Pvan Driel jGan Dorsten Nogmaals de straatgrasbestrijding in veldbeemd Nationale trekpaardententoonstelling 1968 weer een grandioos succes DUETT KUNSTMESTSTROOIER 13 J. E. WOLFERT Afd. Handelsgewassen P. A. W. Ook dit jaar komt er weer veel straatgras voor in onze veldbeemdpercelen. Daarom willen wij u wijzen op de mo gelijkheden om dit gevreesde onkruidgras te bestrijden. Verschillende methoden die nen hierbij te worden overwo gen. Hoe de bestrijding moet gebeuren hangt af van de ont wikkeling van het veldbeemd. GOED ONTWIKKELDE GEWASSEN Indien het veldbeemd goed ontwikkeld is, kan een bestrijding van het straatgras plaatsvinden in de eerste helft van oktober. Onder „goed ontwikkeld" verstaan we planten die ongeveer een handbreed hoog zijn en een groot aantal uitlopers'hebben, die reeds bovengronds zichtbaar zijn. Bij een dergelijke ontwikkeling zijn de rijen verbreed door een flinke uitstoeling en zien wij tussen de rijen vele uitlopers. De bewortelingsdiepte moet meer dan 5 cm zijn. In dit geval kunnen we gebruik maken van Epta pur of Aakarmex. EPTAPUR MET VEEL ZORG TOEPASSEN Van het middel Eptapur gebruiken wij 4 kg. Deze hoeveelheid is nodig om al het straatgras, van jong tot oud en van klein tot groot, te doden. De beste resultaten worden verkregen door onder groeizame weersomstandigheden te werken. Ook een vochtige bodem beïnvloedt de werking gunstig. Vermoedelijk is een temperatuur van ca. 10 C het beste voor een goede werking. Bij hogere temperaturen krjjgen we minder goede resultaten t.a-v. de straatgrasdo ding. Vorig jaar is Eptapur voor het eerst op grotere schaal in de praktijk gebruikt. De resultaten waren wisselend. In sommige gevallen kon voor de minder goede werking een verklaring worden gevonden. Uit deze ervaringen mag worden geconcludeerd, dat het spuiten met Eptapur met veel zorg moet worden omringd. AAKARMEX NOG HOGERE EISEN AAN GEWAS Aakarmex is een middel dat reeds lang voor al lerlei andere doeleindén bij de onkruidbestrijding wordt gebruikt. Thans kan het ook worden toege past bij de straatgrasbestrijding in veldbeemd. We gebruiken 2 kg van dit middel onder dezelfde om standigheden als beschreven voor Eptapur. Waar schijnlijk is de werking van Aakarmex wat inten siever dan van Eptapur. Dit brengt met zich mee dat aan de ontwikkeling van veldbeemd nog hogere eisen moeten worden gesteld dan bij gebruik van Eptapur. Ook wordt eventueel voorkomende duist goed bestreden. Aakarmex kan alleen in veldbeemd worden gebruikt. Vele andere grassen verdragen een bespuiting met Aakarmex in het geheel niet. Overigens zijn beide middelen grasdodende mid delen, zodat het voor zichzelf spreekt dat hiermee niet alleen voorzichtig, in verband met mogelijke beschadiging aan het cultuurgewas, maar ook zeer nauwkeurig t.a.v. de toepassing moet worden ge werkt. ENKELE TIPS VOOR DE TOEPASSING ZIJN: Verspuit steeds ten minste 600 liter water; zorg voor een goede menging in de tank en een regel matige verdeling van de spuitvloeistof over het per ceel; controleer regelmatig de spuitdoppen; houd een regelmatige rijsnelheid aan; voorkom overlap