Geslaagde praktikantenexcursie '^Dcor de '^Orouw van Uet 'platteland P. J. G, Bloemen uit eigen tuin „te" goedkope attentie Twee aardige boekjes 18 QP woensdag 31 juli j.l. lieten 29 praktikanten uit het gehele land, die in Zeeland werkzaam zijn, hun werk en gastheer in de steek en begaven zich per brommer, bus of auto naar Kortgene. Tijdens de rit diende de hoge witte silo van de „Nobeco", welke zich scherp aftekende tegen de strakke blauwe lucht als baken. Nadat a'le deelnemers gearriveerdi waren, nam de heer Everwijn, direkteur van de „Nobeco", de groep mee voor een rondleiding door het bedrijf. Uit diens betoog kwam duidelijk naar voren, dat men op dit bedrijf niet alleen streeft naar efficiency, maar dat dlit al maximaal gerealiseerd is. Gezien de opper vlakte is het bijna niet te geloven dat slechts 6 men sen (inclusief staf) dit bedrijf runnen. Het geheel maakte een bijzonder verzorgde indruk op het ge zelschap, zowel wat de stapeling als de reinheid van de vloer betrof. Een modelbedrijf, zoals een deel nemer opmerkte. Na afloop van de rondleiding nodiigde de heer Everwijn de deelnemers uit voor een moeizame klim naar het dak van de silo. De getrooste moeite werd beloond met een prachtig uitzicht over het Veerse meer en het omringende weidse landschap. Mochten die deelnemers het nog niet geweten hebben, dan maakten de vele jachten en tenten wel duidelijk, dat de recreatie zich hoe langer hoe steviger in Zeelands schoot gaat nestelen. Na het genot van een kop koffie in de kantine voerde de rit ons naar de groenvoederdrogerij „De Bevelanden". De direkteur van dit bedrijf, de heer De Graag, gaf zelf tekst en uitleg omtrent ontstaan en werkwijze van het bedrijf. Gepaard gaande met veel lawaai, rook en „stank" (hierover werd nog ge discussieerd), verdween de lucerne als een groene slang in de gapende muil van de machine, om er aan de andere kant in korrelvorm weer uit te rollen, zonder dat ook maar één mensenhand het produkt aangeraakt had. Momenteel worden op dit bedrijf proeven genomen om bepaalde vitaminen aan het eindprodukt toe te voegen. Mocht dit in de nabije toekomst lukken, dan betekent dat een geduchte concurrentie voor de mengvoederindustrie, aangezien het produkt van dit bedrijf goedkoper is en qua voedingswaarde eveneens geli zoniet beter is. De rit voerde ons vervolgens verder over Noord- Beveland en de Veerse dam naar het oude stadje Veere. Tijdens de rit gaf de heer Markusse, voorlich ter van de Z. L. M., uitleg aan de deelnemers naar aanleiding van het landschap, oude situaties, werk gelegenheid, enz. Dit alles op vaak humoristische dat slechts grote bedrijven nog rendabel zouden zijn. Spreker achtte in de praktijk bewezen, dat kleine bedrijven heel goed rendabel kunnen zijn, mits er een goede ondernemer aan het hoofd staat en er gewerkt wordt met een afwijkend bouwplan. Gesteund door de zojuist verkregen kennis, begaf de groep zich op weg naar het bedrijf van de heer Van Oeveren. De familie Van Oeveren wachtte het gezelschap reeds op aan het begin van de weg e» wijze, Na een korte bezichtiging van 't stadje Veere arriveerde het gezelschap bij de familie Langebeeke te Gapinge. De heer Langebeeke heeft naast zijn werk op het bedrijf 15 ha), nog een „nevenarberd". Door het woonhuis aangepast te bouwen, is het hem mogelijk geworden een bepaald gedeelte van die woonruimte te verhuren aan vakantiegangers, zonder dat dit ten koste gaat van eigen woonruimte