TUINBOUWKLANKEN Nat weer bemoeilijkt de fruitpluk De jeugd heeft meegeholpen DINGEN VAN DE HEEK r\EZE week is de pluk van winterappelen zoals Goudreinette en Jonathan begonnen en wel dra zal men beginnen met Golden DeHicious. Een 4 IIET natte najaar bemoeilijkt ook op ZUID- BE VEL AND de pluk van het late fruit. De hoop is dat het beter wordt als straks de Golden Delicious aan de beurt komt, want dat is een extra moeilijk ras om nat te plukken. De oogst van de Golden zal deze week op sommige bedrijven al beginnen. En dat kan, want voor een goede houd baarheid moeten de appels niet goudgeel zijn. Als ze niet te dik hangen en goed uitgegroeid zijn, mogen ze lichtgroen worden geoogst en dan wor den ze toch smakelijk. De Kapelse telers die een kas hebben, zitten nu aan de goede kant. Terwijl hun collega's buiten in de modder ploeteren, kunnen zij lekker droog hun late tomaten oogsten. Met als meevaller dat de tomatenprijs duidelijk beter is dan vorig jaar. Vooral vorige week is de prijs flink aangetrokken. Niet alleen in Nederland is het nat, guur weer, maar ook in andere landen. Daardoor vallen de buitentomaten tegen en dat komt de prijs van de kastomaten natuurlijk ten goede. Een meeval ler die ieder de glastuinders zal gunnen, want er moet hard voor gewerkt worden. Maar degenen die op glas overschakelden hebben er geen spijt van. De prijzen van de appels houden zich redelijk goed, maar de kilo's vallen meestal tegen. Het is net anders dan vorig jaar, toen viel de opbrengst bij alles mee. De perencrisis is weer achter de rug. De interventie heeft de prijs voor instorting be hoed, want anders was het vooral met onze Clapp's niet best afgelopen. Er wordt enorm veel Confe rence in de koelhuizen gestopt. Het zal wel zaak zijn de afzet straks voldoende te spreiden, want als iedereen zijn peren zo lang mogelijk wil be waren wordt de markt op het eind van het be- waarseizoen overvoerd en dat zou niet best zijn voor de prijs. Trouwens de hele afzet is een moei lijk probleem. De prijzen op de veiling zijn laag, maar de consument moet zijn appeltjes en peer tjes nog altijd duur betalen. Is daar niets aan te doen? Een teler die het hele jaar door bezig is met snoeien, spuiten, dunnen, plukken en noem maar op krijgt een kwartje per kilo en de hande laar die het produkt even doorgeeft, vraagt er twee kwartjes of zelfs meer voor. Ergens klopt dat niet. Op Oost Zuid-Beveland is dit weekeinde hagel gevallen. Zo laat op het jaar valt de schade dub bel tegen, want van overgroeien van de wonden is geen sprake meer. Bovendien wel erg zuur, als zó kort vóór de pluk het gave fruit zwaar door hagel wordt beschadigd. JVE oogst van appels en peren is nu ook op u SCHOUWEN-DUIVELAND in volle gang. We leven nu weer al in' de maand oktober en dan is het maat een kwestie van afwegen wat eerst ge plukt dient te worden. We vinden dat de Golden Delicious al aardig gaat kleuren en vele telers zullen spoedig een begin maken met de pluk van dit ras. Een fust-probleem in de vorm van niet voldoende kisten zal er hopelijk dit jaar niet zijn, wanneer we de voorraad kisten in de fustloods zien. Daarnaast speelt wellicht ook de vluggere afzet een rol. We bedoelen daarmede dat door de betere prijzen (we hoorden zelfs nog van 50 cent per kg voor James Grieve en even in de 40 cent voor rijpe Ellisons) de teler vlugger ruimt, zodat de kisten vlugger rouleren. Tot nu toe (28 september) is ook de prijs van de Cox Orange bevredigend en gaan we wel een beetje meer moed krijgen, dat de prijzen althans voor de appelen beter worden. Dat is voor de peren nog niet het geval! De kilo-opbrengsten zijn hoog maar de prijzen vallen tegen, zeker voor de kleine maten, ook van de goede rassen. Nieuw is onze gevederde „vriend" de noten kraker. In de Westhoek zitten er vrij veel, maar ook op de rest van het eiland komt hij voor. Hij lust ook graag appels en peren en hapt met zijn grote snavel gretig in de mooiste vruchten! Zodoende hopen wij maar op een kort bezoek en voor ons mag deze vogelsoort gerust in Siberië blijven. De corso-wagen staat ook weer in zijn winter verblijf, uit te rusten van de reis naar Goes. Over het succes deze keer is genoeg geschreven in de pers. Wat echter blijft zijn de herinneringen. We hebben vele weken aan deze wagen „gewerkt". Dat werken gebeurde in de avonduren, waarbij ook stevig werd gepraat, en de vrolijke noot nooit ontbrak, ondanks de minder goede