Duist- en windhalmbestrijding in wintertarwe van de koptarra van de suikerbieten ien nog onvoordeliger geworden is. ïog steeds de beste tijd om wintertarwe i zaaien. TIPS VOOR DEZE MAAND Bij rotte en zieke aardappelen in de partij is droog blazen nodig. Bestel voor volgend jaar ontsmet pootgoed. Kop de suikerbieten niet te diep. Benut de rooibare dagen in oktober. Overweeg het weglaten van voederbieten in het bouwplan 1969. Zaai de wintertarwe niet te vroeg en niet te diep. Verwacht u duistopslag in wintertarwe, dan staat Avadex BW en lpran-50 tot uw beschikking. Goed ploegen is een goede basis voor 1969. Behoed het grasland voor vertrapping. Slecht de mestflatten voor de winter en maai de ruige weiden af. Kontroleer de drainage en verhelp de gebreken. Leg nu reeds greppeltjes op grasland, geploegd en gezaaid land. Water op het land geeft verlies. VEEHOUDERIJ EN VOEDERWINNING Er is in 1968 veel ruwvoer gewonnen voor de winter. De veehouders die volledig van de vlotte grasgroei hebben gepro fiteerd behoeven hun groenbemester niet meer voor veevoer aan de grond te onthouden. De bietekoppen en -blad zullen ge deeltelijk ingekuild worden. Geef in de wei niet al te grote hoe veelheden tegelijk. Dat is niet alleen nadelig voor de melk Ook goed aangereden kuilen met suikerbietenkoppen en •blad moeten naast plastic ook nog afgedekt worden niet een laag grond van 20 cm dik'>. maar ook voor het grasland. Gaat men bietekoppen en -blad inkuilen, laat deze dan niet eerst halfrot worden op het land. Groene bietekoppen kunnen gemakkelijk worden ingekuild. Met een voorlader of klein kraantje op de trekker kan er veel worden gepresteerd. Doch vergeet daarbij niet dat grond in de kuil uit de boze is. De kuil afdekken met plastic en een 20 cm dik gronddek is. voldoende en geeft de minste rfsiko's. Wilt u nog profijt van de analyse van een graSkuil of hooi hebben, dan kunt u in oktober een monster laten steken. Laat de monsternemer echter geen luchtgat in de plastic maken of het moet weer goed worden dichtgeplakt. Een boormonster heeft meer waar de dan een handjevol produkt van boven genomen. P. VERHAGE R. L. V. D. - Goes/Axel te voorkomen. Desnoods door het tijdig an greppeltjes. HET aantal percelen in onze provincie dat zo zwaar onder de duist of de windhalm zit dat zonder tegenmaatrege len de opbrengst er sterk onder zou lijden is gelukkig niet zo heel groot. Voor de betrokkenen is het probleem echter van dien aard dat een oplossing door middiel van de chemische mid delen bijzonder welkom is. Als men nagaat dat duist zowel als windhalm de ha-opbrengst met 1000 kg kan drukken, is de rentabaliteit van een bestrijding die rond 100 guldien per ha kost, wel spoedig verzekerd. De vraag bij welke bezetting een behandeling verantwoord zal zijn is moeilijk aan te geven, maar het feit dat een enkele duistplant in tijd van een jaar een enorme uitbreiding te weeg kan brengen houdt wel een waarschuwing in. Bij wilde haver is het verwijderen verplicht. Het verwijderen met de handi (vaak op bepaalde plekken in een perceel) van enkele planten duist zal echter niet minder rendabel zijn. Bij laat zaaien, minder duist en windhalm is een oude boe renwijsheid waar men echter in de praktijk niet zo heel veel aan heeft. Want op de (zware) grond met veel duist is om andere redenen vroeg zaaien vrijwel geboden. Ook op de wind- halmpercelen heeft laat zaaien zijn bezwaren. NAJAARS- OF VOORJAARSBEHANDELING Er zijn thans middelen voor toepassing in het najaar en mid delen voor gebruik in het voorjaar. Van beide groepen zouden we vóór- en nadelen gunnen noemen. Op zwaar besmette per celen lijkt bet ons echter niet verantwoord om (onder daar voor geschikte omstandigheden) een najaarsbehandeling achter wege te laten. Bij tijdig zaaien loopt men het risiko dat het gras, op het moment dat men in het voorjaar op het land kan, te groot is voor de dan toe te passen middelen. Bovendien zijn deze voorjaarsmiddelen wat riskanter voor het gewas. WELK MIDDEL KIEZEN WE Voor najaarstoepassing zijn er twee middelen goedgekeurd. Avadex BW. 4 liter k 22,30 90,per ha, toe te passen vanaf een week na het zaaien tot de eerste duistplantjes boven komen. Vroeger toepassen is te riskant voor de tarwe terwijl reeds bovenstaande duist maar weinig gevoelig meer is. Bij dit spuiten, 10 k 14 dagen na het zaaien, loopt men de kans dat de grond óf te sterk uitgedroogd is óf dat men er door regen niet op kan. Een voordeel (diat vooral in een zachte winter tot uiting zal komen) is dat ook wilde haver, die voor een gedeelte nog wel eens in het najaar wil kiemen, in de kiem gesmoord wordt. Igran-50. 3 k 4 kg (afhankelijk van de zwaarte van de grond) k 26,78,tot 104,per ha, toe te passen direkt na het zaaien. Voor zover wij kunnen nagaan wordt wilde haver door Igran-50 niet meegenomen. Twee voordelen van I^ran-50 ten opzichte van Avadex BW springen echter duidelijk i -> het oog. In de eerste plaats dat Igran-50 naast duist en windhalm ook muur, kamille en ereprijs bestrijdt. Er zijn gevallen bjkend waarbij een voorjaarsbehandeling tegen deze onkruiden na toepassing van Igran-50 in het najaar, achterwege kon blijven. Meestal zal er echter in het voorjaar hiertegen toch weer ge spoten moeten worden. Het schoon de winter in gaan heeft echter reeds grote voordelen. Daarnaast is ons inziens een voordeel dat Igran-50 gespoten kan worden ddrekt na het zaaien. Het risiko van uitdrogen of natte grond is dan kleiner. Men kan vaak nog profiteren van een zekere zaaibed-vochtig- heid. HOGE EISEN AAN DE LIGGING VAN DE GROND Bij beide middelen is de ligging van de grond doorslaggevend voor het effekt. Toepassing op een droge, kluiterige grond zal vaak aanleiding geven tot teleurstelling. Voor een gokje op spoedige regenval zijn de kosten van honderd gulden per ha wel aan de hoge kant. Het kan in oktober ook wel eens drie weken schraal en droog zijn en de regenval van de laatste tijd doet ons nu niet bepaald optimistisch zijn wat betreft de struk- tuur van het zaaibed voor de wintertarwe. Tenslotte moet nog worden opgemerkt dat in de praktijk gebleken is dat bij zaaien nd begin november toepassing van deze middelen weinig zin meer heeft. Men kan dan beter (tijdig) zijn maatregelen nemen in het vroege voorjaar. Overi gens zal men er rekening mee dienen te houden dat na een najaarsbehandeling, hetzij met Avadex BW, hetzij met Igran* 50 een bestrijding van de nakiemers van duist en windhalm in het voorjaar noodzakelijk kan blijken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 11