Het rundvee op de agrarische dagen Walcheren Shetlandponies op de Z.L.M.-tentoonstelling 15 QP vrijdag 12 juli werden voor de 16e keer de Agrarische Dagen voor Walcheren georgani seerd. Voor het eerst dit jaar te Oostkapelle op het bedrijf van de heer A. Maljaars aan de Duinweg. Hoe wel het weer minder fraai was dan vorig jaar, moch ten de organisatoren toch niet klagen. Wel waren er wat minder bezoekers rond de keuringsringen te zien dan voorgaande jaren. Misschien is de plaats nog wat te onbekend bij velen. Wij hopen dat er volgend jaar wat meer toeschouwers deze goede keuring zullen bezoeken. Hoewel enkele goede stallen verstek lieten gaan, was het gehalte van het aangevoerde vee dusdanig dat over goed) vee gesproken kan worden. Wat meer uniformiteit, vooral in de ontwikkeling, zou gewenst zijn. Een doelbewuste keuze uit het ruime aantal stieren dat de K. I. thans biedt, zal ook de Walcherse fokkerij! ten goede komen. |N de catalogus waren in de diverse rubrieken individueel 172 dieren opgenomen. Hiervan werden er 142 voorgebracht (waaronder 2 oud-kam pioenen). In acht genomen dat twee stallen geheel thuis waren gebleven wegens ziekte, een goed aantal. Begonnen werd met het keuren van de drie aan wezige stieren (plus een oud-kampioen). Alleen Kuijck Ideaal (v. Jetze) van de Stierenvereniging Aagtekerke kreeg een le prijs toegekend Deze niet te sterk ge bouwde stier met in zij-aanzicht fraaie Üjnen werd later op de dag kampioen. Eveneens van de Stieren- vereniging te Aagtekerke was de wat vroeg rijpe, kort gebeende typische Germ (v. Hilbrand). Samen met Pietje's Adema 15 (v. Simon) van J. Maas kreeg hij een tweede prijs. De beste stier op deze keuring was ongetwijfeld Bloks Adema 53 (v. Adema 469 Pref. 2) van Jac. de Lange te Ritthem. Het is een goed ont wikkelde, typische stier die een wat minder sterke rug en benen heeft, 's Middags werd deze stier alge meen kampioen. JTR werden wat meer vaarzen voorgebracht, in totaal 31 stuks, waarvan 9 een eerste-, 17 een tweede- en 5 een derde prijs kregen toegekend. Een resultaat dat voor verbetering vatbaar is. Bij de oudste rubriek kwam de soortige, goed ont wikkelde Ester 9 (v. Skyldumer Bouke) van J. Cop- poolse te Oostkapelle op de eerste plaats De lb plaats was voor de goed gelijnde, wat minder krachtig ge beende Truida (v. Dina's Adema 17) van dezelfde eigenaar. In de volgende, vrij goede doch wat minder unifor me rubriek stond Jopie .3 van P. Verhage te Koude- kerke pp de la plaats. Deze Jels. Gerard Wouter 6- dbchter is een best ontwikkelde, typische vaars met een iets te steile schouderpartij. Margriet 3 (v. Ornea Adolf), eveneens van P. Verhage, kreeg de lb prijs. Het is een best ontwikkelde vaars van goed type, die in afwerking wat fraaier kon. |N een vrij kleine rubriek "Vaarzen, geboren in de tweede helft van 1966, stond Marijke 22 (v. Mieneke's Adema 4) van L. P. Brasser te Vrouwen polder als enige met een eerste prijs. Deze goed ont wikkelde, fraai gelijnde sterke vaars uit Marijke 19 werd 's middags bekroond met de hoogste titel. Van het 3-tal dat toen voorgebracht werd was zij de beste en werd kampioen. Eveneens van L. P. Brasser, voornoemd, waren de drie koploopsters uit de volgende rubriek. De Sud- hoekster Willem