TUINBOUWKLANKEN Het wordtstillerop Walcheren Recreatie voor- en nadelen DINGEN VAN DE WEEK 4 Nu de maand september is aangebroken wordt het op SCHOUWEN-DUIVELAND en vooral in de Westhoek weer een stuk rustiger. We bedoelen daarmede dat het vacantieseizoen weer ten einde is, zodat iedereen die daar op de een of andere manier bij betrokken is, er geen werk meer mee heeft. Want het is langzamerhand toch wel zó ge worden dat dit op alles zijn stempel gaat drukken. We kunnen m~ ~ooradisch een groep of catego rie mensen opnoemen die helemaal geen bemoeie nis meer met de recreatie hebben. Evenzo wordt het gebied dat bij de recreatie betrokken is als maar groter. Was dit eerst in de Westhoek, thans is, zij het dan in meer of mindere mate, het gehele eiland er bij betrokken. Wij willen, nu we aan het eind van dit seizoen staan, toch eens nader ingaan od de betekenis hiervan voor ons als fruittelers. Wanneer we dan met de voordelen beginnen, dan kennen we diver se fruittelers die reeds een aantal jaren terug gestopt zijn met fruit te telen en hun bedrijf om gebouwd hebben tot ee^ camoing. Zij zagen geen kans om het fruitteeltbedrijf met succes voort te zetten en hebben ten koste van hoge investerin gen getracht toch ondernemer te blijven door het exploiteren van een camping. Veel groter is de groep die naast het fruitteeltbedrijf ook probeert een graantje mee te pikken (zoals dat heet) van de recreatie. De vorm waarin het gedaan wordt willen we niet bespreken, maar wel de redenen waarom. De fruitteelt kent van oudsher weinig zekerheid, en men zag hier toch wel een zekere beschutting, een zekerheid dat deze inkomsten jaarlijks terugkeren. Zeker bij de nog steeds toe nemende toeristenstroom. Vanzelfsprekend brengt dit onderdeel van het bedrijf (want dit is het geworden) ook zijn werk mede, maar de laatste jaren is een groot deel van de zomerrassen verdwenen, zodat het eigenlijke plukwerk pas begint bij de James Grieve of Cox. Juist dan zijn de toeristen weer verdwenen. Zodoende kan ook een deel van de bedrijfsschuur voor dit doel gebruikt worden, wat de bouwkos ten weer helpt verlichten. Tenslotte zag men ook de mogelijkheid om door investering van eigen vermogen op een bepaalde manier, meer rente van dit geld te verkrijgen dan door plaatsing op een bank. We mogen dit artikel niet te lang maken, van daar deze korte opsomming van de voordelen. En nu ook nog 't kort de nadelen. Door de hoge grondprijzen, is uitbreiding of stichting van een nieuw bedrijf in de recreatiegebieden niet meer mogelijk. Dat betekent in feite dat een groot ge bied voor ons taboe is, immers vele grondeige naren zien bewust hun kans bij deze stormachtige ontwikkeling op het eiland. Het betekent ook een langzame veroudering van de bedrijven, met de gevolgen daaraan verbonden. De kosten van de seizoenarbeid stijgen, maar dat niet alleen. Vooral de vrouwelijke krachten zijn moeilijker te krijgen, b.v. in de zwarte bessenpluk. Maar ook bij de pluk van het late fruit zijn er zorgen, want de animo wordt steeds minder. Wel licht ook een psychologische oorzaak; men heeft geld genoeg verdiend, lang genoeg halve of drie kwart dagen uit het huis geweest. De polderlasten stijgen, de bedragen van de straat- en rioolbelasting zo ook de reinigingsrech ten gaan omhoog. Begrijpelijk, want ook deze ver lenen hun „diensten" aan de recreatie. We besluiten dit onvolledig overzicht met erop te wijzen dat diverse voorzieningen zoals de aan leg van wegen en algemene maatregelen hun tol eisen, ook van de fruittelers! Toch zijn wij er van overtuigd dat voor vele fruittelers juist deze „beschutting" onmisbaar is geworden, vooral in deze tijd waarin het voor velen moeilijk wordt om de zelfstandigheid te behouden! In de afgelopen verslagperiode uit WALCHE REN is onze stelling, dat de groenteteelt veel fle xibeler is dan de fruitsector wel duidelijk onder streept. Vele groenten konden zich n.l. de laatste weken aardig herstellen of op oeil blijven. Helaas valt er van de hard fruitsector weinig, zo niet helemaal niets goeds te melden. Alleen het allerbeste heeft nog een kansje op de veiling. Maar wie kan nu maar immer 't neusje van de zalm telen? En dit tegen de halve kostprijs? Een verademing is o.i. dat de overvloedige Franse per- zikenaanvoer voorbij is. We kochten er nog eens enkele, maar ze zijn droog