Melk en zuivel in Nederland en andere E.E.G. landen De tijd staat nergens stil Schapen in Oostburg 9 Tot onze spijt is bij het eerste ge deelte van dit ar tikel, in het num mer van 13 sep tember dc naam van de schrijver, de heer C. Zee - algemeen secreta ris van de Zeeuw se Melkfederatie, aw weggevallen. Waarvoor onze ex cuses C. ZEE RED. MELKPRODUKTIE EN AFLEVERING VAN MELK AAN MELKVERWERKENDE FABRIEKEN Het volgende staatje geeft hiervan een beeld: Waarvan afgeleverd aan fabrieken Lidstaten Melkproduktie in tonnen in van in tonnen in van de melk (x 1000 kg) het EEG- (x 1000 kg) produktie totaal Frankrijk 28.016.000 40 17.033.000 61 Duitsland 21.357.000 30 17.173.000 81 Italië 9.901.000 14 7.309.000 74 Nederland 7.535.000 ro 6.960.000 91 België 3.960.000 5'A 2.602.000 66 Luxemburg 196.000 Vi 176.000 90 E.E.G. 70.965.000 100 51.253.000 72 Uit dit staatje blijkt: a. dat Nederland maar 10 van de hoeveelheid E. E. G.-metk produceert (8 X van het aantal melkkoeien); b. dat vooral in Frankrijk en België maar ook nog in Italië en Duitsland vrif veel melk niet aan de fabrieken wordt afgeleverd, derhalve een andere bestem ming krijgt (veevoeder, verkoop van consumptiemelk, verwerkt op eigen bedrijf tot boter, kaas). WIJ HEBBEN DE PRODUKTIEFSTE MELKKOEIEN Volgens de laatstbekende gegevens bedroeg de gemiddelde melkproduktie per koe per lactatieperiodie in: Nederland 4233 kg met een gemiddeld vetgehalte van 3,83 België 3862 kg met een gemiddeld vetgehalte van 3,44 Duitsland 3649 kg met een gemiddeld vetgehalte van 3,76 Luxemburg 3500 kg met een gemiddeld vetgehalte van 3,65 Frankrijk 2912 kg met een gemiddeld vetgehalte van 3,80 Italië 2828 kg met een gemiddeld vetgehalte van 3,60 De Nederlandse boeren hebben door doelbewuste veeverbeteringsmaatregelea koeien gefokt, die de meeste melk met het hoogste aantal kg melkvet produceren. Zij hebben gebruik gemaakt van de zeer gunstige erfelijke aanleg voor de melk produktie, die het laaglandse veeras, waaronder de Nederlandse veeslagen vallen, heeft. AANTAL MELKVERWERKENDE FABRIEKEN; MELKBEZETTING PER FABRIEK Lidstaten Aantal melkverwerkende Gemiddelde hoeveelheid, die per jaar per fabrieken fabriek wordt verwerkt (in tonnen; 1 ton - 1000 kg) Italië 7763 942 Frankrijk 3857 4416 Duitsland 2087 8229 Nederland 359 19380 België 208 12510 Luxemburg 4 44000 Hieruit blijkt dat de kleine lidstaten gemiddeld per fabriek per jaar grote en do grote lidstaten kleine hoeveelheden melk verwerken. Het marktaandeel dezer kleine fabrieken minder dan 10.000 ton per jaar is echter gering wanneer we de verwerkte kwanta melk naar bedrijfsgrootte rangschikken. (Wordt vervolgd) J. H. LANTINGA. R.V.V.D. GOES O CHAALvergroting en ontmenging is de laat- ste jaren op de agrarische bedrijven sterk in ontwikkeling. De beschikbare technische hulpmid delen geven mogelijkheden voor een belangrijke uitbreiding van de manprestatie. In de veehouderij- sektor is er vooral uitbreiding van de apparatuur voor de melkwinning en -bewaring alsmede aanpas sing van de veestalling. Ook buiten onze landsgren zen vindt deze ontwikkeling plaats. IN de Voerstreek, een weidegebied in het heuvel- landschap in het noord-oosten van België, maak ten we kennis met een bedrijf dat uitsluitend op de melkveehouderij is gericht, waarbij gestreefd wordt naar aanpassing bij de huidige bedrijfsontwikkeling. De thans 28-jarige ondernemer, de heer L. Sau- ren te Teuven, nam 4jaar geleden het bedrijf met een oppervlakte van 16 ha van zijn vader over. Op dit aaneengesloten bedrijf kunnen de koeien het gehele jaar op de winterstal worden gemolken. De bestaande 5-rijige stal werd toen ingericht met het drijfmest-systeem. Op dit bedrijf was reeds enige tientallen jaren een melkmachine in gebruik. Twee jaar geleden is een machine van het melkleiding- type aangeschaft, terwijl vorig jaar een diepkoel- tank van rond 1500 1. in gebruik werd genomen. De veestapel is van het zwartbonte ras en omvat thans 40 melkkoeien plus het jongvee. In 1967 was de gemiddelde produktie rond 4700 kg melk met 3.56 procent vet. Bij deze veestapel in opbouw wordt ge streefd naar opvoering van de dagproduktie en het vetgehalte. Het vetgehalte wordt in graden uitge drukt, 3.56 is 35.6 graden. DIJ de huidige opzet wordt het bedrijf als gezins- D bedrijf geëxploiteerd (de vader springt zo nu en dan nog bij, terwijl de boerin behulpzaam is bij het melken). In deze vorm is het bedrijf nogal gevoelig en geeft bovendien voor de boer een te vaste bin ding. Deze winter een gelegenheid benut om 14 ha land bij te kopen die echter pas in 1970 bij dit be drijf kan worden gevoegd. Bij een omvang van 30 ha is het de bedoeling een vaste kracht aan te trek ken. Het aantal meilkkoeien zal dan worden ge bracht op 65 a 70 stuks. Met de