Adema, Pref. 2-dochter Mieneke 30 stond hier voorop, gevolgd door Mieneke 31 en Marij ke 23 resp. lb en lc. Alle 3 vlot ontwikkelde vaarzen van goed tot best type. Hierna werden over 18 rubrieken verdeeld 108 melkgevende koeien voorgebracht. De prijzenver- deling lag hier wat gunstiger dan bij de vaarzen; 57 koeien kregen een eerste, 37 een tweede en slechts 14 een derde prijs. gTEN goede klasse vormde direkt al de jongste rubriek melkgevende koeien. Na een spannen de race, waar zelfs de arbiter aan te pas moest ko men, kwam Corrie 23 van A. Poppe te Middelburg op de eerste plaats. Deze dochter van Rudolf Sicca- ma kreeg haar plaats door haar zeer fraaie lijnen, goede uier en behoorlijk goede ontwikkeling. De bouw kon even krachtiger zijn. Op de lb plaats kwam eveneens een Rudolf Siccama-dochter. Het was Jaantje 3 van Plantlust van Joh. Maljaars te Oost kapelle. Zij paarde een wat sterkere bouw en betere ontwikkeling aan een iets minder fraaie verschij ningsvorm en minder correkt uier. Op de lc plaats kwam Bleske 146 N (v. Stienser Emma's Adema 18) van J. Maas, voornoemd. In de jongste rubriek droogstaande en melkgevende koeien, langer dan 6 maanden gekalfd, kwam Witsu- mer (v. Jelsumer Gerard Wouter 6 G. P. Pref. B) van A. Geldof te Oostkapelle op de le plaats. Een soor tige melkvaars met beste middenhand en sterke benen. Op de lb plaats kwam Minerva 4 (v. Dokter Lente's Verwachting) van W. de Buck te Middelburg. Een sterk gebouwde vaars met goed uier. In de rubriek koeien, geboren vóór 1 juli 1964, stond Bontje 11 van M. Wattel te Gapinge aan de kop. Deze beste dochter van Blitsaerd Jap Adema G. P. vertoonde een góede werkconditie, een behoorlijk goede ontwikkeling, goed type en een zeer fraai uier. 's Middags tijdens de kampioenskeuring werd ze reserve-kampioene en tevens behaalde ze de prijs voor de koe met het beste uier. In dezelfde rubriek stond de fraai gelijnde, iets kleine Mieneke 19 (v. Adema 649) van L. P. Brasser, voornoemd. |TEN goede klasse vormde de koeien, geboren in 1963. Leent je 28 (v. Ornea Adolf), een best ontwikkelde typische koe met wat minder fraai uier van A. Poppe, voornoemd, liep hier op de la plaats. Corri 11 (v. Dokter Lente's Verwachting) van A. W. Smit te Oostkapelle kreeg de lb prijs. Het is een soortige, goed ontwikkelde koe met een soepel doch wat doorgezakt uier. Bij de langer gekalfde koeien in deze rubriek kwam Rita 2 van A. Geldof te Oost kapelle op de eerste plaats, gevolgd door Truus 2 van B. Arendse te Gapinge. Beide goed ontwikkelde goede gebruikskoeien met als vaders resp. Ornea Adolf en Gert. Bij de koeien, geboren in 1962, stond Leent Je 26 (v. Ornea Adolf) van A. Poppe, voorop, gevolgd door Irma (v. Dokter Lente's Verwachting) van J. de Vk- ser uit Souburg. Twee koeien, die weinig voor elkaar onderdeden, wat bleek uit de kampioenskeu- ring. Toen werd Irma van de Visser vóór Leentje 28 geplaatst, door een andere jury. Irma werd namelijk derde in de rij der kampioenes. Het is een behangen, diepe koe van goed type met een kleine bemerking op het uier en kruis. Bij de melkgevende koeien, geboren vóór 1962, liep de Kampioene van de fokdag Mieneke 13 (v. Wijtsturt Anna's Adema 1, Pref. II) van L. P. Brasser, voornoemd. Deze zeer typische mooie