Het rundvee op de Thoolse dagen De fokschapen op de Thoolse dagen W. VAN SLUIJS. In korte trekken willen we trachten een over zicht te geven van het rundvee op de fokveedag voor Tholen, gehouden op 28 juni te Scherpenisse in het kader van de Thoolse Dagen. Voor deze keuringen waren aangegeven 137 indi viduele dieren die in een 4-tal ringen werden ge keurd, terwijl 24 groepen werden voorgebracht. Naast het mooiste uier werden er 4 kampioenstitels en 3 reserve-kampioenschappen toegekend. Beginnende met de stieren moet gezegd worden dat de jongere generaties nog niet in staat waren hoge ogen te gooien. De oudere stieren daarentegen waren beslist goed te noemen. Zoals te verwachten was nam ook hier de bekende Sudhoekster Willem Adema Pref. 2e kl-zoon Hilbrand van mevr. H. M. v. d. SlikkeDonken te Poortvliet de koppositie voor zijn rekening. Hij is best ontwikkeld en zeer typisch en werd later op de dag automatisch kam pioen; lb en reservekampioen werd Gerard van de Witte Hoeve, zoon van Jelsumer Gerard Wouter 6, Pref. B. en de bekende Annetje 26 en in het bezit van H. v. d. Jagt en Zn. te Poortvliet en zijn fokker J. M. C. Ooms te Oud-Vossemeer. Dit is een stier met goed zij-aanzicht, goede uitdrukking en ont wikkeling doch met iets vlakke ribben. Met 2e prijzen moesten zich vergenoegen de mooi typische, misschien iets platte Fred van de heer An- thonisse en de ruime, sterke, iets minder „ras" be zittende Corrie's Gerard van J. M. C. Ooms. De vrouwelijke sector startte vlot. Zoals gewoon lijk worden in Tholen veel jonge dieren ingezonden. De kalveren leverden ditmaal een goed beeld. Ook verzorging en opfok waren best, wat we ook bij de opfokclub constateerden. De vaarzen of pinken daarentegen konden het goede peil niet geheel handhaven, wat ook in de lijn ligt, gezien het feit dat de kalveren beter waren dan in voorgaande jaren. De kampioenen evenwel ston den op een goed peil. Kampioen vaars werd Corrie 23 van de Witte Hoeve, een vastgebouwde, zeer typische pink met voldoende „rek". Het is een doch ter van Betje's Gerard 3 en de P.S.M. Corrie 6. Reserve-kampioene werd Corrie 22 van de Witte Hoeve, een Jelsumer Gerard Wouter 6 dochter uit Corrie 16 v. d. W. H. Zij is zeer goed ontwikkeld, ge rekt en typisch met iets gewone achterhand. Beiaen zorgden dus voor een dubbel succes voor hun fokker dhr. Ooms, voornoemd. Derde op tal was Sientje 78 (v. Jenne 370) van Mevr. v. d. SlikkeDonken. Zij was vorig jaar reseve-kampioen, is vlot goed in zij-aanzicht en mals doch wat rond in het kruis. De meifcvaarzen en jonge koeien waren van goed gehalte met goede jeugdvormen tot ver in de rij die zorgden dat de kwaliteit lang aanhield in verschil lende rubrieken. Het voor het eerst ingestelde jeugdkampioenschap werd nadat ook 's morgens al een zware strijd gevoerd was gewonnen door Wilma via Sjaak een kleindochter van Adema 441 van J. M. v. d. Klooster te Poortvliet. Een midden- zware, mooi typische gerechte melkkoe met vol doend gevulde bovenbouw en kleine bemerking op de spenen. Reserve-kampioene werd Corrie 16 v. d. Witte Hoeve (v. Wargaster Combinator x Corrie 6) van de heer Ooms, voornoemd. Zij is de moeder van de re serve-kampioen vaars en is vast en korrekt ge bouwd met voldoende, soepele uier. Mede op het 4-tal stonden Janna 365 van mevr. v. d