UIT DE PRAKTIJK Krjjgen we een herhaling van najaar I960? Oogstachterstand wordt steeds groter De natte moesson Aardappels rooien met de riek 5 rhet ogenblik dat we dit schrijven is het in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN nog steeds zeer nat met omstandigheden, die het niet mogelijk maken de oogst van aardappelen, uien en stam- bonen verder voort te zetten. Ook.de bietenoogst kwam vorige week in een moeilijke periode, waar door er maar weinig bieten gerooid zijn, gepaard gaande met verlies en veel structuurbederf. De vraag is nu, krijgen we een herhaling van het slechte najaar in 1960? We hopen natuurlijk met zijn allen van niet. In 1960 is nog veel in handwerk verder geoogst. Anno 1968 zijn de mogelijkheden daarvoor veel minder. Veel minder arbeidskrachten dan toen en ook het losse personeel dat ons nog wel eens helpt voor erwten ruiteren e.d. zien wij niet direkt onder de slechtste omstandigheden bieten gaan rooien. De suikerfabrieken kampen met een groot tekort aan bieten. Dat is natuurlijk een ge volg van het slechte weer. Niettemin is de cam pagne begonnen met redelijk goed weer. Maar veel boeren vonden het nog te vroeg om veel bieten uit te rijden. Het zeer lage suikergehalte maakte dit niet aantrekkelijk. Daarbij was de premie voor vroege levering maar kort en veel lager dan andere jaren. Op geen enkel bedrijf was er enige voorraad gerooide bieten. Toen het dan ook te nat werd, zat de fabriek gelijk zonder bieten. Met de aardappelen Is het droevig gesteld. Het kan in oktober echter nog behoorlijk drogen. Maar in de zware grond zal het toch niet in een paar dagen goed worden. Wij wil len niet pessimistisch zijn, maar met nog 80 v. h. areaal in de grond hebben we nog heel wat rooibare dagen nodig, voordat alles in de schuur zit. De uien blijven maar op het land liggen. Zo te zien Zo was het in 1960 komt daar weinig aan, wanneer ze maar niet onder water staan. De houdbaarheid v. d. uien zal er ech ter zeker onder lijden. Koprot en bodemrotschim- mels hebben wekenlang de tijd gehad om zich te ontwikkelen. We zullen nu bij het opzakken of op lagen moeten oppassen voor kale uien, die we nu gemakkelijk gaan krijgen wanneer 't toch nog eens droog mocht worden. Dus niet te veel keren er aan werken en de opvoerketting een lage snelheid geven. Binnen niet al te lange tijd staat het zaaien van de wintertarwe voor de deur. Met het oog op voet ziekte en ook gele roest niet te vroeg zaaien, is het advies. Dat zal in veel gevallen toch niet kunnen, want veel wintertarwe wordt gezaaid in aardappel-, uien- en stambonenland en deze gewassen zijn tot nog toe niet van het land. Vorige week hadden we in ons gewest in Bres- kens de landelijke ploegdemonstratie. Deze kon ge houden worden juist tussen de buien door en kan als goed geslaag genoemd worden. De organisatoren konden veel bezoekers verwelkomen, mede doordat op de bedrijven niet gewerkt kon worden. Er kwa men op deze toch behoorlijk zware grond behoor lijke verschillen in het geleverde ploeg werk voor. Cappon zorgde voor sensatie, door acher een ruim 100 pk John Deere een 4 schar wentelploeg te han gen. Met lage snelheid en behoorlijk slib kwam hij er door en gaf behoorlijk ploegwerk. Overigens had een 3 schar ploeg achter deze trekker o.i. beter ge past. De ploegen: Cappon, Melotte en Rumpt- stad maakten de beste indruk. Meer hierover de volgende week in een speciaal verslag over deze demonstratie. AFGELOPEN maandag ging het er weer een beetje op lijken dat met het rooien van aard appelen en suikerbieten zou kunnen worden be gonnen. Er is maandag dan ook op ZUID-BEVE LAND wel het een en ander gedaan. De regen van maandag op dinsdag en dinsdag overdag heeft dit werk, maar ook veel ander werk, als uien bijeenbrengen en zaaivoor ploegen echter weer geremd, dan wel stilgelegd. Het aardappelrooien viel maandag niet eens tegenWel hebben diegenen die op 75 cm hebben gepoot nu een grote voorsprong. De aardappelen zitten hoger in de rug en daardoor verder uit het water. Er is meer ruimte tussen de ruggen voor de steeds breder wordende trekkerbanden. Het viel dan ook op dat aardappelen plus losse grond goed opgenomen werden en dat er weinig kluiten of slijk met de aardappelen op de wagen kwamen. Op de goede gronden blijkt het percentage phy- thophtora en/of natrot nog zeer laag te zijn. Op ingesloten lengten of op slecht doorlatende oude poldergronden is het beeld echter veel ongunsti ger geworden. Vorige week zijn er slechts hier en daar nog wat suikerbieten gerooid. De totaal gerooide op pervlakte is nog zeer gering. De vertraging op het rooischema is dan ook al vrij aanzienlijk. Hier door is er ook een behoorlijke achterstand op het afvoerschema ontstaan. Iedere kans om te rooien wordt dan ook aangegrepenDe opbrengst aan bieten zal goed tot zeer goed worden, de suiker opbrengst geeft echter geen reden tot juichen. Het suikergehalte is jammer genoeg maar zeer matig, in vrij veel gevallen zeer laag. De oogst van de uien verloopt