pingen. MINDER GOED ONTWIKKELDE GEWASSEN Als de ontwikkeling van het veldbeemd een okto- ber-bespuiting niet toelaat, zijn er nog twee andere mogelijkheden, nl. de toepassing van Prebetox en van kalkstikstof. Bij gunstige weersomstandighe den kan veldbeemd in de maand oktober nog wat groeien, waardoor deze middele® op een later tijd stip kunnen worden toegepast. PREBETOX. Prebetox is een middel dat reeds vele jaren in beproeving is geweest voor bestrijding van straatgras. De resultaten hangen sterk van de weersomstandigheden af, zodat het moeilijk is het juiste tijdstip van toepassing te bepalen. Van Prebetox gebruiken we 6 a 7 liter, goed gemengd in 600 liter water. Als aan de volgende voorwaarden kan worden voldaan, wordt het straat gras goed gedood: Er moet worden gespoten over een winddroog gewas, dat goed ontwikkeld is, bij voorkeur op een vochtige bodem. Na de bespuiting is droog weer gewenst. Regenval kort na de bespuiting vermin dert nl. de werking sterk. De beste resultaten verkrijgen we als na de be spuiting een langere periode van koud weer volgt, waarbij de temperatuur rond het nulpunt schom melt. Lichte vorst doet geen kwaad. Is aan al deze voorwaarden voldaan, dan kunnen goede resultaten worden behaald. Naarmate het middel intensiever op de planten inwerkt, wordt de kans op opbrengst vermindering groter. Natuurlijk is op het tijdstip van bespuiten een goede ontwik keling van het veldbeemd voorwaarde om de op brengstvermindering zo klein mogelijk te maken. Kalkstikstof. Dit geldt ook als we zouden beslui ten om kalkstikstof voor dit doel te gebruiken. Kalkstikstof strooien we tegen een 300 a 400 kg per ha over een berijpt gewas, zodat de poeder zich gelijkmatig over de gehele plant verdeelt. Krijgen we na het strooien, dat vroeg in de morgen moet gebeuren, een. mooie zonnige dag, zoals na nacht vorst dikwijls het geval is, dan hecht de kalkstikstof zich aan het bladoppervlak en kan een min of meer verbrandende werking geven. Dit gecombineerd met de vergiftiging van de cyaanamide, dat via de wortel wordt opgenomen kan een volledige do ding van het straatgras veroorzaken. Het veld beemd kan door een te hoge dosering van 500 a 600 kg per ha, of een te heftige werking worden bescha digd, wat tot uiting komt in opbrengstvermindering. Een volledige doding van het straatgras wordt zel den met kalkstikstof bereikt zodat wij het hier op de laatste plaats noemden. In bepaalde gevallen, bijv. bij het voorkomen van veel jong straatgras, kan het met succes worden toegepast. (Slot) 4 en 5 jaar, kleine maat: le pr. „Baron van 't Hoekske". Eig.: F. van der Heijde, Veghel. Grof gebeend, vlotte draf, sterke bovenlijn, voldoende diep; 2e pr. A. „Moustiec van Veebeek". Eig.: J. H. Kruders, Wiene; 2e pr. B. „Negus II van de Achterdijk". Eig.: Gebr. Bens, Mill; 2e pr. C. „Fic van Weerterhof". Eig.: Tenhage, Neede en Grijsen te Colmschate. 3 jaar, grote maat: le pr. A. „Costaudi van de Ranohoeve". Eig.: H. van Bom mel, Stiphout; le pr. B. „Rainier van Kannelust". Eig.: A. N. Steendijk, Nieuwer kerk. Beide hengsten hebben het goed gedaan, sinds de verplichte keuring van verlopen winter. 