:SSIl s (ÜKN 7 SUIKER. EN VOEDERBIETEN UIEN tijdig mét de bestrijding van de peulboorder 15 kg mangaansulfaat per ha toevoegen. Bij deze menging liefst parathion-spuitpoeder gebruiken en direkt na het mengen (met niet te weinig water) verspuiten. De oogst wordt door de geringe arbeidsbezetting op vele bedrijven steeds moeilijker, zodat het dor sen uit het zwad jaarlijks toeneemt. Hierbij dient men, evenals bij het maaidorsen van stam onmid dellijk na de oogst over een drooginrichting te kun nen beschikken. Zowel bij het zwaddorsen als bij het maaidorsen van stam,, zijn bij de zaadteelt moeilijkheden ge rezen, speciaal wat de kiemkracht betreft. AARDAPPELEN De phytophtorabestrijding moet ook tijdens drukke perioden regelmatig worden voortgezet. Groeit 't gewas sneller dan normaal, wacht dan geen 10 dagen met de volgende bespuiting. Daarnaast moet rekening gehouden worden met de kritieke perioden. Deze ontstaan bij warm be dompt weer en als het 's nachts gedauwd heeft. Komen er veel distels of melde voor dan kan na de bloei van de aardappelen 1 liter MCPA aan het phytophtora bestrijdingsmiddel worden toegevoegd. Soms moet dit herhaald worden. Wanneer er veel luis in de aardappelen voorkomt, kan gèspoten worden met een systemisch middel of eventueel met parathion. STAMBONEN ALGEMEEN Diverse rassen stambonen, o.a. Berna, zijn vat baar voor vlekkenziekte. Bestrijding hiervan kan plaats vinden met 4 kg zineb per ha. Bij warm zonnig weer oppassen voor verbran ding. In groen te plukken bonen mag niet gespoten worden binnen 14 dagen voor de oogst. Worden de bonen rijp geoogst dan kan een be spuiting kort voor de oogst uitbreiding op de ruiter tegengaan. Kritiek weer wat betreft de phytophthora is ook kritiek voor de valse meeldauw in uien. Tegen deze ziekte om de 710 dagen spuiten met 3 kg Per ha maneb 80 Dithane M-45, Aazimag (of andere hiervoor goedgekeurde maneb/zineb mengsels), of zineb tot eind juli of uiterlijk begin augustus. De maneb 'zineb mengsels bestrijden ook de bladvlek- kenziekte. Ook de preimot kan veel schade aan de uien ver oorzaken. Bij een latere aantasting worden ook d® bollen beschadigd. Wordt venstervreterij waargenomen, dan moet bestrijding met 1,5 liter of kg parathion 25 wor den uitgevoerd. Aangezien de laatste bespuiting tenminste drie weken voor de oogst uitgevoerd moet worden, kan aantasting van de bollen bij zaai-uien alleen voorkomen worden door een intensieve be strijding in de zomer. 1. Een vroeg vrijkomende stoppel leent zich uit stekend voor de teelt van een groenbemestings- gewas. Indien er geen of weinig wortelonkruid voorkomt, is dat de beste stoppelbehandeling. De grond krijgt dan rust, is bedekt, terwijl bovendien de hoeveelheid organische stof in de grond wordt verhoogd. 2. Tot begin augustus kunnen wikken of Alexan- drijnse klaver gezaaid worden. 3. Men dient uit te gaan van goed zaaizaad. In goedkope wikken zitten vaak onkruidzaden, zoals wilde haver. 4. Ook het grasland blijft de aandacht vragen. Regelmatig stikstof strooien slepen en bossen maaien verhogen de opbrengst. Ook een on- kruidbestrijding tegen boterbloem met MCPA of tegen paardebloemen met 2.4-D amine, is op vele percelen niet overbodig. 5. Door voor ieder perceel de maaidorser schoot» te maken, wordt verspreiding van onkruidzadeti tegen gegaan. (Wilde haver, duist). Daar de vergelingsziekte grote schade kan doen en ook de kans op zuigschade niet denkbeeldig is, dient, wanneer er bladluizen van betekenis, worden waargenomen, kan tot begin juli een bespuiting met een systemisch middel op zijn plaats zijn. Bij droog en zonnig weer geeft een bespuiting overdag slechte resultaten. Het meeste resultaat wordt bereikt, wanneer de bespuiting in de avond uren plaats vindt. Bij het vlasplukken vooral niet te snel rijden, omdat het gewas anders beschadigd wordt. De beste bewerking van de graszaadstoppel is: Eerst frezen om een fijn zaaibed te verkrijgen voor bet ontkiemen van het uitgevallen zaad. Later kan er dan met een kultivator gewerkt worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7