Topkwaliteit heeft een naam! Drums en bussen waar Esso op staat bevatten produkten van wereldfaam. Voor méér trekker-produktiviteit! Nederlandse fruitteelt heeft reden van bestaan MET ESSO BENT U BETER UIT1 Aardappels rooien met de riek •brandstoffen •motoroliën transmissie-oliën •smeervetten •roestwerende middelen 12 (Vervolg van pagina 10) Zijn de teeltomstandigheden in Frankrijk gunstiger dan in ons land? In het zuiden, waar bijna de helft van de appel teelt voorkomt, o.i. niet. Het klimaat is hier niet ideaal, de houdbaarheid van het fruit laat wegens de vroege rijptijd vaak te wensen over en de afstand naar de bevolkingscentra is groot. Gunstiger is het in het gebied van de Loire in mid den Frankrijk. De Golden is hier prima thuis. De pro- duktie per ha ligt er hoog, de pluk valt in een gun stiger tijd dan in ons land (september) en toch is de houdbaarheid nog goed. Ook in Noord-Frankrijk zijn de omstandigheden gunstig, hoewel minder optimaal dan aan de Loire. De fruitteelt is hier in opkomst als onderdeel van het grote akkerbouwbedrijf. Bij het huidige prijspeil zal de uitbreiding waarschijnlijk afgeremd worden. In het grootste deel van Frankrijk is de appelteelt zeer eenzijdig op de Golden Delicious afgestemd. Al leen in het noorden kan men ook Cox's en Goudrei- nette telen. Een onverwacht nieuw aspect is echter de aanplant van Granny Smith, die vooral in het zuiden nogal van betekenis schijnt te zijn. Misschien valt de dreiging mee, maar de kans op een verrassing zit er in. Want met Golden en Granny samen aangeboden komt men de consument zeer ver tegemoet. Een jong modem bedrijf in ons land kan echter met Frankrijk concurreren, als het eerlijk en onver valst gaat. Volgens berekeningen van het L. E. I. ligt de kostprijs in de modem opgezette nauwe beplan tingen op slechts 2628 cent per kg, met inbegrip van de afzetkosten. De Franse telers kunnen het niet goedkoper. En de telers in de andere E. E. G. landen evenmin. Zo gezien heeft de Nederlandse fruitteelt dus wel degelijk reden van bestaan. STEUN BIJ „AANPASSING" Niettemin zijn er veel problemen. Ten eerste om dat er een overproduktie van fruit is of dreigt in de E. E. G. De uitbreiding in Frankrijk is te hard gegaan. Dit leidt tot te lage prijzen. Inkrimping zou vooral tot stand moeten komen door rooien van de zeer vele verouderde boomgaarden. Natuurlijk niet alleen in ons land, maar speciaal ook in West-Duitsland, Italië en Frankrijk. Vandaar dat steeds meer wordit geplat voor een E. E. G. rooipremie, desnoods betaald met een deel van het geld van de interventieregeling. Ten tweede zouden de concurrentievoorwaarden In alle E. E. G. landen gelijk moeten worden. Overal evenveel of even weinig steun en subsidie, gelijk» belastingen. Op deze punten is de Nederlandse teler zwaar in het nadeel. Terecht heeft minister Lardinois in de toelichting op de miljoenennota opgemerkt dat de fruitteelt staat voor een periode van aanpassing. De zomerrassen komen door het fruit uit zuidelijker landen in do knel, vele bedrijven moeten verjongd en gemodemfc seerd worden. Maar de middelen hiervoor ontbreken, vooral ook doordat in de betere jaren de winst naar de belasting moest. Zou hiervan nu geen beetje terug gegevea kunnen worden in de vorm van subsidies, om de door de minister noodzakelijk geachte aanpassing door t« kunnen voeren? Menig teler zou zijn bedrijf willen beëindigen, al» hiervoor een gunstiger regeling was dan thans. Met zijn