Dageljjks Bestuur Z.L.M. vergaderde Ziekenhuiskostenverzekering 4 VERZEKERINGSZAKEN Over dit onderwerp gaarne wederom uw aan dacht. In de laatste weken bereiken ons zowat da gelijks vragen van Z.L.M.-leden en begunstigers wat zij aanmoeten met een schrijven van hun ziek tekostenverzekeraar, waarin wordt medegedeeld, dat de premie alweer tegen de eerstvolgende ver valdag zal worden verhoogd. Uit deze vragen blijkt, dat een aantal verzeke raars bezig zijn hun premietarieven voor deze vorm van verzekering te verhogen, variërend van 10 tot 20%. Of deze verhogingen noodzakelijk en verant woord zyn kunnen wij hier niet uitputtend behan delen. Feit is n.l. dat de medische wetenschap niet stilstaat, dat er steeds kostbaarder apparatuur wordt aangeschaft om de lijdende mensheid beter te kunnen helpen; dat de outillage en verzorging in de ziekenhuizen wordt opgevoerd etc. etc. Dit alles kost geld, veel geld en moet op één of andere wijze weer betaald worden. We zien dan ook, dat de lig- dagkosten in de ziekenhuizen bijna ieder jaar om hoog gaan, evenzo de kosten van specialistenhulp, gebruik operatie- en röntgenkamer etc. OP KOSTPRIJSBASIS VERZEKERD. IN verband met deze ontwikkeling zijn de-verze keraars al jaren geleden overgestapt op verze kering tegen kostprijsbasis d.w.z. dat steeds de wer kelijk gemaakte kosten worden vergoed zonder dat de polis telkens gewijzigd behoeft te worden. Het is duidelijk, dat dit systeem van verzekeren enorm belangrijk is voor de verzekerde. Anderzijds houdt dit kostprijssysteem in, dat iedere verhoging van ligdagkosten, specialistenhulp, etc. etc. een las tenverzwaring voor dte verzekeraar betekent. Om dit weer te kunnen opvangen moeten de verzeke raars van tijd tot tijd hun premietarieven verhogen. Een en ander behoeft de goedkeuring van de minis ter van Economische zaken. Op dit moment zitten we dan blijkbaar weer in zo'n premie-ronde! WAT MOET U DOEN? HOEWEL de noodzaak van zo'n premieverhoging aardig gemotiveerd kan worden, horen wij u als verzekerde toch al mompelen: ze kunnen mooi klet sen, maar het kost ons weer extra geld. U hebt dan nog gelijk ook! Vandaar, dat wij u gaarne advies geven wat u te doen staat, indien u zo'n aanzegging van premie verhoging in de bus krijgt. In tegenstelling tot an dere verzekeringen kunt u bij de ziektekostenver zekering in de meeste gevallen niet van uw polis af als de verzekeraar tijdens het lopende kontrakt de premie gaat verhogen. Meestal staat er in de polisvoorwaarden te lezen, dat bij niet accepteren van de premieverhoging de polis toch gehandhaafd blijft tot afloop van de kontraktsduur. In dat geval kan de verzekerde niet van zijn lopende polis af en krijgt hij indien hij de premieverhoging niet zou accepteren bij opname in een ziekenhuis enz. de kosten vergoed in verhouding tot de oorspronkelij ke en nieuwe premie. M.a w., indien een premiever hoging is aangezegd van b.v. 20% en men accep teert deze niet dan is de consequentie, dat in het vervolg van de ziekenhuiskosten, specialistenhulp etc., deze 20 voor eigen rekening blijft. In dergelijke gevallen adviseren wij uiteraard die premieverhoging wei te accepteren maar de polis tegen het einde van de kontraktsduur op te zeggen. Er zijn echter ook maatschappijen, die in hun polis voorwaarden hebben staan, dat van een premiever hoging tijdig kennis moet worden gegeven aan de cliënt en dat laatstgenoemde dan binnen 1 maand dient te berichten wanneer hij met deze verhoging niet akkoord wenst te gaan. In deze gevallen ver Vervolg A'an pagina 1.) Melkwinningscommissie twee adviserende leden te benoemen, respectievelijk voor Tholen en St Phi- Rpsfand en voor Noord- en Zuid-Beveland. Het Da gelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij had eerder om een dergelijke voorziening gevraagd. Het bestuur, voor de eerste maal na de herden king van het 125-jarig bestaan bijeen, wierp voorts een terugblik op de gehouden manifestaties en ont ving tevens het tentoonstellingsbestuur. De voor zitter der Zeeuwse Landbouw Maaschappij gaf na mens het bestuur uiting van de waardering voor het vele goede werk door deze commissie in de afgelopen periode verricht. Door het bestuur werd in deze vergadering ook afscheid genomen van de scheidende Kringvoor- zitter van de Kring Schouwen-Duiveland, de heer A. M. Geluk, die voor de laatste maal de D.B.