r GEMIDDELDE ZEGT NIET ALLES! VRIJDAG 25 OKTOBER 1965 56e Jaargang No. 2953 orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbonw en Veeteelt in Zeeland -\ B' Woensdag 30 oktober bestaat de R.M.L.T.S. te Goes 75 jaar. Reden om hieraan in dit nummer op pagina 8, 9 en 11 ruime aandacht te besteden. Schpolkeuze is voor alle jongeren in de land- en tuinbouw een belangrijke maar ook vaak een moeilijke beslissing. Veelal moet op vrij jeugdige leeftijd voor een bepaalde richting gekozen worden. Daarnaast zijn de mogelijk heden voor studie- en beroepskeuze, vergeleken bij vroeger, enorm uitgebreid. Goed onderwijs en goede vorming is voor de toekomstige ondernemer in land- en tuinbouw een bijzonder belangrijke zaak. De R.M.L.T.S. in Goes heeft zich in de loop van deze 75 jaren steeds aangepast aan de ontwikkelingen, en is een school gebleken waar levende, werkende, denkende jonge mensen, allemaal van verschillend karakter, op de goede manier zijn gevormd! Nu reeds onze gelukwensen bij dit 75-jarig jubileum! -J {IJ het doorlezen van de landbouwbegroting moest ik aan het volgende denken: Een tiental kinderen waren een spelletje aan het spelen. Ze knikkerden. De aantallen die de kinde ren mee van huis hadden gekregen varieerden van 100 tot 10. Samen hadden ze er 500 dus een ge middelde van 50. Eén van de wat oudere jongens had dit voor hen uitgerekend. Jantje, een jongetje die pas naar de grote school ging en dit alles nog niet zo goed kon bevatten ging naar zijn moeder en zei: Jk heb maar 10 knikkers en ze zeggen dat we er ieder gemiddeld 50 hebben. Hoe kan dat nu toch?" En nogmaals liet hij de 10 knikkers door zijn knuistjes glijden! Hij besefte toen nog niet dat de „vuistregel" van de gemiddelden wei nig zegt. JANTJE was jan geworden! Hij had zijn M.U.L.O.-diploma gehaald, was als no. 4 ge ëindigd op de Middelbare Landbouw Schooi en had zijn militaire dienstplicht vervuld. Hij was inmid dels 28 jaar geworden en getrouwd. Zijn vader had al eens gezegd: „Jan, we moeten eens over bedrijfsoverdracht gaan denken!" Toen dan ook de Landbouwbegroting 1969 uit kwam bestelde hij die en het eerste waar zijn be langstelling naar uitging was de paragraaf over de financieringsvraagstukken in de land- en tuinbouw. Daarin las hij, dat het gemiddelde percentage eigen vermogen ir de landbouw 80 was, dat het ge middelde kindertal in de landbouw 3,4 is en dat gemiddeld 90 van de boerenzoons trouwt met een gemiddelde boerendochter, wier vader even eens een gemiddeld eigen vermogen van 80 heeft. Indien hij zelf boer zou worden zou hij dus een eigen vermogen hebben van 45 Dit leek niet gek. Wat had men dat prachtig berekend! Alleen jammer dat hier de vuistregel van de gemiddelden weer was toegepast! Hij keek naar zijn vrouw, geen boerendochter, die zat te lezen in het boek van Wil den Hollander „Mijn vallei in Frankrijk". Een prachtig boek over het dagelijks leven van een boerin die naar Frank rijk was geëmigreerd om een bestaan op te bou wen in dat land. Hij ging voor zichzelf eens na hoe nu zijn positie was. En in de tussentijd liet hij zijn gedachten dwalen over de boerenzoons in zijn om geving om te zien of het daar nu zoveel anders lag. WADER had hem pas nog verteld dat er op de 30 ha eigendom die hij bezat nog een hypo theek stond van-ƒ 100.000. Hoe het met het eigen vermogen van zijn schoonvader was gesteld, had hij nooit gevraagd. Hij had er dan ook meer naar gekeken of ze bij elkaar pasten. In 't kort gezegd, hij had haar niet om 't geld getrouwd, maar om dat ze van elkaar hielden! Hy had nog één zuster en één broer; Bij zijn vrouw thuis waren er nog twee broers en één zus ter. Nog even dacht hij erover zijn schoonvader op te bellen en hem te vragen hoeveel eigen vermo gen die nu eigenlijk wel had. Maar dat was toch eigenlijk wel te brutaal. Dan maar een rekening opzetten, met de gegevens waarover hij beschikte! P)E bedrijfseconomische boekhouding van zijn vader leerde hem dat er een bedrijfsecono mische winct was over de laatste 5 jaar van: 1963 ƒ150,— per ha 1964 „700,per ha 1965 750— per ha 1966 „350,per ha 1967 „300,per ha Dus een gemiddelde van ƒ450,over de laat ste 5 jaar. De overnameprijs zag er als volgt uit: 30 ha grond a ƒ8.000,per ha ƒ240.000, bedrijfsgebouwen 40.000, totaal 280.000,— Verder had hij nodig voor de inventaris 30.000,- Benodigd bedrijfskapitaal 25.000,- totaal 55.000, Zelf had Jan een kapitaaltje van 25.000,bij- eengespaard. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1