Slikke-Don- ken. Deze is mals en typisch met iets korte uier en minder krachtige gang en Nelly 178 v. d. Witte Hoe ve van J. M. C. Ooms. Zij is sterk en best ontwik keld, ook goed van type doch kon iets meer adel en fijnheid bezitten. Bij de oudere koeien werd Janna 362 van mevr. v. d. Slikke-Donke-n met de hoogste eer gekroond. Deze altijd al opvallende dochter van Adema 493, pref. 2e kl., uit een bekende koeienfamilie is uit muntend van ontwikkeling, zeer goed van type met een wat minder sprekende kop en wat naar voren geplaatste uier. De veelvoudige kampioene Adele van Veldzicht (v. Mercedes moeder uit de goede Meidoornfamilie van Tollenaar en een R. S. 89-dochter werd nu reserve-kampioene. Zij toonde nog haar fraai ras- typisch zijaanzicht, doch had in het uier wat gele den. Zij is van de fa. C. L. Geluk en Zn te St. Maar tensdijk. Mede in de laatste eindstrijd meenden we op te merken de wat kolossale Dientje 41 van mevr. H. M. v. d. Slikke-Donken, de zeer typische, wat kleine Gerrie 26 van A. Klippel en Zn te Stavenisse en de wat weinig gesloten doch best geuierde Marie van Gebr. Duijnhouwer te Scherpenisse. Deze laatstgenoemde Marie behaalde voor de 3e achter eenvolgende maal de prijs voor de koe met de beste uier. Voor deze eindstrijd was ditmaal de overbekende oud reserve-kampioene Maartje 40 van Klippel in het nadeel doordat ze droog stond. Zij toonde zich evenwel best ontwikkeld, mooi van type en met een prachtig opgedroogd uier. Bij de oudste produktiekocien werden de volgen de koeien, allen alleenstand in hun rubriek met een le prijs bekroond die we dan ook met ere willen noe men t.w. Gonda, een melkrijke, iets open melkkoe van Gebr. Duijnhouwer, ruim 12t4 jaar oud met een produktie van 65.589 kg melk. Aaltje 27 (v. Pietje's Eduard) van J. J. v. d. Zande, Tholen, een goed be waarde melkkoe van vlot goed type met 52.273 kg melk op ruim 11-jarige leeftijd en Anna 22 (v. Swar- te Sijtse) van mevr. v. d. Slikke-Donken, een mooi typische niet te gevulde melkkoe 12 jaar oud met 41.319 kg melk. DE GROEPEN. Fokgroepen 5 stuks melkvee: la mevr. v. d. Slikke Donken met meest jonge typische dieren, een mooie kwaliteitsgroep met lb J. M. C. Ooms met ruime be hangen koeien, o.a. 2 toppers, uniform, kopkoe wat gewoon. Bedrijfsgroepen 5 stuks melkvee. In deze rubriek kwam alleen een groep van J. M. C. Ooms uit die een eerste prijs kreeg en later op de dag de titel kam- pioensgroep. De groep was uniform en bestond uit overwegend jongere, vastgebouwde dieren die voor al in achteraanzicht een beste indruk gaven. Fokgroepen 5 stuks jongvee: oudste groep la J. M. C. Ooms, uniforme groep met wat gewone kop; lb J. J. v. d. Zande, uniforme groep met wat weinig con ditie; allen halfzusjes. Jongste groep la mevr. v. d. Slikke-Donken, uniforme typische groep; lb J. M. C. Ooms, vrij uniform en best in conditie en toilet. Bedrijfsgroepen 4 stuks melkvee: la uniforme, ty pische groep van mevr. v. d. Slikke; lb ook van mevr. v. d. Slikke, ruime, typische koeien met be merking op 2 uiers. Fokgroepen 3 stuks melkvee: oudste groep la A. Duijzer, Poortvliet met gemiddeld ruime malse vrij typische dieren waarbij de kop er iets uitliep en de derde wat nam; lb H. v. d. Jagt en Zn met ruime vaarzen van voldoende type. Jonge groepen: la