FORD TAUNUS 12 M 1967 DINGEN VAN DE WEEK Appels werden wat goedkoper Door slecht weer extra aandacht voor oogst en opslag zaai-uien l^OMT er een perecrisis of niet? Deze vraag beheerste vorige week het denken en doen van cfö meeste fruittelers in Zeeland. Er was veel onzekerheid omtrent dit gebeuren. Woensdagmid dag werd bekend gemaakt det er een crisis zou intreden met ingang van donderdag 3 oktober, zulks omdat op vrijdag 27 september, maandag 30 sep tember en woensdag 2 oktober bij de ijkveiling Zwaag de prijs van Conference klasse I boven 60 mm lager was geweest dan de crisisprijs van f 26,82 per 100 kg. Nog in de loop van de middag veranderde dit door ingrijpen van Minister Lardinois. Hij besliste dat vrijdag 27 september, de laatste dag van de oude crisis, niet zou meetellen voor het ingaan van de nieuwe crisis. Geen interventie dus op donder dag. Het was een grote teleurstelling voor velen, want ook op de Zeeuwse bedrijven stonden nog al wat peren gereed voor dit gebeuren. Toen werd ook bekend dat een nieuwe crisis niet zou kunnen ingaan voor maandag 7 oktober omdat de veiling in Zwaag eerst op vrijdag weer zbu veilen en daarvoor moest dan bovendien de prijs van Conference klasse I boven 60 mm be neden 26,82 per 100 kg blijven. Ondertussen is bekend dat de prijs daar vrijdag ïn Zwaag beneden is gebleven en zodoende heb ben we opnieuw een perecrisis. Daarbij zijn de prijzen ten opzichte van de voorgaande crisis iets veranderd, maar dat is toch niet van betekenis. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen maakte dezer dagen bekend dat tijdens de eerste perecrisis, die inging op 27 augustus en eindigde op 27 september, in totaal in ons land ongeveer 32 miljoen kg peren uit de markt zijn genomen. Daar van kwam 27.230 ton van bij het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen aangesloten veilingen en de rest van niet aangesloten telersverenigingen. Het kwantum peren dat in Zeeland uit de markt werd genomen bedroeg volgens de Centraal Bu- reau-gegevens 3080 ton. Het grootste kwantum werd uit de markt genomen In de provincie Gelder land, namelijk 9420 ton, gevolgd door Utrecht met 6010 ton en daarna Limburg met 5210 ton. Het kwan tum van Zuid-Holland bedroeg 2200 ton, Noord- Holland 830 ton en Noord-Brabant 130 ton, met daarnaast voor de overige gebieden dan nog 350 ton. Via het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen werd voor de uit de markt genomen peren een vergoeding uitgekeerd van 4% miljoen gul den, wat neerkomt op een middenprijs van 17,50 per 100 kg. Hieruit blijkt dat het vooral de min dere kwaliteiten zijn geweest die uit de markt wer den genomen. Dat klopt ook met de Zeeuwse er varingen. Hier zijn betrekkelijk weinig betere ras sen uit de markt genomen moeten worden. (—IET is overigens wel een sombere situatie 1 1 waarin elke pereteler als het ware zit te wachten op een crisistoestand! Niemand had dit het vorig jaar nog durven denken. We zien dat het gauw anders kan worden. Toen er vorige week geen crisis was, daalden de prijzen van de kleine maten en mindere kwaliteiten tot bijzonder lage waarden of ze draaiden soms door. We verwachten dat vooral voor Légipont, Bonne Louise en Beurré Alexandre Lucas de nieuwe cri sis een welkome aangelegenheid geweest zal zijn. Of ze lang zal duren valt niet vooruit te zeggen. Het hangt af van de prijsontwikkeling van Confe rence bij de ijkveilingen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen had de Minister gevraagd ook het ras Legipont als ijkras aan te wijzen maar we hebben begrepen dat dit verzoek is afgewezen. Wanneer de crisis op dit moment nog voort duurt, is er alles voor te zeggen om de mindere kwaliteiten en kleine maten van de verschillende rassen zo gauw mogelijk naar de veiling te bren gen. U hebt dan in elk geval zekerheid dat er eer» vergoeding voor wordt ontvangen en dat staat be slist niet vast als er geen crisis is. Dan heeft de handel geen interesse voor het kleine spul en