r - 'r -J Perikelen rond belangrijk feit in de E.E.G. VRIJDAG 19 JULI 1968 56e Jaargang No. 2940 orgaan m de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tninbonw en Veeteelt in Zeeland 1% .1.Wg9fk 4T f v - r «•WS'-ss.- H s- De oogst is weer begonnen op de landbouwbedrijven. De vele regenbuien bemoeilijkten echter vaak het tijdig dorsen van het graszaad. V. INGANG VAN DOUANE-UNIE BLEEF WAT IN DE SCHADUW 1 juli j.l. trad de douane-unie in werking tus sen de landen van de Europese Economische Ge meenschap. Doordat wij in de landbouw ons nog steeds bezig hebben te houden met de belangrijk ste produkten van de veehouderij n.l. zuivel en rundvlees, is de betekenis van deze mijlpaal mis schien niet volledig tot een ieder doorgedrongen. Bovendien hebben daartoe de gebeurtenissen in Frankrijk in bijzondere mate bijgedragen. De moeilijkheden die Frankrijk de E. E. G. de laatste tijd in de weg legde, vooral de wijze waar op zij werden voorgedragen en de manier waarop Frankrijk probeert de E. E. G. naar zijn pijpen te laten dansen, heeft het enthousiasme voor de één wording van Europa in Nederland in het algemeen aanzienlijk bekoeld. Wij ondervinden daar in de landbouwpolitiek dui delijk de weerslag van. Over het algemeen heeft men de indruk dat de E. E. G. bezig is een zeer protectionistisch blok te worden. Het resultaat daarvan zal zijn, aldus deze gedachtengang, een zich afsluiten van de overige wereld en hoge bin nenlandse prijzen waardoor ook de export wordt bemoeilijkt. Nu is het zo, dat als wij Nederland van vóór de E. E. G. vergelijken met de huidige situatie, daar ook alle aanleiding voor is. De invoerrechten zijn verhoogd en ook de prijzen van de landbouwpro- dukten. Hierbij hoort natuurlijk de opmerking, dat dit laatste misschien toch ook wel zonder de E. E. G. het geval zou zijn geweest. Dit is echter geen eer lijke opstelling. Wanneer men de resultaten van de E. E. G. wil beoordelen dan moet men de situatie in alle landen van Europa met die van dit ogen blik vergelijken en dan zullen wij constateren dat de protectie in Frankrijk aanzienlijk is verminderd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de moeilijk heden waarmee Frankrijk in mei j.l. werd gecon fronteerd en die tot een volledige stagnatie van de produktie aanleiding hebben gegeven, de toch al moeilijke situatie van de Franse industrie zoda nig hebben verslechterd dat Frankrijk een beroep heeft moeten doen op speciale maatregelen. Het geheel heeft natuurlijk de vreugde over het tot stand komen van de douane-unie zeer getem perd, vooral ook omdat de aankondiging de in druk maakte dat Frankrijk hier autonoom maatrege len zou willen nemen. Het blijkt eeiiter dat bij na der inzien toch de communautaire procedure is gevolgd. De Raad van Ministers is zo overtufgd dat de Franse economie op dit moment een zekere steun nodig heeft dat het bepaalde beperkingen in (Zie verder pagina X)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1