UIT DE PRAKTIJK Vooruitzichten somber! Schotgevaar aanwezig Raszuiverheid bij brouwgerst p" R zou alle aanleiding toe bestaan op dit ogen- blik een zeer somber verhaal te schrijven naar aanleiding van de gang van zaken op de fruit- bedrijven. Het is zeer somber gesteld met de prijs vorming van de meeste van onze produkten. Er komen zeer grote aanvoeren van pruimen maar de prijzen van de meeste kwaliteiten zijn dermate laag dat ze de plukkosten nauwelijks opbrengen. We kennen telers die met plukken zijn gestopt omdat er geid bij moest. Met de Oomskinderenperen was het niet anders gesteld. Er liggen er al veel onder de bomen om dat er geen belangstelling voor was. De aanvoer van Precoce de Trevoux gaat beginnen. Op het mo ment dat we dit schrijven zijn de aanvoeren nog steeds klein maar de prijzen vertonen reeds een dalende richting. De maat 55 mm en opwaarts is op 30 cent per kg gekomen. Klasse I 5055 deed eind vorige week rond 15 cent. Waar moet het naar toe wanneer de aanvoe ren van nog kleinere vruchten van dit ras komen? Stark Earliest brengt enkel voor de grote maat een redelijke prijs op en die zijn er weinig. De kleine maten en mindere kwaliteiten draaien door. Daarvoor krijgt de teler niets uitbetaald nu de nieuwe minimumprijsregeling van het Centraal Bu reau van kracht is geworden. Al met al een zeer sombere situatie. Een schrale troost is dat we daar mede niet alleen staan. Het is een internationaal probleem. Vandaag lazen we in de krant het bericht dat de Franse telers speciaal in het gebied beneden de Loire vele honderden tonnen fruit op de wegen hebben gestrooid omdat hun produkt onverkoop baar is geworden. Gebouwen en prefecturen wer den met tomaten bekogeld Op sommige plaatsen lagen de peren en perziken op de straten zo dik dat de brandweer erbij gehaald moest worden om de wegen vrij te maken voor het gestremde ver keer. In het Vakblad voor de Groothandel lazén we dat de leiders van de economische comité's in Frank rijk in een overeenkomst enkele maatregelen heb ben vastgesteld voor marktorganisatie van zomer- peren. Er werd een handelsverbod opgelegd voor de rassen Goyt en Williams klasse III; verder voor klasse II beneden 60 mm en klasse I beneden 55 mm. We weten niet wat er van deze regeling te recht zal komen. Uit een oogpunt van marktorga nisatie lijkt ze belangrijk. Alles komt echter aan op de controle! CTR zijn op het ogenblik in ons land ook nog mensen die tot elke prijs hun produkten wil len verkopen. Op zichzelf is dat wel begrijpelijk maar we zijn er ook van overtuigd dat er veel ge wonnen zou zijn bij een aanvoerverbod voor de mindere kwaliteiten. Wanneer we het artikel pruimen nemen, dan ge loven we vast dat de totale ontvangsten voor de telers belangrijk hoger zouden zijn wanneer lande lijk enkel de klasse I en II voor de handel beschik baar zou zijn. Nu worden er overal pruimen aangevoerd waar van men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat deze nog voor consumptie verkocht kunnen worden. Daarvoor wordt dan slechts enkele centen per kg betaald maar ze zitten het goede produkt in de weg. Het geld, ook voor fruit, kan maar één keer wor den uitgegeven! Het is een heel moeilijke zaak die niet zo gemakkelijk te realiseren zal zijn, daar van zijn ook wij overtuigd. Maar toch geloven we dat er wat zal moeten gebeuren om het betere pro dukt niet te laten verdringen door de veelhe«d var* mindere kwaliteiten die er nog steeds teveel wor den aangevoerd op de veilingen. Dat geldt ook voor peren met inwendige gebre ken die er elk jaar te koop worden aangeboden in meer of mindere grote hoeveelhede#. Op de veilingen worden deze gebreken duidelijk getoond en aangeduid maar of dat in het verdere van de handelskanalen nog zal gebeuren is de vraag. Het is dringend noodzakelijk dat er een rege ling komt waarbij dergelijke vruchten uit de markt worden genomen. Dat is een hard gelag voor wie het treft, maar misschien komt er ook nog een mogelijkheid om zich te verzekeren tegen derge lijke risico's. LJ ET zijn zo maar gedachten .die bij ons op kwamen naar aanleiding van de zeer som bere gang van zaken met betrekking tot de fruit- afzet op dit ogenblik. We roepen al jaren dat het zo niet langer gaat Steeds