelburg. VERZEKERINGSZAKEN HET moge U bekend worden geacht, dat het toenemende gemotoriseerde verkeer een toename van de schadefrequentie tot gevolg heeft. Behalve, dat het aantal schadegevallen procen tueel dus evenredig toeneemt to.v. de toename van het aantal motorvoertuigen komt er boven dien de factor bij, dat de kosten per schadegeval in de afgelopen jaren sterk zijn gestegen. In de W.A.-sector komt deze stijging nog veel sterker tot uitdrukking omdat bij de rechterlijke macht de nijging aanwezig is voor bepaalde schadeclaims een hoger bedrag toe te wijzen. Gevolg van één en ander is, dat vooral de ont wikkeling in de W.A.-sector zorgen biedt. Met de W.A.-uitkomsten in onze eigen Onder linge Verzekering Maatschappij zitten we al en kele jaren te tobben. Zoals bekend, is het W.A.-risico van onze motorvoertuigen verzekerd bij de Vereniging „Wet Risico" te Amsterdam met de ruime dek king van 1.000.000,per gebeurtenis. De W.A.-premie, welke wij aan Wet Risico moesten betalen bleek niet voldoende om de W.A.-schadekosten op te vangen. W.A.-PREMIE MOET OMHOOG QM nu een lang verhaal kort te maken komt het hierop neer, dat de W.A.-voorschot- premie voor personen-, bestel- en vrachtwagens (eigen vervoer) met ingang van 1 januari 1969 moeten worden verhoogd met f 30.voor iedere prijsklasse. Aan deze premiekorrektie valt niet te ontkomen. Rekening houdende met het feit, dat onze premietarieven sinds 1 januari 1965 niet gewij zigd" waren, terwijl andere automobielverzeke raars in die afgelopen 4 jaren minstens tweemaal een verhoging doorvoerden, mag onze premie verhoging dan ook slechts als een kleine kor- rektie worden gezien. De kasko-premie bliift voor genoemde branches ongewijzgd. De voorschotpremies voor traktoren, bromfietsen, combines, motorrijwielen, caravans, aanhangwagens en landbouwmachines blijven voor 1969 eveneens ongewijzigd. Al met al blijven onze tarieven zeer konkur- rerend en verdient het voor ieder lid aanbeveling zijn eventueel elders lopende verzekeringen bij onze maatschappij onder te brengen. BEDRIJFS W.A.-VERZEKERING Reden, waarom in een landelijke kontaktkom- missie tot herziening van de minimum bedrijfs- W.A.-premies per 1 januari 1969 is besloten. Ook het Landbouw Risico, die het bedrijfs- W.A.-risico van de meeste onzer leden verzekerd heeft, kan niet aan een premieverhoging ont komen. Met ingang van 1 januari 1969 zal de basis premie voor de bedriifs-W.A. verhoogd worden met 22,50 per bedrijf. Daartegenover zal' de W.A.-dekking aanzien lijk verruimd worden n.l. tot 500.000.voor zowel persoonlijk letsel als zaakschade. De W.A.- dekking tegen brandschade blijft beperkt tot 100.000.per gebeurtenis. Bovendien zal de W.A.-dekking worden uit gebreid met de diensten (D.A.) en produkten (P.A.) aansprakelijkheid. Landbouw Risico biedt derhalve een zeer ruim dekkingspakket. Wij komen op deze kwestie nog nader bij U terug. ZIEKENHUISVERZEKERING QM te eindigen met wat plezieriger berichten wijzen wij nog op de mogelijkheid zich via de kollektieve van de Z. L. M. te verzekeren tegen ziekenhuiskosten- en specialistenhulp etc. De afgelopen weken kregen wij wederom een aantal elders lopende ziektekostenpolissen in han den. In vergelijking met onze kollektieve ver zekering bij het Z. H. V. kwamen er premievoor delen uit de bus, variërend van 504,tot 127,per gezin per jaar. Mogelijk, dat de aangekondigde premie verhoging voor de W.A. Motorvoertuigen en be- drijfs-W.A. voor een aantal leden te kompen- seren is door oversluiting van hun elders lopen de ziektekostenverzekering naar de kollektieve verzekering van de Z. L. M. Dagelijks inlichtin gen verkrijgbaar op het Verzekeringssecretariaat, Landbouwhuis te Goes, tel. 011005010. de L. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „Plattelandsjeuffd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredakteur Ir. J. Prins Redaktie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Evenals in voorgaande jaren zullen ook in het na jaar van 1968 weer enige leergangen gegeven worden op het gebied van de fruitteeltmechanisatie. In het programma dat opgesteld wordt in samenwerking met het Rijks Tuinbouw Consulentschap te Goes zal naast de constructie, de afstelling en het onderhoud vooral aandacht besteed worden aan het gebruik van de werktuigen. In 1967 had de Praktijkschool voor het onder wijs de beschikking over 7 boomgaardtrekkers, 6 spuitmachines, 6 hefmasten, 2 hefvorken, 3 aftrap- steekwagens, 2 lage fruitwagens, 2 kunstmest strooiers, 5 cirkelmaaiers, stapelborden, stapelkisten en standaardfruitkisten. Daarnaast staat nog de nor male outillage van de school ter beschikking. De leergangen, waaraan alleen deelgenomen kan worden door cursisten uit het Zuid Westelijk Zee kleigebied, duren één week en worden gehouden van 25 t/m 29 november 1968 en van 2 t/m 6 december 1968. De kosten bedragen 48,inclusief huisvesting in het Logeergebouw van de school. Werknemers komen in aanmerking voor subsidiëring van lesgeld en kos ten van huisvesting. In verband met de beperkte plaatsingsmogelijk heden zal inschrijving plaats vinden in volgorde van aanmelding. Aanmeldingen diénen vóór 11 november 1968 te geschieden bij die Landbouwpraktijkschool te Schoondijke, Dr. Huizingastraat 30. Voorkeur voor een bepaalde week dient bij de aanmelding te wor den vermeld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 2