uitbreiding is reed* een aanvang gemaakt. De nodige uitbreiding van de stal is reeds gerealiseerd. Een nieuwe ligboxenstal voor 65 koeien is inmiddels gebouwd alsmede een torensilo van 420 m3. Een 10-stands visgraatmelk- stal met laagliggende leiding uitgerust met 10 melk- stellen is sinds kort in gebruik. UOOR de uitvoering van de plannen tot uitbreiding is een grondige studie gemaakt. Hiervoor heeft de heer Sauren zich georiënteerd in Engeland, Duits land en Nederland. Met studie en overleg is met de uitbouw van dit bedrijf begonnen. De uitvoering ge beurt met visie. De ontwikkeling in de agrarische sektor vertoont ook over de grenzen heen een enigs zins gelijk beeld. Met deze beschrijving willen we dit tot uiting laten komen. Voor het handhaven van het land- en streekeigene is weinig ruimte meer. Deze jonge boer, die de Franse, Duitse en Neder landse taal beheerst, streeft naar opbouw van een doelmatig bedrijf, gesteund op goede oriëntatie en zal binnen de E.E.G. een verantwoorde concurren tiepositie weten te verwerven. J. J. ZONDERLAND R.V.V.D. - Goes OP woensdag 18 september j.l. werd te Oostburg de 31e Veetentoonstelling gehouden. Het ter rein van de Mariahoeve was voor deze gelegen heid ook het tref-punt voor de schapenfokkers van West Zeeuws-Vlaanderen. Het gemis van het Ledelplein voor dit evenement werd door het goede weer nog enigszins goedgemaakt. De publie ke belangstelling was groot. Over de kwaliteit van het aangevoerde fokmate- riaal kunnen we tevreden zijn, alhoewel we wat de kwaliteit van de rammen betreft, toch wel iets meer hadden mogen verwachten in dit ge bied. Wat het vrouwelijk fokmateriaal betreft, kunnen we rustig stellen, dat hier „de room" was van de provinciale keuring in Goes. Er werden veel fraaie ooien van beste kwaliteit getoond, welke onderling zeer weinig verschilden. De jury had dan ook geen gemakkelijke taak. De rubriek 2-tallen ooilammeren vormde een vrij goede rubriek met goede uniformiteit. Een 2-tal van H. C. Buysse te Biervliet werd la ge plaatst. De rubrieken ooi met lam of lammeren waren wat licht bezet. De koppels waren vol doende uniform. Z 6372 met twee lammeren en Z 5980 met één lam, beiden van gebr. De Milliano, werden eerste geplaatst. TOT kampioen ram werd uitgeroepen de 1 Vz- jarige ram Z 1297 van H. C. Buysse te Bier vliet, een goed ontwikkelde ram van goed type. De titel van reserve-kampioen ram was voor de 2-jarige, iets kleinere, doch zeer typische ram Z 1145 van I. J. Risseeuw te Oostburg. Als het beste ramlam werd aangewezen 5139 van I. J. Ris seeuw, voornoemd. Bij de ooien werd de 1%-jarige 3912 van gebr. Butijn te Aardenburg tot kampioene uitgeroepen. Een ruime, geblokte ooi. De reserve-titel ging naar de 4^-jarige sterooi Z 6330 van A. v. d. Voorde te IJzendijke. Bij de rubriek ooien met minstens 4 afstamme lingen werd de wat luxere groep van I. J. Ris seeuw te Oostburg voor de groep van gebr. De Milliano te Waterlandkerkje geplaatst. De fraaie groep van gebr. Butijn was in de rubriek bedrijfs groepen favoriet. TIJDENS deze keuring was de mogelijkheid opengesteld de schapen te laten wegen. Hier voor bestond bij de inzenders veel belangstelling. Bij de wegingen bleek het volgende: 2Vz-jarige en oudere rammen 95117 kg 1%-jarige rammen 75102 kg ramlammeren 5765 kg l1^-jarige ooien 7292 kg 2^-jarige ooien 79101 kg 3^4-jarige ooien 100110 kg Opvallend waren hier de hoge gewichten van de ooien t.o.v. de rammen. Bovendien kwam bij het wegen sterk tot uiting dat dieren met een korte, gesloten vacht meevielen in gewicht. Bij de ooien bleek, dat de ooien met het laagste gewicht ook meestal het laagst waren geplaatst, terwijl het ge wicht van de hoogstgeplaatste doorgaans rond het gemiddelde schommelde. De schapenfokkers in West Zeeuws-Vlaanderen kunnen op een geslaag de keuring terugzien. CURSUS TECHNISCHE EN ECONOMISCHE BEDRIJFSVOERING VOOR ZEEUWS-VLAANDEREN Op verzoek van een aantal leden van de landbouw- jongeren organisaties, zal de komende winter getracht worden een cursus te organiseren op het gebied van de bedrijfsvoering. Daarom is deze cursus speciaal bedoeld voor de oudere landbouwjongeren. In een 8-tal avonden zal op praktisch gebied de gebracht worden, terwijl aan de praktische toepas- laatste ontwikkelingen over het technisch onderzoek sing van het economisch onderzoek veel aandacht zal worden besteed, zoals bedrijfsbegrotingen, lezen van bedrijfseconomische boekhoudingen, enz. In verband met de voorbereiding, de wensen van de cursisten omtrent de tijd) en plaats van lessen enz., is een spoedige opgave van deelname gewenst. U kunt dit doen bij de bedrijfsvoorlichter van de R. L. V. D., de'heer F. W. Buijze, van Gistellelaan 45, Axel, tel. 011551306.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9