Schakelcursus tuinbouw DINGEN VAN DE WEEK Uitslag van praktijkproeven met witlof middelvroege trek 1966 en 1967 4 Bevindingen betreffende de bietenteelt in 1968 IN de afgelopen periode zijn we weer in sterke 1 mate bepaald bij 't proces dat zich binnen het Nederlandse bedrijfsleven voltrekt namelijk dat van schaalvergroting en fusie. Reeds vele jaren is dat proces aan de gang maar de laatste tijd lijkt wel of er sprake is van een stroomversnelling. Het was deze week de industrie van zware kapitaalgoede ren die van zich deed spreken. De Verenigde Machinefabrieken, op zichzelf reeds de vrucht van tal van fusies, gingen samen met de werf Wilton- Fijenoord die op haar beurt enkele Jaren geleden een fusie aanging met Bronswerk. Door deze fusie ontstaat een concern met een omzet van 1,2 mil jard gulden, dat is meer dan de omzet van alle Nederlandse groente- en fruitveilingen bij elkaar. Er zijn bij deze combinatie 31.000 mensen werk zaam. Het is wel duidelijk dat in verband met de doorwerking van de E. E. G. het Nederlandse be drijfsleven genoodzaakt is om met haar tijd mee te gaan en daartoe behoort schaalvergroting. Stilstaan betekent achteruitgang, zeker ook voor het Neder landse industriële leven. Gelukkig is hiervan geen sprake en wordt dagelijks getoond dat de Neder landse ondernemers hun tijd verstaan. We leven nu eenmaal in een tijd waarin grote bedrijven noodzakelijk zijn. We zien het bij het aan trekken van kapitaal. Deze week heeft het Philips- concern een beroep op de Europese kapitaalmarkt gedaan voor een bedrag van niet minder dan 360 miljoen gulden. Dit geld kon worden aangetrokken tegen een rente die aanmerkelijk lager ligt dan de geldende rente. Eerder leenden de KLM, de Hoog ovens en de Koninklijke Zout-Organon reeds op deze Euro kapitaalmarkt, een geldmarkt die enkel open staat voor de grootste en best geklasseerde bedrijven. De concurentiestrijd op de Europese markt Is groot. In het buitenland zijn de ondernemingen dikwijls veel groter dan in ons land. Het Nederland se bedrijfsleven probeert echter duidelijk een ant woord te geven op de uitdaging waarvoor ze staat Een merkwaardige vorm van fusie of overneming is op het moment dat we dit schrijven nog steeds aan de gang rond de Bekafabrieken. We kennen deze fabrieken van de geëmailleerde pannen die ze leveren. Het vorig weekeinde deed Tornado een bod op de aandelen van de N. V. maar tegelijk kwam er ook een bod van een handelsonderneming. Met be hulp van advertenties in de dagbladen werd ge tracht de aandeelhouders te bewegen hun aandelen aan de een of andere bieder aan te bieden. Een week is dat spel om een bedrijf nu aan de gang en nog steeds is er geen licht in de zaak en blijft het de vraag wie gaat winnen. De inzet van het spel: een bedrijf met een klin kende naam dat het echter niet meer kan bolwer ken op eigen wieken. Het staat niet opzichzelf. We kunnen dat betreuren maar het is niet anders. We leven nu eenmaal in een wereld waarin de verande ringen zich in een soms beangstigend snel tempo voltrekken en we moeten mee of we willen of niet I P)EZE week zagen we in de krant de grote advertenties waarin TVP-produkten werden aangeboden. TVP sojavlees, een bijna vetloos na- tuurprodukt met vitaminen werd daarin aangepre zen als het middel voor de moderne keuken. We lazen dat er tot nu toe in dit Sojavlees enkel ham en baconsmaak te koop was maar dat wordt nu ook uitgebreid met rundvlees- en varkensvleessmaak. Het sojavlees wordt in Nederland in de handel gebracht door de United Food Group N.V., een bedrijf dat is opgericht door een aantal Nederlands# bedrijven die zich bezig houden met de produktl# en de groothandel van grondstoffen voor levens middelen. In het Financieel Dagblad lazen we dat dit bedrijf zich ook reeds heeft gespecialiseerd op het vriesdrogen van diverse voedingsmiddelen. Dat gebeurt in samenwerking met een dochtermij van de Amstel Brouwerij. We menen