prijzen van het fruit. De plakweek vanaf woensdag tot vrijdag nacht 3.30 uur is beleefd als een evenement waar ook vele meisjes en jongens, die niets met de fruitteel te maken hebben, zich voor hebben inge zet. Met enthousiasme hebben zij, onder goede leiding, vooral het fijnere werk voor hun reke ning genomen. Waren er in het verleden maar en- keien die hielpen, de laatste twee jaren is dit aantal sterk gestegen. Hieruit blijkt dat de jeugd van Burg-Haamstede en omstreken meeleeft met deze corso-deelname en bereid is er ook voor te werken, en vele uren voor op te offeren. Deze hulp heeft de fruittelers goea gedaan. Dank zij deze medewerking van onze jeugd kunnen we rustig besluiten om ook wat ons betreft het vol gend jaar aan het corso te Goes deel te nemen. En dat al voor de tiende keer. De uitreiking van de prijzen aan de corso-deel nemers heeft ons ook dit jaar weer verwonderd. Blijkbaar weet het corso-bestuur Goes dit niet sfeervol te organiseren voor deelnemers en publiek. Sinds dit geDeurt op de Grote Markt, kunnen we daar geen bewondering voor opbrengen en ver waarloost men toch eigenlijk de belangrijkheid van dit'moment, vooral voor de deelnemers. Tenslotte, en dat dient toch ook gezegd te wor den, vinden we dat het startgeld evenals de te behalen prijzen zeer goed gehonoreeerd worden. AOK in WALCHEREN is met veel vreugde ken- Y nis genomen van de geboorte van de jongste Prins van Oranje en wensen we het koninklijke gezin veel vreugde en dankbaarheid toe Een onzer goede kennissen heeft deze zomer een bezoek gebracht aan o.a. Noord-Italië en rond geneusd in de vruchtbare dalen rond Bolzano en Merano. Wat een pracht fruitDeed beslist niet onder voor onze beste Zeeuwse bedrijven. Een overvloed van Golden Delicious en andere rassen die druk doorgeplukt werden. Hoogst moderne systemen, met plantafstanden van 3 bij IV2 m, geleid aan palen en draden. Jammer dat er zoveel gespoten was, dat er nogal veel residu op de appels zat. Is dit ook bij ons nog al niet eens het geval? Over de prijzen was men niet optimistisch. Onze vriend had er zeer veel tegenstellingen ge zien, o.a. ook nog veel oude boomgaarden, naast de meest moderne, die een overvloed van mindere kwaliteit opleverden en overrijp waren voor een Hollandse rooipremie Parallel met hier waren de prijzen in de winkels in de grote steden en markten lang niet mals. Wel waren er, volgens onze zegsman, de tegenstel lingen oneindig veel groter dan in Zeeland. De bergboeren in de hoge bergstreken van de Alpen landen lijden er volgens onze begrippen een zeer armzalig bestaan, waar inkomens van 1000, meer gewoonte dan uitzondering zijn. En hier moeten de vrouwen dan ook nog zwaar aan mee helpen. We hebben foto's gezien van vrouwen die aardappelen rooiden of op een karretje gras naar binnen sjouwden voor de roodbonte kooitjes! Enorm was de nieuwbouw overal voor de grote toeristenstroom, die zich jaarlijks als een lawine uitstort over de bergstreken en gevoed wordt door grote stromen vakantiegangers en in de winter door grote horden sneeuw- en skiliefhebbers uit de lagere delen van ons grote dichtbevolkte en rijke Europa. Hoewel we geen reisbeschrijvers zijn, vinden we het interessant enkele gehoorde gegevens door te geven en' te besluiten met de hoop uit te spre ken dat ook vele land- en tuinbouwers eens naar deze verre streken trekken. Wist u bijv. dat er in de rotsbodem op 2000 meter hoogte nog mollen voorkomen? TWEEDE OOGSTRAMING APPELEN EN PEREN Het C.B.S. heeft, in samenwerking met de Land- bouwvoorlichtingsdienst, de 2de oogstraming van appels en peren opgesteld voor het seizoen 1968/'69 per medio september. Verwachte appelproduktie 26 kleiner dan vorig jaar De totale bruto-produktie van appels voor het seizoen 1968/'69 werd bij de 2de oogstraming van dit jaar berekend op 395 min. kg 26 t.o.v. 1967/'68). De handelsproduktie wordt dit seizoen geraamd op 360 min. kg. Voor een aantal rassen is de raming van de handelsproduktie als volgt: (Zie verder pag. 15.) I ET belangrijkste gebeuren in de week waar over dit overzicht gaat, was de dreiging van het einde van de perencrisis en het definitief wor den van dit einde op vrijdagavond 27 september om 24 uur. Vanaf woensdag zat het er in, dat er een einde zou komen aan een situatie die heeft gegol den vanaf 28 augustus en waarin werd ingegrepen op de Nederlandse perenmarkt. Zeer grote hoeveel heden zijn er in die periode uit de