Provinciaal bestuur P. J. G. Ook in Oostkapelle epidemie ,,Geen tijd' Plattelandsjongeren 18 op nieuwe wegen zaaizaad Joss Cambier Gratis zaaizaad HET provinciaal bestuur der P. J. G. Z. vergaderde op dinsdag 1 oktober 1968 m café „De Land bouw'' te Goes. Er vielen deze avond enkele belangrijke besluiten, welke wij hieronder laten vol gen. Naar aanleiding van een eerder in de „Plattelandsjeugd" verschenen artikeltje van de heer M. Hage, Kruisland over de P. I. A.-aktie van de P. J. G. N. (6 sept. 1968), besloot het P. B. er bij het bestuur der P. J. G. N. op aan te dringen deze, al jarenlang slepende, zaak zo spoedig mogelijk tot een definitief einde te brengen. Het P. B. zag in eerste instantie gaarne projekten in India aan de orde komen; mocht men dit bin nen een kort tijdsbestek niet kunnen verwezenlijken, dan verdient een ander projekt met een snellere afhandeling de voorkeur. Naar aanleiding van een vraag van de heer A. Scheele op de Ledenraadsvergadering van 14 sep tember j.l., besloot het P. B. de volgende stappen te ondernemen: De afdelingen doen opgave van het aantal studenten onder haar leden. Onder studerende leden meent het bestuur te moeten verstaan die leden, die door hun studie niet in staat zijn alle afdelingsavonden bij te wonen. De voorwaarden, waaraan voldaan moet worden om in aanmerking te komen voor contributiever laging, zijn: buiten Zeeland studerende en niet op en neer reizende. f*\MTRENT de contributieafdracht militairen, besloot men deze afdracht, gezien de soldijverhoging der laatste jaren, te verhogen tot f 2,50. De afdelingen zullen te zijner tijd nog uitvoerige mede delingen hierover ontvangen. Het P. B. besloot tot herziening van de redactieraad, aangezien deze in zijn huidige vorm aan de eisen voldoet. Men dacht hierbij aan een aanstelling van een correspondent in iedere afdeling. Deze correspondent draagt de zorg voor doorzending van afdelingsnieuws, e.d. naar het sekretariaat. Boven dien kan aan de betreffende persoon medewerking gevraagd worden met betrekking tot interviews van personen of het schrijven van artikeltjes over bepaalde onderwerpen enz., welke aktueel zijn. Op donderdag 3 oktober kwam de afdeling bijeen in hotel „Zeelandia" voor haar jaarvergadering. Al hoewel de zaal goed bezet was kunnen we, gelet op het aantal leden, slechts spreken van een matige op komst. Het jaarverslag van de penningmeester liet een goed eindresultaat zien. Uit het humoristische verslag van de sekretaris bleek, dat het ledenaantal het afgelopen seizoen iets teruggelopen was. Na deze twee agendapunten kwam de bestuursver kiezing aan de orde. Hoe moeilijk de opdracht was bleek wel uit het feit dat men, ondanks herhaaldelijk stemmen, slechts één nieuw bestuurslid aan het oude bestuur kon toevoegen. Maar diit dan nog voorlopig, omdat de verkozene bedenktijd vroeg! Op deze vergadering de epidemie van 1968 die „geen tijd" heet. Is dit werkelijk zo, of ligt het woord gemakkelijk in de mond, zodiat het er al uitschiet, Alle afdelingen zijn momenteel in het bezit van een folder, waarop de gegevens vermeld staan over deze cursus. We hoeven weinig te zeggen over deze cur sus, want hier geldt: „Goede wijn behoeft geen krans". Leg je oren te luister in een afdeling en je hoort enthousiaste verhalen van leden, die al eens een 4-weekse meegemaakt hebben. Een onmisbare cursus voor welke plattelandsjongeren dan ook. Zet een stel jongeren bijeen en praat met hen en je pikt de