UIT DE PRAKTIJK De stand van de gewassen landelijk Regen op Sinte Margriet „zes" weken verdriet „Instant veevoer" moet betaald worden Ongunstig oogstweer Werk voor de kwekers! s In het landbouwoogstbericht van het ministerie ran landbouw per 10 juli j.L wordt gemeld, dat over het algemeen de hooiopbrengsten bevredi gend zijn. Van luzerne is de gemiddelde opbrengst hoger dan in de afgelopen jaren. Voor het win nen van grashooi waren de weersomstandigheden na de tweede decade van juni ongunstig. Het koude en regenachtige weer had tot gevolg dat de oogst werd vertraagd en doorgaans hooi werd binnengehaald van matige tot slechte kwaliteit. In het ambtsgebied Sneek komt op bedrijven, waar het hooi niet wordt geventileerd, vrij veel broei voor. Ondanks de minder gunstige weersomstandig heden in de tweede helft van de verslagperiode staan de gewassen er over het algemeen goed voor, zowel wat betreft de standdichtheid als de ont wikkeling. Op vele plaatsen komt in de graangewassen legering voor als gevolg van de overvloedige regenval. Vooral de zomergerst is plaatselijk sterk gelegerd. Het optreden van de tarwestengelgal- mug was niet alarmerend. Op de zwaarst besmette percelen kan enige schade worden verwacht. In tarwe en gerst worden grote aantallen blad luizen aangetroffen. Verwacht wordt echter dat de schade gering zal zijn. Meeldauw komt vooral bij deze gewassen vrij veel voor. De stand en ontwikkeling van de erwten is over het algemeen goed. Op een aantal percelen is het gewas vrij sterk gelegerd. Er wordt weinig hinder ondervonden van de erwtengalmug. Na een aanvankelijk trage groei is de ontwik keling van de stambonen thans bevredigend. In Zeeuws-Vlaanderen is de stand van het gewas wat onregelmatig. Verschillende percelen, welke te lijden hadden van een ernstige aantasting door botrytis, herstellen zich weer. De stand van het koolzaad is bevredigend. Plaat selijk is het gewas gelegerd. De oogst van karwij- zaad is begonnen. Het gewas is over het alge meen kort gebleven. Met de oogst van graszaad is reeds begonnen. Het gewas is hier en daar aan de zware kant. Op een aantal percelen is vooral Engels raaigras vrij sterk gelegerd. De pootaardappelen hebben een redelijke tot goede knolbezetting. Hier en daar komt aardap pelziekte voor in de vroege rassen. Het doodspui ten van het gewas wordt hierdoor vervroegd. De consumptieaardappelen vertonen over het algemeen een goede stand met enige variatie in de loofontwikkeling. De knolbezetting is veelal goed. In de voor phytophthora vatbare rassen werd de aardappelziekte op verschillende plaatsen waar genomen. De ziekte treedt tot dusver niet ernsti ger op dan is normale jaren. Plaatselijk is als gevolg van een minder goede structuur van de grond de stand van de suiker bieten onregelmatig. Het gewas groeit thans snel en het aantal bladluizen is gering. Op veel plaat sen vertonen de zaaiuien een onregelmatige stand. In Zeeuws-Vlaanderen wordt hier en daar ern stige hinder van stengelaaltjes ondervonden; in vrij veel percelen is een begin van aantasting door bladvlekkenziekte geconstateerd. Luzerne en kla ver vertonen een goede stand. Bij snijmais wordt plaatselijk nog vrij veel vogelschade ondervonden. Tengevolge van het warmere weer verloopt de groei thans wat beter dan in het voorjaar. De afgelopen veertien dagen zijn we in WAL CHEREN niet verwend met mooi zomerweer. Zowel voor de vakantiegangers als voor de land bouw waren de weersomstandigheden bepaald niet direkt gunstig. Overvloedig regen, zo rond 100 mm in 14 dagen tijd, terwijl de zon ook vrij veel ver stek liet gaan. Daarnaast nog een noord-westelijke storm die schade aan de gewassen toebracht. Dit in schrille tegenstelling met juli 1967, met een regenval van 3040 mm en veel warm zonnig weer, terwijl het weer ook een veel stabieler karakter had. Voor de oogst van het graszaad en vlas is het dan ook maar een moeilijke periode geweest. Daar komt nog bij dat de weersvoor spellingen gunstiger waren dan de werkelijkheid. Het vertrouwen in de weerberichten is wat ons gebied betreft de laatste weken bij uw bericht- schrijver ernstig geschokt. De beslissing: „Zal ik morgen graszaad dorsen of vlas plukken öf nog enkele dagen uitstellen?" wordt