er is iets mis... wanneer u niet verdient met uw legbedrijf (Hif-Llne Voorlopige oogstraming van tarwe, zomergerst en peulvruchten Nabeschouwing centrale fokveedag Schouwen-Duiveland stige zin, heeft een uitbreiding van enige omvang voorkomen. Over het algemeen is het percentage schot, dat in de produkten voorkomt, gering. Rogge is in sterkere mate aangetast dan de andere graan soorten. De korrel van de diverse graansoorten is aan de fijne kant. Zonder extra schooling kan aan de in de handel gebruikelijke normen voor hectoliterge wicht niet worden voldaan. De hoeveelheid brouw- gerst, welke dit jaar beschikbaar zal komen, wordt mede daardoor belangrijk kleiner. Een groot -per centage zal moeten worden uitgeschoond om aan de brouwgersteisen te kunnen voldoen. De groene erwten en schokkers, welke op de rui ters staan zijn nog slechts voor een klein gedeelte gedorsen. Voor de kwaliteit wordt, mits goed is ge- ruiterd, niet gevreesd. Anders is het gesteld met de uit het zwad gedorsen partijen, waarin een hoog percentage „vlek" voorkomt. De uiterlijke kwaliteit van karwij is niet mooi. Als gevolg van weersinvloeden komt veel „wit" voor op de zaden. De kwaliteit van het koolzaad is goed. Het oliegehalte is dit jaar echter belangrijk lager dan vorig jaar. TELERSPRIJZEN MEDE in verband met het feit dat de oogst dit jaar laat is, is het nog niet mogelijk een goed beeld te geven van de prijzen, die aan de telers voor de verschillende produkten worden betaald. Glo baal worden af boerderij, basis 17 vocht, per 100 kg de navolgende prijzen betaald: tarwe van 33,50 tot 34,25 gerst van 29,50 tot 31, haver van 27,tot 29, MARKTVERLOOP EN BEURSPRIJZEN rde beurs te Rotterdam werden in juli en augustus 1968 de volgende prijzen voor oogst 1968 genoteerd: 15-7- 29-7- 12-8- 26-8- 1968 1968 1968 1968 tarwe (meelfabr.) 35,30 35,30 (Vervolg van pag. 5) tarwe (export) 35,90 35,60 35,30 35,10 brouwg. (Nacobrouw) 32,50 [33,— brouwg. (Duitse cond.) i brouwg. (Belg. cond.) 32,- 31,75 32,15 zomergerst (66/67 kg) 31,90 31,40 31, 31,15 groene erwten (3 53,50 53,- 53,75 55,— schokkers (3 63,50 63,50 64,— 77,50 kapucijners 60,— 59,— 73,— 72,— bruine bonen 83,- 92,50 100,— 103,— karwijzaad 131,— 125,50 130,— 129,— blauwmaanzaad 147,50 147,50 155,— 170,— koolzaad 69,- 69,- 69,- 75,- De noteringen gelden voor: tarwe (meelfabrie ken: franko fabriek voor fabriekscondities, basis 17 vocht; tarwe (export): franco R'dam/A'dam, doorsneekwaliteit, basis 17 vocht; brouwgerst (Nacobrouw): boordvrij binnenland Nacobrouw- condities, basis 16Va vocht; brouwgerst (Duitse cond.): boordvrij binnenland, basis 16Va vocht; brouwgerst (Belgische cond.): boordvrij binnen land, basis 17 vocht; peulvruchten en fijne zaden: franko Rotterdam voor exportkwaliteit; overige granen: boordvrij Rotterdam/binnenland voor doorsneekwalieit, basis 17 vocht. GRANEN. De meelfabrieken maakten ongeveer half augustus hun aankoopprijs voor tarwe bekend. Deze prijs 35,30 per 100 kg, basis 17 vocht, ligt ongeveer 0,20 per 100 kg boven de in augustus geldende interventieprijs. De meelfabrieken kon den nog slechts geringe hoeveelheden kopen. Reeds in een vroeg stadium werden er al trans- akties afgesloten franko R'dam/A'dam met bestem ming export voor prijzen welke nu niet meer zijn te maken. Zoals uit bovenstaand overzicht blijkt werd begonnen met een prijs van 35,90, terwijl per 26 augustus nog slechts 35,10 per 100 kg werd be taald, om en nabij de