het ondereind. Hopelijk zal het gevolg van de interventie zijn. dat de betere kwaliteiten in het vervolg van net seizoen nog een enigszins redelijke prijs zullen op brengen. Wat we tot nu toe voor de meeste peren ontvangen hebben is beslist te weinig. QELUKKIG zijn er ook nog nu lichtpuntjes aan het Zeeuwse tuinbouwfront. Met de appels gaat het redelijk, al is de Cox's vorige week nog al wat goedkoper geworden. De tomaten worden echter duur betaald. Er is sprake van een ruim aanbod uit de Zeeuw se kassen waarin dit voorjaar eerst aardbeien heb ben gestaan. Begin vorige week steeg de prijs tot rond 7,50 per krat van 6 kg voor de exporttoma ten en in de loop van de week kwam daar nog ge leidelijk wat bij, zodat de week werd afgesloten op ongeveer 7,80 per 6 kg wat beslist meer is dan welke tuinder ook maar had durven hopen bij het begin van het seizoen. Het zeer slechte weer in grote delen van Europa, met als gevolg een afnemende aanvoer van natuurtomaten uit de zuidelijke landen, was de belangrijkste reden van deze onverwachte prijsstijging. Het wordt nu moeilijker om de kastomaten rood te krijgen, maar wat bijstoken en hopelijk wat zon, zal het toch wel lukken. De aanvoeren van 50 tot 60 ton kastomaten per week hebben de laatste tijd in Kapelle in elk geval goed geld opgebracht. Er was vorige week op de Zeeuwse veilingen sprake van een toenemend® aanvoer van Cox's Oran ge Pippin en dit ging gepaard met lagere prijzen. Eind vorige week lag de prijs van de meest gevraag de maten van dit ras gemiddeld ongeveer 10 cent per kg lager dan de week daarvoor. Dat wil zeggen dat nu met moeite een prijs van 60 cent per kg werd gehaald. De klasse I 6570 mm dde een week ge leden tussen 50 en 55 cent per kg noteerde, daalde tot rond 45 cent. Goed gevraagd was de Goudreinette, maar hier van was het aanbod van weinig betekenis. De grote ea middelmaten gewone kwaliteit klasse I deden tus sen 45 en 52 cent per kg. De kleine maat (6575 mm) noteerde rond en iets boven 40 cent per kg. Op zichzelf zijn dat bevredigende prijzen maar wanneer men een produktie heeft van hoogstens 20 van nor maal, zoals de meeste telers, dan helpt dat prijs niveau niet veel. Laxton Superbe werd er af en toe ook wat aange voerd. Daarvoor werd dan tussen 25 en 30 cent per kg betaald. Met deze „voorjaars-cox's" wil het nu nog niet. Geen wonder trouwens. In de perenhoek bleef het aanbod ruim. Eind vorige week kwam de aanvoer van Doyenné du Cornice op gang. De meest gevraagde maten deden tussen 70 en 75 cent per kg en de kleinere en grootste maten van de klasse I kwaliteit noteerden tussen 65 en 70 cent. Klasse II was gemiddeld 57 cent per kg goed koper dan de klasse I. Conference toonde weinig verandering voor wat betreft de grote maten. Deze deden constant tussen 30 en 35 cent per kg en de klasse I 5560 mm bleef onveranderd rond 25 cent per kg. De klasse I 5055 die tijdens de interventie uit de inarkt werd genomen voor 20 cent per kg, daalde toen er geen crisis meer was, tot 10 cent III fijn, aan vankelijk 9 cent per kg waard, draaide veelal door. Legipont liep terug in prijs. Tijdens de eerste aan- voerdagen werd hiervoor tussen 25 en 30 cent per kg betaald. Eind vorige week lag de prijs van de meest gevraagde maten tussen 23 en 25 cent. Beurre Alexandre Lucas noteerde rond 30 cent per kg voor de meest gevraagde maten. De kleine maten van dit ras waren niet te verkopen. Opvallend was het prijsverloop van Saint Re my. De eerste aanvoerdagen werd voor dit ras tot 30 cent per kg betaald. Direct daarop nam het aanbod toe en de prijs ging gelijk flink omlaag. Eind vorige week was deze voor de klasse I grote en middelmaat terug gelopen tot 23 cent per kg en de klasse II deed toen rond 20 cent. Een bewijs dat de markt voor deze peer gauw verzadigd is. S. N. Ui. F. ALS gevolg van het slechte weer heeft de oogst van zaai-uien ernstige vertraging ondervon den. Op vele percelen liggen de uien reeds 5 of 6 weken gerooid op het veld. Hierdoor