melkkoe met een goed uier (tweede beste uier) verkeerde in een goede werkconditie. Achter bovengenoemde koe ging de soortige goed ontwikkelde Irma 7 (v, Adema) van A. Maljaars te Aagtekerke. yEEL eerste prijzen werden toegekend in de diver se produktieklassen. Enkele hiervan zullen we nader noemen. In de rubriek jongere koeien die min stens 30.000 kg melk produceerden kreeg de typische, goed ontwikkelde Mieneke 7 (v. Ornea Adolf) van L. P. Brasser de la prijs, lb werd de S. I.P. koe Mi nerva (v. Dokter Lente's Verwachting) van W de Buck, voornoemd. Een sterke, solide, goed ontwikkel de koe die even typischer kon zijn. Zij produceerde tevens het hoogste aantal vetgrammen per dag. In 5 laktaties gaf ze 34.643 kg melk met 4.11 vet in 1830 dagen, dit is 778 gram vet per dag. Tweede hoogste producente werd Lena 22 (v. Witzij's Adema) van J. Dekker te Arnemuiden. In 1609 dagen produ ceerde zij 30.113 kg melk met 4.08 vet of 763 gram vet per dag. Emma 2 (v. Dokter Lente's Verwachting) van G. de Jager te Serooskerke kreeg de la prijs bij de koeien die minstens 40.000 kg melk produceerden. Het is een best bewaarde koe met een kleine bemerking op de speenplaatsing. lb werd Jopie 3 van dezelfde vader. Een wat minder krachtige, gerekte typische koe van A. Lorier te Middelburg. Beatrix van J. de Lange te Ritthem en Jaantje 112 van Joh. Maliaars, voornoemd, werden resp. la en lb bij de 50.000 kg klasse. Beide goed ontwikkelde, malse melkkoeien waarvan de eerste wat solider was. JJE koe met de hoogste levensproduktie was de nog zeer krachtige, goed gebeende Molenaars Juliana van G. de Jager voornoemd. Zij' kreeg de 1 A prijs. In 11 laktaties produceerde zij 74.844 kg melk met 4.24 vet in 4237 dagen of 749 gram vet per dag. Wat meer type vertoonde de minder krachtige re- gisterkoe Mina van J. de Visser voornoemd. Tot slot nog enkele opmerkingen over de groepen- keuringen, die op fraaie wijze lieten zien wat de fok kers waard zijn. Bij de groepen 5 stuks zeFgefokt vee ging de groep van J. de Visser te Souburg met de hoogste eer strijken. Deze zeer uniforme groep goedi ontwikkelde koeien met wat minder fraaie uiers werd gevolgd door de groep van A. Poppe te Mid delburg. De groep van 3 stuks zelfgefokte dieren van Joh. Maljaars tie Oostkapelle kreeg een la prijs met de klasse groep van J. Dekker te Arnemuiden op de tweede plaats. Bi} de koeien met minstens 3 direkte afstammelingen kwam de groep van A. Poppe voor die van J. de Visser met meer klasse koeien. L. P. Brasser en J. de Lange te Ritthem kregen een 1 A prijs met uniforme groepen jongvee. IN het kader van de feestelijkheden en keuringen in verband met het 125-jarig jubileum van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij werd ook door de afd. Zeeland van ons Stamboek in Wilhelmina- dorp bij Goes op 21 juni een keuring van Shetland ponies georganiseerd. Hiervoor waren in totaal dertig ponies aange geven. De keuring ving aan met een niet in het programma vermelde rubriek van drie hengstveu lens. Een matige klasse met weinig toekomstmoge lijkheden. Beter waren de vijf aanwezige merrie veulens. Aan de kop Dita van de Mariahoeve, de dochter van Nita van de Stoeterij die zelf het dagkampioen schap zou behalen. Eveneens een eerste prijs werd toegekend aan Diana van Anne Jacoba van de heer L. Boudeling. Twee goedsoortige merrieveulens. De derde rubriek werd gevormd door twee in 1966 geboren merriën. Aan de kop Bea van Kam perland (v. Pegassus van 't Groene woud), een mooi gelijnde merrie met adeL Fokk.