Verwerking melkcontrole gegevens met computer Het weer werkt niet mee Oogst van Schokkers staat voor de deur AP 1 juli van het vorig jaar is voorlopig bij wijze van proef een aanvang gemaakt met de verwerking van de melkcontrole-gegevens door middel van een computer. De proef, die zich in eerste aanleg heeft beperkt tot de provincie Utrecht, loopt op dit moment bijna een jaar. In dit jaar kon, gezien de verkregen resultaten, besloten worden op dezelfde voet geleidelijk aan ook de andere provincies voor computermatige verwerking in te schakelen. Aldus zal binnen en kele jaren voor het gehele land een zeer groot deel van de administratieve arbeid verbonden aan de melkproduktie-controle door de computer zijn overgenomen. Gebruik zal worden gemaakt van een daartoe bij de „Stichting Centrale Melkcon trole Dienst" te Arnhem opgestelde computer van het type EL X8 van Philips-Electrologica N.V. Deze computer, die tot de grotere kan worden gerekend, is uitgerust met o.a. snelle magneet bandeenheden 120 KC, 9 kanalen) en een snelle regeldrukker, die per seconde 20 regels, elk van 144 symbolen kan afdrukken. Voor de input wordt uitsluitend gebruik ge maakt van papieren ponsbanden, die gedecentra liseerd door de Provinciale Melkcontrole Diensten, met behulp van speciale apparatuur, worden ver vaardigd. Nadat de melkgevende koeien, die in de melk controle zijn, per provincie bedrijfsgewijze in pons band zijn vastgelegd en door middel daarvan op magnetische band zijn geschreven, wordt door de computer per bedrijf een proefmelkformulier in duplo afgedrukt. Alle koeien staan op het proef melkformulier in leeftijdsvolgorde vermeld. UAN iedere verrichte proefmelking worden de uitkomsten per koe op het proefmelkformulier genoteerd. Dit geschiedt op de bedrijven door de monsternemers van de controleverenigingen voor wat betreft de hoeveelheden melk en door de con troleurs van de verenigingen voor wat betreft de gevonden vet- en eiwitgehaltes van de melk. De ingevulde proefmelkformulieren worden dagelijks door de controleur opgezonden naar de Provinciale Melkcontrole Diensten. Aldaar wor den, na controle, door middel van bandponsappa- ratuur de gegevens verponst, waarbij op automa tische wijze een vergaande controle op cijfer matige juistheid plaats vindt. IYE verkregen ponsbanden worden naar het computer-centrum te Arnhem gezonden, al waar met behulp daarvan via de computer per bedrijf een uitslagformulier in duplo wordt ver vaardigd. Het originele exemplaar van het formu lier is bestemd voor de veehouder, het duplicaat voor de fok- en/of controlevereniging. Op het uit slagformulier wordt voor iedere koe de uitslag tot en met deze proefmelking (m.a.w. de stand van de proefmelking en het voortschrijdend totaal van de lopende melklijst) weergegeven. Voorts per bedrijf het totaal van de proefmelking van alle koeien en het bedrijfsgemiddelde (d.i. de gemid delde dagopbrengst per koe op de proefmelkdag). Gelijktijdig met de vervaardiging van het uit slagformulier wordt een nieuw proefmelkformu lier geproduceerd, hetwelk weer gebruikt wordt om de resultaten van de eerstvolgende proefmel king vast te leggen. Ook de gegevens van deze proefmelking worden weer verponst en via de computer in een nieuw uitslag- en proefmelkfor mulier verwerkt, enz. Aldus schept de computer voor de veehouder de mogelijkheid op korte termijn na iedere proef melking over een doorlopend overzicht van de produktie van zijn dieren te beschikken, zodat hüö in staat is zijn bedrijfsvoering erop af te stemmen. MADAT een koe een lactatie heeft afgesloten, wordt voor die koe door de computer een volledige melklijst geleverd, waarop alle proef- melkingen van de beëindigde lactatieperiode wor den gerecapituleerd en het totaal van die lacta tie wordt gegeven, alsmede totalen van alle vorige lactaties, voor zover die via de computer zijn ver kregen. De veehouder is via deze melklijst, die op korte termijn na het afsluiten van een lactatie in zijn bezit komt, doorlopend geïnformeerd over de ge hele produktiecarrière van elk van zijn melk koeien. Vanzelfsprekend komen via de computer nog vele andere voor de rundveehouderij als geheel belangrijke gegevens uit de melkcontrole ter be schikking. Zo worden b.v. diverse statistische over zichten en de produktie vererving van stieren via de computer berekend. UIT DE PRAKTIJK Ook op ZUID-BEVELAND hebben de weers omstandigheden voor de oogst van karwij, vlas