Welk rooisysteem by suikerbieten het aantrekkelijkst? 9 i. T. ANDRINGA R. L.V. D. - Goes Eenrijige Rustica machine met grote verzamelbak. De bakinhoud van alle z.g. bunkerrooiers zal bij voorkeur afgestemd worden op de langste perce- Het lossen van de verzamelbak geschiedt bii voorkeur in gereedstaande '*n ma - - machines blijken bij nadere beschouwing in grote Üjn samengevat te kunnen worden in de volgende *©6 oogstmethoden: eenrijige machines met naastrijdende wagen eenrijige machines met verzamelbak; inhoud 1200—1400 kg eenrijige machines met verzamelbak, inhoud ca. 2000 kg transportorganisatie in relatie tot transportaf stand grootte van de wagens in verband met aantal transporteenheden verband perceel lengte-grootte verzamelbakken en wagens verband inhoud wagens en laadvermogen produktiviteit per man in relatie tot transport afstand. tabel 2 zijn deze gegevens samengevat die even eens opgenomen zijn op de volgende pagina. In de derde tabel die ook op de middenpagina Is opgenomen wordt een samenvatting gegeven van de totaalcijfers uit beide voorgaande tabellen. Deze tabel geeft dus een indruk van de kosten van machines bediening per oogstmethode. Om dat de basisgegevens berusten op gemiddelde cij fers, kan deze tabel ook niet anders dan slechts gemiddelden weergeven. Tweerijige Vicon-Steketee rooimachine met naastrijdende wagen. Bij deze relatief goedkope machine hoort een goede transportorganisatie. Daarover de volgende week meer. Aan de oogst van suikerbieten zijn talrijke as- pekten verbonden. Naast de voortdurende tech nische ontwikkelingen worden ekonomie en orga nisatie van steeds meer betekenis. Vanouds is de periode waarin de bieten gerooid moeten worden een drukke tijd. Immers in deze tijd moeten ook een aantal (werkbare) dagen worden benut voor o.m. ploegen en zaaien van wintertarwe. Het is daarom van veel betekenis om de bietenoogst zo danig te regelen dat dit op doelmatige wijze In de bedrijfsvoering kan worden ingepast. Om na te kunnen gaan welke faktoren in hoofdzaak een rol spelen bij de keuze van een rooisysteem zijn verschillende berekeningen gemaakt. De vele rooi- tweerijige machines met naastrijdende wagen zesrijig systeem; zelfrijdend (Volvo-Kuiken) zesrijig systeem; getrokken (Frans) Van deze zes oogstmethoden zal in de volgen de tekst en tabellen o.m. aandacht worden besteed aan; de rooikapaciteit per dag en per seizoen investering en jaarlijkse kosten machines kosten personeel, trekkers en wagens per oogstmethode transportorganisatie per oogstmethode Om de kosten en de kapaciteiten van een zestal populaire oogstmethoden enigszins te kunnen ver gelijken is tabel 1 samengesteld, die op de vol gende pagina opgenomen is. De berekeningen zijn uitgevoerd op basis van gemiddelden. Het aantal werkelijke rooi-uren is vastgesteld op acht per werkdag. Daarbij komt de tijd die benodigd is voor af- en aanloop, afstellen machines, transport van mensen en materiaal naar en van het perceel. Naast de kosten van machines en werktuigen zijn uiteraard de kosten van arbeid, trekkers en wa gens van betekenis. Samen met de machinekosten bepalen zijn de totaalkosten per oogstmethode. In

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9