Het nieuws uit andere begrotingsstukken VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 56e Jaargang No. 2949 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland Door de slechte weersomstandigheden van de laatste dagen dreigt de nog maar net begonnen bietencampagne nu al vast te lopen. De aanvoer stagneert en er worden zó weinig bieten aangevoerd, dat de kans groot is dat de fabrieken aan het eind van de week zullen moeten worden stilgelegd. Het wachten is nu op droger en konstanter weer, maar volgens het K.N.M.I. zijn de vooruitzichten daarop voor de eerstkomende dagen beslist nog niet hoopvol I Er van uitgaande datde bietenrooiers binnenkort weer aan het werk gezet kunnen worden, brengen wij deze week in dit nummer een tweetal artikelen over „Bietenrooien in- of exclusief?" en „Welk bietenrooisysteem?" In de tuinbouwrubriek wordt nader in gegaan op de positie van de winterappels en de situatie in de Belgische fruitteelt. Verder willen wij vermelden de rubriek „Uit de Praktijk" en „Mechanisatienieuws". S. ONS COMMENTAAR r\EZE week willen wij graag nogmaals aandacht besteden aan datgene wat ons de afgelopen derde dinsdag in september prinsjesdag is ge presenteerd. Niet alleen was dat de landbouwbe groting 1969 (het zetfoutenduiveltje dat wel vaker van zich doet spreken, maakte er vorige week be tekenisvol 1968 van), maar ook de begrotingen van de andere departementen werden vrijwel gelijktijdig vrij gegeven en natuurlijk dat hoort er deze dag bij werd de miljoenennota aan de Staten Gene raal aangeboden. Meestal staat er in deze veelheid van stukken van de andere ministeries niet zoveel wat op onze sek- tor betrekking heeft. Dat is ook begrijpelijk; er is immers niet voor niets een Ministerie van Land bouw en Visserij! Al wat deze sectoren aangaat moet in de begrotingsstukken van dit Ministerie te vinden zijn. Deze keer zijn er toch enkele zaken die voor ons van betekenis zijn en die uit de niet-landbouw- stukken naar voren komen. Zo konden we in het vorig nummer de voor ons belangrijke kwestie der waterschap-financiën al vermelden. Jets wat ons is opgevallen uit de voorlopige kennisneming van de miljoenennota is dat de stem ming ten aanzien van de gang van zaken in onze economie vriendelijker is geworden. Het gaat weer beter in handel en nijverheid; dat wijzen de cijfers uit Een schrille tegenstelling dus met de agrarische sektor in het Nederlandse be drijfsleven, een sektor waar het slechter gaat on danks de sterkere stijging van de arbeidsproduk- tiviteitf CEN ander specifiek punt uit de miljoe- nennota, waar we gaarne nader bij stilstaan, vooral ook na onze opmerkingen in het vorig arti kel, is dat der belastingen. De Minister van Finan ciën deelt namelijk mede dat het de bedoeling is om per 1 januari 1970 een aanpassing van het ta rief van loon- en inkomstenbelasting tot stand te brengen. De bedoeling hiervan is om de automatische verzwaring van de belastingdruk ten gevolge van de inflatie geheel of gedeeltelijk weg te nemen. Zoals het nu is, heeft van iedere inkomensstijging de Inspekteur van belasting het meest profijt. Van deze aanpassing kan uiteraard de zelfstan dige ook profiteren, maar deze voorgestelde maat regel is vermoedelijk ingegeven door het feit dat de loonrondes die de loontrekkenden jaar op jaar krijgen niet alleen werkelijke verbetering betekenen, maar voor een deel weer weggaan aan hogere prij zen (de gulden wordt minder waard). De bedoeling van de maatregel is nu om bij de belastingheffing in de toekomst niet de nominale loon- of salaris stijging in beschouwing te nemen, maar vooral te letten op de reële stijging van het inkomen. Voorts wordt voorgesteld als compensatie voor de invoering van de B. T. W. de belastingvrije voet te verhogen, de minst draagkrachtigen wordt op deze wijze tegemoet gekomen in de stijging der prijzen tengevolge van de invoering van de B. T. W. op 1 januari a.s. IN land- en tuinbouw zal het evenwel vooral de mededeling van de Minister van Finan ciën zijn, dat een studie zal worden aangevat over de verhouding van de fiscale positie van de zelf standige tot die van de loontrekkende, die de aan dacht zal trekken. In deze aankondiging wordt im mers één van de aspecten, die ons al jarenlang bij het huidige belastingsysteem dwars zit, aan de orde gesteld. Op het Ministerie van Financiën is het kennelijk ook een vraag geworden of het inkomen van een loontrekkende, dat louter consumptief is, gelijk ge- (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1