H. ENGLEBERTN.V. Notulen Buitengewone Algemene vergadering der Z.L.M. 8 (Slot) VERVOLGENS richt minister Lardinois zich tot de heer W. Koster te Axel en verzoekt, hem op het podium naast de minister te komen staan, Mijnheer Koster, aldus de minister, als jongste lid nam U destijds zitting in het Hoofdbestuur der Z.L.M. Daarna heeft u allerlei functies vervuld bin nen het kader van de Maatschappij en van het K.N.L.C. Tevens was u lid van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, hebt zitting in talrijke commissies en bent voorzitter van het bureau Grond- en Pachtzaken. Tevens bent u lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Het is mij een zeer groot genoegen u te kunnen meedelen dat het H. M. de Koningin heeft behaagd u te onder scheiden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau (applaus). D* voorzitter dankt namens de Maatschappij de minister voor de onderscheiding die de heer Koster, één der langst zittende bestuursleden der Maat schappij, is uitgereikt. Gelukwensen richt de voor zitter tot de heer Koster en zijn echtgenote. De voor zitter schetst in korte trekken de vele verdiensten van de heer Koster aan wie de Z.L.M. veel ver schuldigd is. Een man met een helder inzicht, kriti sche opmerkingsgaven en uitgesproken denkbeel den. Namens het bestuur biedt hij de heer Koster de draagmedaille behorende bij de Orde en mevrouw Koster een boeket bloemen aan (applaus). De heer Koster dankt H. M. de Koningin voor de hem verleende onderscheiding en verzoekt minister Lardinois deze dank aan Hare Majesteit over te wil len brengen. Hij dankt ook de minister voor het uitreiken van de onderscheiding. De heer Koster zegt het een bijzondere eer te achten om tijdens deze Buitengewone Algemene Vergadering der Zeeuwse Landbouw Maatschappij deze onderschei ding te mogen ontvangen. Een eer voor hem per soonlijk maar mede voor allen in Zeeuws-Vlaande- ren die hem in de gelegenheid hebben gesteld om dit werk te verrichten. Van 1945 tot 1968 zijn een aantal werkzaamheden door minister en voorzitter genoemd, die door de heer Koster met bijzonder veel genoegen zijn verricht. De heer Koster zegt te hopen dit werk nog lang te kunnen verrichten en dat hij de onderscheiding die hij vandaag heeft ont vangen met zecr veel genoegen zal dragen (applaus). De voorzitter dankt de minister voor zijn rede en wijst de vergadering erop dat minister Lardinois op 't einde van deze vergadering bereid is eventuele schriftelijke vragen te beantwoorden. Vervolgens richt de voorzitter zich tot het bestuur van de provincie Zeeland, vertegenwoordigd door de Commissaris der Koningin mr. J. van Aartsen. De voorzitter zegt dat het de jubilerende 125-jarige Z.L.M. verheugt een onderdeel te zijn van deze mooie provincie en wijst op de uitstekende ver standhouding tussen Provinciaal en Z.L.M.-bestuur. De voorzitter biedt het Provinciaal bestuur een ge schenk aan voor de tuin van het Provinciehuis te Middelburg: een zonnewijzer en twee tuinvazen. De zonnewijzer niet bedoeld voor het provinciaal be stuur om de klok maar eens terug te zetten maar hiermede aan te geven dat in de lange historie van 125 jaar de landbouw steeds bij de tijd is geweest en als uiting van saamhorigheid. Mr. Van Aartsen vervolgens het woord nemende biedt allereerst de gelukwensen namens bestuurlijk Zeeland aan het bestuur van de Z.L.M. aan. De Z.L.M. heeft altijd over de grenzen van de maat schappij heengekeken en op constructieve wijze meegedacht. En al zijn landbouw, industrie en be stuursorganen het niet altijd met elkaar eens, het is prettig dat vastgesteld kan worden dat er toch altijd naar nieuwe wegen wordt gezocht. U hebt in de nu afgelopen 125 j.aren uitstekend werk gedaan in het belang van Zeeland en van de landbouw. De Commissaris dankt de voorzitter namens het Pro vinciaal bestuur voor de geschenken en zegt er zeker een passende plaats voor te zullen vinden. De heer C. S. Knottnerus brengt de felicitaties over namens