interventieprijs. Eind augustus kwam het Centraal Brouwerij Kantoor aan de markt met een prijs van 32,50 tot 33,per 100 kg, basis 17 vocht, dit afhankelijk van de grootte van de partij. Hoeveelheden van enige omvang werden echter nog niet aangeboden. Gezien de slechte kwaliteit van deze oogst lijkt het voorshands, rekening houdende met de prijzen, welke kunnen worden gemaakt bij afzet in de voer- sektor, niet aantrekkelijk gerst voor brouwdoel- einden af te zetten. Het Produktschap geeft tevens een overzicht van de prijzen van de inlandse granen per 26 augustus j.l., voor zover nodig omgerekend tot basis franko Rotterdam voor Europese standaardkwalitetien, vergeleken met de interventie- en drempelprijzen, welke in de maand augustus golden. Daaruit blijkt, dat de prijzen van de granen ten opzichte van de interventie- en drempelprijzen niet hoog zijn. (afgeronde cijfers per 100 kg) Franko Rotterdam* meer/minder dan basis Produkt Europese interventie- drempel standaard- prijs prijs kwaliteit tarwe (fabr.) 35,70 0,20 2,10 rogge 33,50 -f 0,80 1,10 gerst 32,— 0,40 1,35 haver 28,45 2,90 bij vochtverrekening vochtclausule toegepast. PEULVRUCHTEN. De prijzen van de peulvruch ten vertoonden in de verslagperiode een stijgende tendens. Vooral de prijzen voor schokkers, kapu cijners en bruine bonen liepen sterk op. De oprzaak hiervan ligt niet zozeer in een toename van de vraag voor consumptie of export, doch in verwachte slech te oogstresultaten. Bij bruine bonen speelt boven dien de areaalvermindering (met 36 of 1.543 ha) een rol. ZADEN. Mede tengevolge van de minder goede kwaliteit was de stemming t.a.v. karwijzaad prijs houdend. De omzetten waren echter klein. Blauw- maanzaad, dat in Nederland nog slechts in geringe mate wordt geteeld (132 ha) lag vast in de markt. WORMAANTASTING BIJ KALVEREN NU TE ZIEN OP PROEFBOERDERIJ „DE VLIERD" Uit proeven van het P.A.W. op de proefboerderij „De Vlierd" bij Zaltbommel is in de afgelopen jaren gebleken dat de gezondheid van de kalveren in de weide zeer sterk wordt bepaald door de manier van weiden. Door een goede beweidingstechniek kan de schade, veroorzaakt door maag- en darmwormen, worden voorkomen. Dit blijkt uit de proeven op deze proefboerderij en ook op de praktijkbedrijven waar men de goede beweidingsmethode toepast. Vele boeren kennen de verschijnselen van een aantasting door maag- en darmwormen niet. In de nazomer kunnen we die bij veile kalveren waar nemen, maar in de praktijk ontgaat dit de boer wel eens, omdat hij op zijn bedrijf geen vergelijking heeft met goede kalveren. Op „De Vlierd" zijn de verschillen nu prachtig waar te nemen. De kalve ren die steeds op gemaaid land hebben geweid zien er nog gezond uit en de groei gaaf normaal door. De kalveren die steeds op ongemaaid land liepen, dus op het traditionele kalverweidje, hebben een ern stige aantasting opgelopen. Ze groeien niet meer, ze krijgen diarree en zien er slecht uit. Het is de moeite waard om nu eens een bezoek aan het bedrijf te brengen. U bent van harte wolkom op dinsdag, woensdag en donderdag, 's mor gens om 10 uur en 's middags om 2 uur. Het is ge wenst om van tevoren een telefonische afspraak te maken. Het telefoonnummer van de proefboerderij is 04184—254. De boerderij ligt bij Zaltbommel, niet ver van het spoorwegstation. (SLOT) In de levensproduktieklassegevormd uit koeien die tenminste in totaal 30.000 kg melk hebben ge produceerd, trad Willemke 82 van de heer A. Pad mos te