Provinciale Fokvarkensdag te Goes 13 X C. W. M. BACKX R.V.V.D. Goes Op de door zon overgoten Grote Markt te Goes vond op 6 september de jaarlijkse Provinciale Fok varkensdag voor Zeeland plaats. Dit jaar waren vpor de eerste maal ook dieren ingezonden door leden van de Fokgroep Landvarkens uit Zuid-Hol land. Deze samenwerking is o.i. geslaagd en we hopen, dat dit pril begin steeds hechter mag wor den, zodat gezamenlijk allerlei problemen kunnen worden opgelost, die voortvloeien uit de struk- tuur van de varkenshouderij in Zuid-West-Neder land. Deze beer is gefokt door H. Hannen, Ned er weert en staat nu bij O. HermansMaes, IJzendijke. Krein 1262 P van de Varkensfokvereniging West-Zeeuws- Vlaanderen te Aardenburg, gestald bij R. Focke te Heille (Sluis) werd lc. De ld-prijs was voor Loew 1245 P van de Varkensfokvereniging Schouwen- Duiveland te Kerkwerve. De volgende, kwalitatief iets mindere rubriek beren had een goed kopnummer in de Aris 9686* (Ov.) zoon Arie 1254 P, geboren bij Wed. H. W. Bolink, Schalkhaar en in eigendom van de Varkens fokvereniging West Zeeuwsch-Vlaanderen, voor noemd. Arie is een goed ontwikkelde, harde beer met niet te brede bovenbouw. De brede, iets gedron gen Peter 1318 P van P. Th. de Caluwé, Koewacht werd lb geplaatst. De aan de Varkensfokvereniging Walcheren toebehorende beer Silvester 1330 P, die werd omschreven als een ruime, soortige beer met best achterstel, doch iets teer beenwerk, werd in de rubriek beren, geboren vanaf 1 augustus 1967 t/m 30 november 1967 met de la-prijs bekroond. Verder werd in deze rubriek nog een eerste prijs toegekend aan Harko 1308 P van W. Bakker te Gapinge. Fik 1343 P van A. de Nooyer, Gapinge was in de rubriek dekberen, geboren na 30 november 1967 fa voriet. De lb-prijs in deze rubriek was voor Luc 1344 P van P. T. de Caluwé, Koewacht. Deze beide laatst genoemde rubrieken jonge beren waren in het algemeen aan de gewone kant. Hierin zal nog de nodige selectie moeten plaats vinden. ZEUGEN MET BIGGEN. Bij de zeugen met biggen zagen we een aantal goede fokdieren. We volstaan met het noemen van de sterzeugen Astrid 5390* van W. de Buck, Colijns- plaat (la prijs, lange, ontwikkelde zeug met lang kruis) en Ria 5766* van A. Versluis, Colijnsplaat (ruime, behangen zeug met zwaar, iets week achter stel) en voorts de zeugeh 16855 (Z. H.) en 87946 Maes, IJzendijke en A. W. de Visser, Oostkapelle. Zeug 73604 (Z. H.) van M. Troost, Goedereede werd met de la-prijs bekroond in de rubriek ge dekte zeugen, geboren tussen 1 juni 1966 en 1 no vember 1966. Dit is een kleindochter van de in Zee land bekende zeug Lea 4621* en werd omschreven als een best ontwikkelde, sterke zeug, welke iets droger kon zijn. lb in deze rubriek werd de aan R. Lambregts te Sint Jansteen toebehorende Ria 6159. De droge, solide Lena 6239 van C. v. d. Houten en P. J. Hart, Kerkwerve kwam in de rubriek gedekte zeugen, geboren vanaf 1 november 1966 t/m 31 januari 1967 het hoogst. Zij werd gevolgd door Joke 6234 van B. M. van Goudzwaard, Kats en door Bella 6193 van M. F. Versprille, Oostburg. De 35 ingeschreven zeugen van één jaar tot ander half jaar oud waren in 3 rubrieken ondergebracht