oud-cursisten eruit. Hoe dat komt? Laat het je niet vertellen, maar ervaar het persoonlijk door je in te laten schrijven voor de cursus 1969. De cursus start op 6 januari 1969 en duurt tot IN DE LANDBOUW BETERE OPLEIDING OP HOGER PEIL NODIG UOOR de toekomst moet rekening worden ge- houden met een sterke schaalvergroting van de landbouw. Dat betekent een voortgaande ver mindering van het aantal mensen dat in de directe produktie van de landbouw een bestemming zal kunnen vinden. Het betekent ook, dat diegenen die in de landbouw een bestaan op willen bouwen, hiervoor een betere basis, dus een betere opleiding op een hoger peil moeten hebben. Hoger gekwali ficeerd onderwijs voor minder mensen is een abso lute vereiste voor de toekomstige ontwikkeling van de landbouw. Dat wordt door onze agrarische be volking wezenlijk goed aangevoeld en ons land bouwonderwijs past zich daarbij aan. In de laat ste 10 jaar nam het aantal leerlingen van lagere land- en tuinbouwscholen af van meer dan 20.000 tot ruim 15.000. Tegelijkertijd steeg het aantal stu derenden aan hogere en middelbare agrarische scholen met 50 van ongeveer 5.000 tot ongeveer 7.500. Aldus minister Lardinois, de vorige week bij de officiële opening van het nieuwe gebouwen complex van de Hogere Agrarische Scholen van de wanneer je gaapt. In een groep van jongeren van deze tijd, alom geprezen vanwege haar aktieve be langstelling op allerlei gebied, moet het toch mogelijk zijn enkele personen te vinden, die de verantwoor delijkheid van een bestuursfunctie op zich willen nemen. We hopen dan ook dat bij een volgende vergade ring iemand! van de leden opstaat en zich garant stelt voor een functie. Het oude bestuur zal gaarne helpen bij de start. Het enthousiasme en de samenwerking van bestuur en leden moeten dusdanig zijn, dat het aspirant-bestuurslid voldoende ruggesteun krijgt om de verkiezing te accepteren. Na de pauze volgde er een dia-vertoning over Parijs dioor de vormingsleider. Beeld en praatje gaven een overzicht van de vele interessante objecten, welke in de lichtstad te zien zijn. 1 februari 1969. U mag als deelnemer zelf bepalen op welke volkshogeschool U de cursus wilt volgen. Keuze uit: Bakkeveen, Rockanje, Eerbeek, Valken burg en Bergen. Informeer bij uw bestuur naar de eisen. Heb je be sloten, geef je dan zo spoedig mogelijk op bij het sekretariaat te Goes! Mocht er belangstelling bestaan voor een voor lichtingsavond, maak dit dan kenbaar bij het sekre tariaat. We zullen ervoor zorgen dat U uitvoerig ingelicht wordit. Zo mogelijk met vertoning van dia's over de cursus. K. N. T. B. te Den Bosch. De minister noemde de stichting van dit onderwijscentrum met hogere Landbouw-, Tuinbouw- en Landbouwtechnolo- gische Scholen, een moedige en vooruitziende be slissing. INGAANDE op de toekomstige ontwikkeling van het (hogere) landbouwonderwijs, gaf minis ter Lardinois enkele lijnen van deze ontwikkeling aan, waarop het landbouwonderwijs zich reeds nu zal moeten instellen. Allereerst de schaalvergro ting met verdere verschuiving van de werkgelegen heid binnen de totale agrarische bedrijfstak. Die begint vóór het landbouwbedrijf in de toelevering van wat op de produktiebedrijven nodig is, zoals de kunstmestindustrie en de landbouwmechanisa- tiebedrijven. Daarna zet het proces zich voort in de bewaring en de be- en verwerking van agrari sche produkten. Deze onderlinge verschuivingen komen duide lijk tot uiting in de studiekeuze der