bedrijf zou een ander bedrijf vergroot kunnen worden. Dat zou een zeer goede vorm van aanpas sing zijn. In verscheidene landen krijgt degene dl» zijn bedrijf op deze manier vergroot een lening tegea verlaagde rente. Zou dat hier ook niet kunnen? Want de Nederlands© fruitteler kan en wil con curreren, mits hij bij de „aanpassing" wordt gehol pen en met subsidies en belastingen gelijk gesteld wordt met zijn collega's in de andere E. E. G. landen. REDEN VAN BESTAAN Samenvattend kan de conclusie luiden dat die - Ne derlandse fruitteelt eerder een voorsprong, dan een achterstand heeft op de meeste landen in W.-Europa. Frankrijk is ontegenzeglijk een zware concurrent, vooral door de thans gemiddeld nog jonge vrij grote bedrijven, de vele Golden Delicious en de steun van de overheid. UIT DE PRAKTIJK (Vervolg van pagina 5) tot op heden bij ingeschoten. Indien het zover is dat de tarwe bovenstaat zal het nodig zijn aan dacht te schenken aan eventuele slakkenschade. Door het aanhoudende natte weer komen er zeer (reel slakken voor. Bij de praktijk komt er steeds meer belangstel ling voor het breedwerpig zaaien van tarwe met een kunstmeststrooier. De ervaringen van de laat ste jaren zijn gunstig. De afstelling van de strooier moet echter wel even uitgeprobeerd worden. Som mige gebruikers hebben met verschillende mer ken al enkele jaren praktijkervaring. De Federatie van verenigingen voor bedrijfs voorlichting en de R.L.V.D. organiseren" in ons gebied een demonstratie in het bietenloof laden. Plaats: ,,'t Hof Zwagerman" te Grijpskerke. Da tum: Dinsdag 15 oktober 1968. Aanvang 13.30 uur. DE TEELT VAN STAMSLABONEN OP LANDBOUWBEDRIJVEN (Vervolg van vorige pagina) GROTE VERSCHILLEN IN SALDO Een zéér opvallend feit, ook op deze goed-geleide bedrijven, is toch dat de resultaten jaar voor jaar zo sterk uiteenlopen (evenals trouwens van de be drijven onderling, wat hier niet zichtbaar is). Bijv. zowel bij aardappelen als bieten van het ene jaar op het andere een verschil van zo'n 1500 in saldo per ha. Ook bij andere gewassen soms een verschil van 200 tot 500 saldo per ha. Gezien het feit, dat de vaste kosten die er nog af moeten, eigenlijk al leen maar stijgen, betekent dit een verschil van „bestaan of niet-bestaan" bij het huidige peil van kosten en opbrengsten. In deze paar cijfers tekent zich het lot en het zéér ongewisse bestaan van de boer af. De cijfers van de slabonen én van de andere kontraktgewassen tonen aan, dat die ook al weinig soulaas meer bieden. Deze feiten zijn in niet-Iandbouwkringen in het geheel niet of zéér onvoldoende bekend. Afgezien van het feit, dat er in de landbouw zelf veel moet veranderen (hoe dan ook), zal er aan de voorlich ting van het grote, ai of niet geleerde publiek veel en veel meer moeten gebeuren. Deze nuchtere fei ten spreken beslist iedere landgenoot aan, mits ze op de juiste plaats en wijze naar voren worden ge bracht. In het moderne jargon noemt men dat pu blic relations-werken er is veel werk aan de win kel. Aan materiaal ontbreekt het niet, maar wel aan goodwillWanneer we bijv. zien, dat in één van onzer meest vooraanstaande weekbladen een pro fessor in de economie rustig en nuchter steltt, dat de subsidies voor de landbouw weggegooid geld zijn en deze direkt stopgezet moeten worden, mag de land bouw niet zwijgen! Goede journalisten vinden bij de landbouw materiaal genoeg om het tegendeel aan te tonen! J.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 12