er niet gemakke lijker op. Gelukkig zijn we wel zoveel mans dat we een dergelijke beslissing zelfstandig kunnen nemen, maar de weersvoorspellingen en de baro meter zijn toch mede van invloed. Op verschillende percelen, vooral stambonen, maar ook andere gewassen zijn plekken zichtbaar waar door opstaand water schade is te zien aan het gewas. Ook sommige percelen bieten hebben een wat lichtere bladldeur gekregen, vermoede lijk door het feit dat de grond enkele dagen ver zadigd geweest is met water waardoor zuurstof gebrek is ontstaan. Hopelijk zullen we in de tweede helft van de zomer tijdens de oogstperiode wat gunstiger weer hebben. Voor een vlot verloop van de oogstwerk- zaamheden zijn twee faktoren van zeer groot be lang, namelijk gunstige weersomstandigheden zowel individueel als in samenwerking met de loonwerker en eventueel buren. Dit vooral ook wat betreft de afvoer van de geoogste produkten, hetzij dat men dit zelf doet of door derden laat verrichten. In de suikerbieten beginnen zich de eerste haard jes vergelingsziekte te vertonen, wat overigens niet verontrustend is. De bestrijding van het „kwaad" in de aard appelen zal, vooral bij vochtig weer, op elk ge schikt moment worden uitgevoerd teneinde het gewas zo lang mogelijk ziektevrij te houden. Ook in uien zal de bestrijding van de valse meeldauw en eventuele andere schimmels tot be gin augustus uitgevoerd moeten worden. Een latere bespuiting kan tot gevolg hebben dat het gewas te laat afrijpt, wat verlating van de oogsttijd tot gevolg heeft. Uw rubriekschrijver wil eindigen met de wens dat het gezegde „Regen op Sinte Margriet, zes weken boerenverdriet" dit jaar niet bewaarheid zal worden! We schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN 24 juli; 'n gure, regenachtige dag uit de lange reeks van dagen die afwisselend zon, regen, zon, regen enz. brachten. Toch zien we kans om zo „tussen door" ook onze oogstwerkzaamheden te doen: de laatste percelen graszaad en karwij en een enkel vroeg perceel zomergerst zijn gecombined, hoe wel de gerst nog met veel vocht, maar er moet toch iemand eerst zijn! De laatste percelen vlas worden getrokken, ter wijl men hier en daar ook in de erwten begint, toch zeker de hoeken worden gemaaid. Wat betreft de aardappelen zullen we vooral bij dit vochtige weer aandacht moeten besteden aan de phytophtorabestrijding. Tijdens warm en voch tig weer is er een gunstige omstandigheid voor de ontwikkeling van schimmel. Bij de bestrijding is vooral de maneb-tin-combinatie populair omdat ze naast goede bestrijding ook weinig blad bescha diging geven. Wanneer we bij een zware veebezetting in de weide moeten bijvoeren, dan is dit geen bezwaar, maar wanneer we in de winter het meeste ruw- voer moeten bij kopen, dan lijkt dit niet de voor deligste weg. Een ander geval wordt het als u ter wille van de werkverlichting geen ingekuild ruwvoer gaat winnen, maar z.g.n. „instant"-pro- dukten gaat voeren zoals droge pulp en voeraard- appelen. Het gemak van binnenopslag, direct te vervoeren enz. zal betaald moeten worden, ter wijl bij aankoop van stoppelklaver of bietekop pen en -blad de gemaakte arbeid voor verzamelen en inkuilen reeds als kosten bij de berekende prijs per kg kuilvoer is verrekend. Bij een vergelijking tussen deze „instant"-produkten en de ingekuilde zullen de laatsten aanzienlijk goedkoper zijn met bovendien nog een vergoeding voor het geleverd werk bij het inkuilen. De laatste weken worden veel opslagplaatsen voor aardappelen ingericht, zowel definitieve als provisorische. Wanneer we dan prijzen horen van 10 cent en afleveren in het voorjaar, dan is de rest van opbrengst min produktie- en bewaarkosten toch wel zeer klein geworden en zal met hoge opbrengsten moeten worden gerekend om er iets beter van te worden. Overigens treedt hier en daar reeds phytophtora op en zien we pleksgewijs hier en daar een vreemd vette beeld in aardappe len, waarvan de oorzaak onbekend is. Op hoog ni veau wordt dit door deskundigen uitgezocht of er een nieuwe ziekte in het spel is. Laten we hopen van niet, aardappels kosten toch al genoeg aan spuitmiddel 1 Ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN hebbe» we de laatste weken te maken