Fokveedag voor Schouwen-Duiveland te Zierikzee 12 W. G. HEIJ R.V.V.D. Voor de 14e keer werd op het fraai gelegen ter rein te Zierikzee een fokveedag georganiseerd. Evenals vorig jaar was het weer de organisatoren, inzenders en bezoekers gunstig gezind. Onder een stralende zon werd goed fokmateriaal voorge bracht. Naast een aantal nog krachtig gebouwde oudere koeien werden een flink aantal jongere van goed gehalte met toekomst getoond. De welhaast iets meer naar het melktype overhellende dieren, die aan de kampioenskeuring deelnamen, vielen in gunstige zin op. Wat meer uniformiteit, vooral in De gemiddelde opfokkosten over dé beidé jaren lagen ongeveer gelijk. Deze varieerden, berekend over 154 dagen, van 207,— tot ƒ92,—. De groei per dag ligt dit jaar ongeveer 40 gram hoger dan vorig jaar en bedroeg gemiddeld 697 gram per dag. Maximaal kunnen de deelnemers 260 punten be halen (200 tijdens de bedrijfsbezoeken en 60 op de eindkeuring). Na enkele jaren op de tweede plaats te zijn ge ëindigd mocht mej. E. Bolkenbaas te Kerkwerve dit jaar de wisselbeker mee naar huis nemen. Met haar vaarskalfje Emma behaalde zij 223 punten. Deze punten verkreeg zij door een juist gekozen voedingsschema en de prima verzorging en om gang. Op de tweede plaats kwam de heer P. Vijver berg te Ouwerkerk. Hij behaalde 208% punten. Op de 3e resp. 4e plaats eindigden mej. C. Stouten te Oosterland met 205 punten, mej. M. Fierens te Schuddebeurs en H. de Vlieger te Nieuwerkerk, beiden met 204 punten. STIEREN In de catalogus waren 6 stieren opgenomen; drie hiervan werden voorgebracht. Kampioen en alge meen kampioen werd de door de heer A. J. A. Bo- lijn te Ouwerkerk gefokte Aaltje's Adema. Deze Adema 441 Pref. I-zoon uit de Rotterda Sikkeina 89-dochter Betsie (K.S.) is een goedsoortige vol doende ontwikkelde stier, met vrij goed beenwerk. ger dan vorig jaar (50 t.o.v. 33 in 1967). De jury- gaf 19 hiervan een eerste, 18 een tweede en 12 een derde prijs met daarnaast één eervolle vermelding. De meeste vaarzen waren gefokt met hoofdzake lijk K.I.-stieren als vader. De bekende goede fok stier Lytse Rudolf voert hierbij de boventoon. Kampioene bij de vaarzen werd Sneeker 189 van A. J. Dalebout te Ouwerkerk. Deze Jelsumér Gerard Wouter 6 Pref. B-dochter, die ook op de Z.L.M.-tentoonstelling de hoogste ogen gooide, is een voldoende ontwikkelde zeer typische vaars, die in de afwerking soms iets fraaier mocht zijn. Bij de oudste rubriek vaarzen stonden Krol 1 en Anneke 56 (vaders Lytse Rudolf) van L. M. Moer- mond te Dreischor vooraan. Beide best ontwikkel de, goed gelijnde vaarzen die iets sterkere bouw konden vertonen. In de daarop volgende rubriek stond Mina 34 van S. L. en W. Vijverberg te Ouwerkerk op de eerste plaats. Bij de plaatsing van de overige vaar zen stonden A. Vijverberg te Ouwerkerk, L. C. en A. M. Bolijn, voornoemd, op de voorste plaats met dooreen genomen goedsoortige, goed tot best ont wikkelde vaarzen waar soms op de onderdelen iets aan te merken is. FOKKOEIEN Over 9 rubrieken verdeeld werden 72 fokkoeien voorgebracht, waarvan 34 een eerste, 28 een twee- Sneeker 189, kampioen-vaars. Eig. A. J. Dalebout, Ouwerkerk. Mina 6, kampioen. Eig. Gebr. Beije, Haamstede Aaltjes Adema, kampioen-stier. Eig. A. J. A. Bolijn, Ouwerkerk. Mina 8, reserve-kampioen. Eig. Gebr. Beije, Haamstede. de ontwikkeling zou de fokdag een nog beter aan zien geven. De drie stieren die voorgebracht werden waren van behoorlijk goed gehalte, met hier en daar een kleine bemerking op de onderdelen. KA LVEROPFOK WEDSTRIJD Tijdens deze fokdag werd ook de eindkeuring aan de kalveropfokwedstrijd gehouden. Deze wed strijd, die ten doel heeft de jeugd vertrouwd te maken met de omgang en verzorging van het rundvee, telde 16 deelnemers (vorig jaar 12). Ten opzichte van vorig jaar hebben de deelnemers zich bijzonder goed geweerd. Dooreen genomen lag de verzorging op een wat hoger peil, hetgeen op de eindkeuring duidelijk tot uiting kwam. De bouw aan de romp zott Iets krachtiger kunnen. Betje's Sikkema 3 (v. Sikkeina 246) van L. C. en A. M. Bolijn te Zierikzee werd reserve-kam pioen. Het is een soortige stier met een best ge welfde romp, die wat hoger op de benen en wat korrekter afgewerkt kon zijn. D. P. Korstanje te Noordgouwe bracht nog een Lytse Rudolf zoon voor, uit Minerva van W. de Buck te Middelburg. Deze stier, Frans van de Pyramide, is een vrij ty pische stier met goede lijnen doch het beenwerk en de kop konden beter. De produktieafstammdng en melkbaarheid bieden voor de vererving een goe de verwachting. VAARZEN De inzending van de vaarzen was nogal wat ho- de en 10 een derde prijs toegekend kregen; cijfer» die weinig toelichting behoeven. De rubrieken onderling verschilden nogal wat in kwaliteit. De jongste pasgekalfde rubriek viel niet uit de toon. De goedsoortige, goed ontwikkel de Wimpie 2 van A. J. Dalebout te Ouwerkerk stond op de la plaats. De lb prijs kreeg de Lytse Rudolf-dochter Fok je 12 van L. M. Moermond te Dreischor. Een goed gelijnd dier met beste melktekens doch een iets scherpe voorhand. Uit dezelfde rubriek kwam de koe met de beste uier. Dit is Geertje 13 (v. Lytse Rudolf) van S. L. en W. Vijverberg. Een aangeslo ten, vierkant gevormd, mooi beaderd kwaliteits- tder, waarvan de speenplaatsing iets fraaier kon. De koe behaalde de IE prijs. Een wat gewonere rubriek is die waarin de eerste kalfskoeien waren ingedeeld die langer dan

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 12