Eikerzee op de voorgrond. In zes lactatie- perioden gaf ze 37.858 kg melk, met een gemiddeld vetgehalte van 3,82 Een staat van dienst, die moeilijk is te evenaren. De koe met het „beste uier" werd na een nauwkeurige selektie Geertje 13 van S. L. en W. Vijverberg te Ouwerkerk. Voor de eigenaar een stimulans om zeer zuinig te zijn op dit nog jonge fokprodukt van Lytse Ru- dolf, die ook van moederszijde veel kwaliteit kan hebben meegekregen. De toiletprijs, die wordt bepaald door de verzor ging en voorbrengen van de ingeschreven dieren, was ook dit jaar voor de heer A. Vijverberg, die hiermee voor de derde maal een fraaie wisselbeker voor zich opeiste. Deze beker is nu definitief in zijn bezit. De tweede prijs werd behaald door de heer A. J. Dalebout. De kalveren-opfokwedstrijd mocht zich dit jaar in een grote deelname verheugen. Door 19 jongens en meisjes werd getracht elkaar de hoogste eer te betwisten. Na een sportieve strijd was het mej. E. Bolkenbaas te Kerkwerve die als winnares een fraaie beker in de wacht sleepte. Ella met Emma, proficiat! De afdeling schapen was op deze fokveedag weer een op hoog peil staande inzending. Bij de rammen werd tot kampioen uitgeroepen: Z 1150. Eigenaars: C. J. Zoeter en A. Vijverberg. Reserve-kampioen werd Z 990. Eigenaars: C. v. d. Houten en P. J. Hart te Kerkwerve. Bij de ooien verwierf Z 6980 de hoogste eer; eig. C. J. Zoeter. Reserve-kampioen ooien werd L.o. 3947; eigenaar A. Vijverberg. Deze topdieren, welke op landelijk niveau de toets der kritiek kunnen weerstaan, verdienen met hun eigenaars onze bewondering en gelukwensen. Die inzenders, in dit overzicht niet met name ge noemd, ook onze felicitatie met de behaalde prijzen. Zonder hun aanwezigheid zou aan een kampioen schap geen waarde kunnen worden toegekend. De leuke attraktie, verzorgd door een jeugdgroep van de rijvereniging „De Schouwse Ruiters", werd door het aanwezige publiek zeer gewaardeerd en verdient zeker navolging. Resumerend mag worden gesteld dat deze mani festatie in al zijn facetten een succes is geweest. Deze hoogtijdag in de veehouderij levert een grote bijdrage tot verbetering van prestatie en produktie van de landbouwhuisdieren op onze bedrijven. Met een dankwoord aan organisaties/instellingen en particulieren voor hun onmisbare steun, in wel ke vorm dan ook, mogen wij deze terugblik beslui ten met een variant op het aloude gezegde: „En de boer hij ploegde voort", n.l. „En de fokker, hij fok te voort". Natuurlijk moet u op de eerste plaats een goed vakman zijn, maar vooral ook leg de juiste maatstaven aan om uw legkip te beoordelen. Gegevens alleen over eiproduktie en uitval zijn voor u als moderne pluimveehouder beslist onvoldoe.nde. U moet ook rekening houden met hoeveel gram voer neemt uw kip per dag op? wat is het gemiddeld eigewicht? hoeveel gram eieren produceert iedere kip per dag leg x eigewicht) Hierdoor weet u hoeveel voer uw kippen nodig hebben om 1 kg eieren te produceren. Pas dan kent u de maatstaf waarom het gaat: DE KOSTPRIJS PER KG EIEREN. De Hy-Line kip geeft u de laagste kostprijs. Met deze kip en de voorlichting en service van de Hy-Line organisatie, kunt ook winst maken met uw legbedrijf. Vraag de erkende Hy-Line broederijen om gegevens en praktijkresultaten en laat u inlichten over de levering van Hy-Line eendagskuikens of jonge hennen. ..'.''.-.A' V? r>- ••-45; I; r- s N ng\ Postbus 30, Boxmeer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 19