Hiervan werden 11 eerste prijzen toegekend, waar van de la's waren: Netty 6316 van J. C. Nysse, Hein- kenszand; Monique 6355 van C. P. J. Verbist, Bosch- kapelle en 15917 Lo. van R. Focke te Sluis. OPFOKZEUGEN. De opfokzeugen waren in 3 rubrieken onderge bracht In de oudste categorie, die aks goed werd omschreven, was de la-prijs voor 22056 Lo. van J. de Bruyckere, Aardenburg. In de hierop volgende ru briek kwam een zeug van Gebr. Versluis, Wissen- kerke bovenaan. In de jongste rubriek, die evenalt de twee voorgaande, als goed werd omschreven* kwam een zeug van B. M. van Goudzwaard, Kats op de eerste plaats. BEDRIJFSCOLLECTIES. De 15 voorgebrachte bedrijfscollecties, bestaande uit 3 zeugen, gaven een goed beeld van het kwali teitsniveau op de fokbedrijven. De collecties oudere Annelies 5402 geb. 21-4-1964. Fokker-eig.: J. Segers, Clinge. Kampioene Prov. Labo 1098 P, geb. 24-9-1965. Eig. Th. Verburg, Dreischor. Kampioen prov. Varkensfokdag 1968 te Goes. Varkensfokdag 1968 te Goes. De belangstelling voor deze gecombineerde fok varkensdag was vrij goed, doch had groter gekund. Het mooie weer en de verlate oogstwerkzaamhe- den zullen hier mede debet aan zijn. Evenals voorgaande jaren was er ook nu weer een stand ingericht om aan de hand van geslach te varkens voorlichting te geven over de classi ficatie en de uitbetaling naar kwaliteit. Op alle fokvarkensdagen, en hierop maakt Goes geen uit zondering, bestaat hiervoor grote belangstelling. Met betrekking tot de kwaliteit van de ingezon den dieren werd door de jury nogal eens een op merking gemaakt over de sterkte en kwaliteit van het beenwerk, alsmede op de ontwikkeling van de dieren. Ook aan de ontwikkeling van het achter stel dient men, ter opvoering van de gebruiks waarde, meer aandacht te schenken. Het is daar om van uitermate groot belang, om de betere zeu gen in Zeeland te paren met uitstekende fokberen. DEKBEREN. In de door de jury als goede klasse omschreven rubriek oudere dekberen was het Labo 1098 P van Th. Verburg, Dreischor, die het meest imponeerde. Labo is een lange, vlezige beer met beste rib en ge vuld achterstel. De lb-plaats was voor Nol 1157 P van L. Wattel, Oostkapelle. Nol, die qua ontwikke ling en ruimte niet de mindere is van Labo, heeft een zwaar achterstel, doch doet over het geheel iets week aan. Bij beren, geboren in 1966 was Karolus 1196 P favoriet. Deze goed ontwikkelde, harde, sterke beer, in bezit van Gebr. Versluis, Wissenkerke en gefokt door J. Hofstee, Goor (Ov.) kon een iets zwaarder achterstel hebben. Verder werd een eerste prijs toe gekend aan Rens 1191 P (via Rex 7898 P (L.), een kleinzoon van de Limburgse Elitebeer Marco 4200 E. (Z. H.), resp. toebehorende aan A. Koole te Oud dorp en H. Kagchelland te Herkingen. GEDEKTE STERZEUGEN. Bij de oudere, gedekte sterzeugen was de hoogste eer voor Annelies 5402*, gefokt door en in eigendom van J. Segers, Clinge. Annelies is een goed ontwik kelde, lange, ruime zeug met best achterstel. Bij de jongere sterzeugen was het een dochter van de Limburgse Elitebeer Marco, die de la-plaats voor zich opeiste. Deze zeug, Marjolein genaamd, van J. C. Nijsse, Heinkenszand, is