3 jaar, middenmaat: le pr. A. „Jan". Eig.: Tj. H. Huisman, Grotegast. Dik paard, met goed beenwerk; le pr. B. „Joel van Rolde". Eig.: H. J. A. Hakvoort, Slootdorp. 3 jaar, kleine maat: le pr. „Alexander van Hoger Rust". Eig.: Toonen, Marum en Wouters, Gilze. Soortig en behoorlijk grof, stand en gangen voor, enige be merking. 2 jaar, grote maat: le pr. „Constant van de Broekweg". Eig.: Gerrikens, Gulpen en Bommel, Stiphout; 2e pr. „Maurits van Wieldirecht". Eig.: Molendijk, Dubbel dam en Wouters, Gilze; 3e pr. A. „Expo van 't Dorp". Eig.: Simonse, Heinkens zand en C. Verdonk, Holwierde; 3e pr. B. „Rudie van 't Rooieind". Eig.: Wouters, Gilze. Het koppaard liep er uit. 2 jaar, middenmaat: le pr. A. „Baron van Hooidonk". Eig.: Hakvoort, Slootdorp. Is een hengst met toekomst; le pr. B. „Peter van Slothoeve". Eig.: Gerrikens, Gulpen en van Bommel, Stiphout; 2e pr. „Alex van de Hoek". Eig.: Toonen, Marum en anderen; 3e pr. A. „Pluto". Eig.: idem; 3e pr. B. „Xavier van Bleijendaal". Eig.: A. L. C. Brooijmans en anderen, Oud-Vossemeer. 2 jaar, kleine maat: le pr. A. „Frik van de Kantstraat". Eig.: W. M. Bens en Zonen, Mill. Een best koppaard, diep en zwaar beenwerk; le pr. B. „Nico uit de Peel". Eig.: Gerrikens, Gulpen en Van Bommel, Stiphout; 2e pr. „Harold van Marknesse". Eig.: Hakvoort, Slootdorp; 3e pr. „Castar". Eig.: A. L. C. Brooijmans en anderen, Oud-Vossemeer. Bij de individuele keuringen zijn de volgende Zeeuwse merries bekroond: Merries 8 jaar en ouder, grote maat: le pr. A. „Dina". Eig.: A. L. C. Brooijmans, Oud-Vossemeer, 2e pr. B. „Creole van Moerkapelle". Eig.: idem. Merries 8 jaar en ouder, middenmaat: le pr. B. „Orpha van de Linge". Eig.: Wed. Iz. de Buck, Grijpskerke; 2e pr. H. „Ingrid van Doolman". Eig.: B. Simonse, Heinkenszand; 3e pr. A. „Lizette". Eig.: Joh. LouwerseBliek, Vrouwenpolder. Merries 8 jaar en ouder, kleine maat: le pr. C. „Marietje van Tonenhof". Eig.: Al. Serrarens, Ossenisse; le pr. D. „Hilda D'Amice". Eig.: B. Simonse, Heinkens zand; 3e pr. A. „Tosca van Steenzwaan". Eig.: A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Merries van 6 en 7 jaar, kleine maat: le pr. A. „Connie van Cromstrijen". Eig.: S. M. van de Velde, Zonnemaire. Merries van 4 en 5 jaar, grote maat: 2e pr. A. „Wilma van Steenzwaan". Eig.: A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Merries van 4 en 5 jaar, middenmaat: le pr. B. „Wilma van de Linge". Eig. B. de Maaker, Wolphaartsdijk. Merries van 4 en 5 jaar, kleine maat: le pr. A. „Leentje van 't Hoogland". Eig.: Al. Serrarens, Ossenisse. Merries van 7 jaar met zuigende veulens: 2e pr. H. „Jennie". Eig.: B. de Maaker, Wolphaartsdijk. Merries van 4 tot 6 jaar met zuigende veulens: le pr. A. „Anja van de Staten- dijk". Eig.: C. N. den Hamer, Schoondijke; 2e pr. C. „Corrie van de Buikstraat". Eig.: P. J. Noom, Scherpenisse; 3e pr. A. „Gisele". Eig.: C. Marinussen, Biggekerke. Merries van 3 jaar, grote maat: 3e pr. A. „Wipeitte van Bleijendaal". Eig.: P. J. Noom, Scherpenisse; 3e pr. B. „Xandria van Steenzwaan". Eig.: A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Merries