en gezinssfeer. On danks deze unieke lonk van de heer Langebeeke naar de vakantieganger, heeft het bedrijf zijn volle belang stelling, zoals bleek uit de aanleg van een koeltank- systeem voor melk. Deze aanleg geschiedt in samen werking met nog enkele boeren en de zuivelfabriek. Ondertussen was het tijd geworden voor de lunch en deze werd gebruikt in de foyer van de manege „De Eendracht". Na de lunch volgde een rondleiding door de manege, waarbij uitleg werd gegeven door de heer Meijers jr. (deze slaagde onlangs voor zijn pikeursexamen). Hij toonde ons die vele prachtige paarden, die er gestald stonden en zoals overal het geval is, ook hier weer een „baas boven baas". Achter in de stal stond een voor een leek gewoon bruin paard. Dit in lekenogen gewone paard moest echter het lieve sommetje van 16.000 opbrengen. Voor zo'n prijs verwacht je op z'n minst een goudkleurig vel letje, maar niets ervan. Ook bij nader onderzoek bleef het een gewoon ordinair bruin velletje. Uit ons gesprek met de heer Meijers sr. bleek, dat die zaak goed draaide en dat men, mede dank zij de vakantiegangers, zowel 's zomers als 's winters, volop werk had. Deze manege, door de heer Meijers zelf ontworpen en gebouwd, voldoet zo goed, dat haar faam reeds bekend is in geheel den lande. |^|A dit' bezoek kregen de gasten een overzicht van de industriële ontwikkeling in Zeeland, in het bijzonder rond de kernen Middelburg, Vlissin- gen en het Sloehavengebied. Industrie en landbouw staan hier als twee worstelaars tegenover elkaar. Kracht en uithoudingsvermogen zullen beslissen, wie als winnaar te voorschijn komt. Of staat de uitslag reeds vast? Via Goes bereikte het gezelschap Kortgene. In een zaal van de „Stadswijnkelder" hield de heer Mar kusse een korte, maar boeiende inleiding over de ruil- verkavelingsproblematiek. Voorbeelden uit de Noord- bevelandse praktijk verduidelijkten het betoog. Naar aanleiding van deze inleiding mochten die praktikan ten vragen stellen. Natuurlijk kwam ook hier de be- drijfsvergroting aan de orde. Inleider meende van mening te mogen verschillen met de heer Mansholt. na de kennismaking, gaf de heer Van Oeveren een kort overzicht van het bedrijf, zoals bouwplan, ge bruik machinepark, enz. Mevrouw Van Oeveren nam daarna het gezelschap onder haar hoede en onthaal de de deelnemers op pils, limonade en cake. In een ongedwongen sfeer, ontspon zich een levendige dis cussie tussen de heer Van Oeveren en praktikanten. Dit gezellige, maar opbouwende gesprek was een waardige afsluiting van deze excursie. Wij danken al de personen, die spontaan hun be drijf, woonhuis en tijd ter beschikking hebben gesteld om deze excursie mogelijk te maken. Uit reakties van praktikanten is gebleken, dat uw moeite en gastvrij heid ten zeerste gewaardeerd werden. Jongerenaktiviteiten WEDSTRIJDMIDDAG O. ZEEUWS-VLAANDEREN De streek Oost Zeeuws-Vlaanderen organiseert op zaterdag 17 augustus, aanvang 14 uur, een wedstrijd middag op het bedrijf van de heer J. van Cadzand, le Verkorting 4, Axel. Behalve wedstrijden in trek- kerbehenddgheid en bloemschikken zijn diverse mo gelijkheden om uw kennis te testen en uw geluk te beproeven. De prijsuitreiking is om 17.30 uur. Onder redactie van Mevrouw L. N Huijsman - Griep ~7 OVER mijn herinnering reikt heb ik altijd be- schikt over bloemen uit eigen tuin. Reeds als kind vond ik het een feest wat bloemetjes uit mijn kleine tuintje voor iemand mee te nemen. De