en niet meer apetijte- lijk.Wel komen er zeer veel Griekse druiven tegen lage prijs. Toch zullen de kenners onze blauwe Hollandse prefereren. Alom op Walcheren is het veel stiller geworden met vakantiegangers. Ook hier moet de poen bin nen zijn, want van wat nadruppelen kunnen de zaken niet draaien en september zal o.i. een zeer rustige maand worden. Uit de verslagen van de Raiffeisenbanken zal wel blijken of de recreatie-inkomsten in zijn ge heel ^bevredigend zijn uitgevallen. De grote bloei van onze eertijds zo bekende Boerenleenbanken, welk naam ons nog steeds sympathiek aandoet, is mede te danken aan de grote bloei van de recrea tiesector. Toch geloven we dat een zekere voor zichtigheid betracht moet worden. We herinneren ons nog zeer goed dat omstreeks februari uit onze hoogste V.V.V.-regionen het geluid kwam, dat Zeeland niet voldoende ruimte zou kunnen bieden om alle recreanten op te vangen. Welnu, voor zover ons bekend, zijn er althans in Walcheren practisch geen gasten geweest die onverrichter zake naar huis terug moesten omdat ze geen on derdak konden vinden. Altijd was er, ais de kust vol was, nog ruimte in de binnencirkel van ons eiland. Ook tijdens de 14 dagen van het topsei- zoen Wij hoorden van gasten, die, geschrokken door de publikaties in de pers over het „volle" Zee land en de niet voldoende logiescapaciteit, Zeeland links lieten 'liggen en hun vakantie elders door brachten! (Zie verder pag. 11) D ESCHAMEND verschijnsel". Onder deze kop schreef de hoofdredakteur van het landelijke ochtendblad „De Volkskrant" vorige week zaterdag in zijn hoofdartikel het volgende: „Het aanbod van snel bederfelijke peren in Nederland is zo groot dat de Nederlandse markt en zelfs niet de Euromarkt de aangevoerde hoeveel heden tegen redelijke prijzen kan opnemen. Ver nietigen dus maar. Dat is het voor het merendeel van de Nederlanders onbegrijpelijke en eigenlijk toch ook onaanvaardbare gevolg van onze markt economie. Het verschijnsel van het vernietigen van fruit en groenten in perioden van rijke oogsten doet zich al sinds mensenheugenis voor. Het schijnt even onuitroeibaar als het onaanvaardbaar is. Zelfs de Euromarkt met haar verfijnde marktregelingen ziet kennelijk geen kans ons van dit beschamende ver schijnsel te kunnen verlossen. De economen zullen ons wel haarfijn kunnen uitleggen waarom het niet anders kan. De samenleving zou hun duidelijk moe ten maken dat het anders moet". Tot zover dit commentaar van dit grote landelijke blad, dat in haar zelfde nummer uitvoerig inging op de zeer sombere situatie op de Nederlandse peren- markt, geïllustreerd door een foto met enkele wa gens die losgestorte peren ter vernietiging wegvoe ren. LJ ET is helaas sinds vorige week woensdag ook in Zeeland geen onbekend beeld. Op 28 augustus brak de perencrisis uit. Veel te laat vol gens de Zeeuwse fruittelers en de instanties die er mee te maken hebben. Duizenden kilo's Precoce de Trevoux waren al vernietigd of aan de bomen blijven hangen omdat ze op de veiling niet te ver kopen waren. Dat hadden we te danken aan het feit dat er in het zuiden geen z.g. peilveiling voor peren ingevolge de E.E.G.-crisisregeling is. Geldermalsen, Zwaag en Utrecht zijn de veilingen wier prijzen bepalend zijn voor het intreden van een crisis. Het belangrijke teeltgebied van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden doet hierin niet mee en het gevolg was dat de Precoce in Zeeland en Lim burg op was toen de crisis uitbrak omdat de prijs van Clapps Favorite in Geldermalsen drie dagen achtereen beneden de minimumprijs van f 28,07 per tOO kg was gebleven, althans voor de klasse I 60 mm en opwaarts. Toen de crisis een feit was konden de veilingen met een statutaire veilplicht peren uit de markt nemen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen had, in overleg met de fruitveilingen, de regeling klaar. Het vorig jaar had men er ervaring mee ge kregen toen er van 4 april tot 30 mei een appelcrisis was. Bij het intreden van een crisis kan het fruit uit de markt worden genomen tegen prijzen die ook weer in E.E.G.