pBjj -v; - HÉÉlllil v Het wordt stiller op Walcheren De schadelijke gevolgen van de vele regen KORTE WENKEN 11 'iJM. <- mm l-f A-, - 'ff X -- Bungalow met op de achtergrond de kas. Het bassin heeft een capaciteit van 1200 m3 water. ROOD EN GROEN IVE heer Van Westen heeft de indruk dat men op de veiling te Bergen op Zoom zijn best doet om er van te maken wat er van te maken valt, ook wat de export betreft. Dat wil niet zeggen dat hij geen wensen heeft of bezwaren ziet op som mige punten. Doch hij is van mening dat men op elke veiling wat aan kan merken en dat er overal wel eens strubbelingen zijn. Wat zou hij anders willen? Wel, dat men bv. op de blok meer verschil zou maken. Men maakt geen verschil tussen rood en groen, men zet A en Extra op een blok bij elkaar. Waarschijnlijk ge beurt dat om de partijen zo groot mogelijk te maken, maar de heer Van Westen zag toch liever een splitsing in rood, gekleurd en groen. Dit spe ciaal ten gerieve van de handel, want die moet men zo goed mogelijk bedienen. De ene handelaar koopt b.v. voor export en kan alleen groen ge bruiken, de ander koopt voor het binnenland en geeft de voorkeur aan rood, enz. Daarom is een goede kleursortering ook belangrijk voor de nrijs. Een bezwaar acht hij ook dat er bij de aange voerde produkten vaak te lange tijd zit tussen plukken en veilen. In Holland wordt vóór alles gestreefd naar versheid, 's Morgens geplukt, 's mid dags op de veilingen. Hier gaat alles gemoede lijker, wat enerzijds weldadig aandoet, omdat de spanning en nervositeit grotendeels ontbreken, maar anderzijds moet men toch oppassen dat men het niet al te gemakkelijk opneemt. De handel stelt versheid hoog op prijs. Door het vroege uur van veilen is het inderdaad verre van eenvoudig om het ideaal van plukken en aanvoeren op één dag te verwezenlijken. Maar men kan toch op dit punt meer doen dan thans gebeurt. De veiling stimuleert het zo vers moge lijk aanvoeren ook te weinig. Zeer veel telers brengen 's middags hun tomaten al die de vol gende dag pas geveild moeten worden. Men vraagt dan aan de heer Van Westen waarom hij ze ook nog niet brengt. Hij antwoordt dan: „Dat kan ik niet, want ze zitten nog aan de plant". Hierbij kan nog worden opgemerkt dat de pro dukten met een eigen vrachtauto naar de veiling worden gebracht, zodat men langer door kan gaan met plukken en sorteren, dan wanneer gebruik wordt gemaakt van de ophaaldienst. OMSTANDIGHEDEN OP THOLEN GUNSTIG DOORGAANDE opmerkingen zijn beslist niet gemaakt om de Thoolse tuinbouw in een minder gunstig daglicht te stellen. Integendeel, de heer Van Westen heeft respect voor het vakman schap dat hij hier aantrof en voor de werklust. Hij ziet dan ook nog goede mogelijkheden voor verdere uitbouw vari de glastuinbouw op het eiland. Zijn indruk is dat het klimaat hier milder is dan bij Rotterdam. De zon schijnt hier meer, men krijgt in een regenperiode meer opklaringen. De grond is goed geschikt, de" afzet behoeft geen problemen op te leveren. In Zuid-Hcvlland komt de tuinbouw steeds meer in de knel en daarom is een geleidelijke verplaat sing te verwachten. De kans is aanwezig dat men zich dan vooral ook op Tholen zal richten. Immers, de omstandigheden zijn hier gunstig en men wordt niet direct bedreigd door industrie, woningbouw e.d. Voorlopig zit men rustig op Tholen en dat is in de huidige tijd al heel wat. VOLGEND JAAR KOMKOMMERS TENSLOTTE nog enkele andere punten om het overzicht van de situatie nog wat vollediger te maken. De heer Van Westen (volle neef van de Z. L. M.-kringvoorzitter) heeft drie zoons. De oudste is 24 jaar. Hij heeft de Mulo en de tuin bouwschool gevolgd, plus een schakelcursus bloemisterij. Vanaf zijn 16e jaar werkt hij op; het bedrijf en hij zou niet graag anders willen. Het is een tuinder in hart en nieren. De tweede zoon is 18 jaar en studeert nog. Wat hij worden meet staat nog niet vast. Misschien sportleraar of iets dergelijks, maar in elk geval géén tuinder. Daar voelt hij niet voor. De derde zoon is 13 jaar oud en zit in de tweede klas van de Mulo. Welke richting deze zal kiezen is nog niet te bezien. De kas werd in juni 1967 overgenomen, daarna van juni tot november vergroot, van een verwar mingsinstallatie voorzien, enz. Half november werd er sla in geplant, waardoor pas begin maart (laat voor zware stook) de hoofdteelt van dit jaar (tomaten) aan de beurt kwam. Deze volgorde werd ook wel gekozen omdat men even wou aanzien of te Bergen op Zoom de vroege stooktomaten wel aan de prijs zouden komen. Daarover is men nu gerust, volgende jaren start men met de hoofdteelt begin januari, hetzij komkommers of tomaten. Dit jaar zal het komkommers worden, mede om dat het oude kasgedeelte niet vrij is van kurk- wortel. Dit jaar is een proef genomen met kom kommers en die verliep