D. M. Giljam, Poortvliet, voldoende tot vrij typische ^groep met voldoende beenwerk; lb A. Duijnhouwer, Scherpenisse, vrij uniform. Koeien met 2 direkte afstammelingen: la Nelly v, d. Witte Hoeve van J. M. C. Ooms met in haar groep Nelly 178 v. d. Witte Hoeve die haar moeder niet in de steek laat en een wat diepe zoon; lb Janna 365 van mevr. v. d. Slikke-Donken met een vrij goede vererving waaronder een la prijs dochter van Hil brand. Koeien met meer dan 2 direkte afstammelingen. Deze rubriek werd op overtuigende wijze gewonnen door de Preferente Stammoeder en K.S.-koe Corrie 6 van J. M. C. Ooms. Deze dochter van Rudolf Sicca- ma en de Rudolf-dochter Corrie, geboren bij de Wilde, bevestigde weer ens dat wil men fokkerij be drijven het ,;ras" de onmisbare faktor is. Corrie 6, zelf wat ondiep doch met veel type en „ras", hoog- produktief en op jonge leeftijd reeds P. S. M., werd o.a. gevolgd door de kampioen vaars, de reserve jeugdkampioene, een volle zuster van de vorige Corrie 12, ook K.S. en Corrie's Gerard. Rest ons nog één vraag te beantwoorden die veel al op fokdagen en ook ditmaal herhaaldelijk werd gesteld n.l.: „Gaat de fokkerij op Tholen vooruit?" Ons eerste antwoord is dat men dat niet in een jaar kan zien; fokkerij is een kwestie van jaren. Ten tweede kunnen we vaststellen dat hoewel de kop- nummers misschien niet veel beter zijn dan enkele jaren geleden er toch absoluut minder staart is en veelal de laatstgeplaatste dieren toch een aanvaard baar type vertonen. En tot slot wat deze keuring betreftde vaarzen en pinken waren misschien in het algemeen wat go- woon doch de kalveren vlot goed, zodat het jongvee volgend jaar ook beter is. Ook de oudere stieren mogen gezien worden en de K. I. Wouw, waaronder Tholen nu ressorteert heeft onder de huidige lei ding ons volle vertrouwen zodat we de toekomst op dat punt met optimisme tegemoet kunnen treden. J. H. LANTINGA. RUIME BEZETTING Het initiatief voor het organiseren van de jaarlijkse Thoolse Dagen, waarvan de 12e op 28 en 29 juni plaats vond, heeft geresulteerd in een meer gerichte fokkerij. Vooral bij de schapen is dit tot ontplooiing gekomen. De schapenfokkerscombinatie op Tholen is o.a. hiervan een voorbeeld. De Thoolse fokkers die bijna 150 schapen voor deze keuring presenteerden hebben zich hiervoor veel moeite gegeven. Hoewel de kwantiteit waardevol is, moet de kwaliteit de boventoon blijven voeren. Met wat meer selektie bij de inschrijvingen zou de keuring aan waarde kunnen winnen. Een groter aantal inzenders is evenwel te prefereren. Het moet worden gezegd dat bij de oudere ooien de diepte van de dieren wel indruk maakte. Wat op viel is dat het aantal dieren met „blauw" aan de kop procentsgewijs eerder toe dan afneemt. Vooral bij de lammeren was nogal verschil in ontwikkeling, terwijl opvoeren van de uniformiteit tot de mogelijkheden behoort. We vonden het jammer dat bij de aanvang van de keuring alle dieren nog niet waren aangevoerd. Dit belemmerde een vlot verloop van de keuring terwijl het bovendien voor de bezoekers minder overzichte lijk is voor het verkrijgen van een algemene indruk. DE RAMMEN De rubriek oudere rammen was van een behoorlijk goede kwaliteit. De vleeseigenschappen waren goed vertegenwoordigd doch de achterbenen konden in het algemeen beter zijn. la en tevens