en graszaad alsmede voor de afrijping van de erwten niet medegewerkt. Verder is niet te verwachten dat de overige gewassen van de véle regen heb ben geprofiteerd! Veeleer valt te verwachten dat de regen meer schade heeft veroorzaakt. Nog maar een deel van de karwij en het graszaad is gedor- sen, over de opbrengsten valt nog weinig te zeg gen. Er is een begin gemaakt met het vlasplukken. Zijn er enkele rondjes geplukt, dan blijkt de af rijping nog niet eens zo ver te zijn. Op zware plek ken komt enige legering voor. Hoewel de afrijping van de erwten traag ver koopt, beginnen ze nu wel wat te verkleuren. Dooi de nog natte grond en het zeer sterk gelegerd zijn van de erwten zal het maaien lang niet altijd en overal even vlot gaan. Bij de bedoeling om de erw ten uit het zwad te dorsen zal lang met het maaien gewacht moeten worden. Indien het weer wat medewerkt kan een goede opbrengst verwacht worden. De wintertarwe is pleksgewijze wat gelegerd. Op percelen niet met COC gespoten is de legering, mede door hier en daar wat voetziekte, nog ster ker. De afrijping van de wintertarwe is minder mooi, men treft allerlei kleuren aan. Perceelsgewijze kan men nu de beschadigingen, In dit geval de verdikkingen veroorzaakt door de larven van de tarwestengelmug op de tarwesten gels terugvinden. Een groot deel van de larven is reeds weer in de grond om zich te verpoppen. De aangerichte beschadigingen gaan pas werkelijke schade van betekenis veroorzaken indien de sten gels door secundaire schimmels op de verwondin gen afbreken. Op vrijwel alle aardappelpercelen in en rond Kruiningen komen op de aardappelplanten eigen aardige symptomen voor. Het begint pleksgewijze met het sterk rollen van de bladeren, als bij blad- rol, terwijl de donkere kleur van de bladeren doet denken aan kaligebrek. De kleur van het gehele gewas wordt geleidelijk aan lichter, de stand wordt meer open. Ondanks navraag en getrokken infor maties is nog niet gebleken wat de oorzaak hier van is. De ziektebestrijding in de aardappelen geeft door de vele regen extra moeilijkheden om regel matig op tijd te spuiten. In de voorgaande week zijn reeds enkele vroege percelen te velde verkocht. De verkoopsprijs met alle verdere werk, ook het doodspuiten, voor de koper lijkt niet ongunstig. Op SCHOUWEN-DUIVELAND hebben we in de laatste 14 dagen ±110 mm regen gehad en dat is te veel van 't goede. De oogstwerkzaamheden on dervinden zodoende moeilijkheden. Bij 't graszaad was in sommige gevallen 't gemaaide zwad weer vastgegroeid. Extra werk en zaadverlies zijn dan altijd de gevolgen. Vorige week hadden we nog enkele drogende dagen die 't mogelijk maakten graszaad, 't zij uit zwad, 't zij van stam te com- binen. De opbrengsten lijken redelijk te zijn. Met de plantuienoogst gaat 't ook niet zo vlot. De op brengst is goed, doch de prijzen slecht. In Wester- schouwen heeft mén de volledig machinale oogst van dit product toegepast op een perceeil van 20 ha plantuien: ri.l. machinaal loofklappen, -rooien en -oprapen los op meerijdende wagen. Het resul taat lijkt goed. Het vlasplukken gaat ook niet vlot, Vele per celen zien er verward uit, zodat 't plukken lastig is en 't produkt niet mooi in 't touw komt. Het is te hopen dat 't weer zich spoedig herstelt, zodat de oogst gunstiger kan verlopen dan tot nu toe. Bovendien is dit gunstig voor de rest van de ge wassen. Het ongunstige weer veroorzaakte afwii- kingen in 't afrij pingsproces, zoals o.a. in de schok kers. Deze oogst staat voor de deur. 't Tijdstip van maaien geeft plaatselijk moeilijkheden en brengt dientengevolge risico met zich mee. Het meren deel, praktisch alles, van de schokkers komt wed op ruiters. Toch wordt ieder jaar een deel direct uit 't zwad gedorsen. Het risico is bij zwaddorsen wat groter en extra droogkosten en stroverlies maken deze methode ook iets duurder. De granen hebben ook geleden van 't slechte weer. Vrij veel legering, ook daar waar CCC (hoe wel aan de late kant) toegepast is. Bij zomergerst komt veel en zware legering voor, met doorwas. Het koele weer momenteel bevordert de afrijping niet, zodat we een latere oogst verwachten. De suikerbieten doen 't goed. Over 't geheel een zeer gulle stand met weinig luis (zwarte bonen- luis). De aantasting van de tarwestengelgalmug (gallen op de stengel) in enkele percelen in de Burghse polder is van geen betekenis op de op brengst 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8