evenmin vlot. Een gedeelte zit zelfs nog in de grond. Er zijn nog wei nig uien van het land afgevoerd. Op sommige per celen was het reeds nodig om de uien te verplaat sen omdat ze nieuwe wortels beginnen te vormen en vastgroeiden. Andere jaren is er omstreeks deze tijd al aardig wat wintertarwe gezaaid. Tot nog toe is hiervoor nog maar zeer weinig op zaaivoor geploegd. Het i zaaivoor ploegen wordt zowel geremd door de vele regen als door de vertraging in het rooien van de aardappelen en/of uien en de afvoer daar van. Eerst als dat gebeurt is kan hiermee begon nen worden l HET zag er zaterdag naar uit dat de natte Ne derlandse moesson enigszins ten einde zou zijn, toen scheen in ieder geval de zon. Maandag waren de weersomstandigheden ook niet slecht maar dinsdag was het weer mis. We hebben zon en wind heel hard nodig om onze aardappelen, bieten en zelfs nog uien te rooien. Ongeveer een derde gedeelte van de aardappels op THOLEN en ST. PHILIPSLAND moet nog ge rooid worden o.i. gedeeltelijk in zware kleigrond die na deze vele regenval niet gemakkelijk bereid zal zijn zijn producten af te staan. De landelijke pers heeft nogal wat aandacht be steed aan de moeilijkheden bij het aardappelen en bietenrooien. Op zichzelf is dat o.i. wel juist en aanbevelingswaardig. Wij betreuren het echter dat men vooral ondeskundigen en mensen die zich onvoldoende ter plaatse oriënteren over de pro blemen laat schrijven. Daardoor krijgt men 'n wat verwrongen beeld van de landbouw, die haar in een wat scheef daglicht stelt. Dat de zwaardere mechanisatie bepaalde risico's bij slecht weer meebrengt, wij dachten dat de Ne derlandse boer en toch zeker de Zeeuwse boer, dit zeker in zijn beleid en in zijn economische berekeningen heeft ingecalculeerd, hetgeen uiter aard niet tot de conclusie mag leiden dat wij het nu prettig vinden dat het werk zo stagneert. Bovendien zijn de nadelige gevolgen van dit slechte weer groot, zeker als het nog even voort zou moeten duren. Het beroerdste van alles is ech ter dat de agrarische bedrijfstak de laatste paar jaar geen reserves heeft kunnen aanleggen om deze onvermijdelijk eens komende tegenvallers op te vangen en dat is dramatisch. Het bietenseizoen begint niet erg hoopvolIn de eerste plaats als gevolg van de regen, verder ook vanwege de zeer slechte suikergehaltes. Hoe wel onze inlichtingen te dien aanzien nogal sum mier zijn, moeten we tocih vaststellen dat het Thoolse gemiddelde de 14 niet zal halen. Op St. Fhilipsland is dat volgens onze zegsman een beetje beter. De kg-opbrengst is goed. Tholen heeft zoals bekend ook een groot uien- areaal. Het binnenhalen van dit product gaat even eens uitermate moeilijk. We hebben de indruk dat zeker nog 60 a 70 daarvan nog op het land ligt, terwijl er tevens nog enkele percelen niet gerooid zijn. De kwaliteit van het product gaat met de. vele regen beslist achteruit, vooral als gevolg van het verlies van de buitenste vellen, en kale uien gaan bij de stek. Tevens gaan ze vastzitten in de grond waardoor het machinaal oprapen wordt belem merd, zo niet onmogelijk wordt gemaakt. Het zaaivoor ploegen is nog practisch niet op gang gekomen, dit is begrijpelijk, want goed werk is onder deze omstandigheden niet leverbaar. Het is beter dan maar wat te wachten op droger weer, dan nu toch maar te gaan knoeien. Een ras als Manella dat overwegend wordt gezaaid verdraagt laat zaaien goed, zodat we wat dat betreft nog wel even tijd hebben AOK op WALCHEREN loopt het met de na- jaarswerkzaamheden de laatste twee weken bijzonder slecht en slechts met handwerk kon nog enig werk worden verzet zoals bietenrooien en uien opzakken. Op sommige bedrijven worden aardappelen zelfs weer met de riek gerooid De te rooien oppervlakte is echter nog zó groot dat zonder hulp van rooimachines gevreesd moet wor den dat als de weersomstandigheden niet ver anderen, er een aantal ha aardappelen niet ge rooid zullen worden. Met het aantal natrotte knol len valt het nog wel mee dachten we. Mogelijk komen er wat voor op minder doorlatende per celen en plaatselijk in ingesloten laagten. In ons gebied hebben we uiteindelijk geen uitzonderlijke grote regenhoeveelheden gehad waardoor er veel veel water tussen de ruggen zou staan. Dit is niet voorgekomen en uit hoofde hiervan verwachten we nog niet veel natrot. Het feit dat er bijna elke dag een regenbuitje voorkwam en het veelal zwaar bewolkt was met weinig wind had tot gevolg dat het vrijwel niets droogde. De werkzaamheden stagneerden zodoen de wel bijzonder. „Weifel niet in een grauw seizoen" staat er ge schreven op een damplank bij een kollega. Ik kan me voorstellen dat er de laatste weken toch wel kollega's zijn die geweifeld hebben over de afloop van de oogst van de herfstprodukten. Laten we echter de moed niet verliezen en hopen dat alles nog goed zal komen. Op enkele bedrijven is al wat op zaaivoor ge ploegd, maar het zaaien van de wintertarwe is er (Zie verder pagina 12)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5