kampioen werd de 3-jarige Z 1051 van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer en M. C. J. Kos ten te Tholen. De 5-jarige Z 1056 van de Schapenfok kers Combinatie Tholen wérd lb en tevens reserve kampioen. De jaarlingrammen schoten in ontwikkeling iets te kort. De eerste plaats werd behaald door de edele doch wat beknopte Z 1299 van D. J. van Gorsel te Tholen. ENKELING OOIEN De rubriek jaarling ooien was wat onregelmatig, vooral in ontwikkeling. De luxe tweelingzusters 4217 en 4218, die respektievelijk la en lb werden, van M. A. Geuze en M. C. Kosten, waren beste kopnummers. De oudere ooien waren overwegend ruim en diep gebouwd. Z 6915 van de Fa. C. L. Geluk en Zn te St. Maartensdijk werd la. Deze fraaie ooi werd tevens kampioene. De lb in deze rubriek Z 6129 met beste voor- en middenhand, van M. C. J. Kosten werd reserve-kampioene. OOIEN MET LAMMEREN Z 6143 met 2 luxe ooilammeren van G. M. Geluk te St. Maartensdijk verkreeg de la plaats in deze goede rubriek. Met 2 ramlammeren was een 1ste prijs voor de inzending van de Fa. C. L. Geluk en Zn. In de zeer goed bezette rubriek met een ooi- en een ramlam triomfeerde Z 7461 van dezelfde eige naar. Bij de ooien met 1 ooilam werd Z 6938 van M. A. Geuze in deze goed bezette rubriek aan de kop ge plaatst. De afdeling met 1 ramlam kon met de kwa liteit van de vorige rubriek evenaren. Z 7486 met haar best ontwikkeld lam verkreeg hier de hoogste onderscheiding, eigenaar L. A. M. Elep- baas te Scherpenisse. De jaarling ooien met lam of lammeren waren naar verhouding in aantal goed vertegenwoordigd. Zowel de ooien als lammeren schieten als regel wat tekort in ontwikkeling; het zijn geen showdieren. Het voort brengen van één lam en in sterkere mate een twee tal op 1-jarige leeftijd is evenwel waardevol. De ooi 4223 met een luxe ooilam verkreeg de la prijs. Dit koppel is eigendom van M. C. J. Kosten. De jaarling-ooi 4321 van de Fa. C. L. Geluk en Zn verkreeg met haar 2 ooilammeren eveneens de la prijs. GROEPEN Bij de groepen afstammelingen van 1 vader van 1 jaar of ouder was een vlotte eerste plaats voor de diepe ooien van Z 955 eigenaar M. A. Geuze. Bij de afstammelingengroepen van 5 lammeren van 1 vader waren de nakomelingen van Z 1200 favoriet; eigenaar Fa. C. L. Geluk en Zn. Met de bedrijfscollekties triomfeerde eveneens de voornoemde fokkers. Bij de ooien met minstens 3 afstammelingen kwam de goede groep van Z 5505, eigenaar M. A. Geuze, vooraan. MOMENTOPNAME Keuringen zijn van grote betekenis. De onderlinge vergelijkingen van de ingezonden dieren geeft een fokker een beeld van de bereikte resultaten. Boven dien zijn ze toonaangevend voor het gewenste type en de toekomstige fokrichting. De bekroningen zijn gebaseerd op een momentopname. Het succes aan de top is nogal wisselvallig; niettemin geeft stug volhou den de beste stimulans voor een doelmatige fokkerij. Dit is ook nodig om een lonende afzet van fokdieren te bevorderen. Het beïnvloedt ook de schapenhouders die niet aan de stamboekregistratie deelnemen. Het terrein de „Pluimpot" te Scherpenisse met zijn góede accomodatie voor de jaarlijkse tentoonstelling heeft tot het welslagen van deze fokveedag bijge dragen. 't Was op deze dag echter wel wat nat in de Pluim pot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 14