- vergaderingen bijwoonde. Voorzitter Ir. Prins sprak waarderende woorden tot de heer Geluk voor het vele dat deze in het belang van de Zeeuwse land en tuinbouw in het algemeen en voor Schouwen- Duiveland in het bijzonder heeft verricht. Hij wen ste hem veel sterkte toe als voorzitter van de top- coöperatie CEBECO. AKKERBOUW QE heer J. B. Becu merkte in zijn overzicht be treffende voorlopige uitkomsten Landbouw telling 1968 op dat er in het algemeen een inkrim ping van akkerbouwareaal plaatsvond en de op pervlakte grasland werd uitgebreid. Hoewel de oppervlakte tarwe praktisch gelijk bleef, werd het graanareaal iets kleiner. Van de oppervlakte aan peulvruchten bleven de groene erwten en schok kers stabiel, maar liep het areaal bruine en witte bonen een 1500 ha terug. Er wordt meer koolzaad en vlas geteeld, maar de graszaadteelt is ingekrom pen. De oppervlakte aan consumptieaardappelen bleef op een ongeveer gelijk peil, terwijl het suikerbieten areaal ruim 3.000 ha groter werd. Door Brussel is er een verbod voor Frankrijk, België en Duitsland afgekomen om concurrentie vervalsende maatregelen te nemen voor graszaad. Als hieraan de hand wordt gehouden, kan de po sitie voor de Nederlandse graszaadteelt, althans in theorie, iets gunstiger worden. De prijszetting voor de vroege aardappelen was In ons land matig, echter in de buurlanden zoals België en Frankrijk nog aanzienlijk lager. In Bre- tagne kon zelfs van een debacle worden gespro ken. Voorspellingen omtrent de te verwachten gang van zaken bij de late aardappelen zijn bijzonder moeilijk te geven. Een kleinere oogst, om wat voor redenen dan ook, kan een betere prijs tot gevolg hebben. Betreffende de graanprijzen merkte de heer Becu op, dat de interventieregeling met prijsvaststelling op basis van Europese standaardkwaliteit, bijzon der belangrijk is om overschotten uit de markt te nemea- Daarbij zijn de opslag en de financiering tijdens de overbruggingsperiode van groot belang. De han del neemt in het algemeen gesproken, een afwach tende houding aan. De maalindustrie heeft zich voor een belangrijk deel reeds van te voren ge dekt en koopt voorlopig niet of nauwelijks boven de interventieprijs. Van coöperatieve zijde worden aktiviteiten ontplooid om de gerezen problemen betreffende de opslag en de financiering te rege len. In dit verband werd er op gewezen, dat er in Europa een strijd aan de gang is om ten aanzien van de graanafzet zo goed mogelijke posities op te bouwen. Met buitenlands kapitaal worden grote graansilo's gebouwd en de hierin opgeslagen voor raden kunnen worden gebruikt om van kleine op levingen in het prijspeil te profiteren. Veelal is er, om verschillende redenen, de nei ging bij de telers de oogst te vroeg aan te bieden, terwijl er dan nog onvoldoende afzetmogelijkheden zijn. In augustus is de situatie op de graanmarkten veelal bijzonder onoverzichtelijk, doch in septem ber wordt deze meestal duidelijker. Gezien de in terventiemogelijkheid zijn er beslist geen redenen tot ongerustheid. Van belang bij de afzet blijft ech ter dat de belangen gebundeld worden. Nederland is slechts een klein land en speelt in de wereld graanmarkt slechts een ondergeschikte rol. TUINBOUW QE heer P. J. J. Dekker verwees in zijn over zicht over de situatie in de tuinbouwsector naar het verslag van de Provinciale Tuinbouwcom- missie der Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Hier in heeft men belangrijke gegevens kunnen aantref fen over de E. E. G.-interventieregeling voor fruit, de rooipremie voor verouderde boomgaarden en de vooruitzichten voor de fruitoogst. Wat de situatie in de tuinbouw betreft; de weers omstandigheden spelen ook bij deze sektor een grote rol, speciaal wat de vollegrondsteelten be treft. Naar tomaten is de laatste weken veel vraag, vooral ook voor export. Dit komt doordat wegens de vele regen en het koele weer de oogst van natuurtomaten in geheel West-Europa is verlaat. Er is een redelijke kans dat het gunstige prijspeil tot half augustus gehandhaafd blijft. De vraag naar komkommers is zwak en de prij zen zijn matig. De prijzen voor de overige groen ten zijn overwegend gunstig, vooral als gevolg van de slechte oogst van prinsessebonen. Natuursla wordt sterk gevraagd, ook voor export. De prijs voor dit produkt is hoog. Bonen zijn eveneens duur, doch door het slechte weer is de oogst groten deels mislukt. De diverse koolsoorten worden op beperkte schaal aangeboden. De afzet verloopt vrij vlot, met redelijke prijzen. De oogst van klein fruit is, met uitzondering van de bramen, thans ver af gelopen. De aardbeienoogst was circa 30% klei ner dan vorig jaar, doch de prijs was beter. Ook de frambozenoogst was landelijk belangrijk .kleiner. Voor consumptieframbozen was echter een valt de polis dan per de eerstvolgende premlevrt- valdag. GELD BESPAREN, IS GELD VERDIENEN. jt LS het goed is dient u als leden en begunstigers «van de Z.L.M. te weten, dat wij sinds 1 januari 1968 op dit terrein aktief werkzaam zijn door mid del van een kollektieve verzekering bij de Vereni ging Ziekenhuisverpleging „Zuid en Noord" te Goes (Z.H. V.). Zij, die reeds bij deze vereniging waren of zijn aangesloten konden en kunnen zich via onze kol lektieve verzekering doen aansluiten, waarbij zij 'n Z.L.M.