gehad met regel matig en veel regen. Dit heeft samen met het stormachtig weer van 11 juli j.l. en plaatselijk hagelbuien reeds hier en daar flinke schade toe gebracht, zowel aan gewassen die nog vast ston den, zoals vlas en peulvruchten, alsook aan karwij, graszaad en koolzaad welke merendeels in het zwad lagen. Hieruit blijkt weer eens hoe we als boer afhan kelijk zijn van het weer. Ongunstig weer leidt veelal tot lagere opbrengsten en mindere kwali teit, terwijl bij gunstige weersomstandigheden de opbrengsten zo hoog kunnen liggen, dat als gevolg van lage prijzen, doordat er een afzetprobleem ont staat, de financiële uitkomsten eveneens tegenval len. Denken we maar aan de aardappel- en bonen- prijzen van het afgelopen jaar. Tussen de buien door is reeds graszaad en kar wij gedorsen. Het lijkt erop dat de opbrengsten niet hoog zullen zijn. Door het natte weer staan veel bonenpercelen er slecht voor, terwijl nu de bloei aan de gang is regen helemaal ongewenst is. De uitgezaaide op pervlakte is veel kleiner dan vorig jaar, zodat de goede percelen wel een kans maken een goed saldo op te leveren. Zondag 14 juli veroorzaakte een hagelbui in de omgeving van Biervliet in enkele gewassen flinke schade. Vooral de uien hebben hiervan geleden, wat in de opbrengst wel zal blijken. Wanneer de weersomstandigheden vochtig blijven zullen kop- rot en meeldauwaantasting in dergelijke gevallen meer kansen krijgen. Het valt op dat in bietenpercelen welke vroeg gespoten zijn tegen de luizen veel minder of hele maal geen vergelingsziekte is te constateren. Langs de grensstrook werden dit jaar, ondanks het niet verschijnen van een radio-waarschuwing hiervoor, toch nog de meeste bieten gespoten. De lezer zal het opvallen, dat deze „Uit de prak tijk" ver overhelt naar de pessimistische kant. Waarschijnlijk komt dat omdat deze indrukken werden verkregen tijdens en tussen de buien door. En het regent weer tijdens het schrijven van deze bijdrage. Vlas, graszaad en erwten oogsten zijn dezer da gen de voornaamste bezigheden op de NOORD - BE VEL AND SE akkers. Zoals vaak komt het oogst- werk in deze gewassen gedeeltelijk tegelijk Op de bedrijven waar zowel vlas als erwten voorkomen zal men er dan ook spoediger toe overgaan de erwtenoogst verder te mechaniseren door uit het zwad of van stam te gaan dorsen. Tegenover de d.m.v. deze methode verkregen arbeidsbesparing staat echter een vrij groot kwaliteitsrisico. Bij ongunstig weer gaan kiemkracht en kleur vrij snel achteruit. Is er op het eigen bedrijf tijd be schikbaar dan lijkt ons daarom ruiteren nog steeds de meest aangewezen wijze. De kansen op kwali teitsverliezen zijn bij zwaddorsen het kleinst als men het gewas lang op stam laat staan. Pas maai en als het gehele gewas overwegend licht bruin verkleurd is gaf tot nu toe de beste resultaten. En dan vlak na het maaien dorsen. Rijpen de erwten ongelijk af of staat er onkruid van betekenis dan kan vooraf doodspuiten gewenst zijn. Het dors- werk op zich is bij direkt van stam dorsen nog wel iets gevoeliger voor vochtig weer en vochtige grond i.v.m. het aankoeken van gronddeeltjes in de machine. De onverminderde drang naar arbeidsextensie- ve werkmethoden kan wellicht de kwekers verder stimuleren bij him streven naar rassen die beter bestand zijn tegen slecht weer. Rassen met stevi ger stro en minder kans op vlekken en kleurver lies zouden in dit verband beslist een voorsprong hebben boven de huidige. Vlas, erwten, graszaad en ook gerst zijn de pro dukten die het meest hebben geleden van het nat te weer in de eerste helft van juli Deze halve maand bracht ons al meer dan 100 mm regen en dit geeft zo vlak tegen de oogst vrij veel schade. Gelegerd vlas, lang in het zwad liggend graszaad en een geforceerde afrij ping van de erwten waren enkele van de gevolgen. Ook de wintertarwe rijpt minder mooi af. Schimmelvorming aan de kafjes geeft veel percelen een grauwe kleur. Dit hoeft nog niet direkt opbrengstderving van betekenis te geven maar we zien het toch niet graag. Ge lukkig hebben onze voornaamste gewassen tot nu toe het minst geleden en betekent een slechte week nog geen slecht jaar. (Zie verder pag. 5.1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5