waren er nog meevallers. Op het ogenblik zijn die er niet. We kunnen enkel maar hopen dat die er in de komende maanden nog zullen komen. Zeker is dat de oogst van de betere najaars- en winterappelen overal klein zal blijven, zeker in ver gelijking met het vorig jaar. Daarom zouden we op dit winterfruit beslist nog even zuinig willen zijn en het niet voor een appel en een ei van de hand doen. Zeker lijkt er geen aanleiding om het bene den de kostprijs te verkopen. Wanneer alles wordt doorberekend, zal deze kostprijs dit jaar op min stens 40 cent per kg gesteld moeten worden. Voor de rassen die deze kostprijs niet kunnen halen zullen we een keer radicaal moeten zijn. Er zijn er verschillende die geen perspectief meer bie den. Hiervoor kunnen we het beste maar rooipremie aanvragen. Lieten de weersomstandigheden voor de oogst tegen het eind van de vorige week en maandag zich wat gunstiger aanzien, dinsdag was het al weer mis. De weersvoorspelling, aankomende de pressies en harde wind, doen voor de eerstko mende dagen het ergste vrezen. Kon maandag flink wat oogstwerk verricht worden, als alles meeloopt wordt het toch eerst de laatste dagen van deze week voordat de oogstwerkzaamheden weer her vat kunnen worden. De reeds aanwezige achterstand dreigt dan ook nog groter te worden, met alle nadelen van dien. Eén week gunstig weer en veel kan nog ten goede keren. Maar dan moet de zonneschijn ook beslist niet te lang meer op zich laten wachten. Het beeld ligt over geheel Zeeland ongeveer gelijk zoals blijkt uit de berichten van onze medewerkers in onze provincie. He weer heeft de vorige week beslist niet mede gewerkt. Vóór de regenperiode van 6 tot en met 9 augustus, waarbij plaatselijk 40 tot 75 mm neerslag viel, was er nog niet veel geoogst. Hooguit was nog maar Vs van de erwtenoogst uit het zwad gedprsen. Verder was ook ongeveer van de zomergerst ge- maaidorst. Er moeten nog wat erwten geruiterd worden, andere percelen waar het de bedoeling van was om uit het zwad te maaidorsen liggen nu al meer dan een week op het veld. Het stro is zwart en ver weerd, er zijn al enkele peulen opengesprongen, terwijl de erwten in de peulen op de grond de kwa liteit niet ten goede komen. Gezien de stand ge durende de zomer vallen de opbrengsten tegen. Zeer waarschijnlijk zal bet gemiddelde beneden de 3000 kg per ha uitkomen. De aantasting door de wormstekigheid is gelukkig van geen betekenis. Zonder bezwaar kan nu ook alle zomergerst ach ter elkaar gemaaidorst worden. De meeste percelen zijn sterk gelegerd en indien een groenbemes-ter of onkruid aanwezig is zal zo snel mogelijk begonnen moeten worden. De meeste opbrengsten liggen zo tussen 4 en 4,5 ton per ha. De korrelgrootte valt tegen, er is nogal wat doorval. De wintertarwe is nu ook zover af gerijpt dat al# de weersomstandigheden meewerken alles er ach ter elkaar afkan. Temperatuur en vocht hebben de mogelijkheid voor schot sterk beïnvloed. In ge legerde plekken is reeds schot geconstateerd. Over de opbrengstverwachtingen wordt zeer verschil- (Zi« verder pagina 10.) Onlangs wees ir. W. Wilten van het N.I.B.E.M.- T.N.O. in een artikel op het belang van het ras- zuiverhouden van te verwerken partijen brouw gerst. Gaf dit tot voor kort (toen praktisch alleen het ras Balder in het Zuid-Westen werd geteeld) geen problemen, nu meerdere rassen zijn uitgezaaid is het noodzakelijk, dat de rassen op de hand uit elkaar gekend kunnen worden. Gelukkig is de situatie nog steeds zó, dat de rassen Cambrinus, Zephyr en Deüsa gemakkelijk van elkaar te onder scheiden zijn. Is geen rode kleur in de rugnerven aanwezig dan hebben we te doen met Cambrinus. Is de rode kleur wel aanwezig dan heeft men te doen met Zephyr of Delisa. Men let dan vervolgens op de beharing van de rhachilla, dat is een borstel- vormig orgaan, dat zich aan de binnenkant van de korrel in de groeve bevindt. Heeft deze rhachilla 'n korte, kroezige beharing dan heeft men te doen met Zephyr, is deze lang dan betreft het het ras Delisa. De hierbij geplaatste foto's van het I.V.R.O. te Wageningen geven hiervan een beeld. Nerven gekleurd (Delisa, Zephyr) Lang behaarde rhachilla (Cambrinus-Delisa)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5