leerlingen. Met ingang van het nieuwe schooljaar zal de land- bouwtechnologie-afdeling van deze nieuwe scho len groter zijn dan de landbouwafdeling. TÓP-KADERCURSUS Belangstellenden voor de Top-kadercursus kunnen zich vanaf heden opgeven voor de 4de cursus. Een bijzonder goede cursus, die veel eist van de cursist, maar die na afloop veel meer terug geeft. Aangezien slechts beperkte deelname mogelijk is, dient U zich zo spoedig mogelijk op te geven. Het aantal aanvragen overtreft het aantal plaatsings mogelijkheden. De eisen voor deelname 1. Minimum leeftijd omstreeks 23 jaar. 2. Opleiding: min. diploma M. L. S. of daarmee gelijk te stellen opleiding. Bovengenoemde eisen hoe ven niet persé uitsluiting in te houden. Persoon lijkheid en inzicht zijn van even grote betekenis. 3. Cursist moet praktisch werkzaam zijn en ver moedelijk blijven in de land- en tuinbouw in het zuid-westen. 4. Cursusgeld: 100,p. p. voor de 2-jarige cur sus. In uitzonderingsgevallen kan gehele of ge deeltelijke ontheffing plaats vinden. 5. Vergoedingen: de reis- en verblijfskosten geduren de de internaatsperioden zijn voor rekening van de cursus. Tijdens de internaatsweken ontvangen de deelnemers enige vergoeding, welke gedifferen tieerd kan zijn. 6. Duur van de cursus: 2 jaar schriftelijke lessen met 8 internaatsweken, in oecumenisch vormings centrum „Hedenesse" te Cadzand, gespreid over de wintermaanden (januari en februari). Voor nadere inlichtingen kunt U terecht op het sekretariaat te Goes. ALLERHANDE BESTUUR P.J.G. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Het bestuur der P. J. G. West Zeeuws-Vlaanderen is in het nieuwe seizoen samengesteld uit de volgen de personen: A. van de Slikke, voorzitter; mej. S. C. de Feijter, vice-voorzitster; mej. S. Risseeuw, sekre- taresse; P. van der Hooft, penningmeester; A. Rosen- daal, 2e sekretaris; mej. E. Babijn, lid; E. Brakman, lid. HUWELIJK J. P. Dieleman en J. C. de Regt hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op don derdag 17 oktober 1968 om 16.00 uur op 't gemeente huis te Zaamslag. Receptie van 17.3019.00 uur in café-restaurant „De Kraghe" te Zaamslag. PLOEGWEDSTRIJDEN FLEVOPOLDER Zoals bekend, lag het in de bedoeling de Lande lijke en Nationale ploegwedstrijden te houden op 9 en 10 oktober 1968 nabij Dronten in de Flevopolder, Tengevolge van de slechte weersomstandigheden heeft het Ploegcomité Nederland zich echter genood zaakt gezien deze wedstrijden uit te stellen tot 30 en 31 oktober. De plaats blijft dezelfde. iongerenaktiviteiten P.J.G. AFD. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN organiseert een ploegwedstrijd op het eigen bedrijf. U kiest zelf uw perceel en ploegt dit naar eigen in zicht. Alle leden kunnen hieraan deelnemen. Opgeven vóór 18 oktober a.s. bij de heer A. Rosen- daal, KI. St. Annapolder 1, Zuidzande, tel. 01170 2535. Voor iedere landbouwer, als zelfstandig ondernemer, is de beslissing over zijn aan kopen, vooral als het gaat om niet afhankelijk van de aankoopprijsDe waarde van het ras zal maatstaf voor zijn keuze zijn De uitslagen van de proefvelden tonen aan dat van de rassenlijstrassen de hoogste kilo-opbrengst geeft. Meerdere jaren hebben bewezen, dat door de meer opbrengst per hectare, het er op neerkwam, dat zelfs van sprake was. Daarnaast: stevig en kort stro (dus geen CCC bespuiting noodzakelijk) resistent tegen gele roest onvatbaar voor voetziekte.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18