het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité met het 125-jarig jubileum van de Z.L.M. Mevrouw E. de KoeyerDoeleman, sprekend namens de afd. Zeeland van de Bond van Platte landsvrouwen en de Plattelandsjongeren Gemeen schap Zeeland, biedt de Z.L.M. de gelukwensen aan met haar 125-jarig bestaan en overhandigt de voor zitter een portret van H. M. de Koningin voor het vernieuwde „Landbouwhuis" aan de Grote Markt te Goes. De voorzitter dankt mevr. De Koeyer voor dit mooie geschenk en wijst op de bijzonder goede ver standhouding tussen Z.L.M. en de Bond van Platte landsvrouwen. Vervolgens gaat hy over tot de benoeming van een lid van verdienste. Het is traditie om dergelijke benoemingen tijdens algemene zomervergaderingen bekend te maken en ook ditmaal wordt hieraan niet voorbijgegaan. In dit bijzondere geval van een buitengewone ledenvergadering betreft het ook een bijzonder lid van verdienste, n.l. de Koninklijke Maatschap „De Wilhelminapolder", wegens de vele en langdurige diensten aan de Z.L.M. bewezen. De voorzitter wijst erop ditmaal van de uitreiking van het gebruike lijke Z.L.M, insigne en oorkonde af te willen wijken en verzoekt namens het bestuur de voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Wilhelmina polder, de heer J. H. van Hoboken een geschenk, een aquarel van Jits Bakker in ontvangst te willen nemen, om daarmee uitdrukking te geven aan al datgene dat „De Wilhelminapolder" voor de Zeeuwse Landbouw en Z.L.M. heeft gedaan. Tot slot geeft de voorzitter het woord aan de minister van Landbouw voor het beantwoorden van een tweetal ingediende vragen. In de eerste plaats was er een vraag van de heer Geuze, of de extra middelen die beschikbaar komen door de invoering van de B.T.W. wet niet aange wend kunnen wox-den voor verlaging van het tarief voor loonwerkers. De minister antwoordt dat hij begrip heeft voor de stelling van de heer Geuze en dat hij de kwestie met zijn ambtsgenoot van financiën zal bespreken. Het is echter uiteraard niet te zeggen waarop dit gesprek zal uitlopen. De heer Blok van Wolfaartsdijk heeft een vraag ingediend die betrekking heeft op de slechte aard appelprijs. Kan het fonds van 1% miljoen gulden (plus de aanvulling van de minister tot 3 miljoen) niet worden bestemd voor interventie of voor be vordering van de afzet? Als dat gebeurde zou er weer wat vertrouwen komen bij de aardappeltelers. De minister zegt dat het Produktschap het over wegend voor het zeggen heeft, wat er met de fonds gelden moet gebeuren. Interventie zou echter te grote bedragen vergen. Wat betreft verbetering en bevordering van de afzet, hier kan de minister zich in beginsel wel achter stellen, waarbij hij ech ter nog de aantekening maakt dat het vertrouwen ook weer niet te groot mag worden, omdat er anders weer teveel aardappels worden verbouwd. De voorzitter dankt de minister voor zijn uiteen zetting, dankt de aanwezigen voor hun belangstel ling en sluit de vergadering. W/. i Kwaliteit en service, twee begrippen welke tos van eikaar te denken zijn. McCORMICK tra toren zijn kwaüteitsmachines, technisch perfekt en degelijk afgewerkt. Uw IH-dealer vèrleent die ongekend goede service, waar McCORMICK ge bruikers prijs op stellen. Originele onderdelen 'V; 's? "v£v'A: V"! kunnen steeds dkekt uit voorraad geleverd wor den, waardoor, eventuele storingen in een mini mum van tijd verholpen zijn. Originele IH onder delen passen altijd, gaan langer mee en zijn na I jaren nog uit voorraad leverbaar. JB, WTEftSATKMIAt HAHVeSTE* AFO. t*Nfi8im$~*00eKK& - VÓJftSCWTEH -taEf8W4WI7**M$: DEALERS Fa. J. van Dixhoorn, Terneuzen - tel. 01150-2213 Heesters-Roosendaal N.V., Spoorstraat 79, Roosendaal - tel. 01650-6652 Smederij M. Leenpoel, Kam perland - tel. 01107-336 O Fa. G. L. Slabbekoorn. Kloetinge - tel. 01100-0606 0 Fa. P. Sleutel, Landbouwmechanisatiebedrijf. Zierikzee - tel. 01110-3118 Garage Gebrs. Vervaet, Biervliet - tel. 01152-400.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8