-overleg te Brussel zijn vastgesteld. De uit betaalde vergoedingen komen voor 90 voor reke ning van het Landbouwfonds van de E.E.G. Bij de appels had het Centraal Bureau een rege ling uitgewerkt die het vorig seizoen goed had ge werkt. Men had de ophoud- en vergoedingsprijs vastgesteld op basis van de klasse II kwaliteit. Dat betekende een bodem in de markt voor de mindere kwaliteiten en omdat deze uit de markt werden ge nomen stegen de prijzen van de betere kwaliteiten. De crisis bleef bij deze regeling bestaan en de er varing leerde dat de prijsvorming hiermede werd gediend. Op de vergadering van de besturen van fruitvei lingen, bij het begin van het fruitseizoen gehouden, werd besloten het komende seizoen een zelfde ge dragslijn te volgen. T OEN woensdag 28 augustus de perecrisis uit- brak, werden de ophoud- en vergoedingsprij- zen dus vastgesteld op basis van de klasse II kwali teit. Direkt bleek echter dat zomerperen heel anders reageren dan winterappels. De prijs van de betere kwaliteiten werd niet gestimuleerd door het uit de markt nemen van de mindere kwaliteiten. Klasse I kwaliteit draaide zelfs door, iets wat voorheen bij appels vrijwel niet was voorgekomen. Direkt hebben de fruitmensen in het bestuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen zich toen ingezet om een andere regeling te krijgen en die is er gekomen op maandag 2 september. Elders in dit blad zijn de prijzen opgenomen die met in gang van die datum worden gehanteerd. Deze zijn gebaseerd op de maximum uitkeringsbedragen in gevolge de E.E.G.-regeling, met uitzondering van enkele rassen die als peilras gelden. Hiervan is de prijs met 10% verlaagd. Hierdoor kan worden be reikt dat de crisis gehandhaafd blijft, terwijl ander zijds toch het volle profijt van deze regeling wordt getrokken. Overigens is „profijt" in dezen een woord met een heel nare klank. Er is weinig sprake van profijt voor de peretelers in deze weken! LJ ET is een vrij hopeloze situatie. De cwsïsprijzen bewaren ons voor een algeheel instorten van de markt, maar niemand kan er voor telen. De teler vraagt zich dagelijks met zorg af; „Waarom moet dat nu allemaal zo". De consument ziet en leest over het vernietigen van fruit en vraagt hetzelfde. Het commentaar van de Volkskrant waarmee we dit overzicht begonnen, geeft duidelijk weer de mening die bij velen leeft. Vooral die laatste zin over het anders moeten gaan, heeft ons aan het nadenken gezet. Het is jammer dat er niet bij staat hoe dat dan zou moeten. De pijn voor de fruitteelt zit in het grote aanbod uit het buitenland. Met name Frankrijk heeft ons op vele gebieden de das omgedaan. Onder normale omstandigheden zou de Nederlandse fruitteler die Franse concurrentie aan moeten kunnen. Helaas zijn de omstandigheden niet normaal. Op alle mogelijke manieren wordt er in Frankrijk direkt of indirekt gesubsidieerd, ook en vooral ten behoeve van de fruitteelt. Er zijn vrachtsubsidies. Er wordt goedkoop geld verstrekt. Het interventie systeem wordt gemakkelijk toegepast. We hebben een E.E.G. en daarbinnen zal de pro- duktie van vrije produkten plaats vinden waar het het beste mogelijk is. Maar dan moeten er geen concurrentievervalsende maatregelen door de na tionale regeringen worden genomen. Het is een zeer moeilijke zaak. "TOCH zal er wat moeten gebeuren want zo gaat het niet langer. Het vorig jaar waren we trots op onze peren. Die konden het appeldrama nog wat goed maken. Nu hebben we een behoorlijke oogst en er is geen markt voor Is het een wonder dat velen niet meer weten hoe het moet? Oude boomgaarden kunnen worden op geruimd en dan krijgen we een uitkering die de rooi- kosten goed maakt. Daar kan niet genoeg gebruik van worden gemaakt. Er zal ook binnen de Neder landse fruitteelt een sterke sanering plaats moeten vinden. De Overheid zou daarbij de helpende hand in nog sterke mate kunnen bieden. Het zou in het belang zijn van het goede en economische deel van onze fruitteelt dat over kan blijven. We zullen ook bevrijd moeten worden van de concurrentievervalsing in met name een land als Frankrijk. We zouden dezelfde kansen moeten heb ben als onze Franse collega's waarbij we denken aan rentesubsidies. En tenslotte zullen we als fruittelers meer aan dacht moeten besteden aan ons afzetsysteem en daarbij een grotere plaats moeten geven aan d© veiling om met ons fruit te handelen naar bevind van zaken. Dat veilingfusie om te komen tot een slagvaardiger afzetbeleid en betere prijsvorming daarbij een eerste stap moet zijn, staat voor on® vast 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4