te weten dat dit de N.V. Preservenbedrijf in Breda is, een be drijf dat ook in tuinbouwkringen bekend is, met name voor wat betreft de afname van knolselderij. In genoemd dagblad wordt gezegd dat de vraag naar zgn. instantmaaltijden steeds groter wordt. De United Food Group levert reeds verschillende jaren grondstoffen voor deze „kant en klaar" maaltijden. We lazen dat er vooral in de horecasector een veel vuldig gebruik van wordt gemaakt maar dat er nu ook tabletten in aangepaste vorm op de markt ko men, bestemd voor de huisvrouw. Begonnen wordt met nassi en bami. Deze tabletten bevatten behalve alle benodigde groenten ook alle kruiden, de ketjap en de bouillon. We lazen ook dat er een gehakte uientablet aan de markt komt die na opweken in tien minuten het equivalent geeft van een pond verse uien zonder de uienlucht en de tranende ogen. De nieuwe vriesdroog-methode maakt het verder mogelijk nog dit najaar een instant-ui op de marlet te brengen die in 30 seconden voor het gebruik gereed is. Tot voor kort werd er smalend gelachen wanneer er over het „kunstvlees" werd gesproken, maar het is in opmars en dat geldt ook voor de kant en klaar maaltijden die een steeds belangrijker plaats gaan innemen in het levenspatroon van deze tijd. We maken van dit alles melding omdat het dingen van deze week waren, dingen waar we als tuinders niet zo direct mee te maken hebben maar die ge beuren en een symptoom zijn van de veranderingen die zich op alle gebied voltrekken. BIJ de uitvoering van de Wet Erkenningen Tuin bouw komt 't regelmatig voor, dat aanvragers om vergunning voor de uitoefening van een tuin bouwbedrijf op grond (het bezit) van het diploma van een zgn. schakelcursus moeten worden teleur gesteld omdat zij niet voldoen aan de daarvoor geldende bepalingen. Het Landbouwschap meent nogmaals te moeten wijzen op de eisen, waaraan moet worden voldaan voor het verkrijgen van een vergunning op grond van het diploma van een scha kelcursus. Alleen zij, die al in het bezit zijn van een vergun ning op grond van de Wet Erkenningen Tuinbouw voor de uitoefening van een bepaalde tak van tuin bouw en de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, heb ben op grond van het diploma van een schakelcur sus recht op een vergunning voor een andere tak van tuinbouw. WANNEER een maatschap of vennootschap een vergunning vraagt op basis van het diploma van een schakelcursus, kan deze alleen worden verleend als de persoon, die in het bezit is van het diploma van de schakelcursus, persoonlijk aan de eisen vol doet voor het verkrijgen van een vergunning voor de sector van tuinbouw, waarvoor de N.V., de ven nootschap onder firma of de maatschap is erkend. Uiteraard moet ook in dit geval de bezitter van het diploma van de schakelcursus de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. UOOR fruittelers geldt een bijzondere regeling. Fruittelers, die ouder zijn dan 23 jaar, komen voor een vergunning voor de uitoefening van een tuinbouwbedrijf op basis van een diploma van een schakelcursus in aanmerking, wanneer zij: a. in het bezit zijn van het diploma van de fruit teeltvakschool, of b. in het bezit zijn van het diploma van een lagere tuinbouwschool, waar de teelt van fruit als hoofd vak is onderwezen en binnen de laatste tien jaren tenminste twee jaren werkzaam zijn geweest in een of meer fruitteeltbedrijven of c. in het bezit zijn van het diploma van een alge mene tuinbouwcursus, waar mede de teelt van fruit is onderwezen, en binnen de laatste tien jaren ten minste drie jaren werkzaam zijn geweest in een of meer fruitteeltbedrijven. In de seizoenen 1966-'67 en 1967-'68 werden in de middelvroege trek met witlof praktijkproeven gehou den, aldus een persbericht van het I. V. T. De trek- proeven werden genomen te Alkmaar en Wageningen. De ingezonden selecties werden in twee trekken (oogst midden januari en oogst eind februari) be proefd. Elke trek bestond