Voorzichtigheid geboden Voorlichting Waarom geen Zeeuws Landbouwmuseum in de Kloveniersdoelen 2 VERZEKERINGSZAKEN In het vorige artikel spraken wij de hoop uit, dat de bietencampagne gepaard zou gaan met goed weer. Helaas blijft het ene regenfront na het andere volgen. Gevolg is, dat de bietentelers ondanks alle zorgen niet kunnen voorkomen, dat er slik op de wegen komt. Onder deze weersomstandigheden zouden de kleiresten, na iedere vracht die van het land op de de weg gereden wordt, met een waterslang wegge spoten moeten worden. Met de schop of de bezem is niet afdoende. Er blijft een fijn laagje klei over, dat na een regenbui zo glad wordt als boter. De eerste slachtoffers zijn dan ook al gevallen en bovendien werden reeds een aantal schadegevallen gemeld, waarvan de materiële schade in de duizenden loopt. Eveneens werden de eerste boetes uitgedeeld. DRINGENDE OPROEP Wij zijn ons er van bewust, dat het voor de bieten telers een vrijwel onbegonnen zaak is,* onder deze weersomstandigheden, de wegen schoon te houden. Toch moeten wij aan hun adres een dringende op roep doen alles in het werk te stellen om de wegen schoon te houden. Persoonlijk hebben we al gekon- stateerd, dat er in de omgeving van een uitrit geen weg meer viel te bespeuren. Er lagen net zulke hopen klei als op het land. Zo moet het vanzelfsprekend nietVoor de automobilist of bromfietser heeft zo'n situatie het voordeel, dat al van verre het onheil is te zien, althans wanneer het dag is. Bij avond is zo'n situatie uiteraard levensgevaarlijk. Wij willen de weggebruikers dan ook het zeer dringend advies geven, vooral op de binnenwegen die uiterste voor zichtigheid te betrachten. Trouwens onder dergelijke omstandigheden wordt er in het algemeen veel te hard gereden. Op het laatste moment gaat men notabene en dan liefst in een bocht op de rem staan. Een foutaever handelwijze CONSUMPTIE AARDAPPELAFZET Nogmaals wijzen wij op de door de gezamen lijke landbouworganisaties in Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Hollandse Eilanden en het L. C. C. te Goes op DONDERDAG 10 OKTOBER in de „Prins van Oranje" te Goes te organise ren voorlichtingsmiddag over de afzet van consumptieaardappelen. Aanvang 2 uur precies! Voorzitter van de bijeenkomst is ir. A. W. Luytjens. Inleiders op deze middag zijn: de heren J. M. Glotzbach, direkteur produktschap aardappelen; W. H. Jas, voorzitter HMvL; Ir. E. F. van Hijfte, adjunkt direkteur CHV; Drs. K. C. van Kempen, president-kommissaris Nedato en W. Strobosch, direkteur Smith's Potato Crisps. De inleiders zullen ieder in maximaal 20 minuten hun visie geven op de aardappelafzet. Daarna bespreekt een forum, waarin de inlei ders zitting hebben, onder leiding van de sekretaris van het ICC, drs. J. Dijkgraaf de aan het forum voor te leggen vragen. RADIO TELEVISIE Dinsdag 8 oktober a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Platteland en recreatie", de heer ir. H. S. de Koning van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht. „Bestrijding van de gevolgen van de luchtverontrei niging in de glastuinbouw", m.m.v. de heer P. Kruik van het Proefstation voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk. Vrijdag 11 oktober a.s., Hilversum II, 12.3012.40 uur: „Wij bezoeken het proefbedrijf „De Vijf Roeden" in Duiven", m.m.v. de heer ir. F. Coolman, directeur van het Instituut voor Landbouwtechniek en Ratio nalisatie in Wageningen. Donderdag 3 oktober a.s., Nederland II, 19.03 19.12 uur: Als Nederlandse bijdrage in de NTS-rubriek „Internationaal Agrarisch Nieuws": „Aardappeloogst in de Flevopolder en de moderne manier van aard appelafzet". ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschynt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredakteur Ir. J. Prini Redaktie, Abonnementen en Advertentie# J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande is nauwelijks denkbaar! Op de rem staan betekent blokkeren van de wielen en die wagen schuift dan meestal daarheen waar men hem juist niet wil heb ben. Een van de eerste regels, die men op een slipkursus leert is met je voeten van de rem afblijven. Nogmaals: in deze najaarsperiode is de grootste voorzichtigheid geboden. Ga 5 minuten vroeger van huis en doe het langzaamaan. Dit is het enige goede advies wat wij kunnen geven. U blijft daarmee mo gelijk uit het ziekenhuis en het voorkomt honderden schadegevallen. Tussen twee haakjes uw banden zijn toch in orde? 1 NOVEMBER Dit is voor u een belangrijke datum, omdat u dan aan het kantoor medegedeeld moet hebben of u de all risks verzekering per 1 januari 1969 omgezet wenst te zien in een w.a. verzekering. Bent u dit van plan dan niet wachten tot na 1 november of tot na het moment, dat u de prolongatienota 1969 hebt ontvan gen. Want dan bent u te laat Wij moeten zulks vóór 1 november weten in ver band met de verwerking op de computer. Eveneens dient u vóór 1 november a.s. op te geven welke motorvoertuigen er inmiddels verkocht zijn en derhalve uit de verzekering geschrapt kunnen wor den. Er is in dit natte jaargetijde best even een moment, waarin u dit kunt nazien. Kijk dan gelijk even of u de laatste vervanging van een motorvoertuig niet ver geten hebt aan ons door te geven. Mogelijk lijkt u ddt een wat eigenaardig verzoek maar de ervaring leert ons, dat dit verzoek niet overbodig is. ZIEKENHUISKOSTENVERZEKERING En... als u toch even tijd hebt kijk dan tegelijkertijd uw polis ziekteverzekering eens even na. Het zou ZITDAGEN BOEKHOUD- BUREAU U|T »P..q a*gCK.[ Hulst: Maandag 7 okt. in „Het Bonte Hert". Westkapelle: Maandag 7 okt. in „Kasteel van Batavia", van 9.15 tot 12.30 uur. Wissenkerke: Woensdag 9 okt. in hotel „De Kroon". Oostburg: Woensdag 9 okt. in café „De Windt"-. Zierikzee: Donderdag 10 okt. in hotel „Huis van Nassau". Middelburg: Donderdag 10 okt. in hotel „De Eendracht". best eens kunnen zijn, dat u via de kollektieve ver zekering van de Z. L. M. in dat opzicht een belang rijke premiebesparing kan verkrijgen. De afgelopen week hadden we weer een aantal praktijkgevallen» dat voor de verschillende gezinnen resp. 275, 225,187,50 en 179,premievoordeel per jaar opleverde plus betere dekkingsvoorwaarden. 't Is maar, dat u het weet Dagelijks inlichtingen verkrijgbaar bij de Verzeke ringsinstellingen van de Z. L. M., Landbouwhuis, Goes, tel. 01100—5010. de L. INGEZONDEN |N de P. Z. C. van 20 augustus j.l. lazen wij een opmerking, gemaakt door drs Kerkhof lid van de gemeenteraad te Middelburg, gemaakt op een raadsvergadering, dat de Kloveniersdoelen misschien wel een geschikte plaats zou kunnen bieden aan een Landbouwmuseum. Beter dan de plaats Nisse, dat geen toeristenplaats is en ook niet in een groot recreatiecentrum komt te liggen. We vonden dat een goede opmerking. Toen er de vo rige maal in de raad over de Kloveniersdoelen is gepraat, kwam bij ons de gedachte op, is dit nu geen goede plaats voor het te stichten Landbouw museum? Daarom komen we hier eens op terug. Door de heer v. d. Weel werd gezegd, dat er al eens met de Z. L. M. overleg was gepleegd, maar dat men nog niet tot directe resultaten was ge komen omdat er geen kans werd gezien e.e.a. te financieren. Eerst willen we bepleiten om zo spoedig moge lijk te proberen een Landbouwmuseum te krijgen, daar er door de oorlog '40'45 en de ramp van 1953 reeds veel verloren is gegaan. Toch zijn er nog heel oude werktuigen in Zeeland, maar die verkeren veelal in een zodanige slechte toestand van onderhoud, dat die zeer zeker met weinig ja ren zullen zijn verdwenen. Werd