Heeft U al genoeg ruwvoer Waarop letten bij de bewaring van aardappelen? 13 C. J. P. BARTELS, R.L.V.D. - AXEL Stoppelgewassen en bietenkoppen en -blad zijn goe de en goedkope saprijke ruwvoe- ders. Droge en natte pulp en aardappelen kun nen bij de huidige prijzen een wel kome en aantrek kelijke aanvulling vormen in 't rant soen. Om 't mees te voordeel van deze produkten te krijgen is een goe de verwerking en bewaring noodza kelijk. In akkerbouwgebieden hebben de ondernemers met veehouderij enkele voorrechten bij de voederwinning die hun kollega's elders in den lande moeten missen. Verschillende bijprodukten uit de akkerbouw vormen vaak een belangrijk onderdeel van de voederwinning. Behalve de zwaardere veebezetting per ha grasland welke hierdoor kan worden gerealiseerd, is de kostprijs van deze ruw- voeders vaak erg aantrekkelijk. Dit laatste is bij een recent onderzoek in het Rijkslandbouwkonsulentschap Axel nogmaals duidelijk aangetoond. WELKE MOGELIJKHEDEN Afhankelijk van het bouwplan, de graslandexploitatie, veebezetting en het arbeidsaanbod zal per bedrijf bekeken moeten, welke voedermiddelen het aantrek kelijkst zijn. Er zijn bij deze produkten grote verschillen ten aanzien van de be waring en de bewerkelijkheid. Ook het verschil in voederwaarde speelt een rol bij de keuze. Produkt Klavers Gras Bietenkoppen en -blad Bietenkoppen en -blad Bietenkoppen en -blad Methode Eigen arbeid/ha Maaikneuzen -f zelflossende wagen 8 uren Maaikneuzen 4- zelflossende wagen 8 uren Handladen en lossen 40 uren Met voorlader laden en lossen 20 uren Met kraan laden en lossen 11 uren Uit bovenstaande tabel blijken grote verschillen aan arbeidsbehoefte per produkt en nog meer per methode, welke men toe kan passen. Behalve de reeds genoemde ruwvoeders is er nog de mogelijkheid om droge of natte pulp aan te kopen of voeraardappelen. Droge pulp heeft per kg een hoge voederwaarde, is gemakkelijk houdbaar, vraagt weinig opslagruimte en kan voor een aantrekkelijke prijs geleverd; worden. Natte pulp; een door melkveehouders zeer gewaardeerd voer, dat in de meeste rantsoenen past. Desondanks wordt het de laatste jaren minder afgenomen. Het vraagt n.l. nogal wat arbeid bij* het inkuilen en bij de bevoorrading in het stalsei- zoen. Deze extra arbeid is trouwens nodig voor elk kuilprodukt. Bij die volgende saprijke voedermiddelen wordt deze extra arbeid evenwel ruimschoots vergoed door de lagere kostprijs (zie tabel II). Bietenkoppen en -blad vragen in verhouding de meeste arbeid. Alleen bij gun stige weersomstandigheden dus in een droog najaar is mechanisatie van bepaalde onderdelen mogelijk. Het gebruik van voorlader, kraan en opraap- wagen is de laatste jaren geprobeerd en biedt zeker perspektieven voor de toe komst. Onder natte omstandigheden wordt het produkt bij gebruik van deze appa raten vaak zodanig met grond verontreinigd dat er grote kwaliteitsverliezen optreden. Stoppelklaver en Italiaans raaigras worden meestal met behulp van de maai- kneuzer en zelflossende wagens ingekuild en vragen dus heel wat minder manuren. Mits met zorg ingekuild zijn het goede voedermiddelen die goed door het vee worden opgenomen. De voederaardappelen hebben mede door ongunstige prijzen in de konsumptie- sektor de ladtste jaren wat meer terrein veroverd. Een eenvoudig te bewaren en gemakkelijk te voeren produkt. PRIJZENVERGELIJKING Naast de voederwaarde speelt de kostenfaktor bij de keuze van het voeder middel een belangrijke rol. Steeds moet de vraag gesteld worden: wat krijg ik er voor terug in de vorm van eiwit en zetmeel. In de volgende tabel zijn de waarden en de kosten van de voedermiddelen per ton opgenomen. De kosten, inklusief de eigen arbeid zijn gemiddelde kosten. Er zullen in de praktijk dus afwijkingen naar boven en beneden voorkomen. Bij deze vergelijking is er vanuitgegaan dat 1 kg ZW 35 cent waard is en 1 kg VRE 40 cent (berekend uit het prijsverschil tussen A en E koek). Produkt Aardappelen Klaver (gekuild) It. raaigras (gekuild) Bietenkoppen en -blad Droge pulp Natte pulp (gekuild) In de laatste kolom ziet u dus de meerwaarde van het produkt ten opzichte van de kostprijs in de daaraan voorafgaande kolom. Voor de kant en klaarprodukten aardappelen, droge en natte pulp is het gemakkelijk die kostprijs van het komende najaar in te vullen en u kunt zelf de vergelijking maken. Ten aanzien van de stoppelgewassen is dit wat moeilijker omdat de kg-opbrengst per ha kan verschil len. In deze vergelijking is uitgegaan van de volgende hoeveelheden produkt per ha: It. raaigras 18 ton, stoppelklaver 14 ton en bietenkoppen en -blad 20 ton. De kostprijs per ton produkt is sterk afhankelijk van de opbrengst, terwijl de geldelijke voederwaarde vooral bepaald wordt door de kwaliteit van het inge kuilde produkt. Kan men de eerste drukken en tegelijkertijd de kwaliteit opvoe ren, dan wordt dit produkt des te aantrekkelijker. Zorgvuldig inkuilen is daarom een eerste vereiste. Welk systeem ook wordt toegepast, steeds moeten we de stelregel „water en lucht zijn vijanden voor een goede kuil" goed voor ogen houden. Zo snel mogelijk aan de hoop rijden of in de silo en direkt afdekken. Jammer genoeg zien we nog te veel „rokende" kuilen in het najaar. De kwaliteit is meestal „in rook opgegaan". Ondanks enkele gunstige ervaringen bij klaver en faaigras zonder toevoegmiddel, verdient het gebruik van A. I. V.-zuur of landbouwzout toch voorkeur. De slagingskansen worden hierdoor aanmerkelijk vergroot, terwijl de extra kosten laag zijn. Voederwaarde Waarde in gld per Kosten Voeder per kg ton waarde in gram gram gram gram totaal per ton verhouding ZW VRE ZW VRE kosten 160 15 56 6 62 50 12 93 23 33 9 42 22 ƒ20 95 13 33 f 5 38 26 12 1 90 11 32 4 36 20 -f 16 620 50 ƒ217 ƒ20 237 ƒ218 19 65 5 23 f 2 25 24 1 i' ALGEMENE RICHTLIJNEN Om moeilijkheden te voorkomen is zowel bij tijdelijke als langdurige bewaring een beluchtingssysteem onmisbaar. Bij langdurige bewaring is een gesloten en goed geïsoleerde ruimte noodzakelijk. Een goed beluchtingssysteem betekent o.a. een max. breedte van de cel van 6 meter en een max. lengte van 1012 meter. Toepassing van kiemremmingsmiddelen direkt bij het inbrengen van de aardappelen geeft goede resultaten. Een bezwaar blijft echter de kans op huid irritaties (blaasjes) op niet goed afgeharde aardappelen. Probeer zoveel mogelijk stortkegels te voor komen, door de transporteur en/of boxen- vuiler een aantal keren meer te verplaatsen. Om gewichtsverliezen te voorkomen en het afharden van de schil te bevorderen, is bij (Vervolg van pag 12) gezonde partijen ventileren de eerste 2 <1 3 weken na het inbrengen van de aardappelen niet gewenst. Indien binnen de partij veel natte en zieke aardappelen voorkomen, is direkt droog draaien gewenst (d.w.z. tot de grond wind- droog is geworden). Breng de aardappelen zo spoedig mogelijk op de gewenste bewaartempera<uur. Dit betekent dat de eerste maanden vooral 's nachts zal moeten worden geventileerd. Bij „open" bewaarplaatsen is een flinke laag stro op de aardappelen noodzakelijk, om kondensvorming in de bovenste laag aardappelen te voorkomen. Bij gebruik van kiemremmingsmiddelen dient de eerste behandeling vóór november plaats te vinden. Bij langdurige bewaring is bij de eerste toe passing reeds een volledige dosering aan kiemremmingsmiddel aan te bevelen. Een tweede behandeling met kiemremmings middelen volgt, zodra de ogen van de aard appel beginnen te werken. Bij toepassing van kiemremmingsmiddelen worden de beste resultaten verkregen door intern te ventileren en geen koude buiten lucht te gebruiken. Gebruik voldoend goede thermometers en laat deze evenals regel- en vorstthermo- staten geregeld kontroleren. Blijf de temperatuur in de partij zo goed mogelijk volgen en blijf geregeld ventileren om vocht en warmte af te voeren. Bij niet ventileren dienen de inlaatluiken gesloten te zijn. Dit geldt ook voor ventila toren in een kist op de vloer. Indien een ventilator voor meerdere cellen is bestemd dient deze geregeld en op tijd verplaatst te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 13