uit twee proeven met een versohillende temperatuur (18° C en 22° C). Selectie De beoordelingscommissie voor praktijkproeven met witlof kwam tot de conclusie, dat van de 32 in gezonden selecties er 15 aanbevelenswaardig genoemd konden worden voor één of meer trekken. De aanbevelenswaardige selecties voigen hieron der, gerangschikt in alfabetische volgorde naar de naam van de inzender en onder aanduiding met voor welke trek(ken) ze aanbevelenswaardig werden bevonden. Oogst midden januari Oogst eind februari 18° C 22° C 18' C 22° Mechelse Middelvroege A. de Bonte, Ooltgensplaat Vroege Mechelse sel. Huizer Fa. Jos Huizer, Rijsoord Huizer Middelvroege stam B Fa. Jos Huizer, Rijsoord Middelvroeg Fa. Gebroeders De Jongh, Goes Mechels Middelvroege selectie L. T. B., Alkmaar Promessa Nunhem's Zaden N.V., Haelen No. 40449 Nunhem's Zaden N.V., Haelen Philvo Nunhem's Zaden N.V., Haelen Middelvroeg selectie A N.V. D. v. d. Ploeg, Barendrecbt Ivora N.V. Gebroeders Sluis, Enkhuizen Aldra N.V. Sluis en Groot, Enkhuizen Wèstfride West Friesland, Wijdenes en N.V. C. W. Pannevis, Delft R. Z.A. N.V. Rijk Zwaan, Rotterdam R. Z B. N.V. Rijk Zwaan, Rotterdam Dubbel Blank N.V. Rijk Zwaan, Rotterdam -f. 4*. aanbevelenswaardig INGEZONDEN De heer W. Lokker - Oude Tonge, schrijft ous: Nadat ik in januari over mjjn bevindingen be treffende de bietenteelt in 1967 heb geschreven wil ik nu mijn (voorlopige) ervaringen over 196# weergeven. De bieten zijn gezaaid op 28 maart met een Stanhay-precisie-zaaimachine. Rij-afstand 50 cm. Afstand in de rij 15 cm. Ras: Polyrave ingehulcL De stand is ondaniks de afstand in de rij van 15 cm. zeer goed; 90.000 planteh per h.a. In 1967 is de uienafstandzaai goed gelukt en zo als nu blijkt is dit ook in 1968 het geval. Ik vind het dan ook prijzenswaardig dat ook andere telers met deze werkwijze zijn meegegaan. Het is mij bekend dat niet met alle rassen deze werkwijze is uit te voeren (gezien de geleverde zaadkwali teit) maar anderzijds weet praktisch iedere teler, dank zij de ervaringen uit het verleden, van welke rassen men de beste kwaliteiten zaaizaad mag ver wachten. Voorzover mij bekend staan er zowel bij mijn collega's als bij mij iets teveel planten. Om dit op te lossen ga ik volgend jaar op 20 cm. zaai en en dan het ^an nature éénkiemige ras „Solo- rave" (praktisch voor 100 éénkiemig) gebrui ken. De benodigde hoeveelheid zaaizaad is dan dt 2 kg per ha. Vele bietenverbouwers zeggen maar steeds dat op één zetten geen rol meer speelt tegen woordig maar op een bepaalde bijeenkomst hoor de ik de vrouw van een bietenteler achter de rug van haar man om zeggen: „Hij heeft 4 weken bie ten gedund". Dat zegt genoeg! We leven heden in een wereld dat we in een bepaalde richting gedreven worden. Waarom zul len we hier dan niet mee meegaan? Over mis schien 3 of 4 jaar zal ieder wel een bepaalde techniek moeten volgen die afwijkt van zijn hui dige werkwijze. Wellicht is er dan niet veel keus meer, De zaadfirma's die dat mooie voor praktisch 100 éénkiemige zaad hebben gekweekt zijn niet over één nacht ijs gegaan. De mogelijkheid om op eindstand te zaaien staat deze mensen zeer zeker voor ogen. Wij als bietentelers dienen hier mee te gaan en de mogelijkheden te onderzoeken. Het is nog wel vroeg om over teelt 1969 te spreken maar toch wl ik graag de huidige gang van zaken in een discus sie naar voren brengen. We moeten hier niet te lang mee wachten. De oogst staat voor de deur en dan is het weer erg druk. Ik zou degenen die iets meer over bovenge noemde werkwijze willen weten of eventueel kri tiek hierop hebben om op een avond in Goes en/of in Zierikzee hierover te komen discussiëren. In lichtingen bij W. Lokker, Heerendijk 33, Oude Tonge, telefoon 01874270. P.S. Ik zal ook als een van de eersten beginnen met de Franse 6-rijige rooimachine „Matroi" te oogsten. Ook daar moeten we naar toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7