markt genomen. Tot voor enkele jaren, ja zelfs het vorig jaar nog, hadden we het voor onmogelijk gehouden, dat we blij zouden kunnen zijn met een dergelijke regeling! En nu waren we het! Het heeft ons in de maand sep tember voor erger op de perenmarkt bewaard. We moeten dit overzicht schrijven op een mo ment dat we niet meer kunnen vermelden hoe het is gegaan zonder interventieregeling. Vanaf maan dag gelden de minimumprijzen van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen van resp. 6 cent en 3 cent per kg. De verwachting is dat de kleine ma ten van de betere kwaliteiten in prijs zullen dalen. Op de grote maten van de betere kwaliteiten wordt geen invloed van betekenis verwacht. Wanneer u dit leest, zult u weten hoe het is ge gaan. Zonder twijfel zullen er deze week nog veel peren op de Zeeuwse veilingen aangeboden zijn. Vorige week was dat ook het geval. Wat is er met man en macht gewerkt op de bedrijven om zoveel mogelijk geplukt en gesorteerd te krijgen! Zelfs vrouwen en kinderen werden voor het sorteerwerk Ingeschakeld! Vanaf het begin van de vorige week is de prijs van de ijkrassen (Conference en Triomphe de Vien- ne) boven de crisisprijs geweest. Om nu weer een crisis te krijgen moet de prijs er weer drie dagen beneden liggen. De crisisprijs is in de maand ok tober f 26,82 per 100 kg en de ijkrassen zijn dan Beurré Hardy boven 70 mm, Conference boven 60 mm en Doyenné du Cornice boven 70 mm, alles klasse I. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft bij de Minister van Landbouw en Visserij aan gedrongen op het aanwijzen van Legipont als ijkras in de maand oktober. Dit ras neemt in de Nederlandse perenteelt een belangrijke plaats in en er is alles voor te zeggen dat dit ras meespeelt voer het bepalen van een crisistoestand. Op het moment dat we dit schrijven is daarover nog geen beslis sing gevallen. Wanneer dat niet gebeurt, zit het er waarschijnlijk niet in dat de crisis spoedig zal terug keren. De rassen die als ijkras fungeren behoren tot de betere kwaliteiten die altijd goed gevraagd zijn of worden gekocht voor opslag in de koel huizen (Conference). In Zeeland is de aanvoer van Conference over het hoogtepunt heen maar in Noord-Holland moet ze nog helemaal beginnen, dus daar kunnen degenen die voor opslag kopen nog terecht. tr zijn veel peren geruimd in de afgelopen maand, maar er zullen er ook in de komende weken nog veel komen. Voor de mindere kwaliteiten moeten we pessimistisch zijn ten aanzien van de afzetkan- sen. Hopelijk zullen de betere kwaliteiten en grote maten het wel doen en daarvan hebben we in Zee land gelukkig steeds een ruim aanbod. belangrijk deel wordt opgeslagen in de koelhuizen. Nogmaals willen we wijzen op de noodzaak om alléén de betere kwaliteiten te bestemmen voor op slag. De fabrieken hebben op het ogenblik veel in teresse voor het ondereind van de appeloogst. Het is verstandig aan die vraag te voldoen want doen wij het niet, dan levert het buitenland! De tijd dat er wat voor te zeggen was dat de mindere kwali teiten van de appeloogst in de cel werden weggezet is voorbij. De kans is heel groot dat dit fruit in het voorjaar de koelkosten niet opbrengt. De fabrieken hebben allemaal hun verwerkingsplan. Daarbij ligt de nadruk op de najaars- en wintermaanden. Het is dikwijls niet gemakkelijk om bij de pluk de min dere kwaliteiten er uit te houden. Extra verwerking over de sorteermachine is niet aan te bevelen en dikwijls niet mogelijk. Maar het is toch raadzaam om te bekijken welke maatregelen men kan nemen om het ondereind uit het koelhuis te houden. U weet toch dat de koelkosten in het voorjaar altijd tegenvallen en dat deze worden berekend per kg ingebracht produkt? Heeft men partijen appels met een groot percentage ondereind dan kan men deze het beste niet naar de cel brengen. We hebben hierover al meerdere keren geschre ven maar we komen er bij het begin van het pluk- seizoen op terug omdat het een hoogst belangrijke zaak is. We doen dit mede, omdat we bij de Confe rence opnieuw hebben gezien dat lang niet elke teler doordrongen is van de verspilling die hierbij bedreven kan worden. We hebben soms partijen peren voor de koelhuizen gezien met een dermate groot percentage II d, III fijn en kroetkwaliteit dat we met de beste wil van de wereld niet kunnen begrijpen hoe iemand een dergelijk produkt nog durft te bewaren!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4