een soortige, ruime zeug met goed achterstel. De lb-prijs in deze rubriek was voor de goedsoortige, correcte zeug Lidia 6000* van A. W. de Visser, Oostkapelle. ZEUGEN. Bij de oudere zeugen bezette de vier en een half jaar oude Aartje 5309 de eerste plaats. Deze zeug van W. de Buck, Colijnsplaat is een ruime, soortige zeug met best achterstel. De aan J. Segers, Clinge toebehorende Aniek 5503 verkreeg de lb-prijs. Ook aan Bea 5416 van O. Hermans-Maes, IJzendijke en aan Petra 5384 van J. A. Lous, Oostkapelle werden ook eerste prijzen toegekend. De gedekte zeugen, geboren in 1965, werden door de jury omschreven als een beste klasse. Hier was het Rachel 5950 van J. Segers, Clinge, die de la-prijs verdiende. Rachel is een ruime, soortige zeug met best achterstel. De droge, gesloten typische zeug Reina 5831 van O. Hermans-Maes, IJzendijke volg de haar met de lb-prijs. Verder waren nog eerste prijzen voor nestzusters van de bovengenoemde Rachel 5950, Riet 5979 en Ria 5799, beide ook van J. Segers, alsmede voor Bianka 5704 van O. Her mans-Maes, IJzendijke. Naast de 5 eerste prijzen werden in deze beste rubriek nog 3 tweede prijzen toegekend. In de rubriek zeugen, geboren vanaf 1 januari 1966 t/m 31 mei 1966 waren eerste prijzen voor zeugen van D. Hannewijk, Heinkenszand, O. Hermans zeugen verkregen van de jury de kwalificatie „Goed" met zeer goede kopgroepen. De la-prijs ging naar J. Segers, Clinge, die met een uniforme groep droge en ontwikkelde zeugen in de ring kwam. De lb-prijs was eveneens voor een groep van J. Segers. Deze groep bestond uit een drietal soortige, ruime zeugen, doch de uniformiteit had groter gekund. Verder werden eerste prijzen toegekend aan groe pen van O. Hermans-Maes, IJzendijke en W. de Buck, Colijnsplaat. Bij de jongere groepen, die kwalitatief iets min der waren dan de oudere, gingen eerste prijzen naar de collecties van J. C. Nijsse, Heinkenszand, M. F. Versprille, Oostburg en O. Hermans-Maes, IJzen dijke. KAMPIOENSCHAPSKEURING. Tijdens de demonstratie van de met la- en lb- prijs bekroonde beren werd Labo 1098 P van Th. Verburg, Dreischor als de beste beer aangewezen. Karolus 1196 P van Gebr. Versluis, Wissenkerke verwierf de titel reserve-kampioen. Voor aanwijzing van de beste zeug zijn 13 met la- prijs bekroonde zeugen in de ring geweest. Na de gebruikelijke afval-race bleven uiteindelijk 5 zei»- gen over. Dit waren: Annelies 5402 van J. Segers^ Marjolein 5752* van J. C. Nijsse, Aartje 5309 va» W. de Buck, Lena 6239 van C. v. d. Houten P. X Hart en 73604 (Z.H.) van M. Troost. Uit dit vijft€ÜJ werd na een spannende keuring tenslotte Anne liet 5402 van J. Segers, Clinge aangewezen als kam* pioene. Het reserve-kampioenschap verwierf Aar tje 5309 van W. de Buck, Colijnsplaat. Met de aanwijzing van de beste zeug was een einde gekomen aan deze hoogtijdag, die van grote betekenis is voor de gehele Zeeuwse varkenshond derij. Het gaat daarbij om het „type" varken, waai* mee erfelijk nauw verweven het voederverbruik, dè groei en de slachtkwaliteit. Deze factoren zijn be palend voor de financiële uitkomsten van de var kenshouderij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 13