van 3 jaar, middenmaat: 3e pr. E. „Nellie van het Dorp". Eig.: B. Simon se, Heinkenszand; 3e pr. F. „Maja van 't Hoogland". Eig.: Al. Serrarens, Ossenis se; 4e pr. B. „Joke van Veere". Eig.: J. J. Mesu, Veere. Merries van 3 jaar, kleine maat: 2e pr. B. „Minerva van Kouwenberg". Eig.: J. A. Geluk, Oud-Vossemeer. Merries van 2 jaar, grote maat: 2e pr. D. „Resie van Reimershoek". Eig.: B. de Maaker, Wolphaartsdijk; 2e pr. G. „Tineke van Nieuw Zoetendale". Eig.: G. A. Leendertse, Middelburg; 3e pr. C. „Regina de la Bonne Maison". Eig.: De Werd en A. Meijers, Serooskerke. Merries van 2 jaar, kleine maat: le pr. C. „Jacqueline". Eig.: Adr. Gideonse, Sint Laurens; 2e pr. F. „Ligan". Eig.: M. J. Mol, Waarde; 4e pr. C. „Ylonka van Steenzwaan". Eig.: A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. DE KAMPIOENSKEURINGEN Kampioenhengst is geworden: „Gamin van de Hooi". Eig.: A. H. Askes, Zweelo, Drenthe. „Gamin" is de eerste kampioenhengst die in Drenthe geboren is, en deze titel heeft kunnen behalen. Reserve-kampioenhengst is geworden: „Favori van Moerkapelle". Eig.: C. N. den Hamer te Schoondijke, was reeds eerder reserve-kampioen en derde op tal Nu was derde op tal „Diogéne van 't Hoogland". Eig.: Al. Serrarens, Ossenisse. Kampioene bij de merries is geworden: „Jenny van Aardenhof". Eig.: W. Wou ters, Riel (N.-Br.). Jenny is een uitstekende merrie van beste komaf, was vorig jaar Prov. kampioene van Brabant. Reserve-kampioene is geworden, evenals in 1966, „Jacqueline van Cromstrijen". Eig.: J. M. Smits, Gerwen-Nuenen. Bij de vierspannen van één eigenaar is het lot van A. L. C. Brooijmans te Oud- Vossemeer IA geworden, en het lot van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk, 2B. SÏJOWNUMMER yATERDAG was de dag van de show, de diag waarop de paarden voor de tribune werden geleid, waarop de boerenjeugd een demonstratie ten beste gaf. Een shownummer gaf ook een gezelschap uit Friesland, die met 8 dubbelspan nen gitzwarte Friese paarden in carousselformatie, gespannen voor antieke Friese sjezen, bezet door dame en heer in oud-Friese klederdracht. Uniek was diit op treden, de tienduizenden bezoekers hebben zeer genoten van dit schouwspel, het was verrukkelijk schoon, deze vertoning van oud-Friese cultuur. Het altijd schone défilé van de trekpaarden in de ring, tot aan de zestienspannen toe, verbleekte er iets bij. Overigens slaagde dit défilé weer voor 100 procent. He* was een groot genot de bekroonde dieren, categorie na categorie op de sintelbaan te zien verschijnen, de grasmat voor de tribune dreunde en trilde als de kampioe nen en oud-kampioenen in draf ruimte vroegen. En... betreffende de uitslag van de prijsvraag. De e°rs>te prijs, het veulen „Zita van Bleijendaal" is gewonnen door A. N. Steendijk, Nieuwerkerk OBSERVATOR. Twee strooischijven, die ook afzonderlijk kunnen worden gebruikt - werkbreedte tot 10 meter - ge schikt voor alle soorten kunstmest en voor het breedwerpig zaaien van granen enz. ^It.QÜFPÖfl/W'riVl/ IJNQRECHT-KAMPEN-IO Jïel. (02503) 7041 (5 lijnen)K£i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 13