dit materiaal spoedig geconserveerd dan was het behouden voor de toekomst. Er is dus genoeg materiaal aanwezig om een museum op te richten en vele Zeeuwen met mij willen dit ook graag. Wel geloven we, dat een Landbouwmuseum allèèn niet aantrekkelijk is. Dit ook gezien het zeer weinige bezoek aan het Landbouwmuseum te Wageningen. Daarvoor heb ben we echter ook nooit enige reclame zien ma ken. Wel hebben we eens gehoord, dat de Delta dienst ook plannen had, om een museum in te rich ten om straks de jongere mensen te kunnen laten zien hoe Zeeland was voor de Deltadienst begon. En tevens om te tonen, wat er zoal gebeurd is sinds dien. Zeer zeker een loffelijk streven dat we toe juichen. Nu dachten we, zou het nu niet mogelijK zijn om samen Delta en Landbouw te proberen een museum in te richten en als het kan daarvoor de Kloveniersdoelen te gebruiken? Dit met medewer king van Rijk, Provincie en Gemeente. Samen kan er hiervan een grote aantrekking voor toeristen, midden in de toeristenstreek in onze provincie hoofdstad uitgaan. Het pand ligt prima en geeft ook ruimte rondom. Versta ons goed we heuben tegen Nisse bepaald geen direkte bezwaren, doch we achten de plaats minder geschikt. Zouden er nu geen zes wijze mannen van Deltadienst en Land bouw eens rond de tafel kunnen gaan zitten om dit uit te knobbelen? Het is zeer zeker de moeite waard en de tijd dringt! C. BURGER, W'dorp. OP het hierboven weergegeven ingezonden stuk van de heer Burger willen wij graag inhaken. In de eerste plaats om onze instemming te betuigen met het pleidooi voor het behoud van de oude werktuigen in onze provincie. Er is wel gebleken, bij onze Jubileumtentoonstelling op nieuw, dat er nogal wat voorhanden is en er boven dien veel belangstelling is voor deze landbouw historie. In de tweede plaats moeten wij er op wij zen, dat in de afgelopen periode naar voren is ge komen, dat het realiseren van een landbouiomu- seum geen eenvoudige zaak is. De zaak speelt eigenlijk al sinds 1965, toen de heer Geuze een oproep deed om een als het kon nationaal-landbouwmuseum in onze provincie tot stand te brengen. Na enkele besprekingen met des kundigen bleek al gauw dat je het als landbouw niet alleen zou moeten opzetten maar zoals de heer Burger suggereert met Delta, met visserij en a,mbacht een totale opzet zou moeten zoeken. Hierover zijn al besprekingen gevoerd, totdat de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk liet weten niet bereid te zijn hieraan deel te nemen. De financiële basis kwam toen goed deels te vervallen, want men moet over de jaar- kosten van een goed opgezet museum niet te ge ring denken. De opbrengst ook bij een redelijk bezoek staat in geen verhouding tot de kosten als men personeel aantrekt om de oude voorwer pen o.m. te repareren en te conserveren. Een volgende tegenslag was, dat het niet moge lijk bleek het „Landbouwmuseum" dat in Wage ningen in kisten staat opgeslagen naar Zeeland en dan in een echt museum overgeplaatst te krij gen. In Wageningen zijn namelijk vergevorderde plannen om datgene wat daar voorhanden is een onderkomen te geven in het nieuwe gebouw voor Landbouwwerktuigen. Wel zou het misschien mo gelijk zijn collecties uit te wisselen. Het totaal beeld is dus niet zo rooskleurig. Een goede basis schijnt er op dit moment voor Zeeland niet in te zitten. De vraag is: Volstaan we met minder en hoe is die dan te realiseren? Wel weten we, voor al na de laatste landbouwtentoonstelling, dat er in ons gewest op landbouwgebied nog het een en ander voorhanden is. We zijn het met de heer Bur ger eens dat het de moeite waard is om er na de inventarisatie van de heer Burger tijdens de tentoonstelling nog weer eens over te praten. Pr.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 2