is de kleur van het produkt sterk teruggelopen, terwijl tevens de buitenste droge vliezen („pellen") ernstig zijn ver weerd. Dit laatste houdt in, dat de kans op het op treden van kale uien groter is dan normaal. Om kwaliteitsverlies en uitval door kale uien zoveel mogelijk te beperken dienen onderstaande wenken nauwkeurig te worden opgevolgd. Wanneer de in de legger aanwezige grond geen belemmering vormt voor het machinaal op rapen, moet het keren achterwege worden ge laten. De uien mogen niet te droog (scherp) worden opgedaan. Het transport van het produkt door de opvoer- kettingen moet rustig en zonder schokken ver lopen. De valhoogte bij het op de wagen bren gen moet zo klein mogelijk zijn. Door het binnenbrengen van een vochtig pro dukt is de kans op het optreden van broei groter dan wanneer de opslag onder normale omstan digheden plaatsvindt. Een snelle droging is daarom van het grootste belang. Om dit te be reiken is per m3 uien een ventilatorkapaciteit nodig van minimaal 150 m'! lucht per uur bij een tegendruk van 20 mm waterkolom. Het droogproces kan belangrijk versneld wor den door direkt na het binnenbrengen de door te blazen lucht wat op te warmen. Een opwarming van de buitenlucht met omstreeks 5* C zal in de meeste gevallen voldoende zijn. Gezien de hoe danigheid van het produkt mag de temperatuur van de ingeblazen lucht beslist niet hoger zijn dan 20° C. Met klem wordt er nog op gewezen, dat by het uitvoeren van deze droging een nauwkeurige con trole op de temperatuur van de ingeblazen lucht noodzakelijk is. Dit is vrijwel alleen mogelijk als achter de ventilator een op de warmtebron aange sloten thermostaat wordt geplaatst. De ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ biedt, wegens vertrek van de secretaris der P. J. G. Z., ter overname aan: in prima staat; km-stand 25.000. Inlichtingen: Alg. Secr. der Z. L.M. Mr. E. WAGE Grote Markt 28 - Goes, tel. 011805010. UIT DE MARKT GENOMEN APPELEN VOLGENS het Belgische blad „Fruitrevue" zyn voorjaar 1968 middels de interventieregeling in de E.E.G.-landen globaal de volgende hoeveel heden appelen uit de markt genomen: België 4.275.000 kg; Nederland 8.000.000 kg; Italië 140.000.000 kg; Frankrijk 100.000.000 kg. Het blad is niet erg ingenomen met de regeling. Het effect is onvolledig, omdat het meeste fruit niet langs de veilingen of andere erkende producenten verenigingen wordt verkocht en dan niet voor in terventie in aanmerking komt. Zelfs in België wordt slechts een derde van de fruitoogst geveild. Tevens wordt in West-Duitsland de regeling helemaal niet toegepast. Een ander bezwaar acht het blad dat men met de gegeven steun het rooien van verouderde boomgaarden tegenhoudt. Meer heil ziet men er daarom in het beschikbare geld te besteden voor bevordering van het rooien, door hiervoor een bij drage te verstrekken. Dan tast men het kwaad in de wortel aan. ALS commentaar kan hierop worden gegeven, dat van Nederlands standpunt uit bezien de interventieregeling wel degelijk goed heeft ge werkt. De oogst was vorig jaar abnormaal groot. Er dreigde een prijsinstorting, zoals we bij de aard appelen hebben meegemaakt. Door het uit de markt nemen van een deel van het minder goede fruit is de prijs nog enigszins op peil gebleven. De hoeveel heden lijken groot (ruim 250 miljoen kg) doch ge zien de totale oogst van appelen in de E.E.G. (meer dan 7 miljard kg) was het maar een beperkt kwan tum. Dat de appeloogst groot was valt af te leiden uit de volgende cijfers: 1966 1967 West-Duitsland 2.274.000 ton 1.473.000 too Italië 2.280.000 ton 2.584.000 ton Frankrijk 1.375.000 ton 1.290.000 ton Nederland 450.000 ton 358.000 ton Italië had dus een iets kleinere oogst, doch vooral West-Duitsland sprong sterk uit de band. Tenslotte kan nog worden opgemerkt dat ook in ons land menigeen graag een deel van het geld uit de inter - ventiepot voor een internationale rooipremie zon willen bestemmen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9