eerste sneeuwklokjes, wat fluwelige violen, een bosje vergeet-mij-nietjes. Zij werden niet zo maar lukraak geplukt, doch met zorg gekozen, zodat het aanzien van het tuintje er niet onder leed. De lief de voor al wat groeit en bloeit was mij al heel vroeg bijgebracht en ik heb het bezit van een tuin altijd een groot voorrecht gevonden. Voor het eerst in mijn leven mis ik dit voorrecht en kan ik niet meer de tuin in lopen om bloemen te plukken en er mijn kamer mee opvrolijken. Nu koop ik van tijd tot tijd een bosje bij de bloemist. Meestal heb ik er maar enkele dagen plezier van. Heel dankbaar ben ik als iemand mij met een tuiltje bloemen uit eigen tuin komt ver rassen. Ten eerste houden deze het langer uit en ik weet wat er aan het verzorgen van een tuin vastzit. Ik ken mensen, die als zij een visite maken waar een bloemetje bij hoort geen bloemen uit eigen tuin durven mee te nemen omdat het zo „goed koop" lijkt. In wezen is dit een denkfout. Een tuin kost naast veel zorg en werk ook geld, zodat je alles wat je er uit haalt heus niet cadeau krijgt. Waarom zullen wij naar een bloemenwinkel stap pen om een bosje van dit of van dat te kopen als wij zelf over een weelde aan bloemen beschikken? LJOEWEL de meesten onder ons een graantje meepikken van de welvaart, die er momen teel „nog" heerst, is het in vele gezinnen toch zo gesteld, dat er op de kleintjes moet worden gelet. Vele kleintjes maken een grote en vele huisvrou wen, die er geen huishoudboekje op na houden schrikken van het bedrag, dat jaarlijks met klei nere of grotere attenties is gemoeid, maar als iedereen blijft volharden in het ,.duur" doen, komt hierin nooit verandering. Is het niet beter om blijmoedig met een mooie tuil bloemen, fris geplukt uit eigen tuin aan te ko men dan met een ietwat onprettig gevoel (omdat het zo oploopt) steeds bloemen te bestellen enkel om niet bij anderen achter te blijven? Laten wij die een bloementuin bezitten die denk fout toch gauw opzij schuiven. Zo'n fleurige atten tie hoeft echt geen extra geld te kosten! „Ik, Jan Cremer" is niet langer het meest ver kochte boek in Nederland. Hij heeft een geweldige concurrent gekregen in de heer H. Hoving, hoofd van de Jan Evert Scholtenschool te Groningen. Deze auteur heeft uitspraken van kinderen opge tekend en bijeengebracht. Zijn eerste boekje: „Juf, daar zit een weduwe in de boom", heeft in een jaar tijds de 49ste druk beleefd. Zoiets komt in ons kleine land zelden voor. Een kwart miljoen exem plaren werden er in één jaar verkocht. Meester Hoving heeft duizenden vragen gekre gen en eindeloos veel half begrepen dingen gehoord of gelezen. Hjj heeft de originaliteit en argeloos heid van kleine mensen leren kennen en hun uit spraken verzameld.. Het tweede bundeltje: „Juf, die vlinder heeft mijn pyama aan", gaat er eveneens in als koek. De eerste t/m de negende druk verscheen in juni van dit jaar. In juli kwam de tiende druk van de pers en waren er 100.000 exemplaren in omloop. In het tweede bundeltje zijn niet alleen een nieuwe reeks treffende uitspraken van kinderen bijeengebracht, maar ook opstellen, die zijn leer lingen maakten naar aanleiding van verhalen uit de vaderlandse geschiedenis en uit de bijbel. De boekjes zien er keurig verzorgd uit en kos ten 3,90 per stuk. Wij kunnen hiermede aange name uurtjes doorbrengen. En voor ouders eu opvoeders zijn deze boekjes beslist waardevol*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18