-eig. van deze mer rie die een eerste prijs verwierf was J. W. Clement te Kamperland. Op de tweede plaats met een twee de prijs Bianca van Bouwmanslust (v. Pauw van Bussum). Een merrie met een matig goed type en even een groot hoofd. Eig. L. J. Vermaas. Er was slechts één merrie geboren in 1965, n.L Abeatrix van Bouwmanslusteveneens in eigendom van L. J. Vermaas voornoemd. Deze merrie ontving ook een tweede prijs en had dezelfde bemerkingen als voorgaande. Aangezien beide merriën afstam men van dezelfde moeder (Nina van 't Ravelijn) is het niet denkbeeldig dat hier de oorzaak van de bemerkingen liggen. UET programma vervolgde met een rubriek mer- 11 riën welke in 1962, 1963 en 1964 geboren zijn. Hier werden twee eerste prijzen toegekend en wel aan de in 1962 geboren merrie Strathbogie Oma (geheel Engels gefokt), eig. J. C. J. v. d. Velde te Kamperland. Een goede typische merrie met een edel hoofd met een mooi gevormd, helder oog. Op de tweede plaats eveneens met een eerste prijs Yvonne van Valburg (v. Rudolf v. d. Perzik), eig. L. Boudeling. Dit is ook een goede merrie met vol doende type maar even kort in het kruis. Een tweede prijs tenslotte voor Xantippe van Anne Jacoba (v. Harry van Loil), eig. Jac. van Gas tel, St. Philipsland. Onze aantekeningen luiden: wat fijn beenwerk, even stijl voorbeen, wat stug in be wegingen. IYAN zijn we alweer aan de laatste rubriek waar- in drie eerste prijzen werden toegekend. Op de eerste plaats de inmiddels tot kroonmerrie ver heven Nita van de Stoeterij (v. Bartje). Op de twee de plaats Renata van Spriel van Staatsbosbeheer te Goes (v. Marius van Ochten). Deze merrie had nog geen veulen en was daar door erg zwaar. Het reserve-dagkampioenschap werd haar zeer verdiend toegekend. De derde eerste prijs was ook voor de voorzitter van de afd. Zeeland de heer J. C. J. v. d. Velde met Olga van de Beerse- weg (v. Gelrus), een merrie met het juiste type maar niet te sterk in de voorhand. In draf toonde zij wat korte bewegingen. In deze klasse ook drie tweede prijzen. De leiding van de tweede prijswin naars had de Spotlight-dochter Tanja van Rijndorp (J. C. J. v. d. Velde). Het feit van het even smalle kruis en het toch even grove hoofd rechtvaardigde deze plaatsing ons inziens volkomen. Dan volgde de wel typische maar even bodem- nauwe Tanja van Balveren Cv. Benjamin v. Str.L, Kroonmerrie Nita van de Stoeterij. Eig. J. C. J. v. d. Velde, Kamperland. Kampioene 125 jaar Z. L. M. eig. L. Boudeling met een II B prijs en daarna de volledig Engels gefokte Fanny of Burragarth van J. J. A. v. d. Velde, waarvan het matige beenwerk ons inziens geen hogere classering toeliet. De rij werd gesloten door L. J. Vermaas met Pau la van Lindenzorg (v. Gijs van Beesd) waarvan het totaalbeeld enige bemerkingen wettigde. Al met al een leuke keuring met een goede kam pioene en reservekampioene waarbij het ontbreken van Stal van Engelen jammer was. OBSERVER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 15