-korting van 8 verdienden of verdienen. Voor die leden en begunstigers, die een ziektekos tenverzekering elders lopende hebben is er slechts één goed advies: n.l. deze: informeert u zo spoedig mogelijk naar onze voorwaarden en tarieven. In het afgelopen half jaar, waarin wij gekonfron- teerd werden met vele polissen van allerlei verze keringsmaatschappijen is ons temeer gebleken hoe groot de premieverschillen soms zijn. Het is beslist geen zeldzaamheid, dat het verschil voor een nor maal gezin honderden guldens per jaar beloopt, uiteraard in het voordeel van de premies van de voorwaarden van het Z. H. V. dan beslist niet min der zijn, in vele gevallen zelfs beter. Temeer, waar velen van u thans gekonfronteerd worden met een premieverhoging, waardoor het verschil nog groter wordt, is ons dringend advies nogmaals: vraagt in lichtingen op het Landbouwhuis! We leven in een tijd waarin u zeker ook op de kleintjes moet passen. In dit geval gaat bet zelfs niet meer om kleine, maar om grote bedragen. U kunt ze besparen indien u de moeite neemt ons te bellen of te schrijven. Ons adres is nog steeds: Ver zekeringsinstelling Z. L. M., Landbouwhuis te Goes, tel. 011005010. Doet uw voordeel nog vandaag! DEL. goede vraag en daarom zijn de geldelijke uitkom sten in Zeeland nog redelijk gunstig. De oogst van zwarte bessen was matig en de prijs teleurstellend. Rode bessen gaven een hoge produktie, doch het prijspeil was te laag. De oogst van hard fruit is inmiddels ook begon nen. Van Stark Earliest en Yellow Transparant is veel aanvoer, met vrij redelijke prijzen voor de grove maten en lage prijzen voor de mindere kwa liteiten. De komende weken kan een overvloedig aanbod worden verwacht, niet alleen van appels, peren en pruimen uit eigen land, doch ook van perziken, druiven en ander fruit uit het buitenland. In verband hiermede zal vooral aandacht aan de kwaliteit moeten worden besteed. Met klem moet in dit verband ook gewaarschuwd worden tegen aanbod van te groene of „voorge- rijpte" James Grieve. De consument wordt anders afgeschrikt met de kans dat deze de voorkeur geeft aan buitenlands fruit. VEEHOUDERIJ QE heer W. de Buck wees in zijn overzicht op het ingaan van de gemeenschappelijke markt voor zuivel en vlees in de E. E. G. op 29 juli j.l. en de verwachting dat de nieuwe regelingen betere uitkomsten voor de producenten zal opleveren. De belangrijkste wijzigingen zijn het afschaffen van de heffingen en douanerechten in het handelsverkeer binnen de gemeenschap en het instellen van ge meenschappelijke heffingen op invoer uit landen buiten de E. E. G. De Europese Commissie zal we kelijks de heffingen vaststellen voor runderen en rundvlees, tweemaal per maand voor zuivelproduk- ten en éénmaal per maand voor bevroren vlees. De verwachting is dat er meer bodem in het be leid zal komen en overschotten zoals bij de boter beter georganiseerd weggewerkt zullen kunnen worden. Betreffende de rundveemarkt merkte de heer De Buck op, dat deze een rustig verloop heeft tegen redelijke prijzen. De vaak voorkomende prijs daling in augustus is tot nu toe uitgebleven. Kalf- en melkvee is goed te verkopen, voor weidevee blijft vraag en voor gras- en fokkalveren wordt een goede prijs betaald. Van het slachtvee zijn de prij zen beter dan het vorig jaar en voor nuchtere kal veren overtreft de vraag het aanbod. Bij de varkensmarkt neemt de fokkerij toe en blijven de biggen duur. De uitvoer van geslachte varkens naar Frankrijk en Duitsland neemt toe. Bij de handel in kippevlees is de export groot. De prij zen zijn scherp gecalculeerd en het gaat hierbij langs de grens van de overproduktie. In de zuivel- sektor neemt de concentratie nog steeds toe, het geen is toe te juichen. De zuivelmarkt zelf blijft ondoorzichtig maar de kaasprijzen trekken iets aan. HERZIENE CONCEPT-STATUTEN EN HUIS HOUDELIJKE REGLEMENT GE-INTEGREERDE ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ EN NOORD-BRABANTSE MAATSCHAPPIJ VOOR LANDBOUW QE vergadering nam kennis van de nieuwe sta- tuten en het Huishoudelijk reglement en keurde deze, behoudens enkele kleine wijzigingen, goed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4