zo succesvol, dat men er alle vertrouwen in heeft, zowel wat betreft teelt als afzet. We hopen dat de verwachtingen worden ver wezenlijkt en wensen de familie Van Westen het allerbeste toe in het voor hen nieuwe gebied A. v. O. TUINBOUWKLANKEN (Vervolg van pag. 4) De stroom vakantiegangers en recreanten neemt wel gestadig toe, maar de beschikbare ruimte wordt ook steeds groter. Ons zijn veel gevallen bekend van mensen die hun huisjes slechts enkele weken of soms slechts een poosje met enkel sla pers bezet hadden. Daar dit slechts voor neven- verdienste is bedoeld is dat niet zo erg, maar wel vervelend. Ook met de prijzen zijn we op een absoluut hoogtepunt beland. Nu kan men zeggen: „het kan niet minder", maar als het verhuur- aanbod groter wordt dan de vraag zou men wel eens met de neus op het feit gedrukt kunnen wor den van wat in onze agrarische kringen bekend staat als overproductie en doordraai In de agrarische sector heeft ieder ondernemer in het THOOLSE LAND ondervonden van de natuur afhankelijk te zijn. Als men in ons land bouwblad leest dat de regenmeters in Stavenisse, in de eerste 19 dagen van augustus al 170 mm regen registreerden, valt het niet te verwonderen dat schade niet uit kan blijven. Over het algemeen zijn de meeste gewassen hier door te vroeg af gerijpt omdat het wortelgestel dik wijls zodanig geleden heeft dat géén herstel meer optreedt. Hoofdzakelijk zal dit wel komen door het tijdelijk zuurstofgebrek wat vooral op slempige humusarme grond het vlugst optreedt. Veel zaai- t^ten waren hierdoor acht dagen te vlug plukrijp wat in de kg-opbrengst wel tot uitdrukking zal komen. Hetzelfde kan gezegd worden van de me loenen die ook niet tot volle wasdom kunnen ko men. Met de prijs hiervan zit het wel tamelijk goed, zodat ook de kleine maten aardig geld op brengen. Dit jaar zijn echter bij vele telers veel planten te vroeg uitgevallen door het bekende hartrot, waar niet veel tegen te doen is. Ook hier in heeft het ongustige weer zijn schadelijke gevol gen gehad. De opkomst van de eind juli gezaaide bloem zaden belooft ook niet veel goeds, en veel per celen hebben een te ongeregelde en dunne stand. Het is dan altijd moeilijk om te beslissen, om het aan te houden,of het gewas maar te vernietigen. In de pas geplante winterbloemkool kan men aan de stand van het gewas wel aflezen, hoe of de struktuur van de grond is. Vooral wanneer de kool geplant is op te natte grond kunnen de planten hier lang van te lijden hebben, met het gevolg een wat te luie groei. Misschien dat het dit jaar wel meer stikstof behoefte heeft dan op andere jaren. Alleen de nieuwe aardbeipercelen, die juist vóór de natte periode geplant waren, staan er nu goed op, wat voor dit gewas altijd noodzakelijk is. Een in het najaar flink uitgegroeide aardbeiplant kan zodoende veel reservekrachten opdoen, wat zeer wel ten nutte komt voor de oogst van 1969. In de aardappelpercelen treedt hier en daar nog al wat natrot en phythopthora op omdat veel per celen tijdelijk veel wateroverlast hebben gehad. Door het grote aanbod is de prijs eind augustus weer een stuk gedaald, zodat praktisch alleen de ziektevrije percelen een goed lonende opbrengst zullen geven. Gelukki g dat er in juli en augustus hier buiten gewoon veel aardappels zijn afgeleverd, zodat bij veel telers dit produkt al voor 80 is geruimd, tegen een lonende opbrengst. Gelukkig dat het weertype in het eind van de maand veel verbeterd is en de achterstand in de oogstwerkzaamheden weer wat is ingehaald. Het is goed dat veel mechanisch gerooid kan worden. Maar men is hierdoor, in tegenstelling met vroe ger, veel meer gebonden aan goed weer. Dit geeft dan dikwijls zo zijn eigen moeilijkheden. Het oogsten van de verschillende produkten is nu een maal aan een vaste tijd gebonden, daar is niet veel aan te veranderen. Zo blijft dan voor iedere onder nemer geregeld wat te organiseren om de schade lijke gevolgen van het natte weer zo klein moge lijk te houden OP HETZELFDE AAMBEELD blijven hameren is wel eens vervelend maar als u hoefblad kwijt wil worden moet u blijven bestrijden. Graszaad met een goede ontwikkeling leent zich in september zeer goed voor een chemische bestrijding van het hoef- blad. Voorwaarde is ook dat het hoefblad nog goed groeit en de grond vochtig is tijdens de bespuiting. Voor de hoefbladbestrijding in het graszaad kunt u spuiten met de combinatie 22Vz liter 2, 4-D amine en l'/z liter 2, 4,5-TP per ha. Behalve hoefblad wor den dan ook allerlei andere onkruiden bestreden. Zeer effektief tegen hoefblad, kamille, muur, dis tels, veenwortel en andere onkruiden werkt het nieuwe middel Jepolinex. Hiervan gebruikt u 6 liter per ha onder dezelfde omstandigheden als bij het vorige middel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 11